Три прашања

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Господ постои и сите го знаеме неговиот облик, судбина не постои ние самите одговараме за тоа по кој пат ќе појдеме по лошиот или добриот, и ѓаволот не е создаден од оган туку тој поцрнел од љубомора и потоа бил фрлен во пеколот во оган.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Бо приказнава ..за добра ноќ е..












да се насмеш - шо народ имат на светов...
уште вервите ама во господ? ај признајте а...аку не ви се смееме појке... :)
****************************************************************

Абе то е...
Поентата на приказнава е...да имаше господ и младичот дотогаш ќе го имал почуствувано и не ке се сомневал во него -па да прашува наоколу..
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
:) Dobro,prijatele. Samo i kitenje so tugi perja... ne e bas :)

PS: Dali si eden od onie koi gi pocituvaat bas site zapovedi te. "Ne lazi,Ne ubivaj,Ne kradi,NE PRAVI SLIKI OD ONA STO E NA NEBOTO...." itn...... ?

-Bog mene ne mi e tug.....
-Koj e sovrsen?Se trudam,so Bozja pomos,se stremam kon toa da go pridobijam Boga vo svoeto srce.....i se nadevam vo nego,bidejki toj nema da gi ostavi svoite mali
-Za ova kazav dosta.......
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
А кој рече дека со оваа приказна се докажува Господовото постоење? Малце нелогичен ти е заклучокот. Приказната е едноставна, и напишана на малце посликовит начин.
Кажи ми. Дали ја гледаш болката?
И да, Господ може да се објасни и почувствува, само треба малце повеќе напор.
Немам ништо против тебе, едноставно се`уште си психички недограден за да можеш да тврдиш нешто толку тешко.
Не сфаќај сериозно, не велам дека си незрел. Поздрав:wink:
Напишано од Radost
Dokazuva mnoooooooogu,samo obicno dokazite koi ne ni se po kef,ne gi sakame......
Авторот се искажа, значи ти имаш нелогичен заклучок и си “психички недоградена".
Мора ли секогаш агресивно реплицирање?

Иначе има многу потешки работи за тврдење одколку оваа најуниверзална идеализирана ментална форма на спознавање на светот според верско догматскиот принцип.
Од фараоните па се до денешните светски политички и верски лидери играта е иста. Победува моќта и силата. Доминира верската омраза и војна.

Напишано од Radost
А за со еден шамар,почувствуваш болка,тоа мора од некаде да доаѓа.Ама па јас дури и се прашувам дали уопште постои
... Where knowledge ends, religion begins
Самиот допир преставува болка, само зависи од интензитетот. И да, преставува Ефект
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Авторот се искажа, значи ти имаш нелогичен заклучок и си “психички недоградена".
Секогаш ли ја применуваш вештината на агресивно реплицирање?

Иначе има многу потешки работи за тврдење одколку оваа најуниверзална идеализирана ментална форма на спознавање на светот според верско догматскиот принцип.
Од фараоните па се до денешните светски политички и верски лидери играта е иста. Победува моќта и силата. Доминира верската омраза и војна.

... Where knowledge ends, religion begins
Самиот допир преставува болка, само зависи од интензитетот. И да, преставува Ефект

-prasanje do?
-Bog postoi i nisto ne go osporuva Negovoto postoenje,i istoto e dokazano uste mnoooooogu odamna.Za da veruvas vo Boga,nema potreba od dokazi.Dovolen e faktot sto postojam na ovoj svet,Necija raka me stvorila.A se ostanato,odnosno site teorii koi se protivat na Boga,se vo svojata sustina tolku prosti i neizdrzani,besmisleni.Koga barem edna bi otskoknuvala kako izdrzana,togas ne bi postoele vernicite.No ne,Bog postoi,i zatoa sekogas ke postojat i onie koi veruvaat vo Nego.Toa e najgolemiot dokaz koj gi pobiva i "najmudrite" svetksi teorii
-Bog e sosema nesto drugo......verata vo Nego,ne se sfaka formalno
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Jas veruvam deka Bog,vo trite lica(Otec,Sin i Svetiot Duh) e ziv......A Isus e mojata najgolema radost.....
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Не,зошто да се шегувам.Православно ја исповедам верата Христова.Бог е Еден во три лица:Отец,Син И Свет Дух.Неможеш така да ја двоиш Светата Троица Единосушна.
„Верувам во Едниот Бог Отец,Седржител,Творец на небото и на земјата и на се видливо и невидливо.И во Едниот Господ Исус Христос-Син Божји,единороден,Кој е роден од Оца пред сите векови.Светлина од светлина,вистински Бог од Бога вистински,роден,нестворен,единосуштен на Оца,преку Кого се станало.Кој заради нас и заради нашето спасение слезе од небото,и се овоплоти од Светиот Дух и Марија Дева,и стана човек.И беше распнат заради нас во времето на Понтискиот пилат и страдаше и беше погребен.И Воскресна во третиот ден според писмото,и се вознесе на небо и седна оддесно на Оца.Кој пак ќе дојде со слава да им суди на живите и мртвите,и Неговото царство не ќе има крај.И во Светиот Дух Гспод,Кој живот твори,кој излегува од Оца,Кому заедно со Оца и Сина Му се поклонуваме и Го славиме,и Кој говорел преку пророците.Во една света,соборна и апостолска црква исповедувам едно крштение за опростување на гревовите,го чекам воскресението на мртвите и животот во идниот век.Амин!„

Ова го исповедам и во ова верувам.......
Pa sekoja Hristijanska crkva ova go ispoveda.
Kazi mi edna koja ne go ispoveda
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
-prasanje do?
-Bog postoi i nisto ne go osporuva Negovoto postoenje,i istoto e dokazano uste mnoooooogu odamna.Za da veruvas vo Boga,nema potreba od dokazi.Dovolen e faktot sto postojam na ovoj svet,Necija raka me stvorila.A se ostanato,odnosno site teorii koi se protivat na Boga,se vo svojata sustina tolku prosti i neizdrzani,besmisleni.Koga barem edna bi otskoknuvala kako izdrzana,togas ne bi postoele vernicite.No ne,Bog postoi,i zatoa sekogas ke postojat i onie koi veruvaat vo Nego.Toa e najgolemiot dokaz koj gi pobiva i "najmudrite" svetksi teorii
-Bog e sosema nesto drugo......verata vo Nego,ne se sfaka formalno
-Прашањето беше до ~*Тамарче*~
-Невидливоста на доказот не е доказ за невидливото. Сите други докази зашто постојам на овој свет се добро научно издржани
-Него благо тоталитаристичко и задолжително за сите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom