ГОСПОД ПОСТОИ !

Статус
Затворена за нови мислења.

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Добро иако не е наше да го докажуваме,мериме,квалификуваме господ научно-логички сепак во интерес на дискусијава ќе напишам нешто за тоа.Среќавам на форумов мислења дека господ не постои-е ништо.Ништо во овој универзум не е ништо.Физика-Материјата и енергијата не се губат туку се претвораат од едно нешто во друго.Математика-Бројот 0(нула) не е ништо туку одсуство од нешто,пример имаме 0(нула)јаболка(одсуство на јаболка).Така да господ не е ништо(непостоечко) туку е нешто(постоечко).
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Добро иако не е наше да го докажуваме,мериме,квалификуваме господ научно-логички сепак во интерес на дискусијава ќе напишам нешто за тоа.Среќавам на форумов мислења дека господ не постои-е ништо.Ништо во овој универзум не е ништо.Физика-Материјата и енергијата не се губат туку се претвораат од едно нешто во друго.Математика-Бројот 0(нула) не е ништо туку одсуство од нешто,пример имаме 0(нула)јаболка(одсуство на јаболка).Така да господ не е ништо(непостоечко) туку е нешто(постоечко).
Mislish, gospod ne e nishto [postoechko] tuku e neshto [nepostoechko]...
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
abe sila postoi, koj poreknuva toa ama deka bog postoi kako licnost koja uste e blagonaklona kon nas toa se spori i naucno se otfrla!
Тоа зависи од човековата лична перцепција на Бога, а тоа би рекол зависи од неговото лично расположение, бар така гледам по себе. Сретнав на друг форум интересно мислење - за твојот личен свет, Бог се остварува исклучиво само преку тебе лично, не може Тој да се генерализира за сите, и во зависност од тоа колку е тој остварен во тебе, толку тебе Тој ќе ти биде очигледен и близок. А јас храбро би додал на последново иако не знам - и самосвесен!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
taka e znaci izkazot bog postoi samo dokazuva deka postoi toj sto veli bog postoi, kako sto celiot svet postoi samo za onie sto go percepiraat, onie sto se zivi ovde, taka i ona sto mozebi postoi no nikoj ne znae za toa, ne moze ni da se kaze deka postoi, ova Berkli go ima dokazano ubavo, a interesno Berkli veruval vo Bog, tokmu osporuvajki ja materijalnosta na svetot so faktot deka istata se percipira od nas, od nasite setila. Znaci ke se dokaze postoenjeto na Bog ako ima vecen zivot za nas, vo sprotivno ema dokazi i zatoa se narekuva vera.jas znam deka postoi toj i toj i nema potreba da veruvam vo nego, a za bog nikoj nisto ne znae zatoa vo nego se veruva.Toa sto razlicnite religii razlicno si go poimaat bog samo e dokaz deka Bog e nivna pretstava, isto kako i svetot.
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Е вака ајде излезете малце напролет во парк и запрашајте се како е настанато се тоа што го гледате.
Друго решение речете Боже простими и Исусе ако си Жив појави се и објави се во мојот живот сакам да знам дали постоиш.
не губите ништо ако го направите ова.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Е вака ајде излезете малце напролет во парк и запрашајте се како е настанато се тоа што го гледате.
Тоа во ред, Бог постои, меѓутоа ако ти е сиво во животот, сиво ќе ти биде и тоа што го гледаш создадено од него, и ќе ти се чини како Бог да ти го свртел грбот. Тоа е најлоша комбинација, да веруваш дека Тој постои но дека кренал раце од тебе. Луѓе се обидуваат да ја пребродат таа состојба но ако не можат тоа ќе го сфатат како искушение од Него и ќе чекаат на милост. Тоа следното што го напиша е убаво само треба вистински да се рече. Едноставно - помогни му на Бога за да ти помогне.
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Тоа во ред, Бог постои, меѓутоа ако ти е сиво во животот, сиво ќе ти биде и тоа што го гледаш создадено од него, и ќе ти се чини како Бог да ти го свртел грбот. Тоа е најлоша комбинација, да веруваш дека Тој постои но дека кренал раце од тебе. Луѓе се обидуваат да ја пребродат таа состојба но ако не можат тоа ќе го сфатат како искушение од Него и ќе чекаат на милост. Тоа следното што го напиша е убаво само треба вистински да се рече. Едноставно - помогни му на Бога за да ти помогне.
Што можеме ние да му помогнеме на Бог.
Знаеш кој е проблемот некој мислат дека Бог е како нас тоа е најголемта грешка.
Бог не ни свртел грб никогаш туку некој кренале раце од него и сега им е тешко ете тоа е.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.847
Е вака ајде излезете малце напролет во парк и запрашајте се како е настанато се тоа што го гледате.
Друго решение речете Боже простими и Исусе ако си Жив појави се и објави се во мојот живот сакам да знам дали постоиш.
не губите ништо ако го направите ова.
Освен разумот...
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Што можеме ние да му помогнеме на Бог.
Знаеш кој е проблемот некој мислат дека Бог е како нас тоа е најголемта грешка.
Бог не ни свртел грб никогаш туку некој кренале раце од него и сега им е тешко ете тоа е.
Да, така е.
Помогни си себе за Бог да ти помогне, отвори се. Сега е подобро. :)
Само е потребен вистински момент за тоа, што би рекол Буковски - don't try, do it.
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Многу се досадни овие дискусии за или против Господ истите муабети и ништо не се менува.
Под форумов религија стана ептен тапа, треба нови и свежи теми за дискусија треба нови размислувања ептен е зачмаено овде. Некој треба да ја разбуричка барава................почна да смрди.:jaj:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Многу се досадни овие дискусии за или против Господ истите муабети и ништо не се менува.
Под форумов религија стана ептен тапа, треба нови и свежи теми за дискусија треба нови размислувања ептен е зачмаено овде. Некој треба да ја разбуричка барава................почна да смрди.:jaj:
Sosema se slagam.
Beter od DotA podforumot stana -.-
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Многу се досадни овие дискусии за или против Господ истите муабети и ништо не се менува.
Под форумов религија стана ептен тапа, треба нови и свежи теми за дискусија треба нови размислувања ептен е зачмаено овде. Некој треба да ја разбуричка барава................почна да смрди.:jaj:
Ајде, повели отвори тема...Не филозофирај..:coffee:
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Ајде, повели отвори тема...Не филозофирај..:coffee:
Ме мрзи, и не ми се мисли во моментов. Се надевав дека ќе се најде некој друг јунак. :coffee:

Ај може друг пат кога ќе ми дојде некоја опасна идеја, сега само онака буцкам да видам реакции.:smir:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Е вака ајде излезете малце напролет во парк и запрашајте се како е настанато се тоа што го гледате.
Друго решение речете Боже простими и Исусе ако си Жив појави се и објави се во мојот живот сакам да знам дали постоиш.
не губите ништо ако го направите ова.
a kako e nastanat bog?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom