Пруга кон Албанија и довршување на истата кон Бугарија

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Не бе Топорчо, нема да те банирам.
На получовек, на алката која недостига, на хумористичноста која ја внесуваш на политика мора да се гледа благонаклоно, дури и за фриказоидно пциштомуфлиштенкако тебе.

Како да баннирам будалетинка??
Срамота е да се банира обезмозочен, обезмашкостен коњољубен мајкојеб со АјКју од собна температура во Сибир во зима во просторија со кршен прозорец!
Навистина...треба да сме крајно нехумани да банираме такви...
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Колку што разбрав јас, во преговори сме со Албанците кој да ги догради последните кесони за столбовите на мостот кој треба да завршува на среде во јадранско море за да можат без мака затворените вагони полни пциштовидни фриказоидни мршојадни и мемлосани коњољубни чувашки полувидови од гремлинска провениенција да ги придавиме и удавиме како бесни траури какви што се и да го спасиме светот од таквата клетија и гнаса.
Ах, каква лирска поезија. Ке се натпреварува со поезијата на Љубчо Георгиевски. И тој употребува ваков вид надреална хумана лирика. Подовро вака , отколку да се плука по улица. За плукање по улица казна е 50 евра.
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Чекаj малце,никаде не зборуваме за централно балканско пристаниште!
Никоj не ти вели дека Варненското е поголемо от Солунското.
Ако треба да пратиш товар за Азиja или за Русиja,ке го пратиш преку Солун или преку Варна и Бургас?От Солун треба да мине през пол Бело море,цело Мраморно море,Босфора,оттамо да стигне до нивото на Варна и тогаш за Русиja или некаде другаде.Разлика 1-2 дена.

Ова не са полните терминали на Варна.Има уште портове за:

зрно

Број кејови места - 7
Д'лжина на кеја - 981 м
Макс. д'лбочина - 10,80 м
Кранове - 11)

клинкер и кумур
Број кејови места - 3
Д'лжина на кеја - 430 м
Макс. д'лбочина - 10,50 м
Број кранове - 6 /16 - 32 т/

цимент
Број кејови места - 2
Д'лжина на кеја - 375 м
Макс. д'лбочина - 10,50 м
Број кранове - 2 (10т)

сода
Број кејови места - 2
Д'лжина на кеја - 363 м
Макс. д'лбочина - 9,50 м
Претоварни машини -2 бр.
Број кранове - 1

течни химически товари

Д'лжина на кеја - 200 м
Макс. д'лбочина - 10,50 м
Ж. коловози .- 2
Жп разтовариште, капацитет - 2000 т/24 часа
С'ор'жение за товарене на кораби, капацитет - 600 т/час
Танкове - 3 бр., обшт капацитет - 18 000 м3


Забораваш дека от Бургас ке започнуват 1 нафтопровод-(Бургас - Александруполис) и 1газопровод (Бургас - Скопие - Влиора) 1 нефтопровод от Варна (Варна-грциja-италиja).
Ц цц ц цц колку сте упорни во докажување на спротивното ,и како и секогаш ``фактите`` се на ваша страна,тек сега ги разбирам форумџииве дека стварно им е тешко да се разберат со вас на подфорум историја.Зошто ги извртуваш фактите бе ФМИ?
Знаеш ли дека коридорот 8 не е со почеток во Бугарија? Основната цел на тој коридор е да ги поврзе Бари-Драч (Bari/Brindisi-Durres/Vlore-Tirana-Pogradec-Skopje-Sofija-Burgas-Varna). ,а преку Драч да се поврзе Македонија и конечно Црно море и поради овој факт првичната идеја е од Италијанската влада бе ФМИ ,се разбираме ли или пак ќе ми се фалиш колку тоа терминали има Варна? Ја мислев дека малце си упатен ,ама ти само си рекламирал на форумов.
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
Ах, каква лирска поезија. Ке се натпреварува со поезијата на Љубчо Георгиевски. И тој употребува ваков вид надреална хумана лирика. Подовро вака , отколку да се плука по улица. За плукање по улица казна е 50 евра.


Канзуров, а ти што мислиш за прашањата што ги поставив? Можеш ти да ми дадеш одговор ? Бидејки твоите браќа се страмат нешту :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Ах, каква лирска поезија. Ке се натпреварува со поезијата на Љубчо Георгиевски. И тој употребува ваков вид надреална хумана лирика. Подовро вака , отколку да се плука по улица. За плукање по улица казна е 50 евра.
Се чувстваш погоден, а Богами и прозван?
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Дали некој може да ја појасни по прецизно железничката линија од коридорот 8. Односно ако 8-та почнува од Бургас - Софија -Скопје -Валона дали железничката линија се сведува на оваа релација (со пристаништата како крајни точки) или кои се можностите за понатамошно железничко разгранување.

И втора работа, дали капацитетот на преносот на електрична енергија помеѓу земјите вклучени во проектот е фактор кој би трбало да се земе во предвид.
Од наша страна према Бугарија треба да се изгради или реновира:
1.Куманово-Бељаковци 30км (оваа пруга со мало реновирање може да е во функција за некој месец
2.Бељаковци-Крива Паланка 37км
3.Крива Паланка-Бугарска граница 22км (Бугарите имаат околу 88км на нивна територија за доградба/реновирање Ѓушево-Радомир)


Македонија-Албанија
1.Кичево-Струга
2.Струга-Лин Албанска граница (Албанците имаат околу3,5км за доградување до граница)

На коридоров 8 се надоврзува и коридорот 5 кон Грција од Бугарија кој верувам дека е веќе завршен
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Се чувстваш погоден, а Богами и прозван?
Не, текстот е наменет за Бугари, а јас се декларирам и на попис изјаснувам за Македонец. А, ти, богами, не се чувствуваш, како администратор, прозван за одржување некое ниво во форумот? Или се спрема формирање некоја профашистичка партија во Македонија?
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Канзуров, а ти што мислиш за прашањата што ги поставив? Можеш ти да ми дадеш одговор ? Бидејки твоите браќа се страмат нешту :)
Србо, ке ти одговорам кога ке ме прашаш нешто за твоите Срби!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Не, текстот е наменет за Бугари, а јас се декларирам и на попис изјаснувам за Македонец. А, ти, богами, не се чувствуваш, како администратор, прозван за одржување некое ниво во форумот? Или се спрема формирање некоја профашистичка партија во Македонија?
Форумот си е многу среден и многу убав.
Гледам нешто многу си се загрижил за него...кога се во прашање бугарите, ама кога се нападнати...А, кога серат по македонштината никаде те нема...
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
Србо, ке ти одговорам кога ке ме прашаш нешто за твоите Срби!

Ама ианку си го знаеш презимето нели :) Јас немам проблем да ми викаш Србо, само одговори на мојте прашања . Да видат сите кој што мисли и секој да си процени за себе кој со каква намера пишува.
Еве да те потсетам на прашањата :


1. Дали се Македонците и Бугарите ист народ ?
2. Кога е создадена Македонската нација?
3. Какви по националност се Гоце, Јане, Даме и сите херои од ВМРО ?
4. Каков е бил цар Самоил и неговото царство ?
5. Какви по националност се Кирил и Методиј?
6. Има ли Македонско малцинство во Бугарија ?
7. Дали има Македонски јазик , или тоас е диалект на Бугарскиот ?


Погоре гледам си се изјаснил како Македонец, само незнам дали како Бугарски Македонец или Етнички. Ќе може да ни разсветлиш ситуацијата ?
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Форумот си е многу среден и многу убав.
Гледам нешто многу си се загрижил за него...кога се во прашање бугарите, ама кога се нападнати...А, кога серат по македонштината никаде те нема...
Не се проблем Бугарите. Така би реагирал “ поезијата“ да се однесуваше и за Албанците и за Србите и за Грците. Велат дека демократијата е процедурата. Така, би парафразирал: најважно во дебатаат е формата. Може да не се сложиме со други учесници, но никако таков тип на навреди. Инаку, се губи смисол.
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Ама ианку си го знаеш презимето нели :) Јас немам проблем да ми викаш Србо, само одговори на мојте прашања . Да видат сите кој што мисли и секој да си процени за себе кој со каква намера пишува.
Еве да те потсетам на прашањата :


1. Дали се Македонците и Бугарите ист народ ?
2. Кога е создадена Македонската нација?
3. Какви по националност се Гоце, Јане, Даме и сите херои од ВМРО ?
4. Каков е бил цар Самоил и неговото царство ?
5. Какви по националност се Кирил и Методиј?
6. Има ли Македонско малцинство во Бугарија ?
7. Дали има Македонски јазик , или тоас е диалект на Бугарскиот ?


Погоре гледам си се изјаснил како Македонец, само незнам дали како Бугарски Македонец или Етнички. Ќе може да ни разсветлиш ситуацијата ?
Даваш награда за тестот или не. Ако, сакаш одговор на тие прашања отвори нов топик, направи анкета и еве мене меѓу првите.
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
Даваш награда за тестот или не. Ако, сакаш одговор на тие прашања отвори нов топик, направи анкета и еве мене меѓу првите.


Абе награда, анкета, ала бала. Чисто пријателски те прашам. Одговори само со да и не и готово. Нито ќе ти се мешам во мислење нито ништо. Само сакам да знам за мене си твоите одговори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom