Најсигурен оперативен систем

operativni systemi sigurnost


  • Вкупно гласачи
    210

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Сите кои викаат Мекинтош се во дилузија. Мекот е најнесигурен од сите оперативни системи, практично е швајцарско сирење.
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
грешиш баш мекот е посигурен за него нема вируси, имаше пред некоја година но одма го санираа проблемот за него не треба антивирус фајрвол антиспајвер и други такви чуда шо ке ти ја исцицаат рам меморијата до крај. за мене е подобар мекинтошот од линукс и од виндовс хр сега ова вистата е тука негде со сигурноста (ја работам без антивирус само со вградениот фајрвол) и уште нема рикнато мислам дека за некоја година со сервис пак 2 за виста ке биди негде на исто ниво со сигурноста со Mac OS X 10.1 а најнов е 10.5 леопард
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
грешиш баш мекот е посигурен за него нема вируси, имаше пред некоја година но одма го санираа проблемот за него не треба антивирус фајрвол антиспајвер и други такви чуда шо ке ти ја исцицаат рам меморијата до крај. за мене е подобар мекинтошот од линукс и од виндовс хр сега ова вистата е тука негде со сигурноста (ја работам без антивирус само со вградениот фајрвол) и уште нема рикнато мислам дека за некоја година со сервис пак 2 за виста ке биди негде на исто ниво со сигурноста со Mac OS X 10.1 а најнов е 10.5 леопард
Мислиш дека е најсигурен пошо нема вируси. Ама да почнат да се прават, Мекинтошот ке биде катастрофа и ке биде најнезаштитен систем. Срека твоја што никој не се замара да пишува вируси за него.
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
167
Поени од реакции
0
Мислиш дека е најсигурен пошо нема вируси. Ама да почнат да се прават, Мекинтошот ке биде катастрофа и ке биде најнезаштитен систем. Срека твоја што никој не се замара да пишува вируси за него.
za mac slusnav ili negde procitav deka ima virusi ima i za linux ama toa se mnogu malce so treba da imas srekja za da gi zakacis i ne se mnogu rasireni po internet, a inace ima virusi... ako se zbori za dupki najvekje ima mac, vista, xp i linux ima ama mnogu e tesko da se padne linux...
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Има некој слушнато за ОпенБСД?
Ако нема ова мy е мотото
Only two remote holes in the default install, in more than 10 years!
Ако има маж нека го пробие.
 
Член од
31 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
38
Da ve prasam neso.. :)
dali mislite deka za Firefox -ot e vo red da mi zema od Ram i do 120 Mb?? :S
Inace iam 1Gb Ram (vitrual memory mi e 3075)?
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Da ve prasam neso.. :)
dali mislite deka za Firefox -ot e vo red da mi zema od Ram i do 120 Mb?? :S
Inace iam 1Gb Ram (vitrual memory mi e 3075)?
Да те прашам јас тебе.. нели мислиш дека е екстремно глупо да прашаш колку меморија треба да ти зема ФФ на тема која што нема благе везе со тоа?
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
operativen sistem (Xcerion)
http://xcerion.com/

dali ima nekoj poznavajne od ova ! ???
Your desktop, applications, and files reside securely in icloud's data centers and are easily accessible from anywhere using your own computer or a friend's.
Хаха... ова е полошо дури и од Гугл.. Сите можни мои фајлови да стојат “безбедно“ на некој сервер таму негде....

Since icloud runs within your web browser it doesn't consume much power from your computer.
Чисто информативно... ова автоматски го исклучува од групата на оперативни системи, пошто му треба вистински оперативен систем.. на кој ќе подесиш интернет конекција, ќе имаш browser и ќе се врзиш на ова...

Глупости, со еден збор...
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
operativen sistem (Xcerion)
http://xcerion.com/

dali ima nekoj poznavajne od ova ! ???
Не е за на темава ама е интересен концепт (И не е единствен). Фала ми требаше нешто вакво. Чекам потврда на акаунтот оти ептен сакам да видам шо имаат направено.

Хаха... ова е полошо дури и од Гугл.. Сите можни мои фајлови да стојат “безбедно“ на некој сервер таму негде....


Чисто информативно... ова автоматски го исклучува од групата на оперативни системи, пошто му треба вистински оперативен систем.. на кој ќе подесиш интернет конекција, ќе имаш browser и ќе се врзиш на ова...

Глупости, со еден збор...
Се сложвам дека го исфрла од категорија на сигурни системи (ама за параноични места).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom