Кои се позитивните работи што ги направи НИКОЛА ГРУЕВСКИ?

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
[acko]®;1632268 напиша:
а зашто уопште да се дадат пари? кога linux е гага?
wow pa 90% od naselenieto koristi windows za koj ima milioni programi za koj ima milion aplikacii i uste sto znam jas STO NE
a linux e nov seuste ne doakazan softver koga i linux bi bil onolku zastapen kolku windows sigurno i toj bi se naplakjal
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
wow pa 90% od naselenieto koristi windows za koj ima milioni programi za koj ima milion aplikacii i uste sto znam jas STO NE
a linux e nov seuste ne doakazan softver koga i linux bi bil onolku zastapen kolku windows sigurno i toj bi se naplakjal
значи не треба да има многу апликации и програми за во школо. во школите треба за да можат да читаат текст, да гледаат слики и да чепкаат на интернет. а не да си игаат игри на часовите. ЈАСНО Е СЕГА? помалце апликации, помалце игри поголема концентрација кон наставата
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
кога веќе го спомна комодоре.исфрлија лап топ неодамна.
и не е за поефтино,туку е зошто да плаќаш нешто што го има бесплатно?А уште помалку,зошто па жената на б.ц. да пофитира од сето тоа?
[acko]®;1632268 напиша:
а зашто уопште да се дадат пари? кога linux е гага?
Хах хе.. шахензи матензи.. :kesa:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
825
Поени од реакции
839
Грујо се мислеше долго време како да навлезе во секоја фамилија, и како да го запознаат сите, па си рече пред секое дете ке ставам "компјутер" и ќе си мислат сите во мк добро е нешто се менува..

Сепак му усепа финтата, но проектот не треба да се вика компјутер пред секое дете него монитор пред секое дете во скапани училници пред распаѓање.
Ефтина кинеска роба која е добиена 100 насто од донации, фалсификуван тендер, парите в џеб.
СО други зборови Срање.
Бај д веј со овие компјутери носиме повеќе штета во образованието.
Многу од учениците нема да ја пратат наставата, многу од професорите не се едуцирани за тие компјутери и плус работат компјутерите на линукс, што така ке придонесе паника и кај професорите и кај учениците,нема соодветни бироа и нема место една книга и тетратка да стаиш, што придонесува на друг вид на едукација, накој не сме спремни.

Бај д веј сигурно си го поставувате прашањето зашто ги ставија компјутерите?

НЕли можеа да стават еден ЛЦД проектор или екран на ѕидот и професорот што си има да објаснува на него, така ем сите ќе пратат ем ќе го постигнат ефектот на електронска едукација.
Со тоа ќе се обезбедеа повеќе пари да се средат училниците и ќе поминеше ем поефтино,побезбедно и попрактично за сите нас.

Се на се Промашена инвестиција, парите в џеб, рејтингот на број..

Во БУквален превод - Популизација
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Хах хе.. шахензи матензи.. :kesa:
Ама сиромавиот двапати плаќа.

НЕли можеа да стават еден ЛЦД проектор или екран на ѕидот и професорот што си има да објаснува на него, така ем сите ќе пратат ем ќе го постигнат ефектот на електронска едукација.
Со тоа ќе се обезбедеа повеќе пари да се средат училниците и ќе поминеше ем поефтино,побезбедно и попрактично за сите нас.
Хммм...
Интересна теорија.
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Бидеќи мојата компанија беше една од изведувачите за монтирање на компјутерите, мислам дека 7 монитори се поврзуваат на еден компјутер, значи нема компјутер за секое дете. Инаку компјутерите се со линукс софтвер, и доколку се вгради некаков софтвер што верувам дека го има би можело да се изведува наставата.

Но моето мислење е дека ако компјутер за секое дете, значи буквално за секое пред себе да има монитор тастатура и глувче е нешто што е супериорна работа, тоа одамна би било воведено во САД, но тоа таму не е така. Таму компјутеризирани училници има, но сепак не се сите, не е финтата со сила да се протуркаат компјутерите, туку работата е учениците да учат на повеќе начини.

Јас повеќе преферирам учениците да учат да пишуваат повеќе на хартија отколку на тастатура, според мои очекувања - ако во целост се применуваат компјутерите - учениците нема никогаш да се научат да пишуваат, и плус како што увидов на клупите кои не се соодветни за овие работи, нема простор за ставање тетратка или пак да се пишува нешто на нив, а сметајте дека сите училници се опремени со компјутери и учениците шетаат од една во друга бидејќи повеќе не постојат класови со своја училница, туку кабинетска настава - по ходниците на секој одмор е гужва невидена како што ми кажуваа, а училниците се заклучуваат. Секој ученик седи на клупа според реден број, а не на пример со својот другар/другарка. Тоа е невидена катастрофа. Прашувајќи ме мене овој проект е катастрофа невидена и не предвидувам среќен крај.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
treba da crtam?

PARITE od LICENCITE ZA WINDOWS NE GI Z E M A VESNA CRVENKOVSKA NITI SEMOS tuku gi zema ILIJANCO GAGOVSKI!!!! pretstavnik direktor i glaven menager za MICROSOFT vo MAKEDONIJA!!!
и ја те прашувам зашто уопште да се плаќа кога може гага?
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
[acko]®;1632284 напиша:
значи не треба да има многу апликации и програми за во школо. во школите треба за да можат да читаат текст, да гледаат слики и да чепкаат на интернет. а не да си игаат игри на часовите. ЈАСНО Е СЕГА? помалце апликации, помалце игри поголема концентрација кон наставата
MINISTEROT ZA OBRAZOVANIE KAZA na televizija DEKA KE IMA I SKYPE I MSN a ti vo eden od predhodnite postovi napisa deka preku kompjuterite decata ke se drzat na mesto i nema da tr4aat niz u4ilnici :drk: so aplikacija za pisuvanje li ke gi zadrzat decata na mesto ama ajde ti se molam :pos2:
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
35
Поени од реакции
0
како не знаат во светот?

ти може да посакуваш да не знаат како ФИРОМ.ама па должност на секој Македонец е да ги анулира ваквите како тебе што `добро` и мислат на Македонија.
компромис да правиш по дома.или евентуално во грчката канцеларија за врски.они тебе виза-ти нив задницата.нели кога веќе спомна компромиси....почни од тебе па другите ќе те следат.
sto ima jas da posakam ili da ne posakam toa e realnost site ne narekuvaat fyrom ti se dopaga toa tebe ili ne zatoa gledaj malce realno na rabotite a ne so strast ...i lupco i mislese dobro na makedonija no izleze najgolem bugar od site da vidime grujo i negovite istomislenici so ke izlezat na kraj zatoa ne letaj mnogu ...a za toa koj dava zadnici po grcka ambasada toa znaes ti podobro vidi samo kolku makedonci otidoa letovo vo grcija sigurno i ti si eden od niv a ovde solis patriotizam ali ne se plasi ne si edinstven ima mnogu kako tebe :tapp:
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
[acko]®;1632314 напиша:
и ја те прашувам зашто уопште да се плаќа кога може гага?
А може ли одговор со прашање ?

Зошто толку скапо ја плаќаме демократијата, кога социјализмот ни беше џабе ?

Да не се мачиш, одговор: Затоа што цел свет вика дека е подобро, а не сакаш да си црна овца, нели ?:helou:
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
[acko]®;1632314 напиша:
и ја те прашувам зашто уопште да се плаќа кога може гага?
zasto windows ti e svetski dokazan brend ako ne ti e jasno i go koristat 90% od naselenieto vo svetot ova go kazav vo predhoden post.
a sega decava ke rabotat na LINUX aloo bre koj raboti na linux. imase edna inicijativa preku enter za rabota so linux zaedno so edni bitol4ani - propadna i inicijativata i bitol4anite a ako sakas rasprava sto e podobro linux ili windows poveli imas posebni forumi kade sto ke ja postavis taa tema i nekoj ekspert ke ti odgovori so da ti kazam
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
MINISTEROT ZA OBRAZOVANIE KAZA na televizija DEKA KE IMA I SKYPE I MSN a ti vo eden od predhodnite postovi napisa deka preku kompjuterite decata ke se drzat na mesto i nema da tr4aat niz u4ilnici :drk: so aplikacija za pisuvanje li ke gi zadrzat decata na mesto ama ajde ti se molam :pos2:
зборам да не се шета по училници во стилот професорите ќе доаѓаат кај учениците. секој клас ќе си има една училница и професорите ке идат кај нив а не како порано!
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
825
Поени од реакции
839
Бидеќи мојата компанија беше една од изведувачите за монтирање на компјутерите, мислам дека 7 монитори се поврзуваат на еден компјутер, значи нема компјутер за секое дете. Инаку компјутерите се со линукс софтвер, и доколку се вгради некаков софтвер што верувам дека го има би можело да се изведува наставата.

Но моето мислење е дека ако компјутер за секое дете, значи буквално за секое пред себе да има монитор тастатура и глувче е нешто што е супериорна работа, тоа одамна би било воведено во САД, но тоа таму не е така. Таму компјутеризирани училници има, но сепак не се сите, не е финтата со сила да се протуркаат компјутерите, туку работата е учениците да учат на повеќе начини.

Јас повеќе преферирам учениците да учат да пишуваат повеќе на хартија отколку на тастатура, според мои очекувања - ако во целост се применуваат компјутерите - учениците нема никогаш да се научат да пишуваат, и плус како што увидов на клупите кои не се соодветни за овие работи, нема простор за ставање тетратка или пак да се пишува нешто на нив, а сметајте дека сите училници се опремени со компјутери и учениците шетаат од една во друга бидејќи повеќе не постојат класови со своја училница, туку кабинетска настава - по ходниците на секој одмор е гужва невидена како што ми кажуваа, а училниците се заклучуваат. Секој ученик седи на клупа според реден број, а не на пример со својот другар/другарка. Тоа е невидена катастрофа. Прашувајќи ме мене овој проект е катастрофа невидена и не предвидувам среќен крај.
ТАКА Е заборавив да го пишам погоре ова...кабинетската настава е применета за чување на компјутерите, кои кај нас не се ни пуштени во употреба а си стојат пред клупите, се ствара невидена гужва а зимото ке мрзнеме чекајки да ни ги отклучат училниците, и применувањето на редните броеви е катастрофа, читни го мојот пост погоре :smir: мислам дека слично размислуваме во поглед на овој проект
 

Kajgana Shop

На врв Bottom