Kia Ceed, Opel Astra GTC или Seat Ibiza?

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Докажи , освен ако не ја поместуваш од 45km/h на партизанска и 500 метри во лер,ниту теоретски ниту практично не е можно кола од приближно 1.3 тони со 1.4 машина да троши 8
од лично искуство со C4 Скопје-Охрид со 4 луѓе под пуна гас на угорници лер удолници и 130-140 на рамно потрошна ми излезе 7.7
Неможеш да споредуваш две коли кои имаат иста кубикажа а различна технологија и различен производител.
На пример 1,4 моторот во фокусот и мазда 3 е истиот мотор, и е постара технологија и троши многу повеќе односно 9-10 во град.
На отворено скопје-прилеп значи со искачување на плетвар потрошувачката беше 7,1. А да и не знам каок е на ц4 ама кај астрата ако си на удолница и ако брзината која треба да се постигне во сооднос колку стискаш на гас е иста со таа што се постигнува со самиот нагиб во астрата автоматски се сведува потрошувачката на скоро нула, со други зборови без потреба за ставање во лер.
А да и овие податоциве колку троши се според борд компјутерот, а обично кога пресметуваме на рака секогаш излегува дека бордкомпјутерот покажува повеќе.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Астра нема шанси да троши под 9ипол 10 низ град особено кај нас. Јас имам Корса 1.2 и ми троши од 8.3 до 9ипол скоро 10 низ град зависи од гужва, а на отворено 5.6
Така да Астрата би требало да троши одприлика 9ипол до 11 минимум низ град, а 8 на отворено.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Tatko mi ima citroen c4 1.4(90hp) i vo grad trosi dosta ama celo vreme se vozi so klima.Potrosuvackata e okolu 9 litri...a na otvoreno(Skopje-Ohrid) isto taka celo vreme so klima + 4 patnici i bagaz sekogas 6.9-7.1 litra na 100km a se stiska do kraj...
 
Член од
14 август 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
Што се однесува до потрошувачката забрзувањето:градска,отворено,забрзување( 0-100 kmh)
Kia Ceed 1.4 (109) 7.6 5.2 11.6s
Astra GTC 1.4 (90) 8.0 5 13.7s
Seat Ibiza 1.4 (85) 8.2 5.1 12.2s

Инаку намерно е овој избор на коли, една со 5 врати една со 3 врати и една од пониска класа, но со најнов и најмодерен дизајн, иако и јас сум најмалку за Ибицата од овие три. Но што ќе кажете за забрзувањето. Не е малце пребавна Astrata до 100 kmh???
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Од овие три ..... ниедна ....
опелот ти е шкартовина невидена....најдолен произведувач од немачка, а ќе се фалиш возиш германско ауто....
киата .... а бе шо да казам корејско ауто....меѓутоа можеби најдобра од овие три
ибицата...преценета и скапа....и шкарт.... особено внатре
за тие пари....Renault Megane 2,Toyota Auris,VW Golf 5 ,последниве две се малце поскапи....па дури може и некое пежо
Шо се однесува до потрошувачка и забрзувањето до 100km/h, НИКОГАШ НЕ ЧИТАЈ ШТО ПИШУВА ВО ОФИЦИЈАЛНИТЕ ДОКУМЕНТИ на возилото...
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Од овие три ..... ниедна ....
опелот ти е шкартовина невидена....најдолен произведувач од немачка, а ќе се фалиш возиш германско ауто....
Ај бе жити муабетов.шкартовина невидена? Како констатираше ти? Со 10 миљони продадени примероци на астрата? Со 5ѕвезди во краш тест? Кажи нешо не само улични муабет...чкарт..

@Efenci Cande .....не знам за која намена ти е колата ама да гледаш во секунди забрзување до 100 и според тоа да одлучуваш која да купиш:toe:Јас не би го глеадал тој податок..ама јас...ти гледај си ако ти е важно :).

Астра нема шанси да троши под 9ипол 10 низ град особено кај нас. Јас имам Корса 1.2 и ми троши од 8.3 до 9ипол скоро 10 низ град зависи од гужва, а на отворено 5.6
Така да Астрата би требало да троши одприлика 9ипол до 11 минимум низ град, а 8 на отворено.
Хак, заеби твоите предпоставки...по веројатно е да веруваме во членот погоре што ја користи колата и кажува колку троши од колку во предпоставка споредувајќи ја со корсата ;)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Астра нема шанси да троши под 9ипол 10 низ град особено кај нас. Јас имам Корса 1.2 и ми троши од 8.3 до 9ипол скоро 10 низ град зависи од гужва, а на отворено 5.6
Така да Астрата би требало да троши одприлика 9ипол до 11 минимум низ град, а 8 на отворено.
Aмам бе? Мене БМВ-то со 1.8 ми троши градска 9,5 - 10 (кога го возам културно и нормално, без агресивно стискање), Корса со 1.2 да троши колку него? Невозможно.
 

vlatko5

X-Form+Ation
Член од
29 февруари 2008
Мислења
121
Поени од реакции
3
од овие три астрата а инаку бе-ем-ве серија 1 со 3 врати цената се движи од 24 000 евра до 28 000 брзина 0-100 7.5с до 8.9 с максимална од 210 до 250 км х има пет пакети 3 бензинци 118и , 120и , 130и , и 2 дизелаши 118 д и 120д според мене најдобар е 120и кој чини само 26 700 евра
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Ај бе жити муабетов.шкартовина невидена? Како констатираше ти? Со 10 миљони продадени примероци на астрата? Со 5ѕвезди во краш тест? Кажи нешо не само улични муабет...чкарт...
Шкарт материјали(пластики и сл.), шкарт завршна обработка....
воглавно проблеми со пластичните делови...
опел како фирма, отсекогаш имал проблеми со контролата на квалитетот на неговите волзила....старите вектри страдаа од шкарт ребрасти каиши(катастрофален проблем), шкарт LCD дисплеи....астрите стари имаа проблеми со седиштата, вратите не се затвараа после 10 000 km...смешно за таква фирма...
Иначе 5-те звезди на NCAP не значат нишо за квалитетот на возилото...денеска секое 2-ро возило има 5 звезди.....
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Aмам бе? Мене БМВ-то со 1.8 ми троши градска 9,5 - 10 (кога го возам културно и нормално, без агресивно стискање), Корса со 1.2 да троши колку него? Невозможно.
Не е чудно шо троши повеќе....моторите на опел се дизајнирани во времето на праисторискиот човек, и тоа уште кога не знел да запали оган...:helou:
останатите делови од возилото се ОК
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Не е чудно шо троши повеќе....моторите на опел се дизајнирани во времето на праисторискиот човек, и тоа уште кога не знел да запали оган...:helou:
Како ја напрај ти работава као да не се работи за Екотек 4 туку за моторите од југо:uvo:
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
256
Поени од реакции
19
Значи вака прво: незнам зашто е ставена ибицата во изборов кога е една класа подоле од астрата и сидот, на класа подоле се мисли според нели просторност моторизација суспензија итн итн. значи ибица никако затоа што за тие пари добивас малку простор солиден мотор но не немаш мултилинк задна осовина имаш барабан позади наместо диск и имаш многу помалку простор. Второ: најмногу за парите мозес да добиес со сид значи моеш за 14-15 илјади евра да го одбиес со речиси фул опрема и со мотор од 110кс, а астрата за тие пари не се исплати добивас екстра дизајн ама од опрема и мотор катастрофа тој мототр 1.4 за гтц е преслаб не велче како што треба. и трето: немој многу да зборите за астрата ѓубре шо сид да не е боље киа почнаа што се вика од вчера да прават коли да не ги купеше хјундаи ќе ги произведуваа уште приде и шума и галакси киа допрва треба да се докажува на пазарот и пред купувачите а астрата е опел со најмногу претходници што значи дека најмногу се има работено на нејзе сите грески шо ги имало кај претходниците кај новата се искоренети и немој да зборите дека е срање тоа што е поефтина од другите немачки коли не значи дека е срање туку дека држи една цена достапна за сите се ориентирал опел на тој дел од пазарот така вакви коментари неиздржани од типот астра е срање или сид е срање и толку без обајснување не давајте ни малку никој од нас не е доволно компетентен да каже нешто за одликите на колата си има високо палтени стручњаци за тие работи. и препорака до дечкото што се троуми за која кола да се одлучи иди зирни ги у салон вози ги на тестдрајв види како се понашаат на пат и сл. и одлучи си се.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Значи вака прво: незнам зашто е ставена ибицата во изборов кога е една класа подоле од астрата и сидот
Затоа што човекот е во дилема што да купи помеѓу трите автомобили кои ги навел. Не е избор на Auto Bild ова :)
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
256
Поени од реакции
19
Затоа што човекот е во дилема што да купи помеѓу трите автомобили кои ги навел. Не е избор на Auto Bild ова :)
знам дека е у трилема само ја му укажувам да не се зезне зашто со тие пари далку покомотна кола ке купи ај да не с повторуем
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
256
Поени од реакции
19
Не е чудно шо троши повеќе....моторите на опел се дизајнирани во времето на праисторискиот човек, и тоа уште кога не знел да запали оган...:helou:
останатите делови од возилото се ОК
друже ти ги прочитав сите постови и сите ти се неиздржани срања и некои контрења а се гледа дека не си ни седнал у опел да се возиш. прва работа за моторите на опел се твинпорт екотек4 што и незнам баш дали се праисториски и дека твинпортот е мотор кој е доста солиден и штедлив, тоа се бензински мотори. дизел моторите на опел се комон реил што се користат кај многу автомобили денеска. и трета работа опел не прави коли од вчера астрата се произведува уште многу одамна има многу претходници и со текот на времето и како доаѓаат новите модели се се поквалитетни. значи не какај многу затоа што у товиев постови освен какање не гледам никакова друга содржина. и ај молимте кажи ми според тебе која е најдобра кола од таа класа или сите коли од таа класа се срање ти стурчњакот знаеш да кажеш кој каков мотор има и дали му е од хитлер или од сталин, а се гледа дека немаш појма со она што го кажа за моторите на опел.
ај позз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom