Што е тоа грев - дефиниција

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
имаш доказ или зборуваш само што ке ти текне.
И пред да пишеш размисли убаво.
Да имам се вика здрав разум. Ти имаш доказ за тоа што го зборуваш. Ах чекај тебе не ти треба доказ ти имаш вера.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Од преполнето срце, устата зборува...
Браво ти штом знаеш што имале во паметот, да не може ти го имаш истото, а, па затоа знаеш?
Јас знам што имам во паметот мој и во срцето си, СЛАВА НА БОГА !
го имале Бога во паметот, и со крст на гради убивале.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
го имале Бога во паметот, и со крст на гради убивале.
Верувај ми ниеден со Бога во памет нема да убие ни животно а камо ли човек..некој друг им бил потстанар..
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
го имале Бога во паметот, и со крст на гради убивале.
Бог не убивал. Ако он одземе живот тоа му е преаво. А тие шо убивале во негово име го немале бог во срцето. Тие кога грешеле со уше поголем грев биле оти го имале и господ на уста.
А за сето тоа време господ одозгоре глеал и си сивркал.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Дадов дефиниција за грев барем дефиницја која се совпаѓа со религиозните гледишта на црквата.
Добро не ми одговори на прашањето дека човек не треба со сопствената глава да размислува.
 
O

Out Boy

Гостин
За мене грев е дејствие со кое го загрозуваме животот, здравјето или имотот на друг човек како нас или вербално го понижуваме поради некоја своја особина која е надвор од негова контрола.

Значи убивањето, крадењето, малтретирањето, навредувањето... се се тоа гревови. И тоа не во очите на некој си бог, туку едноставно, во очите на човекот. Не е грев тоа што е во природата на човекот, а што не се коси со претходното.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
230
Поени од реакции
10
Епа ај се пријави некој да ти го најде стихот, зашто јас не баратам добро со тоа кој стих, каде е ама знам добро што писшува во Библијата.....само во тој контекст да ти кажам дека грев за смрт е хула на Светиот Дух, ако си слушнал за тоа....а тоа е откако ќе го примиш Светиот Дух, да одиш против тоа што Тој ти го кажува....значи Светиот Дух ти вика не лажи,а ти лажеш и не се каеш за тоа.....
Citaj nesto , listaj Biblija ama izgleda nepra svakjas na so se mislis so to GREV ZA SMRT e Hula na Svetiot Dux ... Koj ke kazi zbor protiv Sinot Covecki ke mu bidi prosteno no koj ke pohuli na Svetiot Duh nema da mu bide prosteno ... Znaci ako izlazez , iskprades toa e ona protiv Coveckiot sin . A da pohulis na Svetiot Duh znaci - DA SE SAMOUBIES

baj d vej grev e svesno ili nesvesno odbivanje na milosta Bozja
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Верувај ми ниеден со Бога во памет нема да убие ни животно а камо ли човек..некој друг им бил потстанар..
ја не реков дека бог убива. Ама убивале гласниците негови, и како што кажа игор, го изговарале неговото име истовремено
 
A

ateist

Гостин
ја не реков дека бог убива. Ама убивале гласниците негови, и како што кажа игор, го изговарале неговото име истовремено
уствари сите убивале ......
па пророци кој нели пренесуваат зборување од бог кажуват дека и тој убива ,,,

еве извадок од тема ..дали бог сака деца.........
.
.
.
1 ) зарем немало Деца кога Бог го уништувал цел свет во време на Ное
2) зарем немало Деца во Содома и Гомора
3) Нели ги ликвидирал првородените деца на Египјаните кога Мојсеј сакал да ги изведе Евреите од ропството во Египет
4) е откако ги извел Евреите од ропство во Египет преку црвеното Море во пустината им била понудена Христовата Самоуправна комунистичко анархистичка Антисуетна Идеологија а Евреите ОДБИЛЕ ДА ЈА СПРОВЕДАТ

Е за тоа следувало ОВА :
ПСАЛМ 77 – РЕД 31...........
“А гневот Божји дојде врз нив , ГИ УБИ нивните најсилни и Израелевите МОМЧИЊА ГИ ПОГУБИ .”

Епа кога ги ликвидирал Египетските момчиња сега им вратил и на Еврејските момчиња .

( еве :
Псалм 38- ред 5 – И навистина се е суета, секој човек што живее
Псалм 61 – ред 9 Синовите човечки се само Суета , синовие човечки се лажливци

Книга на проркот Јеремија 2 – ред 5 .......Вака вели Господ ..каква неправда најдоа во Мене татковците та се оддалечија од Мене ја ПРИФАТИЈА СУЕТАТА И СТАНАА СУЕТНИ . (значи после излегување од Египет прво ја прифатиле Христовата безсуетна Идеологија па ја одбиле—поприфатлив им бил Божјиот дух на Мртвило=Суета кој Бог го дава на тие што ги казнува )
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Грев е да направиш грешка или да прекршиш некое од 10-те божји заповеди.
:salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom