Нека ни е честито и да не ги заборавиме - СДСМ го продаде името за власт!

N

n/a

Гостин
Кога се работи за Македонија немојте да ги споредувате СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.
Овие вторите можда прости и сељачишта ама трчаа по Хрватска да ги спасат младите Македонци кои КИРО ГЛИГОРОВ ги прати.
Тие “сељачиштата“ се организираа да удрат на ЈНА за да Македонија добие независност.
Тие истите се залагаа за независна Македонија додека комуњарите одеа на советување кај Милошевич.
Ќе го парафразирам Денко Малевски: ЈАС НЕ МОЖАМ ДА ЈА ВИДАМ МАКЕДОНИЈА КАКО НЕЗАВИСНА ДРЖАВА И НИКОГАШ НЕМА ДА СЕ ЗАЛГАМ ЗА ИСТАТА.Собрание на Р.Македонија.
Тие комуњарите постојано не плашеа од војни од умирачки ако Македонија се одвои од Југослаивја.
И ?
Да не ги осудувам.
Осудени се за ВЕЛЕПРЕДАВСТВО на Македонија.

1. Киро Глигоров
2. Бранко Црвенковски
3. Љубчо Георгиевски
Тие првите.... со ништо не заслужиле уште и јас да им бидам адвокатус диаболи.Нека платат... ќе размислам.Имаат. :)
А тие вторите,т.е ВМРО,како што може да се сведе на сума сумарум и од твојот текст се сељачишта кои што нивните дејствија (заради умствен или едукативен хендикеп) ги сведуваат на сакање и пробување.
Но не и на државотворно делување во интерес на граѓанинот.

Од сакање до знаење и можење...
има неколку степени.
И ги молам...нека прво да ги надминат `експериментирајќи` во своите приватни фирми,па тек откога *(ако) ќе ги надминат,нека се пријават за да менаџираат со заедничкото,општото.
Зошто јас ама ич не гледам благонаклоно кога некој сака да експериментира со мене.
Терам у курац за такви `покушаи`.
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
35
Поени од реакции
0
samo sds moze da ja vadi zemjava od kriza tie se vistinskite luge .a ne ovie opincarite od vmro so lazen patriotizam koi mozat samo vojni da donesat i razdelba na zemjava zatoa razmislete dobro...sto ima napraveno vmro nesto mnogu bitno za zemjava ? nisto..sekogas koga e vmro na vlast ima vojni i da ne zaboravame gruevski e od skoloto na gorgievski ..zatoa pojke komentari ne treba
 
N

n/a

Гостин
Би сакал авторот да се дообјасни...
чисто за да може целосно да добие информација за темата на која што ме `чепка` неколку пати до сега.
Што те интересира или не ти е јасно околу МЦИ ?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Би сакал авторот да се дообјасни...
чисто за да може целосно да добие информација за темата на која што ме `чепка` неколку пати до сега.
Што те интересира или не ти е јасно околу МЦИ ?
Па од премногу скурчени морали почнува на расипано сирење да мириса.

Каков 'покушај' беше МЦИ? Кога сега некој бивши 'воџа' се залага на форумов за прифаќање на Северна Македонија.

А притоа игра улога на политички 'критичар' :toe:
 
N

n/a

Гостин
Па од премногу скурчени морали почнува на расипано сирење да мириса.

Каков 'покушај' беше МЦИ? Кога сега некој бивши 'воџа' се залага на форумов за прифаќање на Северна Македонија.

А притоа игра улога на политички 'критичар' :toe:
1.Најкратко кажано,М.Ц.И. беше дел од последниот трзај,последниот покушај да се делува и тоа широко за да се сочува уставното име на Македонија.
Тоа залагање,како поминуваа деновите и месеците стануваше се поочевидно само декларативно такво од страна на тие што со мнозинство гласови ја претставуваат државата во Р.Македонија, а после тоа и најдиректно и го поразија тој курс.
И никогаш нема да им ги заборавам `кртовите` кои што секаде и во секој момент ги уфрлаа,како и тоа колку курвински одиграа и го излажаа својот народ (и уште истото го прават).
Деновите пред Букурешт...
беа последната можност за Македонија да го сочува своето уставно име.
Сите денови поминати од тогаш наваму,се само денови на агонија и немашкост,не можност да се признае пред своето гласачко тело,пред своите сопартијци а после пред сите други дека тие ради незнаење и нетактичност,беа одиграни и матирани во Букурешт.
Во исто време,таквата ситуација на одолговлекување земајќи ја предвид ситуацијата на балканот претставува грубо коцкање со државноста на Р.Македонија и со судбината на нејзините граѓани.
Упатени велат дека се работи само и исклучиво за незнаење и неумешност од страна на момците кои што водат држава,не и за други мотиви...
меѓутоа ниту јас,ниту било кој друг нема право да верува дека е така.
( и да е) :toe:

И затоа барам од нив да признаат дека преиграа,се изгубија и нај на крај и целосно изгубија во Букурешт.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
1.Најкратко кажано,М.Ц.И. беше дел од последниот трзај,последниот покушај да се делува и тоа широко за да се сочува уставното име на Македонија.
Знаењето на вистината не мора да значи помирување со судбината.

Ја погребуваш МЦИ Зевсус?!
 
N

n/a

Гостин
Знаењето на вистината не мора да значи помирување со судбината.

Ја погребуваш МЦИ Зевсус?!
Јас мислам дека е најправилно М.Ц.И. да заврши у стечај. :)
Чисто заради тоа што покрај добрите и креативни делови носи и одредени хипотеки кои што не сакам да ги префрлам на друг грб.
За нив... ќе збориме тет а тет.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Јас мислам дека е најправилно М.Ц.И. да заврши у стечај. :)
Чисто заради тоа што покрај добрите и креативни делови носи и одредени хипотеки кои што не сакам да ги префрлам на друг грб.
За нив... ќе збориме тет а тет.
"Уште една приказна
без принцеза остана..."

Ристо Самарџиев.


*тажно_смајли
Се надевам, никој не заборавил шо значеше МЦИ во малкуте ама интересни активности кои ги имаше.
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
FOKUS: Toga{ se {pekulira{e i za va{ite raziduvawa so na{ata ambasadorka vo Va{ingotn, Qubica A~ovska, no i so Xon Bitov?
TUPURKOVSKI: Jas vo Amerika imav problem so lobito okolu Xon Bitov. U{te od na{ite prvi kontakti vo januari 1992 godina koga otidov vo SAD, lobito be{e opredeleno ne za priznavawe na Makedonija, tuku za ekonomska podr{ka na RM. Nie se razidovme, no razlikite dojdoa do izraz osobeno na 15, 16 i17-ti maj vo Va{ington koga lobito predlo`i da se napravi edna pres turneja na predsedatelot Gligorov, a jas imav obezbedeno prva sredba so {efot na Stejt Deparmentot, Xejms Bejker. Za prv pat treba{e da se sretne na{iot predsedatel so nego. Ja imavme obezbedeno politi~kata elita na SAD vo Senatot i vo Kongresot i do tie sredbi i kone~no dojde. No, toa be{e eden ogromen sudir na tro{ewe na energija vo koe {to predsedatelot Gligorov ne intervenira{e vo polza na RM, tuku gi za{titi interesite na lobito. Toga{ lobito napravi napori da go onevozmo`i sostanokot so Butros Gali vo Wujork, bidej}i jas go organizirav, moi bea kontaktite i vrskite. Seto toa mi be{e soop{teno od kancelarijata na generalniot sekretar, no jas toa go onevozmo`iv i sredbata se slu~i.


KRUPNA ISTORISKA GRE[KA NA GLIGOROV

FOKUS: Vo sekoj slu~aj, ne se valorizira{e podr{kata od Bu{ senior vo taa 1992 godina? Veruvam deka na Va{ington mu bilo janso na kde duva veterot od Skopje.
TUPURKOVSKI: Javnosta vo Makedonija nikoga{ ne dozna deka pismoto od Bu{ go izlobirav jas so toga{niot zamenik na podsekretarot na SAD za Balkanot, Ralf Xonson. Toa pismo mene mi be{e prateno 24 ~asa pred da bide upateno na Gligorov. Jas mu go upativ na predsedatelot. Gligorov, a toj pismoto go preprati na lobito. I lobito za da napravi konfuzija i da stekne nekakva zasluga za toa, pismoto mi go isprati mene so pokrien broj na faks, zatoa {to originalno proizleze od kaj mene vo Va{ington. Takvi detski i infatilni igri vo edni istoriski migovi, mene ne me impresioniraa. Pismoto stigna vo Makedonija i neznam kolku tuka be{e afirmirano, no prvi~niot signal od oficijalen Va{ington e deka Makedonija ima prespektiva i deka mo`eme da vr{ime pritisok za priem vo OON. Na taa osnova deluvav i siguren sum deka ako be{e poslu{ano, vo otsustvo na edinstvena nadvore{na politika na Evropa, koga Francija i Velika Britanija kako postojani ~lenki na Sovetot za bezbednost bea bez obvrska da ja podr`at Grcija, a da ja respektiraat povelbata na OON, Makedonija }e be{e ~lenka pod ustavnoto ime. Se u{te vo Grcija nema{e ideja na koj na~in }e mo`e da se zloupotrebi suverenoto pravo na eden narod i na edna zemja da gi opredeli svoite dr`avni atributi. Se u{te nema{e jasna politi~ka linija, nitu pak podr{ka za nejzinata nejasnotija.
FOKUS: Posledicite od ovie gre{ki gi ~uvstvuvame i sega?
TUPURKOVSKI: Sekako deka istorijata toa }e go oceni kako krupna istoriska gre{ka i li~no }e mu ja prepi{e na predsedatelot Gligorov. Jas sum siguren deka na toa podocna kumuva{e i podr{kata na Vladata, na politi~kata garnitura na Branko Crvenkovski.
Cile vo iskazot e iskren,ama ne i prav.
Ne se praj drzava so samo edna dobra sredba.Ili samo so 1 covek.
Se gleda deka MK ne bese zrela za drzava...bez razlika sto tesko se priznava...
Кога се работи за Македонија немојте да ги споредувате СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.
Овие вторите можда прости и сељачишта ама трчаа по Хрватска да ги спасат младите Македонци кои КИРО ГЛИГОРОВ ги прати.
Тие “сељачиштата“ се организираа да удрат на ЈНА за да Македонија добие независност.
Тие истите се залагаа за независна Македонија додека комуњарите одеа на советување кај Милошевич.
Ќе го парафразирам Денко Малевски: ЈАС НЕ МОЖАМ ДА ЈА ВИДАМ МАКЕДОНИЈА КАКО НЕЗАВИСНА ДРЖАВА И НИКОГАШ НЕМА ДА СЕ ЗАЛГАМ ЗА ИСТАТА.Собрание на Р.Македонија.
Тие комуњарите постојано не плашеа од војни од умирачки ако Македонија се одвои од Југослаивја.
И ?
Да не ги осудувам.
Осудени се за ВЕЛЕПРЕДАВСТВО на Македонија.

1. Киро Глигоров
2. Бранко Црвенковски
3. Љубчо Георгиевски
E bas zaradi ova ne prekrstuvaat...
Nezavisna MK ne smeese da bidi ideja samo na edna partija...no za zal taka stana...
Za drzava treba lugje...masa...a MK narod realno ne bese zrel...
Pa toj i denes ne e zrel...
Pa ti,a bogami i cel forum vo izrodi go stavas i LG...samo zato sto vo momentov negojte stavovi se mrdnati.
Drzava e sinteza...a taa boli.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom