Жорж Санд - „Малечката Фадета“

Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Добро, бива ли "Малечката Фадета", да ми е за лектира во 3та година, а "Пеколот" во прва.... Оваа Влада треба да си ја чукне главата од ѕид. Инаку, книга што во комбинација со гледаниот филм, создава доживотно паметење.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Добро, бива ли "Малечката Фадета", да ми е за лектира во 3та година, а "Пеколот" во прва.... Оваа Влада треба да си ја чукне главата од ѕид. Инаку, книга што во комбинација со гледаниот филм, создава доживотно паметење.
Не е до „оваа влада“, книгиве се години наназад така поставени. „Пеколот“ на пример се става во прва година поради историскиот развој на литературата, се почнува од хуманизам и ренесанса па сè до модерната, така е направен концептот во образованието па затоа како претставник во прва го даваат Данте.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во втора е пеколот. Прво полугодие, тогаш почнува хуманизамот и ренсесансата. Потоа, во второ полугодие се изучува класицизамот.:wink:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Ние во прва ја работевме, веројатно измениле нешто сега. Почнувавме со првобитна уметност - синкретизам, еповите, старогрчка, староримска и хебрејска литература па после со литературните правци. Уште си ја чувам тетратката од средно. :)

Постовите би требало да бидат префлени овде, ептен забегавме од темата.
 
Член од
3 април 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
Ми треба книга

Ве молам дали ке можете да ми ја најдете книгата "Малечката Фадета" од Џорџ Санд Ако може на Македонски јазик
Ви благодарам
 

Nekoj IksDe

Челзијаш
Член од
17 септември 2009
Мислења
495
Поени од реакции
9
го имам читано романов со браќата близнаци од Близнаково многу интересна книга
 

InfectedX

Motherfucker
Член од
22 септември 2010
Мислења
22
Поени од реакции
2
Само што ја прочтав,книгава ми е за утре.
 
Член од
11 септември 2011
Мислења
358
Поени од реакции
608
Малечката Фадета e романтична приказна за спојот на класните спротивности со помош на љубовта. Ќе наидете на идеи за хуманост и идилична љубов што ќе се круниса на крајот со брак, бла, бла, бла.
Сиромашното сираче Фадета, грдото девојче што сите ќе го нарекуваат Штурче и Опрлена Мачка на крајот ќе го најде принцот на белиот коњ, бла бла бла.:pos:

Содржина:
"Па - започна тетка Барбо - нашата Фаншон е голема волшебница, таа нашиот Силвине го маѓепса повеќе отколку што и самата го посакуваше тоа. Кога виде дека нејзините волшепства дејствуваат толку силно, сакаше тоа да го запре или барем да го намали, но не можеше, така што нашиот Силвине, гледајќи дека премногу мисли на жената на својот брат,:pos:како чесен и сериозен човек, замина, а во тоа и Фадета го поддржа и му угодуваше.
Ако е така - рече чичко Барбо, чешајќи се зад увото - се плашам дека никогаш нема да се ожени, бидејќи бањарката на Клавиер во свое време рече дека единствено љубовта кон некоја жена ќе го излечи од лудата љубов кон жената на братот :pos:но дека само еднаш во животот ќе сака бидејќи срцето премногу му е чувствително и страстно :pos:"

За авторот:
Писателката Жорж Санд е родена во Париз во аристократско семејство, татко и бил аристократ и офицер во армијата на Наполеон, а мајка и била париска курва, па овој офицерот кога ја зимал за жена, мајка му, т.е. свекрвата се противела на тој брак помеѓу различни социјални класи, па писателката била воспитувана од баба и во некој француски замок и од замокот постојано гледала од прозорот како децата на сиромашните луѓе надвор си играат, а неа не ја играат.
:pos::pos::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom