Помош за избор на лаптоп

F

fantomX

Гостин



Околу овие четири лаптопи, накратко би сакал полаички кажано да кажи некој која е предност на еден, а недостаток на друг. И со то секако, кој од овие би го зеле?
 

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145



Околу овие четири лаптопи, накратко би сакал полаички кажано да кажи некој која е предност на еден, а недостаток на друг. И со то секако, кој од овие би го зеле?
ниеден од понудените, мој совет немој да земеш HP тешко ѓубре е тоа, увезени се само од логин 10.000 парчиња у последниве 3 месеци и продадени, по дилери, а 80% од нив се веќе продадени н акрајни коминтенти, сега после 3 месеци незнаат што да прават со сервис, се враќаат ко луди, а и веќе се прекинува со носењето на брендот од нивна страна, немат исплатливост па сега ти види дали и што би земал.
Ти препорачувам да си земеш ASUS (best buy, сооднос цена и перформанси, али слаба изработка на детали, општо славба надворешна изработка), LENOVO (нај userfriendly со највише гаџети за парите и нај фенси лаптопчиња) или Fujitsu (дефинитивно најефтин меѓу брендовите а според меен убедливо најдобар) во однос на она за што планираш да го користиш.
Имам 12 годишно искуство во дејноста сервис и родажба и сеуште се бавам со ИТ па иако не ти наметнувам мислење топло ти препорачувам да размислиш за ова што ти го кажав

Со среќа :salut:
 
F

fantomX

Гостин
ниеден од понудените, мој совет немој да земеш HP тешко ѓубре е тоа, увезени се само од логин 10.000 парчиња у последниве 3 месеци и продадени, по дилери, а 80% од нив се веќе продадени н акрајни коминтенти, сега после 3 месеци незнаат што да прават со сервис, се враќаат ко луди, а и веќе се прекинува со носењето на брендот од нивна страна, немат исплатливост па сега ти види дали и што би земал.
Ти препорачувам да си земеш ASUS (best buy, сооднос цена и перформанси, али слаба изработка на детали, општо славба надворешна изработка), LENOVO (нај userfriendly со највише гаџети за парите и нај фенси лаптопчиња) или Fujitsu (дефинитивно најефтин меѓу брендовите а според меен убедливо најдобар) во однос на она за што планираш да го користиш.
Имам 12 годишно искуство во дејноста сервис и родажба и сеуште се бавам со ИТ па иако не ти наметнувам мислење топло ти препорачувам да размислиш за ова што ти го кажав

Со среќа :salut:
Можи. Јас појќе сум за ASUS отколку HP, ама лаптопов не е само за моја употреба па не одлучувам само јас. Шо лаптоп би препорачал за цена од 25 до 30 илјадарки, најмногу за интернет, канцелариските програми како и обработка на слики?
 

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145
Можи. Јас појќе сум за ASUS отколку HP, ама лаптопов не е само за моја употреба па не одлучувам само јас. Шо лаптоп би препорачал за цена од 25 до 30 илјадарки, најмногу за интернет, канцелариските програми како и обработка на слики?

Модел :
FUJITSU AMILO LI 3710

Спецификации :
Intel Dual Core T4200 2.0GHz 1MB L2,
4GB DDR2 800, 320GB S-ATA 5400rpm,
Intel GMA 4500M HD Shared,
15'6" WXGA, 1366 x 768,
DVD +/- RW DL Super Multi,
Wi-Fi b/g/n, 10/100 LAN,
Webcam, Free DOS,
6-cell battery, 2,70kg Гар.: 12 м. 27880 ден. го имаш у tnt it market и за него најубаво 64bit win7 ради рамот
Производител: LENOVO
Модел :
LENOVO SL510 NSL6LCD

Спецификации :
Intel Core 2 Duo T5870 2.0GHz 2MB L2,
2GB DDR3 1066, 250GB S-ata 5400rpm,
Intel GMA 4500M HD Shared,
15'6" WXGA, 1366 x 768,
DVD +/- RW DL Super Multi,
Wi-Fi b/g, Gbit Lan, HDMI, Bluetooth,
Webcam, eSATA, Free DOS,
6-cell battery, 2,34kg Гар.: 12 м. 29880 ден

исто у TNT IT market
Тие 2 одма ми паднаа у очи иначе истите модели или слични ги имаш секаде од Anhoch па се до technomarket
иако не ги сакам АМЦ ипак се зачудив завчера колкав избор на лаптопови имаат доле у ГТЦ, вреди да се помине

и кога ќе купуваш лаптоп од било каде пробај да се исценкаш за торба, маус усб или слично, секаде даваат ако плаќаш у кеш
 
F

fantomX

Гостин
Интересна конфигурација ова Fujitsu-во, таман и ценава е. Не планирав од Прилеп до Скопје да се закревам за лаптоп само, ама јебига, ќе видиме. Другиов шо треба да го користи лаптопов е заинтересриан повеќе за квалитетов, или издржливоста да речам. Шо квалитет се овие Fujitsu, оти за Тошиба на пример, имам слушано дека многу често нешто се расипувало и требало сервис. За ХП пак, немам слушано такви поплаки. Fujitsu како можи да се опиши во тој поглед?
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
80
Поени од реакции
5
Ако може некој да каже нешто Acer и Lenovo шо ги има во амц. Како се со квалитетот, дали се расипват и ако можи некоја предлог конфигурација за докај 30-35 илјади ок која било марка само да не е некоја фуш
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
Од АМЦ не зимај.. За 30-35 к гледај некој Асус. и3/и5, 3/4 гб рам, графичка Нвидиа 3хх серија или Ати ХД 5ххх серија , 320 или поголем хард диск.
 

spaso

Search Pretty Girls from your city for night
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Dell Studio i nema da zgresite .
 
Член од
8 август 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Помош околу купување лаптоп (2)

Здраво, Кајганџии! Сакам да си купам преносен компјутер, но сум на ограничен буџет - до околу 30.000 мкд. Не ми треба за професионално работење, туку за обична, домашна употреба. Сакам одвреме-навреме да вклучам и некоја од поновиве игри, па макар и на минимални подесувања, што значи би требало да има посебна (неинтегрирана) графичка.

Гледав некои конфигурации на AMC (пример), ама тука прочитав како многу луѓе се жалат (и не би купиле ни шајка од нив), па се предомислувам. Немам отидено во Anhoch во продавница, ама на сајтот некако немаат од она јас што го барам.

На TNT IT Market го видов ова:
ACER Aspire 5738ZG-444G50MN

Спецификации :
Intel Dual Core T4400 2.2GHz 1MB L2,
4GB DDR3 1066, 500GB S-ATA 5400rpm,
ATI Radeon HD4570 512MB DDR3,
15.6" WXGA HD, 1366 x 768,
DVD +/- DL Super Multi,
Wi-Fi b/g/n, Gbit LAN, Bluetooth,
Webcam, HDMI, Linux,
6-cell Battery, 2.80kg
(30380 ден)

Што ќе ми препорачате? Имате ли искуство со acer/tnt it?
 
Член од
8 август 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
ај види ова. Малце е поефтино од друѓите, а многу помоќно.
Искрено, со 2GB DDR2, Athlon64 II M320 2.0GHz и 250GB HD, не знам зошто е помоќен. Дури и графичката чинам дека е послаба (споредба: ATI Radeon HD4570 наспроти ATI Radeon HD3200).

Не знам како промашив да ја видам оваа конфигурација, исто така од TNT IT:
Модел :
ACER Aspire 5738G-654G32MN

Спецификации :
Intel Core 2 Duo T6570 2.0GHz 2MB L2,
4GB DDR3 1066, 640GB S-ata 5400rpm,
ATi Radeon HD4650 1GB DDR3,
15.6" WXGA HD, 1366 x 768,
DVD +/- DL Super Multi,
Wi-Fi b/g/n, Gbit LAN, Bluetooth,
Webcam, HDMI, Linux,
6-cell Battery, 2.90kg
Гар.: 12 м. 31480 ден.

Што мислите?
 
T

Tetro

Гостин
Искрено, со 2GB DDR2, Athlon64 II M320 2.0GHz и 250GB HD, не знам зошто е помоќен.
најискрено:

HP:
Founded Palo Alto, California (1939)
Founder(s) Bill Hewlett and David Packard

Acer:
Founded (1976)
Founder(s) Stan Shih et al.

традиција, квалитет, кој колку време изработува лап-топи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom