666 и значењето на тие бројки

M

makedon^

Гостин
Eve sto velat adventistite za papata :) Sluzbenata titula na papata e Vicarius Filii Dei sto znaci Zamenik na Bozjiot Sin . ako se soberat brojnite vrednosti na latinskite bukvi - sto imaat brojna vrednost - od ovaa titula , se dobiva tocno brojot na antihristot - 666 . da probame :)
V I C A R I V S F I L I I D E I
5+1+100+0+0+1+5+0+0+1+50+1+1+500+0+1 = 666

znaci , ako matematikata e tocna nauka koja sto ne laze togas papata e antihrist :)

Добро утрооо!! Папата е дел од антихристот, манипулатори на вистинската вера искривена преку католицизмот кој се одели од православието, првата христијанска секта која знаеме понатаму што направи (инквизиции, погубувања на оние кои сакаа да ја кажат вистината). Католицизмот е гомно убаво спакувано, демек христијанство е а уствари е управувано од новиот светски поредок и е еден од инструментите за масовна контрола, за останатите секти да не зборувам, бетер се тие. Кон папата се ствара еден култ дека демек он е не знам шо претставник божји на земјата, какви тешки глупости ееј!!! Се е криминал и политика за лични интереси се додека постојат будали кои ќе го гледат како бог ке постојат и папи и манипулатори. Православието е вистинската вера иако и кај нас се срекаваат некои арамии по црквите, нормално е да има непослушни кои ке манипулираат, но кај нас барем е останата вистинската вера и учење од времето на апостолите и нема ништо сменето. Овие секташите, католици, протестанти и останати срања си менуват како ним им одговара, па дури ставија педери свештеници, Содом и Гомор на земјата, заникаде се, слуги на ѓаволот
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
нема решение... има многу верувања околу тоа а сепак се некои бабини деветини како и повеќето случаи слични на овој:smir:
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
- погоре споменатиот бар код
и чиповите кои ке им бидат вградени на лугето колкави се и како изгедаат


дигитален ангел
://www.youtube.com/watch?v=cEjLWD8olto&feature=PlayList&p=A083CD2ECBDE5F2B&index=0&playnext=1
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
еве тоа што казав..знаци има во библијата ..последната книга ОТКРОВЕНИЕ НА ЈОВАН во глава 13..број 18..односно на крајот последната реченица вели: „Тука е мудроста. Кој има ум нека го пресмета бројот на Ѕверот, зашто е број на човек, а неговиот број е :шестотини шеесет и шест.“- завршен цитат.. Значи не знам что точно значи ова..ама оваа книга е последна во библијата и е многу тешко да се разбере..односно да се дешифрира да каземе оти зборува и за крајот на светот...ама за тоа не сум јас толку просвтен да зборам
поздрав
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Добро утрооо!! Папата е дел од антихристот, манипулатори на вистинската вера искривена преку католицизмот кој се одели од православието, првата христијанска секта која знаеме понатаму што направи (инквизиции, погубувања на оние кои сакаа да ја кажат вистината). Католицизмот е гомно убаво спакувано, демек христијанство е а уствари е управувано од новиот светски поредок и е еден од инструментите за масовна контрола, за останатите секти да не зборувам, бетер се тие. Кон папата се ствара еден култ дека демек он е не знам шо претставник божји на земјата, какви тешки глупости ееј!!! Се е криминал и политика за лични интереси се додека постојат будали кои ќе го гледат како бог ке постојат и папи и манипулатори. Православието е вистинската вера иако и кај нас се срекаваат некои арамии по црквите, нормално е да има непослушни кои ке манипулираат, но кај нас барем е останата вистинската вера и учење од времето на апостолите и нема ништо сменето. Овие секташите, католици, протестанти и останати срања си менуват како ним им одговара, па дури ставија педери свештеници, Содом и Гомор на земјата, заникаде се, слуги на ѓаволот
ПРАВОСЛАВНИ
ПРВОСЛАВ БОГА.
МОЖЕШ ДА ПРОЧИТАШ. Е ОД ТАМУ Е ИМЕТО.
ПРВИ КОЈ ГО СЛАВЕЛЕ БОГА.
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
Бројот 666 е код и никој не го знае. Позади тој код се крие името на тој што ќе сака да владее со светот........на кратко и едноставно.
da taka, isto taka brojot na gavolot 666 ke bide skrien sto ke se naoga vo proizvodot na stokata i artiklite( bar kodot )i na internet mrezata kako dabolju www vo otkrovenieto e zapisano tuka e mudrosta koj ima um neka go presmeta brojot na zverot bidejki e broj na covek i brojot mu e 666 otk13,18 kako sto site znaeme poleka se priprema za da mozi celiot svet da go privati antihristot kako eden bog koj samiot ke se pretstavi ke vleze vo bozjiot hram i ke sedne kako bog toj ke napravi edna golema drzava ke gi izbrise site granici na drzavite ke vovede edna svetska valuta denar koj sega e preku platezni karticki od bankomati kako sto evroto zavzema golema uloga i eu se siri vo idnina se ke bide elektronski i novite kniski zdravstveni a podocna lugeto nema da plakaat so pari zasto na desnata raka ke go imaat pecatot na zerot (antihristot)ili na celoto nivno, licnata karta ke im bide vrezana na rakata desna imeto nivno prezime godina mesec na rag i maticniot broj i sekoj vo toa vreme koj ke muse pokloni na antihristot i ke go priznae za bog ke moze da zivee slobodno da jade od proizvodite koi go imaaat brojot gavolski i se zigosani ,samo onie vernite ke moraat da pobegnat vo planinskite mesta za da go izbegnat negovoto vladeene zasto togas ke bide mnogu surovo vreme ke bidat ubivani maceni i otvrleni vernite na boga no bog ke e so niv vo tie teski denovi, toa vreme ke bide poloso i od hitler i od vojnite vreme koe ne se opisuva no po makite na tie dni ke izgree sonceto na pravdata i gospod ke dojde za da go spasi svojot narod gospod veli eve ke dojdam skoro i otplatata moja e so mene za da mu dadam na sekogo spored delata negovi nikogas nema da ve napustam nitu ke ve ostavam
 
G

GoddessOfRock

Гостин
da taka, isto taka brojot na gavolot 666 ke bide skrien sto ke se naoga vo proizvodot na stokata i artiklite i na internet mrezata kako dabolju www vo otkrovenieto e zapisano tuka e mudrosta koj ima um neka go presmeta brojot na zverot bidejki e broj na covek i brojot mu e 666 otk13,18
ЅВЕРОТ, не гаволот. Бројот на Гаволот е 616
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Еве цитат:
"He causes all, both small and great, rich and poor, free and slave, to receive a mark on their right hand or on their foreheads, and that no one may buy or sell except one who has the mark or the name of the beast, or the number of his name.”

Бројот сите знаеме кој е : 666 , е сеа бидејки оваа книга се верува дека е пишувана за време на владеењето на римскиот император Неро, потврдено е дека со старо еврејска техника на поврзување на секоја буква со одреден број, од Неро или на еврејски “נרון קסר” или “nrvn qsr” со собирање на бројките се добива бројот 666:

"Here is wisdom Let him who has understanding calculate the number of the beast, for the number is that of a man; and his number is six hundred and sixty-six"
– Rev. 13:17-18(NASB)​

Со тоа е потврдено дека "The Beast" односно ѕверот e римскиот император НЕРО кој бил познат по омразата и насилствата кон евреите. Се друго во "The Book of Revelation" (во библијата) e обична прикаска за да биде книгата поинтересна.
Какви баркодови какви бакрачи :uvo:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
205
Поени од реакции
13
како што јас имам слушнато 666 не е ни бројот на ѓаволот ни боројот на ѕверот туку бројот на некој си сончев циклус кој се поврзува со 2012 или апокалипсата по календарот на маите...
ако најдам повеќе информации ќе постирам...
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
93
Поени од реакции
5
и јас имам слушнено дека 666 е број на гаволот (ѕверот)
а сега за тоа сметање ..
ја читав книгата ``Третата Тајна`` (нешто според вистина)

и вака таму има најмногу за папите и на сите им е сметано името и презимето и на сите се добива збир 666 ---- ЕПА НЕЛИ САМО ЕДЕН Е ЅВЕР (ГАВОЛ,Сатана) како може на сите да им е збир 666 и на сонцето 666 :kesa: не разбирам
 
A

ateist

Гостин
и јас имам слушнено дека 666 е број на гаволот (ѕверот)
глупости !

па убаво си пишува дека чоекот ѕвер 666 НЕЕ ЃАВОЛОТ

ТУКУ ДЕКА ЃАВОЛОТ МУ ОТСТАПИЛ ВЛАСТ НА ЅВЕРОТ

самото тоа кажува дека не се работи за една иста личност

ЕВЕ :

ОТКРОВЕНИЕ НА ЈОВАН
Глава 13

ред 4 и му се поклонија на ЗМЕВОТ , што му ДАДЕ - ОТСТАПИ власт на Ѕверот,

ред 18 Тука е мудроста. Кој има ум нека го пресмета бројот на Ѕверот, зашто е број на човек. а неговиот број е: шестотини шеесет и шест.

а ЗМЕВОТ ГО ОБЈАСНИЛ ДЕКА Е ЃАВОЛОТ
ЕВЕ :

Откровение:
20:2 Тој го фати змевот, старата змија која е ѓаволот и сатаната,


ОЧИГЛЕДНО ЅВЕРОТ НЕЕ ЃАВОЛОТ
.

.
..
..

БЕ ГО ИМАМ РЕШЕНО ОВА 666 АМА ТРЕБА НЕКОЈ ДЕН ДА ГО СОСТАВАМ ЦЕЛИОТ ТЕКСТ
НЕЕ ТЕШКО ЗА РЕШАВАЊЕ ...НА НЕКОЈА ТЕМА ДУРИ ИМАВ ОСТАВЕНО РЕШЕНИЕ ЕДНА ОД ШЕСТКИТЕ (МИСЛАМ ТРЕТАТА БЕШЕ )

човекот ѕвер- 666 двапати се јавува во нов завет и е познат како човек син на по-гибелта-ПРОПАСТА

2 Солунјани: 2:3 Никој да не ве измами ниту по каков начин, зашто тоа не ќе се случи додека првин не дојде отпаѓањето и не се појави човекот на беззаконието, синот на ПОГИБЕЛТА,

Јован: 17:12 Додека бев со нив, Јас ги чував во Твое име оние, кои Ми ги даде, и ги запазив, па ниеден од нив не погина, освен СИНОТ НА ГИБЕЛТА за да се исполни Писмото.


ЕВЕ ОВА Е ТРЕТАТА ( ПОСЛЕДНА ) ШЕСТКА :
Исаија:
5:20 Тешко им на оние што злото го наречуваат добро, а доброто зло, кои прават светлина од темнината, а од светлината темнина, што горчливото го прават благо, а благото горчливо!

АЈДЕ ..ЗНАЧИ ТРЕБА ДА СЕ РЕШАТ УШТЕ ПРВИТЕ ДВЕ И ЗОШТО БАШ ШЕСТКИ
ПРОСТО СЕ РЕШАВА СО АНГЕЛСКИОТ РЕЧНИК НА ЗАГАТКИТЕ !
 

dedanoe

As sum A ss um
Член од
3 ноември 2008
Мислења
312
Поени од реакции
7
Само бројки, и ништо повеќе од тоа, интересно изгледаат... и ако 666 е број на ѓаволот... каде е неговиот пандан, бројот на Господ ?
бројот на бога е 131 со значење абсолут на светото тројство (|3|) а на божицата е 11 како абсолут од празно. кога сатаната се пофалила дека е 5 пати подобра од бога овој и ја додал и 11ката како товар та претешката 666ка (= 131х5 + 11) ја заковало сатаната за дното. бројот на ѓаволот е 12 = (131 - 11) / 10 и уште 12х12 - 11х11 = 23 токму како во филмот 23. :nesvest:

жешката шестка не е до толку ѕверки број колку има смисол на највисок идеал (помеѓу мене и наташка има потенцијална разлика 6 што симбоизира идеално партнерство). тоа е така оти во грчката филозофија 4 се основните елементи (почвар, воздух, пламен, водачи) и тие идат во комбинација со две основни оперативни функции на ВНАТРЕ/ПАДВОР или инпут/аутпут или земи/дади или тури/вади така да општо земено сите процеси во природата можат да се опишаш со проста равенка од типот:

Resulting_Self = Input(soil,air,fire,water) - Output(soil,air,fire,water)
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Значи пак ќе напишам дека господ бог е змеј, тоа значи мудрост е сега што да речеме кај нас е тоа суштество сартанизирано и го гледаме како зло. Но и сите знаете дека ѓаволот сака да биде господ или се замислува и го имитира господ бог во сите сфери, од 7 ангели кој и ѓаволот ги има со исто број до давање дараб и моќ на луѓето што бог не им дал. Значи ќаволот и зверот е една иста личност. Зашто, затоа што ѓаволот е син на господ кој е змеј а синот на змејот е волкот, кој сатаната го има креирано и створено да личи на нејзе. Е сега и госпдо исус христос е син на господ и неговот име овде прочитав означувало звер, и тоа е точно затоа што сите синови на бога се на некој начин слични на волците но тоа не значи дека сите се лоши иако се зверови. така да не ве буни тоа што тој број се сретнува и кај други луѓе па и кај сонцето кое е симбол на светлината. па на крај краева госпдо бог е се и ѓавол и господ и бел и црн и така понатаму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom