Македонски бугари, прашање до нив...

Статус
Затворена за нови мислења.

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
FilipMacedon не е баш така. Си одил скоро во Благоевград, Сандански, Банско? Си видел како се строи? Си видел дека нема празно место по кафани и ресторани? Си видел дека нема место да паркираш кола? Си видел дека невработени са малко? Ова не се прави с вошки нели.
И jaс не могам да разберам ова. Секои плаче - малко пари. Ама на книга зима 220 лв да не плака налози на влада, а дома носи над 1000 и горе. Или работи во странство и гради овде. Не знам. Курорти пуни, на егеиско исто. А секои вика нема пари. Ас немам обиаснение.
Ziveete na krediti,nabutani ste do gusha u gomna i kako ke se spasite,samo ako gi izedete :vozbud:.E od tamu vi se parite a ne od rabota?!
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
Ziveete na krediti,nabutani ste do gusha u gomna i kako ke se spasite,samo ako gi izedete :vozbud:.E od tamu vi se parite a ne od rabota?!
Завист. Нели вака. И глуп. Само ваков човек може да пишува вака. Ееее пред 17 години беше спротивно. Бугари на форумов редко пишат вака за Македониа. Ова е от поквакитетното образование и култура дечко. Биди срекен.:smir:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Завист. Нели вака. И глуп. Само ваков човек може да пишува вака. Ееее пред 17 години беше спротивно. Бугари на форумов редко пишат вака за Македониа. Ова е от поквакитетното образование и култура дечко. Биди срекен.:smir:
Shto beshe sprotivno pred 17 godini?Toa beshe vremeto na edna chervena,koga shvercuvavte benzin,kashkaval za da preziveete,sega proglednavte malce i mislite koj znae koj ste i shto ste?Vo Makedonija se veli vaka : SLEP DA NE PROGLEDNE!!! Stavaj si go pasoshot vo dzebot i gitla od Bugarija,ne izigravaj patriot,odi nekade spij vo nekoj park i chekaj rabota ili nekoj da ti frli korka leb :vozbud::vozbud:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ако ако нека земаат уште пасоши.Да ви кажам и не ме чуди тоа.Додека имаме ние вакви предавници никогаш нема да имаме држава. Ц ц ц да се пишам Татар за едно посрано BMW како што прават многу!! Жалосно....
Еве ти одговор во вид на писмо од “едно дете“:

Владата ги форсира приватните факултети
Панче Захариев, Скопје


Владата на РМ донесе одлука за ставање ред на државниот универзитет или зад тоа се крие форсирање на приватните универзитети на штета на „Кирил и Методиј“. Јас сум под црвената линија на Правниот факултет, кој е акредитиран на 4.000 студенти, меѓутоа Владата донесе одлука дека 464 студенти се доста за оваа учебна година. Останатите под бројката 464 и оние над 150 студенти кои биле неупатени дека не можат со нивната матура (полагале математика) на Правниот факултет, Владата смета дека ќе студираат на приватните факултети.
Јасно ни е на сите за разликата во висината на партиципацијата од 800 и 2.000 евра, од кои буџетот на факултетите ќе се полни. Да имаа моите родители над 2.000 евра годишно да издвојуваат за моето образование, немаше да се пријавам на државниот, туку веднаш ќе отидев на приватен и ќе си земев диплома без учење. Штета што немаме 2.000 евра, а и за тие 400 евра моите родители подигнаа кредит! На денот на уписите беше ставена црвената линија и јас, како и другите што уплативме останав без моите пари (на кои им тече камата) и без индекс.
Меѓутоа, сакам нешто друго да кажам: деновиве јас и група студенти кои отпаднаа, во неврзан муабет помисливме да се изјасниме како Бугари и во Бугарија да добиеме бесплатно образование. Или да бев припандик на малцинска група ќе влезев во државната квота и со тоа ќе ги спасев моите родители - образованието ќе ми беше 200, а не 800 евра. За гревота сме ние Македончињата. Сакам да ја пофалам Владата - одлична ви е кампањата за образованието. Само уште кутрите Македончиња да имаа 15.000 евра до диплома да ги дадат на некој од сопствениците на приватните факултети.
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
33
Еве ти одговор во вид на писмо од “едно дете“:

Владата ги форсира приватните факултети
Панче Захариев, Скопје


Владата на РМ донесе одлука за ставање ред на државниот универзитет или зад тоа се крие форсирање на приватните универзитети на штета на „Кирил и Методиј“. Јас сум под црвената линија на Правниот факултет, кој е акредитиран на 4.000 студенти, меѓутоа Владата донесе одлука дека 464 студенти се доста за оваа учебна година. Останатите под бројката 464 и оние над 150 студенти кои биле неупатени дека не можат со нивната матура (полагале математика) на Правниот факултет, Владата смета дека ќе студираат на приватните факултети.
Јасно ни е на сите за разликата во висината на партиципацијата од 800 и 2.000 евра, од кои буџетот на факултетите ќе се полни. Да имаа моите родители над 2.000 евра годишно да издвојуваат за моето образование, немаше да се пријавам на државниот, туку веднаш ќе отидев на приватен и ќе си земев диплома без учење. Штета што немаме 2.000 евра, а и за тие 400 евра моите родители подигнаа кредит! На денот на уписите беше ставена црвената линија и јас, како и другите што уплативме останав без моите пари (на кои им тече камата) и без индекс.
Меѓутоа, сакам нешто друго да кажам: деновиве јас и група студенти кои отпаднаа, во неврзан муабет помисливме да се изјасниме како Бугари и во Бугарија да добиеме бесплатно образование. Или да бев припандик на малцинска група ќе влезев во државната квота и со тоа ќе ги спасев моите родители - образованието ќе ми беше 200, а не 800 евра. За гревота сме ние Македончињата. Сакам да ја пофалам Владата - одлична ви е кампањата за образованието. Само уште кутрите Македончиња да имаа 15.000 евра до диплома да ги дадат на некој од сопствениците на приватните факултети.

До некаде е во право.И пак и пак и не знам уште колку пати ќе речам:Честа е бре луѓе голема:Честа што сум македонец,не се давам за ништо на светов!
И јас немав пари да студирам Е-бизнис зошто имав две четворки до средно,па требаше приватна квота да сум,ама не појдов.И јас требаше да се пишам бугарин,албанец за да студирам.nonsense!

МАКЕДОНЕЦ Е ПОГОЛЕМО ЗАДОВОЛСТВО ДА СУМ ОД СЕ НА СВЕТОВ
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Umesto fino kulturno da dojde da kaze ...pa dobro eve mozte da studirate u Bugarija ke Vi dademe stipendii ama nema da Ve terame da se pishete Bugari ete toa e veke pomosh...

Ima suptilen pritisok vrz Makedonskite studenti vo Bugarija , tivka asimilacija e toa ama ne im e jasno deka Makedonecot samo koristi u mutno od muka posle pljuka po se sto e Bugarsko ... samo 10 % stvarno stanuvaat Bugari od nivnite suptilni metodi ... Znam ova posto sum ziveel u Sofija kaj edna picka na vremeto koja studirashe tamu i se mi kazueshe sto e kako e
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Cim kutis picka si :baeh: Sto go okolishash ...BUgarska istorija , Makedonskata e del od Bugarskata ...slapni go u faca kazi Bugari ste i gotovo ama kaj znae Bugar u faca da kaze :toe:

I stvarno ste sumnjivi samo u politika Ve ima 99% postovi vi se tuka ili u istorija ...ko da ne ebete majku mu Vie u Bugarija ...ima temi sex, ljubov, filozofija, druzenje, sport ...Vie se tuka pa tuka ko na norma da ste ...daj malce poprofesionalno toa odrabotete go :helou:
Imaat i tie temi ama nemaat na shto da debatiraat,temata za seksot e veke minato,pa kaj niv veke se e onadeno,ljubovta beshe za vremeto na komunizmot a sega e za pari,temata filozofija e stavena vo kanta,nema pameten Bugarin,sportistite size fatija udzum od majka Balgarija pa im ostana samo temata druzenje i dudlanje i to so koj,se razbira so nas Makedoncite,ke se druzime po cela vecher na forumot i ke dokazuvame dali Bugarite se Tatari ili Bugarite se najintimniot del od Makedonskata istorija :toe:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ke se soglasam so tebe deka voa e Makedonska istorija,ama te molam iti da me razbere6 deja makedonskata istorija e SAMO del od Б'лгарската.Sorry ,ama si go bara6:baeh:
Тоа болдов...кога ќе си го видам тилов без огледало...
Ај гит да те нема сега!
6 месеци...
 
Член од
10 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
1.918
Да де да еден народ сме биле со татарите мн јасно кој ги направи,кој им ги ебеше жените за 1 лев ебате тоа,абе татари не крадете туѓа историја и јазик,тоа го правите оти НЕМАТЕ своја,така да дај не го глушете веќе тука нашата историја е дел од вашата,и алооооо кајгана да је бе сопрете ги вакивте типови што ја негираат и нашата историја и држава не ги толерирајте толку,да видам Македонец да напишеше нешто против татарија на татарски форум одма ќе го бришеа
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
164
Поени од реакции
3
Да де да еден народ сме биле со татарите мн јасно кој ги направи,кој им ги ебеше жените за 1 лев ебате тоа,абе татари не крадете туѓа историја и јазик,тоа го правите оти НЕМАТЕ своја,така да дај не го глушете веќе тука нашата историја е дел од вашата,и алооооо кајгана да је бе сопрете ги вакивте типови што ја негираат и нашата историја и држава не ги толерирајте толку,да видам Македонец да напишеше нешто против татарија на татарски форум одма ќе го бришеа
Абе таја песна ја знаеме веке. ја пробај да си го напнеш умот па да научиш некоја нова ?
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
Абе таја песна ја знаеме веке. ја пробај да си го напнеш умот па да научиш некоја нова ?
а да пробаш да кажеш на македонски зашто не те разбирам ама баш ништо!!
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
164
Поени од реакции
3
[acko]®;1693004 напиша:
а да пробаш да кажеш на македонски зашто не те разбирам ама баш ништо!!
И таја песен ја знам веке до втр'сване.
Ама хак ни е. Оти народа добре го е рек'л: "От ума си тегли"
Нјакога дјадовците ни заедно в Илинден гинеха, а сега ние на различни езици зборуваме
и все не се разбираме.
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
И таја песен ја знам веке до втр'сване.
Ама хак ни е. Оти народа добре го е рек'л: "От ума си тегли"
Нјакога дјадовците ни заедно в Илинден гинеха, а сега ние на различни езици зборуваме
и все не се разбираме.
Добро бе момче ако ги знаеш всичките песни какво трсиш тук???
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom