Птицата Феникс

Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Не може да се измисли нешто вакво ? Секако дека може!

Вчера имав средба со смртта.
Ја слушав како ми дише во врат а пред себе гледав завршетоци на црни крила.
Како катран темни.Исплашен бев...дишев забрзано.Почувствував ветар кој ми ја брануваше косата и ме поместуваше од место.
Тогаш се обѕрнав...
И ја видов.Темна како ноќ.Кон мене гледаше.Се губев во длабочината на тие црни очи.Ставата и беше огромна.Беше како птица..гавран.Не,потемна и многу поголема.Имаше златен клун кој не сакав да го видам отворен.
Почнав да паничам.Одеднаш ги почувствував одвратните големи темни крила на моите рамена.Избега,отиде.Се вивна кон небото,контрастот.Се качи на планината во гнездото и се престори во пердув.И денес го гледам таму.-by me

Апсолутно се може да биде измислено,ама интересно е во нешто да се верува.
 

The G-Man

Кепец
Член од
6 декември 2007
Мислења
501
Поени од реакции
12
оваа на ВоВ ја има ама не постои.
Ако постои закон би било
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Интересна идеја за ваква птица. Ја земиш ја печиш ја јадеш и по некое време таа пак си се праи жива и здрава.
Пооооо
уше прасе - феникс да измислат и ракија - феникс. Шљивка, ја земаш ја топлиш ја пиеш и оп пак шишето се полни само.
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.496
Поени од реакции
22.197
Интересна идеја за ваква птица. Ја земиш ја печиш ја јадеш и по некое време таа пак си се праи жива и здрава.
Пооооо
уше прасе - феникс да измислат и ракија - феникс. Шљивка, ја земаш ја топлиш ја пиеш и оп пак шишето се полни само.


Добра замисла тоа за печењето:smir::smir:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
ne e feniks ptica poveke asocira na vselenaka ili vozdusna borbena platforma


ne moze da postoi i poradi faktot sto NEMA FOSILI od taa ptica mystery solved:smir:
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.540
Поени од реакции
33.746
Прв пат во судир со оваа мит-птица беше кога го гледав Хари Потер пред некоја година.
Мит, интересен, но сепак мит. Нема ништо точно или вистинско за птицава.

Најмногу што можете да направите е да ја пријавите на mythbusters.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
ZNAETE li dekamozete da otvorite tema za vlijanietona HARI POTER vo svetot...mnogu luge stanale sueverni i pocnale da baraat skola za magija:pos2::pos2::pos2::pos2::vozbud:
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Интересна идеја за ваква птица. Ја земиш ја печиш ја јадеш и по некое време таа пак си се праи жива и здрава.
Пооооо
уше прасе - феникс да измислат и ракија - феникс. Шљивка, ја земаш ја топлиш ја пиеш и оп пак шишето се полни само.
Има пиво феникс...Мислам Холандско беше...
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
За оваа птица имам слушнато на час по ликовно, наставникот не натера да ја нацртаме и ни покажа како изгледа. Беше многу слична на паунот ама силна како орелот. Дома дури ми ја нацртаа се изнамачија :). Иначе верувам дека постоела и тоа дека мајка и татко му биле паунот и орелот и сега нејзини поколениа се тие две птици.
 
Член од
6 август 2006
Мислења
201
Поени од реакции
29
Легендата за фениксот стасала и до нас, верувале или не. Се спомнува во една народна приказна собрана од Марко Цепенков, кој постоењето на птицата го лоцира таму далеку на исток. Исто, во резбата на Петре Гарката и неговата тајфа во црквата св. Спас во Скопје има еден дел каде е претставена птицата феникс.
 

Mr.Tasev

Расад за лопате
Член од
30 ноември 2008
Мислења
271
Поени од реакции
76
според мене птицата феникс е измислица
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.924
Може ли @Incule да ни је реши оваа мистерија? Стварно ме интересира, дали постоела птицата Феникс или е само мит :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom