ОМО Илинден ја победи 18-годишната полициска забрана!

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
kako ne ti e sram da zboruvas i da ja branis tvojata drzava i sistem

2008 godina e ..21 vek sme ,vasata zemja e clenka na EU i uste vrsi represii i ne go priznava postoenjeto na luge sto sakaat da se deklariraat kako Makedonci a da ziveat vo vasiot sistem i spored vasite zakoni .Ako si ti moderen i progresiven covek ke zboruvas otvoreno protiv ovie merki sto tvojata drzava gi sproveduva...zakuti se !!! ke vi dojde i na vas Mek Dugal
Признаване постоенето на народ не се прави со државни актове.Уште колко пати треба да се напише?
Направили са се и им е дозволувано да се соберат.Евала научили са законите во БГ.Надевам се дека нема да им требат уште 18 години за да научат как да сегистрират като партиja по закона за партиите.
21 век - ДА.У МК зашто даже и едно културно дружство не може да се регистрира?Зашто една плоча не може да се тури,зашто един паметник во двора на некого не може да се тури?
Ти заштитуваш този систем?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
А со државни акти се негира??
Можеш да покажеш един државен акт со коjто се негират и дека не постоjaт?
Со државни актове не се прави ништо поврзано со признаване или негиране на народи,jaзици и свест.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Можеш да покажеш един државен акт со коjто се негират и дека не постоjaт?
Со државни актове не се прави ништо поврзано со признаване или негиране на народи,jaзици и свест.
Пробуричкај малку по тоа архивите што ти се дадени на располагање!
Имате на тони такви работи....
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
kako ne ti e sram da zboruvas i da ja branis tvojata drzava i sistem

2008 godina e ..21 vek sme ,vasata zemja e clenka na EU i uste vrsi represii i ne go priznava postoenjeto na luge sto sakaat da se deklariraat kako Makedonci a da ziveat vo vasiot sistem i spored vasite zakoni .Ako si ti moderen i progresiven covek ke zboruvas otvoreno protiv ovie merki sto tvojata drzava gi sproveduva...zakuti se !!! ke vi dojde i na vas Mek Dugal

Па ако си толку демократичен биди малко безпристрастен.Кога биеха македонски бугари пред паметника на Мара Бунева тебе срам ли те беше или не?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.706
Поени од реакции
19.786
Аз лично познавам нјаколко човека от пирин които се самоопределјат като македонци.Един от тјах е дјадото на жена ми.А ти кажи што стана со походо.Много креслив беше а се ум'лча послеМ:smir:

Добро бе со кој памет доаѓате на Македонски форум, а пишувате на бугарски јазик? Не ви е срам? Што не одите на Англиски форум и таму а пишувате исто на бугарски? И да цел Пирин е со Македонци, вас ве болело или не така си е, и да ќе заборавев кој губи има право да се лути, така и вие, ве боли вистината па мрчите одозгора.
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
Добро бе со кој памет доаѓате на Македонски форум, а пишувате на бугарски јазик? Не ви е срам? Што не одите на Англиски форум и таму а пишувате исто на бугарски? И да цел Пирин е со Македонци, вас ве болело или не така си е, и да ќе заборавев кој губи има право да се лути, така и вие, ве боли вистината па мрчите одозгора.
Интернет е глобално село. Шом може да се чита во цел свет, може и да се пише. Има ного македонци дека пишуват во БГ форуми. Нема лошо. Лошо е кога бугари и македонци биват банирани само дека са на спротивно мнение. Jaс пишувам овде оти сум от пиринско, имам приjатели овде, сакам да научам литературен македонски, бидеики пишувам на струмишко-пирински диалект. И кога се пишуват лаги за моио роден краи, пишувам и jaс. Дискутираме, без навреди. Jaс сметам дека нема ништо лошо? Така е, или не?:toe:
 
H

HITCH

Гостин
Хм ова што го прочитав не ми се верува ги пуштиле да си прослават без проблеми... Да не им текнало на Мкдугл?
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Добро бе со кој памет доаѓате на Македонски форум, а пишувате на бугарски јазик? Не ви е срам? Што не одите на Англиски форум и таму а пишувате исто на бугарски? И да цел Пирин е со Македонци, вас ве болело или не така си е, и да ќе заборавев кој губи има право да се лути, така и вие, ве боли вистината па мрчите одозгора.

Лу си заповјадај на б'лгарските форуми и се увери колко македонци пишат там по македонски.21 век сме хората си обштуват.Мене от истини не ме боли.Единствено ме боли за семејството ми.Тебе што те боли вече ти ште кажеш:smir:
 
H

HITCH

Гостин
Лу си заповјадај на б'лгарските форуми и се увери колко македонци пишат там по македонски.21 век сме хората си обштуват.Мене от истини не ме боли.Единствено ме боли за семејството ми.Тебе што те боли вече ти ште кажеш:smir:
да да на татарски форум се зачленуваш и одма те банира не глуми лудило Луси Лу е во право
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Пробуричкај малку по тоа архивите што ти се дадени на располагање!
Имате на тони такви работи....
Определено никаде от бугарска страна не сте нарекувани ни БJРМ ,ни славомакедони.
Можеш ти да намериш?
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Па ако си толку демократичен биди малко безпристрастен.Кога биеха македонски бугари пред паметника на Мара Бунева тебе срам ли те беше или не?
Вие влеговте во ЕУ па уште го негирате македонскиот народ во Пирин.А за некој кој зема пари од националистиве бугарски,богами и заслужил
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
84
Поени од реакции
1
Дебата на Радио Благоевград
Во емисијата со наслов „Изгреј зора”, на Радио Благоевград, се одржа дебата меѓу Димитар Тјулеков, научник-историчар од т.н. „Македонски научен институт” од Бугарија и Стојко Стојков, копретседател на партијата ОМО „Илинден” - ПИРИН. Ова е прв случај во Радио Благоевград да биде поканет еден македонски историчар на кој му е дадена можност да ги изнесе своите лични ставови, како и ставовите на партијата, за статусот кој што го има македонското малцинство во Бугарија.
Со директно вклучување во емисијата учествуваа и слушателите на Радио Благоевград кои што ги изнесуваа сопствените ставови во врска со постоењето на македонско малцинство во Бугарија, а поставуваа и прашања за учесниците во дебатата.


Видехте ли го цитатот о т саито на ОМО "Пирин" ? Имате во Македонија такви дебати на државно радио? Това ли са клетите и репресирани борци за правата на македонскиот народ? Зошто фашистичката бугарска влада им е дала можност да шират македонска пропаганда?
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
никој не ви е крив одродени едни
имате шанса да го негирате то копилето крокоцанов
немој овде нас да не замарате
тоа дека ние немавме можност последните години да го кажиме нашето мислење тоа е во ваша полза
сега е друго
и пази шо збораш шо тресиш
оти ако згрешиш нешто поќе таму кај шо си ќе те закопаме
како во дозволуваат овде да пишите то незнам
како не се срамите
изроди
 

Kajgana Shop

На врв Bottom