ГОСПОД ПОСТОИ !

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Постои во религиозните вообразии на луѓето...
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
458
Поени од реакции
10
Господ постои само поради стравот од смрт кај луѓето ,сакаат да мислат дека има нешто после овој живот за да можат да спијат мирно навечер.

Јас до некој степен верувам дека има некојаси виша сила во универзумот ама одбивни ми се повеќето религии поради корумпираноста и комерцијалата во црквите. Кога ќе нема алчни попови и религиозни фанатици тогаш ќе се намали бројот на атеистите.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Господ постои само поради стравот од смрт кај луѓето ,сакаат да мислат дека има нешто после овој живот за да можат да спијат мирно навечер.

Јас до некој степен верувам дека има некојаси виша сила во универзумот ама одбивни ми се повеќето религии поради корумпираноста и комерцијалата во црквите. Кога ќе нема алчни попови и религиозни фанатици тогаш ќе се намали бројот на атеистите.
Типичен изговор, корумпирана е црквата и јас затоа не верувам во Господ.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Доказите за бог се неуверливи
особено за оодреден бог каков што е во религиите
особено па дека има поим за добрина
Повеќето филозофи биле агностици и скептици
а добар дел атеисти.
А какви и колку убедливи би требало за се „доказите„? Кој и каков доказ е доволен за да те (раз)убеди? Па и Ап. Тома не веруваше, но ете, Он му допушти начин на кој Тома поверува.
Повеќето философи НЕ СЕ агностици, туку се фаци со вишок ум, со кој дошле до здраворазумниот заклучок дека е што е створено, има и свој Створител.
Атеисти се само типовите од доцниот 19-ти и безмалку целиот 20-ти век.
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
458
Поени од реакции
10
Типичен изговор, корумпирана е црквата и јас затоа не верувам во Господ.
Ако поповите се корумпирани и поминуваат низ листата гревови пред доручек тогаш има надеж за останатите ?

И корумпираноста на црквата е само мал дел од проблемот ,неможе еден разумен човек (кој размислил долго и јако за овој проблем) да каже дека навистина и без никаков сомнеж верува во господ.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Ако поповите се корумпирани и поминуваат низ листата гревови пред доручек тогаш има надеж за останатите ?

И корумпираноста на црквата е само мал дел од проблемот ,неможе еден разумен човек (кој размислил долго и јако за овој проблем) да каже дека навистина и без никаков сомнеж верува во господ.
За каква надеж зборуваш? Како може некој што изгубил надеж да зборува за истата?

Секој човек различно интерпретира она што го гледа, слуша, она што му се случува, па дури и животот секој различно го интерпретира. Многу луѓе денес ја интерпретираат религијата како нешто злобно. Некои пак, ја гледаат како нешто што им помага кога се разочарани, депримирани и она што им дава надеж. Не се замараат со тоа што им сере некој за црквата оваква била, онаква била. Не им е гајле дали некој јаде го*на за тоа дека војни се воделе во име на религии и што уште не. Секоја чест на тие што ја можат да ја примат религијата на таков начин. Господ си постои во нив. А оние другите ке серат цел живот и ке се обидуваат да ги разубедат.
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
458
Поени од реакции
10
Точно така ,немора јас да бидам верник за да живеам по правилата на црквата ,мене тие правила ми се природно вродени (совест).

Неморам да се покорувам на бог кој не сум ни сигурен дека постои за да ме води по правиот пат ,ако неможе тоа некој човек сам да го прави тогаш никоја религија не му помага на нему.
 

Љупка

CLAW
Член од
30 јули 2008
Мислења
69
Поени од реакции
5
Gospod postoi.
Se prasuvam do kade ke odi seto ova? Do koga vakvi luge koi negiraat nesto sto e sveto?
Sekoj ke go vidi , toa e vistinata. Jas sum vernik i isto taka veruvam deka ne e se vaka crno kako sto mi izgleda mene dodeka gi citam ovie prikazni od luge koi ne znaat da cuvstvuvaat , ne znaat da gledaat i ne znaat da veruvaat. Sekoj ima pravo na svoe mislenje i so ova ne sakam da navredam nikoj no znajte deka Gospod e so vas. Ve cuva i ne kako sto procitav negde - ne e tuka , toj e tuka sekogas koga znaes da se molis so cista dusa i koga navistina go posakuvas nestoto.
Ako ne veruvate deka e tuka , poglednete vo vasite srca , mozebi ke najdete nesto sto ke ja vrati verbata koja ja nema .
No nemojte da veruvate vo Gospod samo za da vi ispolni nesto sto sakate , svatete , Toj ne e magepsnik ... Bi sakala da ne gi procitav ovie raboti , navistina se zagriziv do kade e otiden svetot , do kade se otideni lugeto i do kade uste ke odite?
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
458
Поени од реакции
10
Мене очите ми се широко отворени и срцето чисто ,немора да верувам во бог кој седи настрана и гледа како светот оди во пропаст.
 

rotten88

Исус .
Член од
20 февруари 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Bi sakala da ne gi procitav ovie raboti , navistina se zagriziv do kade e otiden svetot , do kade se otideni lugeto i do kade uste ke odite?

aww that's so lovely ^^

наместо да се грижиш за бездомниците , за гладните , за тие што секој ден претпрпуваат маки за да преживеат ... ти се грижиш зошто луѓето не верувале во Господ ?! :tapp:
 
Член од
9 октомври 2010
Мислења
191
Поени од реакции
29
Nemaj gajle me76 toa sto svetot odi vo propast e so pricina a Gospod i te kako postoi samo koj znae da go pobara i oseti licno
 
Г

Господ

Гостин
Ako ne veruvate deka e tuka , poglednete vo vasite srca , mozebi ke najdete nesto sto ke ja vrati verbata koja ja nema .
No nemojte da veruvate vo Gospod samo za da vi ispolni nesto sto sakate , svatete , Toj ne e magepsnik ... Bi sakala da ne gi procitav ovie raboti , navistina se zagriziv do kade e otiden svetot , do kade se otideni lugeto i do kade uste ke odite?
Ами за што да веруваме во тој Бог?
Порано старите грци му се клањаа на Пан за да им ги благослови стадата,римјаните на Фауна за челад и така натаму.
Што ќе ми е тој Бог?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
http://www.dear-god.net/
Тоа е место каде секој може да напише и испрати своја молитва кон Господ. Разгледувајќи го Dear God ќе откриете многу тешки наслови на некои од молитвите. Има луѓе, кои пишуваат, дека се очајни и не разбираат зошто се уште живи...но доста од нив се со надежни наслови
 
Г

Господ

Гостин
А овие одат директно до Бога или некој друг надлежен кој може да ми одговори на барањата?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom