Цени на горивото!

Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
еве отворив ваква тема за да пишуваме за измените во цените на горивото и истите да ги коментираме

Од вчера цените на горивото паднаа
НОВИ ЦЕНИ
1. Бензин 95-1л 57.5 ден
2.Бензин 98-1л 58.5 ден
3. Нафта -1л 54.5 ден

Редно време бесе да ги намалат ценит го соголеа народот
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Hm...Има ваква тема, ке видиме што ке се прави. Мислам дека оваа ке оди во канта.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
18
Поени од реакции
0
Море цените треба да дојдат на пола од тоа пред да се намалат на берзата се паднати кај нас не...
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
05.01.2009 15:14
Цените на бензините од ноќеска на полноќ ќе се намалат за 2,5 денари за литар, а на дизелот за 4 денари, објави Регулаторната комисија за енергетика.
Согласно најновите измени, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР-95 ќе биде 46 денари за литар, на ЕУРОСУПЕР-98 ќе изнесува 47 денари за литар а МБ-96 ќе биде 49 денари за литар.
Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е ИВ) и на Екстра лесно масло за домаќинство-1 (ЕЛ-1) се намалуваат за 4, односно 3.5 денари за литар. Така цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е ИВ) ќе изнесува 39.5 денар за литар, додека Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 29 денари за литар.
a1.com.mk

малце каснам со веста, ама убаво е да се информираме од сега на време =)))
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.402
Поени од реакции
590
05.01.2009 15:14
Цените на бензините од ноќеска на полноќ ќе се намалат за 2,5 денари за литар, а на дизелот за 4 денари, објави Регулаторната комисија за енергетика.
Согласно најновите измени, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР-95 ќе биде 46 денари за литар, на ЕУРОСУПЕР-98 ќе изнесува 47 денари за литар а МБ-96 ќе биде 49 денари за литар.
Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е ИВ) и на Екстра лесно масло за домаќинство-1 (ЕЛ-1) се намалуваат за 4, односно 3.5 денари за литар. Така цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е ИВ) ќе изнесува 39.5 денар за литар, додека Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 29 денари за литар.
А плинот воопшто не го намалија овој пат :raz:Запнале да му ја изедначат цената со онаа на бензините изгледа !
Баш ме интересира , дали регулаторната комисија ја одредува цената на плинот(ЛПГ) или не :nesum:
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
Вака е подобро се дише до некаде...
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
НАФТАТА ПОД 37 ДОЛАРИ ЗА БАРЕЛ

Цената на нафтата на берзата во Њујорк е под 37 долари за барел - најниско ниво во последните три недели, иако се појавија нови показатели за успорување на светскиот економски раст, кои резултираат со се полоши очекувања за побарувачка на тој енергенс.

Цената на американската „лесна“ нафта за терминска испорака во февруари денеска на Њујоршката трговска берза се намали за 1,15 долари, на 36,44 долари за барел, додека европската „брент“ нафта на Меѓународната берза во Лондон во исто време поевтини за 72 центи на 42,19 долари за барел.

Нафтата на берзата во Њујорк само минатата недела изгуби на вредност речиси 15 долари за барел и претпладнето достигна минимум од 36,10 долари за барел.

Тој енергенс моментно е 110 долари поевтин во однос на рекордната цена од 147,27 доалри за барел од јули.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Цената на плинот ја уредува Регулаторната комисија... Да. Ама цената на плинот не зависи од цената на нафтата. Што значи, се формира според онаа цена која ја има на берзата.

Додека се зголемуваше нафтата, и достигнуваше рекордни цени, плинот се зголеми минимално. Истото е сега, нафтата паѓа, а плинот се намали минимално.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Цената на плинот ја уредува Регулаторната комисија... Да.
Сепак не:

Вечер напиша:
Плинот на македонскиот пазар не се продава по регулирана цена што ја утврдува Регулаторната комисија за енергетика. Цената на плинот, покрај што е директно зависна од цената на суровата нафта, зависи и од нејзината понуда и побарувачка на пазарот.
цела статија (прва ја најдов за гуглање за цената на плинот кај нас :) ): http://www.vecer.com.mk/?ItemID=6A76402636219344AA56957F6C66A88E
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Јас колку што гледам, статијава е стара 6-7 месеци (коментарите се од 7-ми месец 2008), па до нивната прогноза не дојде.....

И да не ја одредува регулаторната комисија цената, дефинитивно плинот не е поврзан со нафтата. Плинот е земен гас, кој како таков излегува од земјата.


Инаку највисоката цена која плинот ја достигна е 36 денари, а сега се продава за под 30 денари. (29 или 28 незнам точно)

Во исто време, највисоката цена на дизел горивото беше 70 денари, а сега се продава за 39.

Има зависност од цената на нафтата или не? Ако беа поврзани, кога се покачи нафтата, требаше и плинот да се зголеми за 100%.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Јас колку што гледам, статијава е стара 6-7 месеци (коментарите се од 7-ми месец 2008), па до нивната прогноза не дојде.....

И да не ја одредува регулаторната комисија цената, дефинитивно плинот не е поврзан со нафтата. Плинот е земен гас, кој како таков излегува од земјата.
Како што пишав... статијата ја искористив само затоа што беше прв линк на Гугл кој што го поткрепуваше моето тврдење дека цената не се одредува од регулаторна комисија. Другиот дел е тотално ирелевантен за дискусијава.
А... баш затоа што не е поврзана со нафтата, цената не ја одредува регулаторната комисија, чија задача е да ја регулира цената на нафтата и нафтените деривати. Логично, нели? :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Да, во право си. Само незнам зошто е исклучок плинот, регултаторната ја одобрува цената на парното, цената на електричната енерија, цената на нафтата....

Ако поразмислиш подобро, останува само цената на плинот. А ако не ја регулира регулаторната тогаш останува на Га-Ма (увозникот на гас за Македонија) да одлучи колку ке тури маржа.
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.402
Поени од реакции
590
Цената на плинот ја уредува Регулаторната комисија... Да. Ама цената на плинот не зависи од цената на нафтата. Што значи, се формира според онаа цена која ја има на берзата.
Додека се зголемуваше нафтата, и достигнуваше рекордни цени, плинот се зголеми минимално. Истото е сега, нафтата паѓа, а плинот се намали минимално.
Значи , мене ме интересира оној плин што се става во автомобилите т.н. ТНГ (течно нафтен гас) , кој всушност е дериват на нафтата .Логично е кога паѓа цената на нафтата , да се намали и цената на ТНГ !
Барем така знам јас(така ми кажаа на бензиска) :toe:Само што овој муабет беше кога растеа цените на бензините , а сега кога паѓаат не важи а ? Пр. Бензинот се намали скоро за 50% , а плинот околу 30% !
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Па и не е баш така... Горе долу цената на плинот не порасна кога раснеа цените на бензините. Колку што ме држи сеќавањето, плинот пред 1 година беше на истата цена колку што е сега, додека бензините беа повисоки. Потоа настапи покачување на горивата за 100%, а плинот остана на минимално покачување. Затоа и сега нема намалување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom