Утре почнува големиот Рамазански пост

  • Креатор на темата Princ
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
P

Princ

Гостин
Големиот рамазански пост за исламските верници почнува утре и тој трае 30 дена.
Светиот месец Рамазан е време на пост, молитва, солидарност и милост, во кој верниците целодневно се воздржуваат од конзумирање храна, цигари, алкохол, но и од лоши мисли, идеи и дела.
Поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија Реиз Ул - Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи во пораката до припадниците на исламската вероисповед им го честита Рамазан, посакувајќи им лесен пост, здравје и благосостојба во нивните домови.

„Почитувани верници, да го пречекаме овој месец во духот на меѓуверската толеранција, во духот на единството меѓу сите луѓе, без разлика на нивната етничка, верска и политичка припадност. Нека биде овој месец во знак на почит кон фамилијата, кон соседите и кон сите луѓе подеднакво. Секогаш, а особено во текот на овој месец повеќе треба да мислиме и да се грижиме за немоќните, болните и сиромашните за во секое семејство да владее среќа и радост. Заради величината на овој месец му се обраќаме на севишниот Алах со молба да во секој дома да владее мир, љубов, хармонија и фамилијарна топлина“, истакнува меѓудругото поглаварот на ИВЗ во пораката до верниците.


А1


Честит Рамазан и од мене. Алах нека ги прифати вашите ифтарски молитви.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.901
Па како и секогаш, убаво звучи пораката на поглаварот. Исто така, како и секогаш, останува на секој верник доследноста или недоследноста до духот на пораката и празникот.

Честит Рамазан до сите Муслимани.
 
Член од
13 октомври 2005
Мислења
525
Поени од реакции
47
Ви посакувам лесен пост и нека Ви биде за спасение и за очистување на душата и телото и за здравје!

Господ да Ви даде секое добро!
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ви посакувам лесен пост и нека Ви биде за спасение и за очистување на душата и телото и за здравје!

Господ да Ви даде секое добро!

Amin !
Vi blagodaram od se'srce za ubavite i iskreni zborovi i cestitki.

Vi posakuvam i jas se' naj dobro !
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
12
Поени од реакции
0
Selamallejkum do site muslimani na forumov i neka ni e za mnogu godini ramazanov allah da ne nagradi
A za site ostanati ima blagodaram za ubavo kazanite zborovi i neka na site bog ni bide napomos pozdrav

Selamallejkum
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
25
Blagodaram za cestitikite ...
Ramadan Mubarak do site Muslimani neka Allah ve blagoslovi ovoj Ramazan i neka ve okruzuva so sreka i ljubov deneska i sekogas :)
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Cestit Ramazan i od mene. Allah neka ja prifati nasata "zrtva" i nasite molitvi.

Blagodarnost za cestitkite do site.
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
Selamallejkum do site muslimani na forumov i neka ni e za mnogu godini ramazanov allah da ne nagradi
A za site ostanati ima blagodaram za ubavo kazanite zborovi i neka na site bog ni bide napomos pozdrav

Selamallejkum
нека ви е честит весел и вечен празникот...

П.С: а може ли некој да ме информира што всушност славите, што значи рамазан а што Селамалејкум?
 
P

Princ

Гостин
П.С: а може ли некој да ме информира што всушност славите, што значи рамазан а што Селамалејкум?
За што славиме не можам да те разберам...
Рамазан е месец во исламскиот календар. Значи месец, обичен. Ко јануари, февруари...

Explanation:
Esselamu alejkum ve rahmetullah: Neka je na vas spas Boziji i milost Bozija
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
За што славиме не можам да те разберам...
Рамазан е месец во исламскиот календар. Значи месец, обичен. Ко јануари, февруари...

Explanation:
Esselamu alejkum ve rahmetullah: Neka je na vas spas Boziji i milost Bozija
ок, ама мене не ми е јасно, рамазан што значи , на пример ние кога славиме велигден, славиме оти воскреснал Исус, а вие зошто Рамазан, само оти е месец(и ако е само затоа, зошто баш тој месец) или има некоја причина од историјата на тој ден...?

и колку време ќе постите? :)
 
P

Princ

Гостин
ок, ама мене не ми е јасно, рамазан што значи , на пример ние кога славиме велигден, славиме оти воскреснал Исус, а вие зошто Рамазан, само оти е месец(и ако е само затоа, зошто баш тој месец) или има некоја причина од историјата на тој ден...?
Накратко:
Ramadan (Arabic: رمضان, Ramaḍān) is a Muslim religious observance that takes place during the ninth month of the Islamic calendar, believed to be the month in which the Qur'an began to be revealed.
Надолго и на широко: Тука :)
и колку време ќе постите? :)
30 дена е вообичаено... Оваа година 29 дена. Не знам зошто така :toe:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
ок, ама мене не ми е јасно, рамазан што значи , на пример ние кога славиме велигден, славиме оти воскреснал Исус, а вие зошто Рамазан, само оти е месец(и ако е само затоа, зошто баш тој месец) или има некоја причина од историјата на тој ден...?

и колку време ќе постите? :)
Постат цел месец, во секоја смисла на зборот и се спремаат за големиот празник Бајрам, нешто како чистење од гревови пред големиот празник, пред оддавањето почит на Бога, и се разбира пости кој може, јадење е дозволено два пати во 24 часа рано наутро и навечер.
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
Постат цел месец, во секоја смисла на зборот и се спремаат за големиот празник Бајрам, нешто како чистење од гревови пред големиот празник, пред оддавањето почит на Бога, и се разбира пости кој може, јадење е дозволено два пати во 24 часа рано наутро и навечер.
еее а баш ќе прашав шо е бајрам..

п.с : еднаш кај една другарка мнооооогу убавка ромка Атиџе шо учеше со мене, цел клас женски во 6то и бевме на баклава, Мислам на Бајрам оти беше... и мн јако си поминавме.. стомачни плес ово оно :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom