Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

С

Спенсер

Гостин
земав сони ериксон т700и... е сеа,има нешо апликации,за локации/мапи... и ми вика нешо- Инсерт ГПС аксесори... така нешо... да не може да му се стај нешо, и да фаќа нет од рутер??? како ви-фи...??:vozbud:
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
земав сони ериксон т700и... е сеа,има нешо апликации,за локации/мапи... и ми вика нешо- Инсерт ГПС аксесори... така нешо... да не може да му се стај нешо, и да фаќа нет од рутер??? како ви-фи...??:vozbud:
Неможе ни GPS нити па WiFi ... а програмчиња и игрички само јава
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
Wi-Fi PROBLEM -Nokia N79 da napravam setting na mobilniot za konekcija so ruter

Imam problem doma da napravam Wi-Fi konekcija (imam kablovski internet)sega zemav i ruter za da si surfam i doma ali nesaka problem,celo vreme mi dava (no gateway reply) .Inace slobodno surfam od drugi mesta kaj sto ima slobodno internet i po kafici vnesuvas pasvord i fura ali doma nesaka.pravam setting stavam moja: ip adresa i subnet mask i default gateway i DNS addresse i pak nesaka.Ako nekoj znae neka pise.

Blagodaram odnapred
 
P

Princ

Гостин
А дали wi-fi мрежата ти е конфигурирана правилно?
Претпоставувам не. Ако ја немаш тестирано со лаптоп/друг мобилен, тогаш провери го пред се рутерот.
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
А дали wi-fi мрежата ти е конфигурирана правилно?
Претпоставувам не. Ако ја немаш тестирано со лаптоп/друг мобилен, тогаш провери го пред се рутерот.
Pretpostavuvam deka e vo red ne sum ja probal so laptop ali ke probam.A inace ruterot mi e FON 2100 -La Fonera 2100 (pozadi ima samo mesto za mrezniot kabel i da se ukluci adapterot za vo struja).Moe mislenje a i prasanje ,bidejki se konektira na drugi mesta kaj sto ima Wi Fi pokrienost (definitivno ne e do mobilniot mnogu logicno) znaci sekade kade sto sum se konektiral otposle proveriv nikade nema staveno ip adresa i subnet mask i default gateway i DNS addresse ,se si e standard.
a bidejki jas imam cablovski internet gi imam site prethodno spomnati raboti popolneto za da funkcionira internetot.Proveriv po miljon forumi eden vika samo zgolemi ja IP adresata za od 5-7 (poslednite brojki od IP adresata) za da ne se poklopuvaat IP adresite drugoto se prepisi,drug vika zgolemi ja ip adresata za 100 itd idt..

Nego ja bi prasal ako nekoj ima cablovski internet i uspeal da se zakazi wi- fi so bilo kakov ruter na Mobilen (po moznost NOKIA) i ako pravel nekakov seting neka pise.

Ej fala vi mnogu odnapred
 
Член од
21 април 2009
Мислења
32
Поени од реакции
1
Pretpostavuvam deka e vo red ne sum ja probal so laptop ali ke probam.A inace ruterot mi e FON 2100 -La Fonera 2100 (pozadi ima samo mesto za mrezniot kabel i da se ukluci adapterot za vo struja).Moe mislenje a i prasanje ,bidejki se konektira na drugi mesta kaj sto ima Wi Fi pokrienost (definitivno ne e do mobilniot mnogu logicno) znaci sekade kade sto sum se konektiral otposle proveriv nikade nema staveno ip adresa i subnet mask i default gateway i DNS addresse ,se si e standard.
a bidejki jas imam cablovski internet gi imam site prethodno spomnati raboti popolneto za da funkcionira internetot.Proveriv po miljon forumi eden vika samo zgolemi ja IP adresata za od 5-7 (poslednite brojki od IP adresata) za da ne se poklopuvaat IP adresite drugoto se prepisi,drug vika zgolemi ja ip adresata za 100 itd idt..

Nego ja bi prasal ako nekoj ima cablovski internet i uspeal da se zakazi wi- fi so bilo kakov ruter na Mobilen (po moznost NOKIA) i ako pravel nekakov seting neka pise.

Ej fala vi mnogu odnapred
Другар види вака сега незнам колку ќе ме разбериш, на сите други места можиш да се уклучиш без проблеми бидејќи рутерите им се подесени да даваат динамички IP адреси, по мое мислење твојата домашна мрежа е подесена да рутерот дава статички Ip адреси , така да треба да видиш која ти е Ip адреса и истата(+ - ) 1 или 2 бројки горе долу на твојот мобилен да ја подесиш за да бидиш во иста група со Ip адресите кои ги дава рутерот, или 2 случај кој за мене е полесен , подеси го твојот рутер да ја зема Ip адресата од кабелскиот модем и подеси го рутерот да дава динамички Ip адреси, тогаш ќе немаш проблеми никакви за конекција на интернет. п.с јас имам интернет од telakabel и преку рутер имитувам безжична интернет мрежа и немам проблеми никакви со конекцијата

поздрав
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
Другар види вака сега незнам колку ќе ме разбериш, на сите други места можиш да се уклучиш без проблеми бидејќи рутерите им се подесени да даваат динамички IP адреси, по мое мислење твојата домашна мрежа е подесена да рутерот дава статички Ip адреси , така да треба да видиш која ти е Ip адреса и истата(+ - ) 1 или 2 бројки горе долу на твојот мобилен да ја подесиш за да бидиш во иста група со Ip адресите кои ги дава рутерот, или 2 случај кој за мене е полесен , подеси го твојот рутер да ја зема Ip адресата од кабелскиот модем и подеси го рутерот да дава динамички Ip адреси, тогаш ќе немаш проблеми никакви за конекција на интернет. п.с јас имам интернет од telakabel и преку рутер имитувам безжична интернет мрежа и немам проблеми никакви со конекцијата

поздрав
Другар се те разбирам,ај ќе пробам после со (+ - ) 1 или 2 бројка горе долу од мојата IP адреса ( сум пробал само со + - од 5 до 7 и + 100 така најдов на некој од форумите и пробав и несакаше секогаш истото Web:No gateway reply ) а да и приметив дека некогаш ќе се конектира кога идам у detals време тече таму трансфер врти полека а не отвара ништо .Нема врска мое мислење е дека е до сетингот на мобилниот али ке пробам па ке пишам.А за 2 случај полесниот како да го подесам рутерот? (ако не ти е проблем на кратко да ми објасниш) затоа што имам огромен ? над глава рутерот и компјутерот не ми се поврзани ,во рутерот имам замо место за еден мрежен кабел и за адаптерот за во струја ништо друго ,како да му влезам за да му подесам да зема Ip адресата од кабелскиот модем и да го подесам рутерот да дава динамички Ip адреси.

ФАЛА МНОГУ ЗА СЕ

ПОЗДРАВ
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.522
Поени од реакции
4.304
Многу брзо ми се троши батеријата на мојот 5530 експрес мјузик...?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Многу брзо ми се троши батеријата на мојот 5530 експрес мјузик...?
Проверувај да не оставаш во позадина апликации со притискање и подолго држење на мени копчето ... ако ти е наместено во мрежа на 3G стај го на GSM само ... ако не го продолжи ова траењето направи си апдејт на софтверот
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.522
Поени од реакции
4.304
Eдит нов проблем :mad:

Сега го ставив мобилниот да се полни...и нормално го уклучувам и ми вели
"Phone start-up failed. Contact the retailer.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Eдит нов проблем :mad:

Сега го ставив мобилниот да се полни...и нормално го уклучувам и ми вели
"Phone start-up failed. Contact the retailer.
Претпоставувам дека ти е под гаранција, па носи го софтвер е во прашање ... сам незнам како да го средиш :toe:

EDIT ... ај пробај вака да го форматираш (ако не успее носи го)

hard reset - hold the following buttons * (star key),3 (number button) and talk/green key. turn on the phone and do not release those buttons until you see the Nokia boot up screen. once you feel the phone power up you can let go off the power button while still holding all three buttons ( for Nokia 5800XM - use the following buttons to do a hard reset, /GREEN/RED/CAMERA keys pressed all at once on power up. this will only work on 5800's that have firmware version 20... and up. ) For Nokia N97 (unofficial version but works) is SHIFT /SPACE BAR / BACKSPACE while holding the power button. Again do not let go until you see the handshake screen.
 
Член од
29 август 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
POMOS! ZA ALKATEL C552, BEZ SIM KARTICA SI RABOTI... , STAVAM LI SIM KARTICA I JA AKTIVIRAM ,TELEFONOT SE RESTARTIRA.....RESENIE!!!!!!:icon_excl
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
Значи пробав и со (+ - ) 1 или 2 бројка горе долу од мојата IP адреса пак несака,а проверив рутерот ми е на DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) пробав и со статицна Ip адреса.Него што приметив,значи ја бричам конекцијата што сум ја направил (внатре нели ip adresa i subnet mask i default gateway i DNS addresse) креирам нова без да направам ништо како што си е по дифолт, и се конектира ко што напишав пред некое време конектирано си е кога идам на деталс трансфер си прима (си врти машинчето) време си тече нормално,али несака да отвори ништо ни страна ни да се конектира на skype или што и да е.Не пробав со лаптоп не стигнав да позајмам па да пробам со него (да пробам да го подесам рутерот).И ај усте еднаш како да го подесам рутерот да ја зема Ip адресата од кабелскиот модем и да го подесам рутерот да дава динамички Ip адреси (ако е тоа да рутерот биде на DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) така си е)

Ај фала и убав ден
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Дали некој знае како се проверува call duration на Sagem затоа што со вадење и ставање на сим картичката се губат информациите и се ресетира на 0.00
 
Член од
21 април 2009
Мислења
32
Поени од реакции
1
Значи пробав и со (+ - ) 1 или 2 бројка горе долу од мојата IP адреса пак несака,а проверив рутерот ми е на DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) пробав и со статицна Ip адреса.Него што приметив,значи ја бричам конекцијата што сум ја направил (внатре нели ip adresa i subnet mask i default gateway i DNS addresse) креирам нова без да направам ништо како што си е по дифолт, и се конектира ко што напишав пред некое време конектирано си е кога идам на деталс трансфер си прима (си врти машинчето) време си тече нормално,али несака да отвори ништо ни страна ни да се конектира на skype или што и да е.Не пробав со лаптоп не стигнав да позајмам па да пробам со него (да пробам да го подесам рутерот).И ај усте еднаш како да го подесам рутерот да ја зема Ip адресата од кабелскиот модем и да го подесам рутерот да дава динамички Ip адреси (ако е тоа да рутерот биде на DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) така си е)

Ај фала и убав ден
Рутерот си има своја Ip адреса , види која е (не можев да најдам на нет тоцни податоци за рутерот твој), пример ја има 192.168.1.50 , на твојот комјутер ти намести ја 192.168.1.52
- поврзи го рутерот со твојот комјутер со мрежен кабел
- отвори IE или FireFox
- внеси Ip на рутерот ( во овај случај) 192.168.1.50 треба да го отвори прозорецот за конфигурација на рутерот ако не сака рестартирај го комјутерот и пробај повторно
- отако ќе го отвори прозорецот ќе ти побара username i password ќе ги најдиш кои одат по дефолт со рутерот
- ќе се логираш и таму ги имаш сите опции , избери рутерот да дава динамички Ip адреси и зачувај ги променита
- намести послем комјутерот или било сто да зема динамички IP адреси и остави да се конектира
Доколку имаш повторно проблеми , стави слики од рутерот и напиши ги сите податоци па да бараме други чаре :kez:

Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom