Фиксна протеза

Член од
30 март 2009
Мислења
251
Поени од реакции
20
Во последниве денови забиве нешто многу ме болат :uvo: :nesvest: а при секое јаденје само крцаат, имам чувство дека ке ми испаднат сите заби? Нормално е тоа кај сите?

по некогаш жалам што ја ставив, заглавив наголемо :jaj:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Во последниве денови забиве нешто многу ме болат :uvo: :nesvest: а при секое јаденје само крцаат, имам чувство дека ке ми испаднат сите заби? Нормално е тоа кај сите?

по некогаш жалам што ја ставив, заглавив наголемо :jaj:
Нормално е де, размрдани се сега забите, сајлата стега и крцка коската :) И не можеш да зажалиш што ја имаш, размисли, во САД се плаќа 5000 долари најмалку за тоа што го имаш во уста, па сега види дали е за жалење нешто што ти го имаш за 500 евра преку сила :)

Јас ја носам веќе 21 месец и поради една ебана долна двојка, инаку ќе ги извадев уште во јануари. Не сака и не сака да мрдне, со се` што постои на светот се обиде лекаркава и џабе. Ова е веќе последното нешто со кое се обидува, мислам дека почнав и да ја нервирам веќе :icon_lol:
 
Член од
30 март 2009
Мислења
251
Поени од реакции
20
Дојдоа подобри времиња и за мене :pipi:
Веќе толку и се навикнав на протезата, не ја осеќам дека ја носам, дури и заборавам дека после јадење морам да ја чистам :kesa:

Болката по нови ластици трае ден-два...:vozbud:

Сега чекам само времето да помине, па да можам да се насмеам како човек и јас :back:
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Пред 5 години требаше да ми стават фиксна ама некако се извлеков со мобилна.Ја носев редовно, дури и повеќе отколку што беше потребно.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Дојдоа подобри времиња и за мене :pipi:
Веќе толку и се навикнав на протезата, не ја осеќам дека ја носам, дури и заборавам дека после јадење морам да ја чистам :kesa:

Болката по нови ластици трае ден-два...:vozbud:

Сега чекам само времето да помине, па да можам да се насмеам како човек и јас :back:
После јадење убавезно мијај ги забите или ако не си дома џвакај мастика.
Многу е битна хигиената на забите кога носиш протези,зошто после ќе се одрази на твоите заби.

Кога ќе си го вратам филмот уназад 600 евра железа во мене + 1200 денари контрола секој месец,2 и пол години носење протезава.попатни проблеми и расправии со болници..
уффф да знаев дека се ова ќе ми се изнадеси ич не ни ставав протези.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
A морат заби да ваѓаш да се ослободит место, па да ти ја стават, или може и директно?
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
A морат заби да ваѓаш да се ослободит место, па да ти ја стават, или може и директно?
Па ке треба подолго да ги носиш, полесно е да извадиш заб(и) и да ставиш протеза
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
A морат заби да ваѓаш да се ослободит место, па да ти ја стават, или може и директно?
Да, затоа што потоа може да се јави рецедитив (враќање на забите во почетна форма). Многумина ортодонти не го практикуваат ова но е многу пожелно. Како и да е, консултирај си се со ортодонтот, но многу подобри резултати се добиваат со вадење на осмиците затоа што забите по 25та година се придвижуваат за некој милиметар нанапред и ако има осмици уште повеќе ќе ги натиска нанапред :smir:


П.С. Мене требаше да ми ги извадат протезите уште пред 3 месеци ама јас не сакам :icon_lol: Ја замолив таа да ги носам до март - април некаде :)
 

Ada?

мјаууууу
Член од
4 април 2009
Мислења
490
Поени од реакции
54
После јадење убавезно мијај ги забите или ако не си дома џвакај мастика.
Многу е битна хигиената на забите кога носиш протези,зошто после ќе се одрази на твоите заби.

Кога ќе си го вратам филмот уназад 600 евра железа во мене + 1200 денари контрола секој месец,2 и пол години носење протезава.попатни проблеми и расправии со болници..
уффф да знаев дека се ова ќе ми се изнадеси ич не ни ставав протези
.
И јас бев така маки и коа ми ја извадија забите ми беа перфекција но ми дадоа и мобилна да носам и јас заради нередовност кога ми текне тогаш ја ставам ми се раздалечија забите напред и знаеш колку ми е мака ..сеа се трудам поредовно да ја носам и пак ме болат забите после носење на мобилната околу 15-30 мин. ..инаку носењето на фиксна портеза ми создаде навика редовно да си ги мијам забите после јадење пред спиење и понекогаш ми недостига:kesa:. :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас имам фиксна и на горна и на долна вилица СО НАЈГОЛЕМА СРЕЌА дека на горната вилица имам од тие прозирните силиконските а доле не ми се ни познаваат и ставив такви железни :( ...
Се познаваат ли овие и колку се поскапи од обичната железарија?:)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Се познаваат ли овие и колку се поскапи од обичната железарија?:)
Порцелански се, се познава само една сајла, брикетите (тие металните кои се лепат на заб) се порцелански :icon_lol:
Мислам дека се 500 евра за една вилица, ќе ти прашам ако те интересира, само да си знаеш дека повеќе време се носат овие, поспор е ефектот :)
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Се познаваат ли овие и колку се поскапи од обичната железарија?:)
Се познаваат,ама не колку железава.
Инаку неубо кај нив освен Џену шо кажа,поспор ефект..исто така после некое време со самото јадење,пиење.. ќе ожолтат тие белите ластици или силикони или шо и да се и ќе си чекаш контрола да дојди за пак да ти ги менат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
И мене ми беа здрави осмиците ама мора да се направи место :(
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Јас вадев 2 шески, но не ми беа здрави :)...ја носам 6 месеци и супер ми е, ја навикнав многу, зошто порцелански да даваш џабе повеќе пари кога и овие се супер..не е ништо срамно :D:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom