Слаткар(истика)

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Не ми се верува дека тотално неупатени луѓе во рапот што слушнале само 3 песни од него коментираат за слаткар... :uvo: Прво ислушајте му ги песните со кои ја започна кариерата (кои за тие што незнаат датираат од 2000та година), па после серете за него "ваков и онаков". :helou:
Стварите се мењаат пријателе...
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.149
Поени од реакции
5.898
Веруј ми дечкото си е исти ЦЕЛ ЖИВОТ. Само што си сфати дека нема леб од Underground јадење гомна преку рап, па се реши да го направи истото само комерцијално. И како што можат сите да видат - му успеа. Нека пукнат хејтерите.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Веруј ми дечкото си е исти ЦЕЛ ЖИВОТ. Само што си сфати дека нема леб од Underground јадење гомна преку рап, па се реши да го направи истото само комерцијално. И како што можат сите да видат - му успеа. Нека пукнат хејтерите.
За Слаткар како личност не го коментирам,ама за песните факт е дека овие од новиов албум му се многу [хм,како да се изразам..] поглупи, отколку постарине.
Да ги споредиш Шопинг или Спушти се доле или Топ со Еден Живот, Жолта Штампа или Како боли ќе ја приметиш колкава огромна разлика се.
Песниве од новиов албум, повеќето му се за да се вртат по дискотеки,радио и ТВ и слично...
Постарите му беа колку за своја душа..
Сепак не е истото:smir:
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Ај некој ако го има текстот од Желе ft. Слаткар-Нервоза нека ми го прати зш неможам да ја најдам темата за побарување на текстови.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Веруј ми дечкото си е исти ЦЕЛ ЖИВОТ. Само што си сфати дека нема леб од Underground јадење гомна преку рап, па се реши да го направи истото само комерцијално. И како што можат сите да видат - му успеа. Нека пукнат хејтерите.
А у Македонија од комерцијален рап се профитира а?
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Сам можеш да процениш...Сега направи повеќе кеш од сите изминати години собрани заедно, па оцени самиот:smir:
Пред тоа немаше направено ич кеш, а сеа направил повеќе од ич, тоа многу е?

Ок, да не навлагаме у тоа, да ти објаснам за секунда неколку ствари за земјата во која живееш..

Прво, славата на слаткар, го достигна максимумот, од сега само ќе опаѓа и опаѓа.. Сеа кажи ми, он, дали собрал доволно пари за да создаде капитал и да си обезбеди сигурен живот во наредните години? Дали он со тие пари што ги прави како музичар си обезбедува само одличен џепарац за фиш и пиачка секој втор ден или со тие пари може да издржува фамилија? Дали, дали сваќаш колку кошта еден спот, и дека тој самиот си го плаќа? Дали сваќаш дека СИТЕ пари што до сеа ги "заработил" за 2-3 месеца ќе бидат испијани и испушени?

Дали, дали сваќаш дека во македонија пари од музика прават само тезгари? Односно цигани што свират на свадби и певаљки што се гаќат по кафани?

Е сеа, дали сваќаш дека некогаш племето, корените и честа се по битни од џепарац? Дека е подобро да завршиш факс и да живееш ко човек, а музика да правиш за душа и за луѓето околу тебе што те ценат и почитуваат..?

Али ајде, се надевам дека истиов муабет ќе го правиме за 2 години, баш на оваа Кајгана, па кога ќе се избаци некој вечи фраер од него, коа ќе му го земе местото, он ќе остане со тулето у рака, неписмен скот со едвај средна школа, ќе работи у кафич или шотијазнам..

Еве ти го Тони Зен за пример, ти делува Богато? Ау, пријателе, верувај ми, нема пари бензин у џипот да си стаи, а добил џип што толку троши што по исплатливо му е да се вози со такси низ град него у него..
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.679
Поени од реакции
9.296
Пред тоа немаше направено ич кеш, а сеа направил повеќе од ич, тоа многу е?

Ок, да не навлагаме у тоа, да ти објаснам за секунда неколку ствари за земјата во која живееш..

1.Прво, славата на слаткар, го достигна максимумот, од сега само ќе опаѓа и опаѓа.. Сеа кажи ми, он, дали собрал доволно пари за да создаде капитал и да си обезбеди сигурен живот во наредните години? Дали он со тие пари што ги прави како музичар си обезбедува само одличен џепарац за фиш и пиачка секој втор ден или со тие пари може да издржува фамилија? Дали, дали сваќаш колку кошта еден спот, и дека тој самиот си го плаќа? Дали сваќаш дека СИТЕ пари што до сеа ги "заработил" за 2-3 месеца ќе бидат испијани и испушени?

2.Дали, дали сваќаш дека во македонија пари од музика прават само тезгари? Односно цигани што свират на свадби и певаљки што се гаќат по кафани?

3.Е сеа, дали сваќаш дека некогаш племето, корените и честа се по битни од џепарац? Дека е подобро да завршиш факс и да живееш ко човек, а музика да правиш за душа и за луѓето околу тебе што те ценат и почитуваат..?

4.Али ајде, се надевам дека истиов муабет ќе го правиме за 2 години, баш на оваа Кајгана, па кога ќе се избаци некој вечи фраер од него, коа ќе му го земе местото, он ќе остане со тулето у рака, неписмен скот со едвај средна школа, ќе работи у кафич или шотијазнам..

5.Еве ти го Тони Зен за пример, ти делува Богато? Ау, пријателе, верувај ми, нема пари бензин у џипот да си стаи, а добил џип што толку троши што по исплатливо му е да се вози со такси низ град него у него..
1. Факт е дека не може да заработи кеш за цел живот, но ништо не знаеш што те следи во иднина. Може ќе му трне уште повеќе на човекот, па уште повеќе би заработил.
2. Прават кеш тезгерите, не велам не...ама тезгерите не тргнале да одат кон патот до славата, патот по кој е тргнат Слткар моментално и има голема разлика. Тие пеат туѓи песни, не даваат пари за снимање на нови, не се занимаат со правење спотови, туку чисто ги интересира тезгата од каде заработуваат. Се сложувам.
3. Види вака брат. Не можеш тука да кажеш. На некого музиката му е во срце, му е во прв план во животот. Не мислат сите да бараат егзистенција во иднина преку завршување факс и чекање да се вработат.
4. Ова е негово време брат и го користи до максимум се сложувам. Но, сепак не можеме да предвидиме што би се случило во иднина.
5. Слаткар има поголемо реноме од Тони Зен моментално. Слаткар извади албум кој се продаде во повеќе примероци од Тони Зен, Слаткар направи соло концерт и полно настапи во дискотеки во текот на целата година заразлика од Тони Зен кој се "богати" од журки каде се наоѓа како Dj. Има тука разлика.


Направи страшна споредба...:tapp::tapp:
Ко прво, рап и рок, кој се сосема спротивни стилови на музика. Друго, споредуваш рапер кој е во екот на својата слава во Македонија и група која искрено не ја познавам (не сум комптентен ништо повеќе да коментирам) но според посетеноста е доста позната.

Да правеше споредба со концерт на некој од останатите Македонски рапери би сватил, ама ваква споредба е стварно глупа, извини вака:smir:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
1. Факт е дека не може да заработи кеш за цел живот, но ништо не знаеш што те следи во иднина. Може ќе му трне уште повеќе на човекот, па уште повеќе би заработил.
2. Прават кеш тезгерите, не велам не...ама тезгерите не тргнале да одат кон патот до славата, патот по кој е тргнат Слткар моментално и има голема разлика. Тие пеат туѓи песни, не даваат пари за снимање на нови, не се занимаат со правење спотови, туку чисто ги интересира тезгата од каде заработуваат. Се сложувам.
3. Види вака брат. Не можеш тука да кажеш. На некого музиката му е во срце, му е во прв план во животот. Не мислат сите да бараат егзистенција во иднина преку завршување факс и чекање да се вработат.
4. Ова е негово време брат и го користи до максимум се сложувам. Но, сепак не можеме да предвидиме што би се случило во иднина.
5. Слаткар има поголемо реноме од Тони Зен моментално. Слаткар извади албум кој се продаде во повеќе примероци од Тони Зен, Слаткар направи соло концерт и полно настапи во дискотеки во текот на целата година заразлика од Тони Зен кој се "богати" од журки каде се наоѓа како Dj. Има тука разлика.




Направи страшна споредба.
Ко прво, рап и рок, кој се сосема спротивни стилови на музика. Друго, споредуваш рапер кој е во екот на својата слава во Македонија и група која искрено не ја познавам (не сум комптентен ништо повеќе да коментирам) но според посетеноста е доста позната.

Да правеше споредба со концерт на некој од останатите Македонски рапери би сватил, ама ваква споредба е стварно глупа, извини вака:smir:

Чекај, поголема слава? Момче, интерпретира 9 години, ни се понyди на сите на послужавник, го слушна цела македонија, на кого се бендиса се бендиса, на кој не се бендиса, не се бендиса..
Да не мислиш да се премисли некој? Некој со тек на врме да го засака? Па незнам ти каков албум да излезе ќе ги има истите фанови како у моментов, а верувам и помалку со тек на време.
И не реков кеш за цел живот, он со овој кеш ни 1 година нема да изгура. А ко шо рече ти, не сакаат сите да идат на факс, им се кејфа да бидат неписмени телиња.. Не се секирај, времиња се мењаат, за 5 години ко ќе треба да се жени, момата ќе го праша дали има постојан извор на доходи, каков таков, да ја издржава неа или децата..
Шо ќе праи тогаш? Пак ќе се гребе од мама и тато? Или жена му ќе го издржава..

И, ме испровоцира малце момакот па затоа пастирав видео од Метал бенд, а не рок бенд, рок не слушам, ме иритира..

Еве ти пријателе нешто што мислам дека ќе го укапираш.


 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Пред тоа немаше направено ич кеш, а сеа направил повеќе од ич, тоа многу е?



Прво, славата на слаткар, го достигна максимумот, од сега само ќе опаѓа и опаѓа.. Сеа кажи ми, он, дали собрал доволно пари за да создаде капитал и да си обезбеди сигурен живот во наредните години? Дали он со тие пари што ги прави како музичар си обезбедува само одличен џепарац за фиш и пиачка секој втор ден или со тие пари може да издржува фамилија? Дали, дали сваќаш колку кошта еден спот, и дека тој самиот си го плаќа? Дали сваќаш дека СИТЕ пари што до сеа ги "заработил" за 2-3 месеца ќе бидат испијани и испушени?

Дали, дали сваќаш дека во македонија пари од музика прават само тезгари? Односно цигани што свират на свадби и певаљки што се гаќат по кафани?
Ако немаше направено ич кеш кој би дал за него пари за студиото кое го има(не е само тој, ама и тој учествува).

Сакаш со наводниците да кажеш дека не е заработува, или јас не те разбирам?

Само кој заработува во Македонија? Што ти подразбираш по тезгари?
А што има врска ова со темата? Јас не ја разбирам поврзаноста на темава со видеото што си го залепил. Колку шо видов некои металци беа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom