Koи се србоманите во СДСМ?

Член од
25 октомври 2008
Мислења
81
Поени од реакции
7
Един нормален англичанин, американец или друг несведушт западнјак би попитал: "И какво от това? И какво от това ако са били 'про-бугарски'? Каде е 'жигосването', какво е лошото/доброто ако са 'про-бугарски'." Трнот не разбира как се разоткрива, как се вижда че все оште робува на југославската пропагандна нагласа.
Слажем се да нема ничег лошег у томе да је неко у Македонији пробугарски расположен. Али, по истом становишту, који је грех имати позитиван однос према Србији?
 
N

n/a

Гостин
Во вторта светска војна, а поттикната од сонот за слобода и идеалите на ВМРО, новата Македонска генерација, здрава и самоосознаена, го поведува својот народ кон долгоочекуваната слобода. Но во 1945 па се до 1952 стапува во сила вториот српски пропагандистички бран но овој пат затскриен зад „југословенството и братството и единството“.
?????
Македонците остануваат без своите преродбеници од втората светска војна. Овие завршуваат по затворите како бугарофили и антијугословени. Класичен пример за оваа пропаганда е прогонот на Венко Марковски во Бугарија и покасното негово „скренување“ и себеопределување како Бугарин. Оттогаш во Македонија српските пропагандисти организираат лов на вештерки (Бугари). Сите тајни друштва на Македонци-следбеници на идејата за независна Македонија се жигосуваат како про-бугарски. Вистината е дека и самата Бугарија во тоа време освен на своја територија со заушувањето на националните чувства на тамошните Македонци, немала можност да делува надвор од своите граници.
Работата е што тие НЕ биле про-бугарски, туку биле Македонци, кои се стремеле за вековниот сон на Македонците, Македонија на Македонците - обединета, силна!
?????

Нема тука простор за „што има лошо ако биле про-бугарски“, затоа што тоа било само техника на српските/ју тајните служби за жигосување!
:pos2::kesa:

А Бугарија, била мизерна каква што е, па Баи Тошо, да не му ставел црвена линија Стаљин, со полна душа ќе прифател и Бугарија да влезе во рамки на Југославија, како што сакал Тито. Е тек тогаш ќе се смеев на историските глупости кои ќе излегуваа од југословенската и бугарската школа.
Добро,јас разбирам дека ти работиш,т.е. пишуваш по порачка.
И твојата задача сега е заедно со еден куп на такви како тебе и со целосната моќ на информативните куќи кои што до последно ги купивте да пробаш да прогураш промакедонски карактер на ВМРО-то на Александров и Михајлов,како и на бугарските дисиденти после Втора Светска Војна.
Се со една цел:
Градите музеј на ВеМеРеО-то у кој што дотичните особи би требало да бидат окарактеризирани и чествувани како национални јунаци и патриоти,што не е возможно.
1.Михајлов и Александров биле и останале алатки во рацете на бугарскиот цар преку кои што имено прво и основно биле малтретирани и убивани македонците во Пиринскиот крај.
Во ситуација на слабост на бугарската држава во 20-тите години на минатиот век,имено тие биле оние кои што `спроведувале закон` на територијата која што им била набележана и оставена од бугарскиот цар.
До данок и регрути од населението имале право сами да собираат.
Јас разбирам дека ти овие `мексички бандити` сакаш да ми ги претставиш во светло кое што тебе ти одговара,али тоа нема да помине.
Од проста причина што има луѓе кои што детално прочитале и знаат кои се всушност дотичните... баш-бугари.
Она што е добро у целата ситуација е што по примерот на Љупче,и ти ги отвори картите и покажа кои се всушност твоите мотиви и определби.
2.Талев,Марковски и останати дисиденти се остатоци од членовите на бугарската комунистичка партија,инсталирани во Македонија од Шарло.
Многу јасно дека биле прогонувани, а не се убиени заради тоа што Баи Тошо (Тодор Живков) си ги има прибрано, и имаат добиено макс привилегии (службена кола,вила,мрсна `плата`) до крајот на нивниот мизерен и предавнички живот во Бугарија.
Ниту еден од нив,во ниту еден момент не изјавил сам за себе или во било кое дело дека е македонец.
Они се... бугари од Македонија.
И тоа воопшто не е тешко да се провери и установи.
Димитар Талев,бугарин од Прилеп, е писател.
Во било кое од неговите дела може да се прочита како тој се декларира.

Сега...
моето прашање беше кратко и јасно:
После вакви сплачини и подметнувања,како сакаш било кога јас да ти верувам дека ти,и еден куп други од дпбне не сте пробугарски ориентирани?
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Ajde stigna pomoshta za IOsonoINTERISTA,bitushanec i Heidrich od Bratot Васил :pos2:
Абе тенџере стварно не знам што ми е што воопшто трошам зборови на дебил и одродник и Јуда ко тебе.Ти си идиот.Морон.Мастурбатор кој дрка на Ране и останатите Легија стрипови,и кому мозокот му е озрачен од радијацијата од фалш златниот ланец што го носиш како резултат на интелектуалната немоќ да ги сватиш истите филмови и главната порака во нив.Најголем трол си ама и премногу си забавен па најверојатно и не си лапнал бан до сеа.Инаку досаден си.И патетичен.Меѓутоа најбитно одродник.Ти пишав и на таа темата за глупоста на Миленко кај што си се посрал да не ја изнервираме Гејлада.Не дај боже да дое време за војна со нив,таквите ко тебе тогаш полесно ги решаваат.Воен суд и пријатно.Продолжи ти молим те по форумиве нивни одлична колекција си направив од то твоите муабети.Исто ко и они.Такво си глупо си.Ама забавно.Постовите ти се бесценети.

Со почит векје немам намера да те коментирам.
Јади гомна.

Слажем се да нема ничег лошег у томе да је неко у Македонији пробугарски расположен. Али, по истом становишту, који је грех имати позитиван однос према Србији?
Па не муабетот за позитивен став кон Србија.Едно е позитивен став друго е да браниш интереси на Србија и да работиш против својата земја.Дај ти некој позитивен став елаборирај бе на ваш форум за МАкедонија и заслужи ја почитта.И нема проблем.
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
Слажем се да нема ничег лошег у томе да је неко у Македонији пробугарски расположен. Али, по истом становишту, који је грех имати позитиван однос према Србији?
cica ne sviraj kurcu;poimot bugarofil e vasa izmislica za sekoj onoj sto ce vi se sprotistavi,istoto vazi i za bugarite.... pleme vi ebam....:pusk:
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
81
Поени од реакции
7
cica ne sviraj kurcu;poimot bugarofil e vasa izmislica za sekoj onoj sto ce vi se sprotistavi,istoto vazi i za bugarite.... pleme vi ebam....:pusk:
Хвала на комплименту, могао би и ја да ти у знак захвалности уделим један четнички необријан, али батали то. Тема је србомани, а ти док пишеш употребљаваш слова ј, џ, ѓ, ќ. Бугарски Македонци би рекли да је то знак да си окорели србоман.
 
K

KomitaMKD

Гостин
Хвала на комплименту, могао би и ја да ти у знак захвалности уделим један четнички необријан, али батали то. Тема је србомани, а ти док пишеш употребљаваш слова ј, џ, ѓ, ќ. Бугарски Македонци би рекли да је то знак да си окорели србоман.
А ти ги користиш сите други букви Македонците што ви ги дадоа во минатото
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
Хвала на комплименту, могао би и ја да ти у знак захвалности уделим један четнички необријан, али батали то. Тема је србомани, а ти док пишеш употребљаваш слова ј, џ, ѓ, ќ. Бугарски Македонци би рекли да је то знак да си окорели србоман.
ne treba da mi se zablagodaris,zablagodarise na majkati sto ne te abortirala...
ama toa e toa sto bi rekle vie ne bricenite ;svasta picka rodi!!!!!!

temata e srbomani vo sdsm ti clen si na sdsm ?
neznam dali primetuvas deka pisuvas kirilica toa ti kazuva se,ama vistinata boli
taka da neka ti stoi......

a jas bi rekol da si makedonec treba da si covek taka da vie i bugarite ste mnogu daleku od zborot covek:toe:
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Кои се Србоманите во СДСМ...??? Хм...!!! Интересно прашање... ...но колку и да најдеме србомани таму нема да бидат ни приближно колку што има Бугаромани во ВМРО...!!! Тоа е тоа... :toe:
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Хвала на комплименту, могао би и ја да ти у знак захвалности уделим један четнички необријан, али батали то. Тема је србомани, а ти док пишеш употребљаваш слова ј, џ, ѓ, ќ. Бугарски Македонци би рекли да је то знак да си окорели србоман.
:bravo: :helou:
 
Член од
10 ноември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
1
Хвала на комплименту, могао би и ја да ти у знак захвалности уделим један четнички необријан, али батали то. Тема је србомани, а ти док пишеш употребљаваш слова ј, џ, ѓ, ќ. Бугарски Македонци би рекли да је то знак да си окорели србоман.
:zver:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom