Македонија да се вика „Македонија – Илирида"

Dali go prifakjate predlogot?


  • Вкупно гласачи
    22
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2007
Мислења
408
Поени од реакции
30
Халили: Македонија да се вика „Македонија – Илирида“



Албанското национално движење – Илирида на Невзат Халили побара во општините со мнозинство Албанци, прв јазик да биде албанскиот па потоа македонскиот.
Тој побара и промена на името на државата во „Македонија – Илирида“.

Албанското национално движење – Илирида предлага идното име на Македонија да биде „Македонија – Илирида“. Според претседателот на движењето, Невзат Халили, со такво име државата наскоро ќе се идентификува како рамноправна унија на Македонците и на Албанците.

„Албанците не можат да останат заложник на македонската тврдоглавост“ рече Халили, коментирајќи го спротивставувањето на државните институции околу менување на името и интегрирањето на земјата во НАТО и во ЕУ.

„Повеќето од анкетираните Македонци, заедно со институциите се против можните промени на името, без разлика дали Македонија ќе биде членка на НАТО или на ЕУ. Ако носителите на републичките функции во Македонија и македонскиот народ се против овие интеграции, никој не може да ги принуди Албанците да бидат жртва на македонската тврдоглавост“ смета Халили.

Халили побара и вклучувањето на институциите на Република Илирида во процесот на разговорите за името. Тој истовремено ги повика сите градоначалници Албанци да почнат да го применуваат како прв официјален јазик, албанскиот јазик, а потоа македонскиот.

“Ние бараме албанскиот јазик во сите општини каде градоначалници се Албанци, како што јас знам такви се 23, во службена употреба да го стават албанскиот јазик како прв јазик, македонскиот како втор јазик, а англискиот како трет јазик“ вели Халили.

Од албанското движење – Илирида се бара поддршка и разбирање од сите политички субјекти на Албанците во земјава, било да се на власт или во опозиција околу нивните барања, бидејќи тие, според нив, се однесуваат на интегрирањето на земјава и на Албанците од Македонија во ЕУ и во НАТО.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА!

Не.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
А јас викам Халили да се обеси на плоштад, ама јбг кој ме слуша мене.:salut:
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.998
Поени од реакции
6.305
:pos: :pos: :pos:

аииииииии куку нонен !!!!!

не заборавај северна :pos: плус да се обединиме и со косово и чемерија
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
408
Поени од реакции
30
ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА!

Не.

Zosto NE?

Pa sto ke se sluci ako nema druga opcija? Ke prifatish da se vikas Severna ( ili Gorna ) Makedonija?
Podobro e vaka, bideki termot Makedonija ostanuva ist kako sto e sega, samo se dodava Ilirida...
Vaka jas mislim, deka bi go cuvale indetitetot, a ako se prikluci Severna ili Gorna vo imeto-Makedonija, togas zboguvaj se so svojot indetitet...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Zosto NE?

Pa sto ke se sluci ako nema druga opcija? Ke prifatish da se vikas Severna ( ili Gorna ) Makedonija?
Podobro e vaka, bideki termot Makedonija ostanuva ist kako sto e sega, samo se dodava Ilirida...
Vaka jas mislim, deka bi go cuvale indetitetot, a ako se prikluci Severna ili Gorna vo imeto-Makedonija, togas zboguvaj se so svojot indetitet...
Шо? Шо збориш бе?

ИМЕВО НА ДРЖАВАВА Е МАКЕДОНИЈА И ТОЧКА. БЕЗ НИКАКВИ ДОДАВКИ И НАСТАВКИ!
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Халили: Македонија да се вика „Македонија – Илирида“




„Албанците не можат да останат заложник на македонската тврдоглавост“ рече Халили, коментирајќи го спротивставувањето на државните институции околу менување на името и интегрирањето на земјата во НАТО и во ЕУ.

никој не може да ги принуди Албанците да бидат жртва на македонската тврдоглавост“ смета Халили.


.
Глупости на квадрат.Марш бе у п.м. малку ли му е на тој Халили македонски леб што јаде и душата на Македонците има ја зеде,па уште пројавува лице да изнесува вакви барања.Срамота.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Луѓево си имаат проблем со мозокот сериозно. Незнам зошто само сакаат некои наставки, додатоци и што ли уште не да додадат на името! Македонија си е Македонија исто како што Кина си останала Кина после толку време.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
На некој начин, боље Илирида како наставка, пошмек има, отколку северна...ама па тоа е мое мислење..
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
Zosto NE?

Pa sto ke se sluci ako nema druga opcija? Ke prifatish da se vikas Severna ( ili Gorna ) Makedonija?
Podobro e vaka, bideki termot Makedonija ostanuva ist kako sto e sega, samo se dodava Ilirida...
Vaka jas mislim, deka bi go cuvale indetitetot, a ako se prikluci Severna ili Gorna vo imeto-Makedonija, togas zboguvaj se so svojot indetitet...
а зашто да уопште да го мењаме името. иначе ја барам халили да се убие па ај анкета и за тоа да ставиме може?
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
[acko]®;1649442 напиша:
а зашто да уопште да го мењаме името. иначе ја барам халили да се убие па ај анкета и за тоа да ставиме може?
кој ќе го повлече чкрапалото е вистинското прашање.. :)
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Zosto NE?

Pa sto ke se sluci ako nema druga opcija? Ke prifatish da se vikas Severna ( ili Gorna ) Makedonija?
Podobro e vaka, bideki termot Makedonija ostanuva ist kako sto e sega, samo se dodava Ilirida...
Vaka jas mislim, deka bi go cuvale indetitetot, a ako se prikluci Severna ili Gorna vo imeto-Makedonija, togas zboguvaj se so svojot indetitet...
Попрво ќе прифатам Северна Македонија, него со Илирида. На крајот на краиштата ова е северниот дел од Македонија пред Балканските војни. А ако додадеме Илирида, како ќе ми пишува во државјанството Македонец - Илир? Не, фала на понудата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom