Креационизам наспроти еволуционизам

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
http://topdocumentaryfilms.com/was-darwin-wrong/

--- надополнето ---

Интересни прашања. Сигурно со нив би го ставил речиси секој христијанин во шах мат позиција. Сепак одговорите се долги и широки, а јас немам време ни енергија да пишувам семинарска за потопот. Сепак како и секогаш ти стојам на располагање на дебата во живо да ме матираш со овие прашања :)

--- надополнето ---



Заблудата во врска со темава не трае 2.000 години, туку 151 година.
Кога ќе ми одговориш што е тоа што те спречува да дебатираш на форумов, веднаш ќе прифатам! Како папагал ја споменуваш таа дебата во живо, еднаш ти кажав дека би те разбрал да се работи за бокс меч, натревар во танцување или во пеење, избор на мис или мистер....итн! Но за ваква дебата стварно негледам причина зошто јас би изгубил цел еден ден, би патувал до скопје и би трошел пари за дебата која комотно може да се води на форумов!:toe:
Втора работа, кога од тебе некој ќе побара аргументи како во случајов, со арката, тогаш немаш време и енергија, а кога другите ти изнесуваат аргументи, докази, конкретни примери, тогаш сите тие не се во право затоа што ти така си решил! Само јас имам изнсено примери и аргументи како бактеријата flagelum која еволуирала да ја конзумира пластиката, потоа имам постирано примери за окото кое креационистите го посочуваат како премногу комплексно за да биде создадено преку еволуцијата, за фосилите, за преодните форми...итн, итн! А за осстанатите и да незборувам! И за чорбаџија се тоа е заблуда и лага, но тврдењето дека целиот жив свет на планетава кој брои неколку милиони видови се размножил од арката на Ное со димензии 137 метри должина, 22 метри ширина и 13 метри висина e логично и прифатливо!?:toe: Искрено, ги прашувам останативе форумџии, вреди ли воопшто да се дискутира со ваков тврдоглав човек?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
целиот жив свет на планетава кој брои неколку милиони видови се размножил од арката на Ное со димензии 137 метри должина, 22 метри ширина и 13 метри висина e логично и прифатливо!?
Е де било малце тесно, се пособрале..... ние се имаме возено 7 души во Пезетка кај шо пиши дека е за 5
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Е де било малце тесно, се пособрале..... ние се имаме возено 7 души во Пезетка кај шо пиши дека е за 5
Хахаха! како што кажа металхамер, ги зипувал Ное најверојатно :pos2: Од расположливиот простор во арката, поделен на два милиони единки се добиваат околу 0,019 метри кубни простор на животно. Без простор за ништо останато.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Хахаха! како што кажа металхамер, ги зипувал Ное најверојатно :pos2: Од расположливиот простор во арката, поделен на два милиони единки се добиваат околу 0,019 метри кубни простор на животно. Без простор за ништо останато.
Во просек е доволно, на пример на вошка, амеба, парамециум, вирусот на големите сипаници и ебола, комрец, крлеж им треба минимален простор и од нивните му се придодава на гризлито, слон, нилски коњ....
Плус пицајзлите и воките можеше ное на себе да ги носи не му требаше посебен простор во бродот.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Во просек е доволно, на пример на вошка, амеба, парамециум, вирусот на големите сипаници и ебола, комрец, крлеж им треба минимален простор и од нивните му се придодава на гризлито, слон, нилски коњ....
Плус пицајзлите и воките можеше ное на себе да ги носи не му требаше посебен простор во бродот.
Микроорганизмите не се земени впредвид во тие два милиони видови, инаку 1,9 см кубни просечен простор е доволно, само доколку си тврдокорен христијанин за кој логиката е само тоа што тој сака да биде. Баш ме интересира како го објаснуваат преживувањето на растенијата кој не се споменати и кој требало да бидат 40 дена под вода и да преживеат!
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Микроорганизмите не се земени впредвид во тие два милиони видови, инаку 1,9 см кубни просечен простор е доволно, само доколку си тврдокорен христијанин за кој логиката е само тоа што тој сака да биде. Баш ме интересира како го објаснуваат преживувањето на растенијата кој не се споменати и кој требало да бидат 40 дена под вода и да преживеат!
Чекај бе ти нели беше за идејата ум над материјата ?
Од кај сега дарвинист испадна.
Или ова е аманет од Лавеј да се бориш против христијанството.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Микроорганизмите не се земени впредвид во тие два милиони видови, инаку 1,9 см кубни просечен простор е доволно, само доколку си тврдокорен христијанин за кој логиката е само тоа што тој сака да биде. Баш ме интересира како го објаснуваат преживувањето на растенијата кој не се споменати и кој требало да бидат 40 дена под вода и да преживеат!
A кој ги спаси вирусите, мироорганизмите и бактериите? Зарем не Ное?!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Чекај бе ти нели беше за идејата ум над материјата ?
Од кај сега дарвинист испадна.
Или ова е аманет од Лавеј да се бориш против христијанството.
Па каква врска има идејата ум над материја, со еволуцијата? Еволуцијата е идеја дека животот еволуира - се менува, таа ништо не тврди за самото потекло на животот како и за тоа што е животот! Таа област (од каде потекнува животот и што е тој) ја обработува абиогинезата а не еволуцијата!

--- надополнето ---

A кој ги спаси вирусите, мироорганизмите и бактериите? Зарем не Ное?!
Во времето на Ное последиците од бактериите, вирусите и останатите микроорганизми се сметале за надприродно влијание на бог, демоните, ангелите и слично! Кога некој ќе се разболел, тоа с сметало за казна од страна на бог или ѓаволот, а не за последица од бактериска или вирусна инфекција. Затоа тие воопшто не се спомнати, затоа што никој не бил ни свесен за нивното постоење.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Во времето на Ное последиците од бактериите, вирусите и останатите микроорганизми се сметале за надприродно влијание на бог, демоните, ангелите и слично! Кога некој ќе се разболел, тоа с сметало за казна од страна на бог или ѓаволот, а не за последица од бактериска или вирусна инфекција. Затоа тие воопшто не се спомнати, затоа што никој не бил ни свесен за нивното постоење.
Можеби не знаеле луѓето но сепак тие бактерии и вируси си постоеле, дали е можно да секое животно на Ноевата арка си донел и свој вирус, на пример од двете овци едната била со шап и лигавка а другата со бруцелоза..... и така да секое животно со себе носело и некој вирус или бактерија??
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Можеби не знаеле луѓето но сепак тие бактерии и вируси си постоеле, дали е можно да секое животно на Ноевата арка си донел и свој вирус, на пример од двете овци едната била со шап и лигавка а другата со бруцелоза..... и така да секое животно со себе носело и некој вирус или бактерија??
Тоа не менува ништо во апсурдноста на тврдењето дека е можно и логично да се сместат милиони единки во арка долга 137 метри :toe:
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Чекај бе ти нели беше за идејата ум над материјата ?
Од кај сега дарвинист испадна.
Или ова е аманет од Лавеј да се бориш против христијанството.
Ako nekoj e spiritualen, toa ne ja isklucuva moznosta taa edinka da veruva i vo evolucija. Evolucijata e pred oci, crno na belo. E, sea dali nesto se desilo to kick start our own evolution as species - toa e drugo.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Тоа не менува ништо во апсурдноста на тврдењето дека е можно и логично да се сместат милиони единки во арка долга 137 метри :toe:
Tоа може лесно да се докаже. Има бродови има животни. Значи црквата треба да најми еден брод со толкави димензии и да смести внатре павијани, лемури, кокошки, тапири, жирафи, самоједи, лењивци со 3 прсти...... од сите по 2 парчиња.
И одма да се види дал може или не.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Tоа може лесно да се докаже. Има бродови има животни. Значи црквата треба да најми еден брод со толкави димензии и да смести внатре павијани, лемури, кокошки, тапири, жирафи, самоједи, лењивци со 3 прсти...... од сите по 2 парчиња.
И одма да се види дал може или не.
Во тој случај незнам што чекаме! Еве иницијатива нека ја копираат арката, ги имаат димензиите во библијата и нека сместат по еден пар од сите животни кој постојат на земјава моментално! Ако докажат дека е можно нема што да дискутираме, јас прв ќе им дадам рака и ќе признаам дека не сум бил во право.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Во тој случај незнам што чекаме! Еве иницијатива нека ја копираат арката, ги имаат димензиите во библијата и нека сместат по еден пар од сите животни кој постојат на земјава моментално! Ако докажат дека е можно нема што да дискутираме, јас прв ќе им дадам рака и ќе признаам дека не сум бил во право.
си имат христијаните начин, ќе ја благословат арката ќе ја окадат со темјан и ќе видиш ќе собере и ќе остане место. Зато не се залетувај одма со ветувања.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Ako nekoj e spiritualen, toa ne ja isklucuva moznosta taa edinka da veruva i vo evolucija. Evolucijata e pred oci, crno na belo. E, sea dali nesto se desilo to kick start our own evolution as species - toa e drugo.
Јас зборам за дарвинизам.
И овде цело време се прави муабет за дарвинизам.
Дека се било производ на случајности.
Или е случајно или не трето нема:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom