Скопски фестивал 2009 - одбери го твојот победник (анкета)

Победник на Евросонг!

  • Сленг – Генгста оро

    Гласови: 127 48,3%
  • Ристо Самарџиев feat. Зоран Џорлев – 103 бели лебеди

    Гласови: 14 5,3%
  • Next Time - Нешто што ќе остане

    Гласови: 29 11,0%
  • Проект Македонија – Помалку наивно

    Гласови: 10 3,8%
  • Рок Агресори - Динг донг

    Гласови: 20 7,6%
  • Даниел – Сила на љубовта

    Гласови: 2 0,8%
  • Александар Белов - Застани

    Гласови: 9 3,4%
  • Костадин Папа – За неа постојам

    Гласови: 3 1,1%
  • Влатко Лозаноски - Блиску до мене

    Гласови: 20 7,6%
  • Верче Пандиловска – Северно од мене, јужно од тебе

    Гласови: 0 0,0%
  • Браво Бенд - Девојко

    Гласови: 2 0,8%
  • Влатко Илиевски - Најбогат на свет

    Гласови: 13 4,9%
  • Калиопи & Наум - Рум дум дум

    Гласови: 12 4,6%
  • Кристијан - Нема да зборам

    Гласови: 1 0,4%
  • Дејан Трифуновски - Љубовта доаѓа

    Гласови: 0 0,0%
  • Андријана Јаневска – Дрво без корен

    Гласови: 1 0,4%

  • Вкупно гласачи
    263
Статус
Затворена за нови мислења.

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.388
Поени од реакции
25.178
Мене па не ми е јасно како може Ристо Самарџиев да има фанови :pos:
Фацата неможам да му ја гледам:kesa:
И јас сум за Генгста Оро:pipi:
Незнам колку фанови има, јас му ги сакам песните, оваа ми се допадна:icon_lol
Добро не би можел да речам наместена. Сакав да кажам, јасно ни е на сите дека утре Александар Белов ќе биде водечкиот, а со него не верувам дека некој би можел да се натпреварува во собирање на гласови (знаеш како идеше на ОТ тоа:)). Верувај дека него повеќе го сакаат отколку НТ.
Има убави песни и песни за евровизија. Повеќето се убави, некои не се за евровизија (обичен пример: Јане Дунимаглоски нема лоша песна, ама според мене не е за Евровизија).
Од Александар Белов не сум ја слушал песната.

А за Сленг... кој охриѓанец не сака тие да победат хаха:)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: VeS
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Напред РИСТО! Напред Џорлев! Напред Копров!
---- Тимот што победува не се менува ----
 
А

Ајсшутер

Гостин
Уствари што се замарате поарно да се глупираат нашиве ќе праќаме интересни песни кога знаете дека немаме шанси за место да речеме меѓу првите 5 :toe:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Од Александар Белов не сум ја слушал песната.

А за Сленг... кој охриѓанец не сака тие да победат хаха:)
Верувај дека на оние кои го сакаат Белов нема да им биде битна песната...
Јас за сленг реков дека се онака највпечатливи, но исто така кажав дека сценскиот настап дава слика на исмејување на фолклорот...А тоа не е многу вкусно за гледање
 
Член од
13 јуни 2008
Мислења
67
Поени од реакции
3
ауу
УЖАСССССССС
пак ми се повраќа :tapp::tapp:
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
ова е срам за македонија

па да видите колку публика имаа
љољ
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.388
Поени од реакции
25.178
Напред РИСТО! Напред Џорлев! Напред Копров!
---- Тимот што победува не се менува ----
Абе и јас го сакам ама олку нереален не сум.

Верувај дека на оние кои го сакаат Белов нема да им биде битна песната...
Јас за сленг реков дека се онака највпечатливи, но исто така кажав дека сценскиот настап дава слика на исмејување на фолклорот...А тоа не е многу вкусно за гледање
На Сленг ги заебаја од почеток, на првиот шо пееше микрофонот нешо не му чинеше.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.279
Поени од реакции
17.958
Сленг и Некст тајм одат дефинитивно у финале.Ми се свиѓаше и на Лили,а и на Јане Дунимаглоски не е лоша.Ама сепак за на Евровизија е само Генгста оро,ќе направат забава нешто како што направија Молдавија пред некоја година со бабата што чукаше на тапан ако се сеќавате.
 
Член од
28 јануари 2009
Мислења
238
Поени од реакции
37
Генгста оро беше нај јака песна озбилно:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:многу сум се смеел дај ако ја има негде за даунлоуд кажете
али ристо и зоран до сеа имаа да речеме најака песна
 
Член од
18 септември 2007
Мислења
2.547
Поени од реакции
33
Воглавно не се лоши песните, земено во целина, ако споредиме со некоја од претходните години.

Не беа лоши Проект Македонија, Генгста Оро, Некст Тајм, Јане Дунимаглоски, Ристо Самарџиев...
Најдосадна ми беше украдената песна од Амел Бент што ја пее некоја си Емилија, Верица Пандиловска, Жармена...(имаше уште некоја песна која би ја ставила во овие, но не ги запомнив сите).

Оделото на водителот е катастрофа, а МТВ се потрудиле за сцената.
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Еве една поопширна анализа од мене:

1.Костадин Папа-За неа постојам
Просечна песна,Интересен почеток.ДОбар спој на народно и забавно.Вокал што не воодушевува.Се прашувам кој ги облеокл девојките во позадина?:nesvest:Се на се просек.

2.Ана Симоноска-Добар крај
Мокен вокал кој одлично одговара за композицијата.Фина балада.Разочарувачки стајлинг.Можела да се облече многу поприкладно од ова.Најдобар дел од настапот е сепак нејзиниот вокал, а ние пејачи не бираме.

3.Андријана Јаневска-Дрво без корен
Фина балада која не поминува на Евровизија.Сепак е доста солидна а изведбата е доста добар, впрочем не сум ни изненаден од добрата интерпретација на песната.Сепак ова на Евровизија не проага.

4.Трета димензија-Исто што и ти
Веке чудено и видено.Фин вокал.Ако во иднина прават подобри песни ке имаат добра кариера.Сепак го избрале местото за самопромоција.

5.Водолија-Мојот Тв
Врв на кичот.Бледа и лоша копија на некои други изведувачи и песни.Не ми е јасно како се нашле тука?!

6.Верица Пандиловска-Северно од мене јужно од тебе
Верица ака Мерлин Монро?Или не?!Во почетниот дел дистонираше.Солидна песна и изведба.Типично фестивалска , но не за Скопје фест.

7.Димитар Андоновски-Ме пронајде ти
Марамата ја користи при секој јавен настап.Кој му ги чупал вегите да не фати веке чупалица во животот.Обична, досадна љубовна лимонада.Млад е бе.ке има време за докажување.

8.Ристо Самарџиев & Зоран Џорлев
Песна која по квалитетот отскокнува од останатите.Доста солидна интерпретација.Одлична е песната.Само се плашам дека присуството на на маестро Џорлев ке излезе бледа копија на виолинистот на Дима Билан.Се на се одлично.

9.Лили-За крај
Малку проблеми со пеењето.Заборава дека пее во живо и премногу се одалечува од микрофонот.Обична досадна, веке видено и чуено.Кон крајот на песната страшен фалш.

10.Жармена-Игра со нас
Невкусен стајлинг.Мајца со гол стомак а стомакот рипнал.Невкусно!.Досадна песна.Вокал што не воодишевува.Па и гитаристот коа се уфрли ептен заеба.

11.Сленг-Генгста оро
Нешто ново и интересно.Впечатливо и убаво осмислено.го погодиле стајлингот, кој ја отсликува песната.Впрочем ништо посебно но сепак интересно.

12.Емилија Гиевска-Патувам низ времето
Стајлинг за во јавна куќа.Песната е досадна.Ова ни на детски евросонг не поминува бе.Крајот докомплетиран со изобилство од фалш.

13.Проект Македонија-По малку наивно.
Комплименти за настапот во живо.Звучат доста усогласено и прекрасно.Сепак песната лично не ми остава некој голем впечаток.Но сепак се солидни.

14.Даниел-Сила на љубовта
Интересна певлива песничка со солидна интерпретација.Комплименти за танчерките во позадина.Конечно и асални танчерки видовме.

15.Некст Тајм-Нешто што ке остане
Песна која за нијанса се одвојува од другите.Певлива песна која малку ја раздрма подзаспаната публика во универзална.Солиден настап.Ке имаат добар пласман , но сепак не сакам да ги видам како победници.

16.Јане Дунимагловски-Гледаш не сум јас
Ништо посебно.Конечно обрнал малку внимание на стајлингот и изгледаше подобро од неговите претходни настапи.

Прогноза кој ке бвлезе во финале
1.Ристо и Џорлев
2.Генгста оро
3.Проект Македонија
4.Верица Пандиловска
5.Даниел
6.Костадин Папа
7.Андријана Јаневска
8.Некст Тајм
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
да ти се мочам во „јавниот сервис“ кој што сто пати снемува слика, да ти се мочам...
ај кажете дали бројот за гласање беше 14 12 14 или да?
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
генгста оро се најдобри!
 
Член од
18 септември 2007
Мислења
2.547
Поени од реакции
33
да ти се мочам во „јавниот сервис“ кој што сто пати снемува слика, да ти се мочам...
ај кажете дали бројот за гласање беше 14 12 14 или да?
За од фиксен бројот е 1447 + редниот број на песната.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom