Креационизам наспроти еволуционизам

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
Ха-ха! Многу љубам вакви прашања...

Кога бев мал, ме учеа (од географија) дека Земјата била топка. Убо, нека е. Кога почнав да ја запознавам мојата вера, никаде не најдов на тврдење дека Земјата е плоча-никаде! Тоа во Битието е јасно покажано. А тоа дека Земјата е плоча и ја носат вакви или такви животни, тоа се будалаштини по принципот „...мене баба ми ми кажа...„. Моите баби, Бог душа да им прости, никогаш не ми кажаа дека Земјата е плоча...

Просто кажано, има доволно фотографии кои се направени од земјината атмосфера, кои покажуваат дека Земјата има топчест облик...
Ха-ха и јас многу љубам вакви одговори.
Значи има доста фотографии (или со друг збор докази) дека Земјата има топчест облик.

Ајде сега Мики, објасни ми како е можно научниците да пронајдат коски и притоа да утврдат дека се стари повеќе милиони години (докажано според методата на изотопот на јаглерод со 2+ неутрони во јадрото, кој има период на полураспаѓање некаде околу 5500 години)?

Ај... ќе терам прашање по прашање... да не избрзувам наеднаш.

--- надополнето ---

А со која научна метода се измерени оние 4,5 милј. години? Со кој радиоактивен елемент може да се мерат повеќе од 15 000 г. во минатото?
За ова нешто сакав погоре да ти објаснам за изотопот на јаглерод.
Времето на полураспаѓање на јаглеродот е 5500 години. Што значи тоа?
За да се утврди точно од кога почнал да се распаѓа, се зема примерок, да речеме 1 грам Ц14. И според останатото количество Ц14 со пресметки се наоѓа точното време кога тој 1 грам почнал да се распаѓа. А тоа е времето (само пример) кога некој жив организам го внесил тој изотоп.

А постојат многу други елементи и нивни изотопи. Изотопот на ураниум - 238 има период на полураспаѓање од 4,5 билиони години. Доволно е тоа?

--- надополнето ---

Да можеше да сконташ немаше да бидеш таков .
Веруј немам лоша намера кога го кажувам ова .
Дај ми доказ дека Бог го створил човекот и веднаш ќе верувам во тоа.
Крај.
End of the line.
Без докази ништо!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ај пак:


На линков, т.е. на листава од клипови од ХТВ, не е само Петровиќ гостин, оти ако поубоо погледнеш, крај него има уште двајца гости....Што значи, има и дрги.
Aдвентистички христијанин од хрватска побива дарвин и еволуција.
У ствари докторот се сумња дека можело нешто да настане толу одамна и дава бројки на веројатност како тоа би изгледало и као во лабараторија не успеале до сега да создадат. Адвентистичкиот доктор на кј се повикуваш јкако доказ дека еволуција н постои и не се одвивала заворави дека земјата милијарди години на цела своја површина изведуваше неуспешни и успешни обиди. Тоа не може да го земени ни симулира ниту една лабараторија. Тој се разочарал што во епрувета од пола сантим квадратен не успеал да создаде аминокиселина во еден експеримент. ОПа ога адвентистичкиот доктор би имал епрувета голема колку планетата земја и на располагање 2-3 ммилијарди години можеби би создал некоја аминокиселинка. Впрочем тој доктор се уште си ја врши праксата за која има диплома дека завршил медицина каде сигурно положил испити на тема и поврзани со еволуција и генетика. На испит сигурно не одговарал “Господ знае... или Ако сака господ пациенто ќе преживее“ сигурно уште врз основ на тоа знаење и денес си заработува плата за егзистенција а побивање на еволуцијата му е хоби.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Дај ми доказ дека Бог го створил човекот и веднаш ќе верувам во тоа.
Крај.
End of the line.
Без докази ништо!
Ти ги криеш доказите за тебе , не ме прашуј мене.
Тоа е субјективна работа на секој .
Тоа бара сопствено искуство и доживување.
End of the line.
И уште би додал :)
Jesus said, "Those who seek should not stop seeking until they find. When they find, they will be disturbed. When they are disturbed, they will marvel, and will reign over all."
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Атеист, не исполнувам лични желби, нит една, нит две, нит три...Туку, терај ти по свое, уживај во својот атеизам и во оние наводни 4,5 милј. години...Уживај во еволуцијата, може некој твој потомок ќе ја види.
Веќе те предипредив дека нема да ти се бендиса содржината од клипчињата. Тоа што гостите не ти се по кеифот, не можеш да ги побиеш со просто упатување дисквалификации кон учесниците во емисијата, разбираш....
Никој не бара од тебе да исполнуваш желби, Терај си и ти по твоето живеј во наредниот живот бесконечно и таму ти лично ќе го видиш бог.
Тука грешно си разбрал, клипчето ептен ми се допадна. Посебно ми беше мило што видов какви некомпетентни и самонаречени научници на едно место кои ништо не разбираат. Посебна благодарност за тебе што ми укажа што е за тебе доказ, се ми е јасно, уживај.


Еве ти листа кој е авторитет, провери малку
Rollinson, Hugh R
Oberth, T
Davis, DW
Blenkinsop, TG
Hoehndorf, A
Stacey, J. S.
J. D. Kramers
Shlyakhter, A. I.

И да не редам други, доволна е оваа листа, прочитај што работеле и со што се занимавале луѓево. Не мораш да читаш дела од нив. знам дека библијата и понекое клипче на youtube од бившите ни ЈУ простори ти е доволна литература. Немој да не случајно те убие (како што рече во еден поранешен пост) ако прочиташ нешто.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ти така мислиш, итекако ги има преодните форми! Во 1974 година во пустината Афар во Етиопија на локалитетот наречен Арамис, во областа Среден Аваш, е пронајден фосилот на Australophitecus afarensis, стар 4,4 милони години. Научниците се согласни дека овој вид може ефективно да и каже збогум на теоријата за „алката која недостасува“.
Што се однесува до преодниот вид помеѓу предходните видови и приматите или Дарвиниус мисалае и таа е пронајдена! Се работи за речиси совршено зачувани остатоци од примат стар 47 милиони години, а за кој научниците велат оти е долго бараната преодна форма помеѓу луѓето и горилите.
http://365.com.mk/statii/46-nauka/4073-pronajdena-alkata-koja-nedostasuvashe-video
Пак верглање со Луси која ја составувале од фосили најдени на 2км квадратни површина и до 60 м длабочина копање...абе научна метода упм...
Ефтина лага,не е пронајден никаков целосен фосил туку е составуван од разно-разни делови наоѓани на десетици локации со цел конечно ама баш она...конечно да свршат догматичарите дарвинистички во гаќи...

Уште еден феил да се најде преодната врска,како и пилтдаунскиот човек кој пола век важел за научен доказ...хехех

Него...

За креационистите - како кенгурите стигнале до Австралија?

За дарвинистите - како луѓето стигнале до Австралија?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Пак верглање со Луси која ја составувале од фосили најдени на 2км квадратни површина и до 60 м длабочина копање...абе научна метода упм...
Ефтина лага,не е пронајден никаков целосен фосил туку е составуван од разно-разни делови наоѓани на десетици локации со цел конечно ама баш она...конечно да свршат догматичарите дарвинистички во гаќи...

Уште еден феил да се најде преодната врска,како и пилтдаунскиот човек кој пола век важел за научен доказ...хехех

Него...

За креационистите - како кенгурите стигнале до Австралија?

За дарвинистите - како луѓето стигнале до Австралија?
Посочениот фосил не е Луси, неговиот псевдоним е Арди! И дај да видиме каде тоа пишува дека биле расфрлани на 2 км површина и 60м длабочина?
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Посочениот фосил не е Луси, неговиот псевдоним е Арди! И дај да видиме каде тоа пишува дека биле расфрлани на 2 км површина и 60м длабочина?
Аааабе човек си се фатил како слеп за стап , нема карика и точка.
Не е еволуцијата тоа што ти мислиш дека е.
Која е ултимативната вистина морам да ти кажам дека незнам , ама у тоа е убавината :)
Али дарвинизмот е тешко срање у боја .
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Посочениот фосил не е Луси, неговиот псевдоним е Арди! И дај да видиме каде тоа пишува дека биле расфрлани на 2 км површина и 60м длабочина?
Како бе,пред неколку страни беше Луси,откако излезе дека е превара сега Арди некој се јави?!
Слободно побарај назад по темата имаш линкови...

http://english.pravda.ru/science/earth/13-10-2009/109836-ardi-1/
http://www.time.com/time/health/article/0,8599,1992115,00.html?xid=rss-topstories

И оваа нешто кратко ќе трае...пак мајмун испаѓа некаков...хехех

Знам дека сакаш да има карика која недостаје ама џабе.
Не е типот од Пилтдаун ни чоекот од Небраска ни Луси ни Арди...
Ај до следната карика,која и да е...

Абе лудило еј,преодна алка меѓу горило и чоек (!?) пред 47 милиони години !!????

http://365.com.mk/statii/46-nauka/4073-pronajdena-alkata-koja-nedostasuvashe-video
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Аааабе човек си се фатил како слеп за стап , нема карика и точка.
Не е еволуцијата тоа што ти мислиш дека е.
Која е ултимативната вистина морам да ти кажам дека незнам , ама у тоа е убавината :)
Али дарвинизмот е тешко срање у боја .
Еееее како ме убеди алал да ти е! Аргументов неможе да се побие - "нема карика и точка."
посебно образложениево - "Која е ултимативната вистина морам да ти кажам дека незнам"
можеше да додадеш и "затоа што јас така сакам"! У право си јас се фаќам како слеп за стап, вие еве како што видов сте максимално објективни.:pos2:

--- надополнето ---

Како бе,пред неколку страни беше Луси,откако излезе дека е превара сега Арди некој се јави?!
Слободно побарај назад по темата имаш линкови...

http://english.pravda.ru/science/earth/13-10-2009/109836-ardi-1/

И оваа нешто кратко ќе трае...пак мајмун испаѓа некаков...хехех

Знам дека сакаш да има карика која недостаје ама џабе.
Не е типот од Пилтдаун ни чоекот од Небраска ни Луси ни Арди...
Ај до следната карика,која и да е...

Абе лудило еј,преодна алка меѓу горило и чоек (!?) пред 47 милиони години !!????

http://365.com.mk/statii/46-nauka/4073-pronajdena-alkata-koja-nedostasuvashe-video
Што очекуваш да пишува во линкот кој си го посочил кога е од некој што изјавил вакво нешто:
Even if evolution takes millions and millions of years, we should still be able to see some stages of its process. But, we simply don't observe any partially-evolved fish, frogs, lizards, birds, dogs, cats among us. Every species of plant and animal is complete and fully-formed.
Ваквите луѓе мислат дека еволуцијата значи делумно менување на видовите, па така очекуваат да видат "делумно" еволуирани риби, жаби, птици...! Мислат дека еволуцијата значи глава на риба а нозе на жаба! :tapp:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Еееее како ме убеди алал да ти е! Аргументов неможе да се побие - "нема карика и точка."
посебно образложениево - "Која е ултимативната вистина морам да ти кажам дека незнам"
можеше да додадеш и "затоа што јас така сакам"! У право си јас се фаќам како слеп за стап, вие еве како што видов сте максимално објективни.:pos2:

--- надополнето ---


Што очекуваш да пишува во линкот кој си го посочил кога е од некој што изјавил вакво нешто:
Ваквите луѓе мислат дека еволуцијата значи делумно менување на видовите, па така очекуваат да видат "делумно" еволуирани риби, жаби, птици...! Мислат дека еволуцијата значи глава на риба а нозе на жаба! :tapp:
"White showed no evidence that Ardi is on the human lineage," Sarmiento says. "Those characters that he posited as relating exclusively to humans also exist in apes and ape fossils that we consider not to be in the human lineage."

Read more: http://www.time.com/time/health/article/0,8599,1992115,00.html#ixzz15axcYglg
Пак превара...креационистите и дарвинистите имаат една заедничка точка - верници се ! хахаха
Ете ти арди повторно произволни толкувања на некој антрополози и геолози побиени од други антролполози и геолози, и пак мајмун на крај...

Moreover, attempts to link Ar. ramidus to an exclusive human lineage by pointing to suspected facultative bipedal characters in the foot are not convincing. All of the Ar. ramidus bipedal characters cited also serve the mechanical requisites of quadrupedality, and in the case of Ar. ramidus foot-segment proportions, find their closest functional analog to those of gorillas, a terrestrial or semiterrestrial quadruped and not a facultative or habitual biped.
Толку од фактите...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
abe reinkarnacija imas segde toest deka samo rodot opstoi a nema poedinecna besmrtnost, pa non stop se ragaat luge, non stop kruski jabolki i taka natamu i baska non stop update non stop novi modeli u sve batka u sve do najmalo do najgolemo, ja sakam da ima bog ama gleas nikoj ne go zdobole za tebe toj bog ne ni znae za nas ili ako znae go boli, taka da kako dosle lugeto u australia a kako se kacile mravkite na 14 kat, pa se stvorile tamu od nisto uvek se stvara zivot, zemi ne cisti sam ke sozdade haos nered gubre zivot...ete!
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Еееее како ме убеди алал да ти е! Аргументов неможе да се побие - "нема карика и точка."
посебно образложениево - "Која е ултимативната вистина морам да ти кажам дека незнам"
можеше да додадеш и "затоа што јас така сакам"! У право си јас се фаќам како слеп за стап, вие еве како што видов сте максимално објективни.:pos2:

Aбе што не ги направи буквите поголеми ...
ццццц тежок пациент си .
А ова оково е од едноокиот Луцифер ?
Не беше он брат му на Јахве ?
Тој од библијата
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ха-ха и јас многу љубам вакви одговори.
Значи има доста фотографии (или со друг збор докази) дека Земјата има топчест облик.

Ајде сега Мики, објасни ми како е можно научниците да пронајдат коски и притоа да утврдат дека се стари повеќе милиони години (докажано според методата на изотопот на јаглерод со 2+ неутрони во јадрото, кој има период на полураспаѓање некаде околу 5500 години)?

Ај... ќе терам прашање по прашање... да не избрзувам наеднаш.

--- надополнето ---


За ова нешто сакав погоре да ти објаснам за изотопот на јаглерод.
Времето на полураспаѓање на јаглеродот е 5500 години. Што значи тоа?
За да се утврди точно од кога почнал да се распаѓа, се зема примерок, да речеме 1 грам Ц14. И според останатото количество Ц14 со пресметки се наоѓа точното време кога тој 1 грам почнал да се распаѓа. А тоа е времето (само пример) кога некој жив организам го внесил тој изотоп.

А постојат многу други елементи и нивни изотопи. Изотопот на ураниум - 238 има период на полураспаѓање од 4,5 билиони години. Доволно е тоа?

--- надополнето ---



Дај ми доказ дека Бог го створил човекот и веднаш ќе верувам во тоа.
Крај.
End of the line.
Без докази ништо!
Ајде кажи ми, како е докажано дека нечиј период на полураспаѓање е 5500 г.? Кој и со која метода ги добројал и ги дочекал тие години?

А еве го еволуцинистичкиот пристап: ако немаш одговор, стај едно...хммммм...4,5 милј. години од формирањето на Вселената и сите процеси во таа Вселена ќе имаат доволно временска фора за да се случат, па дури во тој невидено долг временски период, кој со ниедна научна метода не е докажан (каков јаглерод, каков бутур...сега и на јаглеродот му го издолживте периодот на полураспад само за да се вклопи во Вашата шпекулација..) „нешто„ може и да еволуира....Не?

Што се однесува ди твоето барање за доказот дека Бог го створил човекот, одговорот го имаш во себе: твојот образ и подобие, твојата совест, твојот осет за праведност, твојот осет за добро и зло, твојата желба за бесмртност...Само, полесно ти е да прифатиш лаги, спакувани во сциентистичка „фирма„ именувана како „еволуција„, така?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Пак превара...креационистите и дарвинистите имаат една заедничка точка - верници се ! хахаха
Ете ти арди повторно произволни толкувања на некој антрополози и геолози побиени од други антролполози и геолози, и пак мајмун на крај...



Толку од фактите...
Не е никаква превара! Науката ако се појави доказ кој нешто побива или надополнува го прифаќа, додека религиите слепо се држат до нивните тврдења дури и кога доказите во очи ги бодат! Според тоа неможе да станува збор за исто нешто.

--- надополнето ---

А ова оково е од едноокиот Луцифер ?
Не беше он брат му на Јахве ?
Тој од библијата
Не е брат му, прв братучед од сестра му е! :pos:
П.С. Мојот 666 одговор - во врска со Луцифер! Еве им уште еден доказ на креационистиве!:pos2:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Не е никаква превара! Науката ако се појави доказ кој нешто побива или надополнува го прифаќа, додека религиите слепо се држат до нивните тврдења дури и кога доказите во очи ги бодат! Според тоа неможе да станува збор за исто нешто.
Дали дарвиновата теорија за потеклото на видовите се има произнесено како се појавиле ѓејој ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom