Што е тоа грев - дефиниција

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Нема грев... грев е да умреш без да ебнеш... е тоа е грев... а грев за кој ќе ме казни господ не постои, зашто господ не постои и нема кој да ме казни :/ ај ја можам да умрам у било кој момент нема грев да напраам х)
Тоо..мајсторе:vozbud:...остај ти тоа што симеон си блада
Uzasss, grev e odalecuvanje od boga, otstapuvanje od Negovat Sveta volja.
Ужас и грев е да го поарчиш животот во молење и клањање на нешто фиктивно...поред сите други убавини наоколу....:kesa:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ne mozes da ostapis od Bozjata volja bidejki se sto se slucuva, znaci i se sto nekoj pravi e Bozja volja zatoa sto nisto ne moze da se sluci bez Bozja volja!
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Тоо..мајсторе:vozbud:...остај ти тоа што симеон си блада

Симеон не блада, туку зборува од тоа што на научил и го живее.


Ужас и грев е да го поарчиш животот во молење и клањање на нешто фиктивно...поред сите други убавини наоколу....:kesa:
:pos2: а кој се за тебе тие убавини, што се подобри од благодарење за секое добро и секој совршен дар?
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Нема грев... грев е да умреш без да ебнеш... е тоа е грев... а грев за кој ќе ме казни господ не постои, зашто господ не постои и нема кој да ме казни :/ ај ја можам да умрам у било кој момент нема грев да напраам х)
Зависно како гледаш на сето тоа, ако за тебе лично тоа е грев сам ќе се казниш. :)

Uzasss, grev e odalecuvanje od boga, otstapuvanje od Negovat Sveta volja.
Токму така, само понекогаш добро треба да се разграничи што е негова волја а што наша лична, најчесто наша лична пасивност, изговор дека тој така сака.

Тоо..мајсторе:vozbud:...остај ти тоа што симеон си блада


Ужас и грев е да го поарчиш животот во молење и клањање на нешто фиктивно...поред сите други убавини наоколу....:kesa:
Секој си има свое лично поимање на убавина и уживање, а како што вели Нихилистот, може се е Божја волја и он преку нас искуствува, притоа сепак не гушејќи ја нашата слободна волја.
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
Не плашете се воопшто; ниту од луѓе ниту од судбини; ниту од богови, од ништо. Не плашете се од пари ниту од смеата на будалестите луѓе, ниту од било која друга сила на небото, на земјата или под земјата.

Од Книгата на Законот
 

МургоДШит

Чаршиска џукела
Член од
3 ноември 2008
Мислења
128
Поени од реакции
19
Греф е кога луѓето се лоши и не го сакаат Господ. Тогаш госпот ќе ги казни и луѓето ќе викаат молим те господе немој да ме гориш ама он ќе им каже епа гревои праефте сеа ќе виите.

Ама уствари госпот ги сака луѓето многу само неќе да праат гревои. Он уствари ги гори за нивно добро. Или за добро на другине да не праат они гревои.

Ја мислам дека е така можда грешам ако е така поправетеме.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Греф е кога луѓето се лоши и не го сакаат Господ. Тогаш госпот ќе ги казни и луѓето ќе викаат молим те господе немој да ме гориш ама он ќе им каже епа гревои праефте сеа ќе виите.

Ама уствари госпот ги сака луѓето многу само неќе да праат гревои. Он уствари ги гори за нивно добро. Или за добро на другине да не праат они гревои.

Ја мислам дека е така можда грешам ако е така поправетеме.
Грешиш и благе везе немаш :)

Нема толку голем грев што Бог не би го опростил. Само, покајанието да е искрено.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Grev e religiozen termin sto e sinonim za prestap. No deneska mnogu nesta koi vo minatoto se smetale za grevovi i bile zabraneti, sega se dozvoleni.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Grev e religiozen termin sto e sinonim za prestap. No deneska mnogu nesta koi vo minatoto se smetale za grevovi i bile zabraneti, sega se dozvoleni.
Не. Основните гревови, од кои потекнуваат сите останати, барем во Христијанството, биле отсекогаш исти.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Грев ти е нешто спротивно од моралните норми кои се општоприфатени...
 
M

marsovka

Гостин
Грев ти е нешто спротивно од моралните норми кои се општоприфатени...
малце глупа дефиниција.
ако е општоприфатено да се курваш ти ќе го направиш тоа ?
И ако е општоприфатено да си го заколеш детето ти ќе го направиш тоа?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Не. Основните гревови, од кои потекнуваат сите останати, барем во Христијанството, биле отсекогаш исти.
teoretski da, no prakticmno? vo biblijata Isus veli deka onoj koj ke pogledne tuga zena sto ne e negova veke napravil preljuba vo srceto svoe, posle vo biblijata znaci hristijanstvoto veli na zena ne i dozvoluvam da poucuva
zenata da mu bide pokorna na mazot kako na Gospod
na zena ne i dozvoluvam da poucuva
no denes ne se svaka toa taka, imame ucitelki, profesorki, direktorki, ministerki, znaci ona sto vo biblijata se zabranuva denes ne se smeta za grev i se dozvoluva kon konkretniov primer mislam.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Не плашете се воопшто; ниту од луѓе ниту од судбини; ниту од богови, од ништо. Не плашете се од пари ниту од смеата на будалестите луѓе, ниту од било која друга сила на небото, на земјата или под земјата.

Од Книгата на Законот
А од совеста? Што вели за неа А.К.? Ја спомнал ли воопшто? :)

Греф е кога луѓето се лоши и не го сакаат Господ. Тогаш госпот ќе ги казни и луѓето ќе викаат молим те господе немој да ме гориш ама он ќе им каже епа гревои праефте сеа ќе виите.

Ама уствари госпот ги сака луѓето многу само неќе да праат гревои. Он уствари ги гори за нивно добро. Или за добро на другине да не праат они гревои.

Ја мислам дека е така можда грешам ако е така поправетеме.
Да речеме дека е така. Само да не знае и он да се заборави со премногу казнување на некого? А во меѓувреме сосема да заборави да казни некој што треба, од политичариве на пример?
Не, он сигурно подобро знае.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Дали ќе гледаме преку религија, или преку световен морал и етика (за оние "алергични" на вера :) ) јас би рекла дека гревовите се едни те исти, и дека сите не водат до губење на смисолот, на онаа примарна, основна желба за живот.

Преку сите гревови, нанесуваме штета на другите, а, на крај, штета најмногу на самите нас.
Нема горделивец, кој не настрадал од својата гордост.
Нема тиранин, кој не настрадал од својата тиранија.
Нема лакомец, кој не настрадал од својата лакомост.
итн.

Не треба да чекаме пекол, вечно мачење...Со гревовите сами си ствараме пекол на земјата, додека сме сеуште живи. Така било отсекогаш, без исклучок.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Духовно слепи се оние кои не веруваат, како може да си слеп од вистинита вера? За да е човек вистински верник треба мнооогу и постојан труд. Јас зборам што вели Христијанството, не што мислам јас, зашто зборот на Бог е и мој збор.
Ако е опасна за тебе...нека ти биде
епа очигледно дека може. Прашај за човекот кој прв рече дека се врти земјата. Кој го уби него, и што убијците има во паметот ? ИСТОТО ШТО ГО ИМАШ И ТИ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom