За мажите христијани

Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Како што на плажа нема две исти камчиња така нема две исти жени на светов ... ама камен си е камен а жена си е жена ти прај што сакаш :smir:
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Како што на плажа нема две исти камчиња така нема две исти жени на светов ... ама камен си е камен а жена си е жена ти прај што сакаш :smir:
Упорен еј!
Ај изгледа те разочарала некоја фуфица, па ќе ти прогледаме низ прсти.
Иначе сериозно и јас сум против жените против кои си и ти, феминистички настроени ама сосема спротивно од Божјите уредби и Божјата замисла за жената.:helou:
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Ме разочарале , сум разочарал ама било поминало ... тоа не е причина да ги мразам жените :)
Не сум многу по религијава ама нели вас жените ве имаше запоставено или грешка сум :smir:
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Ме разочарале , сум разочарал ама било поминало ... тоа не е причина да ги мразам жените :)
Не сум многу по религијава ама нели вас жените ве имаше запоставено или грешка сум :smir:
Грешка си и тоа МНОООГУ!
И јас не сум по религијата, по Бог сум.
Иначе Бог ја создаде жената рамноправна на мажот, ама зашто таа прва згреши, беше потчинета на неговата волја. Откако Исус дојде се се смени, како прво Бог одлучи Исус да дојде преку жена, а не мораше така да биде, потоа имаше многу жени кои доследно го следеа....дури и кога учениците се разбегаа и Исус воскреснат се појави прв на жена.....
А во Новиот Завет пичува дека жената треба да го ПОЧИТУВА својот маж, а тој да ја сака.....и тоа не е потчинетост, туку почит....
Се надевам сфати:helou:
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Не беше демек го создал мажот и рекол "е ортаче супер си " па ја создал жената и рекол " е јбг ти ќе требит да се шминкаш "

Он топик
врска немам како е во религијата жената ама како што имав читано се жалевте демек сте запоставени бла бла ама нема везе грешка во чекори
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Темата ќе да беше за мажите...ама ајде една спојка..

Така и вие, мажите, живејте благоразумно со жените како со послаб сад, искажувајќи им почитување како на сонаследнички на благодатта на животот, за да бидат вашите молитви без пречка.
 

KST

Член од
8 септември 2008
Мислења
76
Поени од реакции
3
"Од жените барам да изгледаат скромно. Да се облекуваат едноставно и пристојно. Да не привлекуваат внимание со дотерување на косата, скапи облеки или накит од злато и бисери. Жените што тврдат дека веруваат во Бог треба да привлекуваат внимание со добри дела." (1. Тимотеј 2:9-10)
"А на жената и рече: ,Ќе ти ги умножам и преумножам маките кога си бремена; со болки ќе раѓаш деца, и ќе бидеш под власта на мажот свој, и тој ќе ти биде господар!-" (1. Мојсеј 3:16)

"Но има нешто што сакам да го знаете: Секој маж има свој поглавар, а тоа е Христос, и секоја жена има свој поглавар, а тоа е нејзиниот маж. И Христос има свој поглавар, а тоа е Бог." (1. Коринт 11:3)

"Жените не треба да говорат на богослужбите. Тие треба да молчат и да слушаат, како што наложува Мојсеевиот Закон." (1. Коринт 14:34)

"Но се плашам вашите умови да не бидат заведени и да не отстапите од вашата целосна и чиста посветеност на Христос. Се плашам да не бидете измамени онака како што змијата со итрина ја измами Ева." (2. Коринт 11:3)

"Жените треба да ги слушаат своите сопрузи, онака како што Го слушаат Господ." (Ефес 5:22)

"Треба да бидат тивки и покорно да примаат поуки."
(1. Тимотеј 2:11)
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
320
Поени од реакции
9
Epa za zalenje si ako treba da ostavas pari na zena! :pos2:
Na zborovi site ste kao: "Mene parite ne mi se vazni, vazna mi e ljubovta"
U realnost najjakite picki se lepat na tipovi so zlatni lanci, besni koli/motori, skapi mobiljki/obleka/whatever, samo grdite ne prebiraat, posto, let's face it, ne ni mozat.

Zosto te citirav? Zatoa sto si greska, deckoto ne e za zalenje, on si naprail zdelka koja sto verojatno mu odgovara, pari za ubavina. A nie sto nemame pari ke morame da se zadovolime so grdi devojki.
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
"Од жените барам да изгледаат скромно. Да се облекуваат едноставно и пристојно. Да не привлекуваат внимание со дотерување на косата, скапи облеки или накит од злато и бисери. Жените што тврдат дека веруваат во Бог треба да привлекуваат внимание со добри дела." (1. Тимотеј 2:9-10)
"А на жената и рече: ,Ќе ти ги умножам и преумножам маките кога си бремена; со болки ќе раѓаш деца, и ќе бидеш под власта на мажот свој, и тој ќе ти биде господар!-" (1. Мојсеј 3:16)

"Но има нешто што сакам да го знаете: Секој маж има свој поглавар, а тоа е Христос, и секоја жена има свој поглавар, а тоа е нејзиниот маж. И Христос има свој поглавар, а тоа е Бог." (1. Коринт 11:3)

"Жените не треба да говорат на богослужбите. Тие треба да молчат и да слушаат, како што наложува Мојсеевиот Закон." (1. Коринт 14:34)

"Но се плашам вашите умови да не бидат заведени и да не отстапите од вашата целосна и чиста посветеност на Христос. Се плашам да не бидете измамени онака како што змијата со итрина ја измами Ева." (2. Коринт 11:3)

"Жените треба да ги слушаат своите сопрузи, онака како што Го слушаат Господ." (Ефес 5:22)

"Треба да бидат тивки и покорно да примаат поуки."
(1. Тимотеј 2:11)
СЕ слагам со се!
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Na zborovi site ste kao: "Mene parite ne mi se vazni, vazna mi e ljubovta"
U realnost najjakite picki se lepat na tipovi so zlatni lanci, besni koli/motori, skapi mobiljki/obleka/whatever, samo grdite ne prebiraat, posto, let's face it, ne ni mozat.

Zosto te citirav? Zatoa sto si greska, deckoto ne e za zalenje, on si naprail zdelka koja sto verojatno mu odgovara, pari za ubavina. A nie sto nemame pari ke morame da se zadovolime so grdi devojki.
Е и ти си за жалење....маж ми не работеше, ни па имаше изгледи дека ќе најде работа кога решивме да се земеме, не е нешто богат, па го сакам и го сакав и решив да влезам во брак со него.....значи првата грешка ете ти ја....
Второ ако за тебе е добра женска, некоја со силикони, без грам мозок, што мисли само да го продаде телото на некој богат чичко за луксузен живот додека не цркне чичето, тогаш ДА ти требаат пари.
Се надевам ќе налеташ на некоја која ќе те разубеди, зашто јас лично знам многу случаи како мојот, само тие девојки се христијанки!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Е и ти си за жалење....маж ми не работеше, ни па имаше изгледи дека ќе најде работа кога решивме да се земеме, не е нешто богат, па го сакам и го сакав и решив да влезам во брак со него.....значи првата грешка ете ти ја....
Второ ако за тебе е добра женска, некоја со силикони, без грам мозок, што мисли само да го продаде телото на некој богат чичко за луксузен живот додека не цркне чичето, тогаш ДА ти требаат пари.
Се надевам ќе налеташ на некоја која ќе те разубеди, зашто јас лично знам многу случаи како мојот, само тие девојки се христијанки!
Личниот ситем од вредности е во прашање, луѓееее...
Таму каде нема вера и духовност, материјалноста е пред се и над се.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
"Vie, mazite, sakajte gi zenite svoi".......тоа кратко трае после преоѓа во рамнодушност

Како тоа човек нема да се олади кон створ кој цело време нешто ќе ти зановета, ќе те мува во ребра ко ќе погледнеш лево десно, ќе ти се качи на глава за се и сешто, кога ќе се фатиш за кваката од вратата следи прашањето КАДЕ?, ко ќе се прибереш дома ,,кај си бе до сега.....,, сега ли ќе гледаш спорт, ...јок бе, кој тоа може својот тиран да го сака?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Е па Воне, е па христијанските и световните релации помеѓу луѓето НЕ СЕ ИСТИ и од таму (од разликата) доаѓа она кое го пишуваш во постот-а тоа е недовербата еден кон друг, наметнувањето еден на друг, непочитувањето еден кон друг, досадувањето еден на друг и сл.
Христијански е токму спротивното-тоа е личносната релација, каде сопружникот тсе прифаќа како дел од себе а не како предмет за малтретирање. Ај, ќе ти текне...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom