Калиопи

Член од
3 јули 2008
Мислења
245
Поени од реакции
9
Е сега стварно претеравте! Како смеете да коментирате за нешто што не сте сигурни? Од каде знаете како и е на Калиопи? И каков е нејзиниот приватен живот навистина? Стварно не е фер! Имајте осет малку!
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
А зошто вие не донирате пари за таа болница чим толку се грижите за Калиопи?И пак не сте ми јасни... секоја совесна мајка без разлика какво и е детето, нема да се одрече од него и да иде у друга земја да прави кариера и баш така, да пее рум дум дум
И можам да и кажам како да се понаша кон детето, чим веќе го родила!!!
Ова го зборувам гледајќи ја Калиопи како жена , воопшто гледајќи ја и анализирајќи ја мајчинската природа, тоа не е ДОБРО и не гледам ниедна разумна причина зошто она не е во Швајцарија
А милион пати кажала колку и недостасува детето, и мене лично ме погодила секој пат со таквите изјави, али кој и што и брани да биде таму
Да бевте женски, можеби поинаку ќе мислевте на оваа тема
 
Член од
3 јули 2008
Мислења
245
Поени од реакции
9
А зошто вие не донирате пари за таа болница чим толку се грижите за Калиопи?И пак не сте ми јасни... секоја совесна мајка без разлика какво и е детето, нема да се одрече од него и да иде у друга земја да прави кариера и баш така, да пее рум дум дум
И можам да и кажам како да се понаша кон детето, чим веќе го родила!!!
Ова го зборувам гледајќи ја Калиопи како жена , воопшто гледајќи ја и анализирајќи ја мајчинската природа, тоа не е ДОБРО и не гледам ниедна разумна причина зошто она не е во Швајцарија
А милион пати кажала колку и недостасува детето, и мене лично ме погодила секој пат со таквите изјави, али кој и што и брани да биде таму
Да бевте женски, можеби поинаку ќе мислевте на оваа тема
А од каде знаеш, зошто неможе да биде со тоа дете?
Сигурна сум дека ако можела таа би била со него!
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Не гледам разумна причина зошто не е во Швајцарија, познавајќи ја Калиопи како сосем примерна и чесна жена, не знам зашто не би можела да биде во некоја друга земја да живее
Затоа и го прашувам ова, чим не е таму, тоа значи дека она сама е виновна, поради некоја постапка и е забрането - не знам зашто, тоа и јас се прашувам?
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Сфаќам, меѓутоа и јас имам свое мислење како сите други на форумов, а кое е точно, сите си иамме субјетивен став за тоа дека нашето е точно, па затоа не гледам потреба од расправија кога се дискутира за различни мислења за оваа или било која тема, јас дискутирам за Калиопи и кажувам мое мислење зашто , како, кога ......
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Калиопи е дефинитивно број 1 на македонската сцена. Почнувајќи од најпрвата песна, па завршувајќи со последниов албум, нема ниедна песна што не ми се свиѓа. Овој концерт го пропуштив (и не можам да прежалам), сум била на повеќето претходни и секогаш после нејзините концерти останува некое чудно чувство на поврзаност со пеачката и песните. Песните се посебни, секоја приказна за себе, секоја со идеален текст. Иако, не стигаат до секој, не секој може да ги разбере како што треба. Ги имам апсолутно сите нејзини песни и имаат посебно место и оставаат посебен печат кога и да ги слушам.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
673
Поени од реакции
102
Оф мори мајко.Ко што некој ти пишал на профил дека ти се чуди на паметот што го имаш и јас ти се чудам.Прво ти се чудам како само се дрзна да го споменуваш детето на Калиопи( кое е со заостанат метален развој).И детето не и е оставено.Детето и се наога во Швајцарија, во болница специјално наменета за деца со такви проблеми и е постојано посетувано од неговиот татко(кој живее во Швајцарија) и од Калиопи.Значи знаеш да удриш таму каде што некој најмногу го боли.Стави се во нејзина улога и види со колкава болка се соочува жената знаејки дека нејзиното најмило е со менатално заостанување и далеку од неа.Наместо да збориш иди донирај да се изгради таков центар и кај нас па и таа да си го донесе детето а и многу други кои ги дале децата на лекување во центрите низ Европа.
А кога сме кај тежината.Секоја ти чест.Ги цениш лугето според тоа како се обелкуваат и колку килограми имаат?Засрами се што си дозволи да кажеш нешто такво за една особа која прво може да ти биде мајка, а второ за жена која направила толку многу за македонската музичка естрада.
Се облекува чудно и што?Има вишок килограми и што?Па ако е крупна ко да не смее да пее?
Крај на крај сум сретнал на форумов секакви будали кои не знаат ништо друго освен да седат на компјутер и да јадат го*на за се и се што.Форум е искажете си го мислењето ама нема потреба од коментари ко твојот.И дека ти знае тоа устата многу микрофонот во рака да видиме што фраер си.
Па вака што се однесува до нејзиното детејас само знам дека го оставила а она другото не и нејзините изјави во јавно беа дека еден ден тоа ќе сфатило зошто? А никогаш немам ништо лошо кажано за нејзината музика ама баш никогаш иако морам да констатирам дека последниот албум и е најслаб досега единствено песната Пробуди ме се издвојува сето останата само потсеќа на некој нејзини стари песни како некоја бледа сенка што треба да биде нејзин знак дека треба да менува нешто или продуцент или пак да бара песни од други автори и нормално тоа да не е ДД оти неговата Црне руже у Хрватска и доживеа дебакал не успеа да влезе ни у топ 40,а и генерално целиот албум слабо се продава оти нема ниту еден мега хит ама баш ни еден и доколку некој сака надвор од МКД да прави кариера без вистински хит нема ама баш ништо да направи во ех ју вредиш онолку колку и последниот хит а нејзинин последен хит таму е Бато од 1989г а тоа брзо ќе им здосади на публиката може на почеток ќе им биде интересно оти го немаат слушано одамна али свако чудо за 3 дена.
Што се однесува до килажата добро кажав како реагираше публиката во Будва бев сведок лично таму и таа килажа е првин штетна за самата нејзе а и од почит кон публика мора да ја доведе во нормална граница никој не бара од неа да биде топ модел али до некоја нормална тежина сигурно може да дојде само ако сака да се потруди малку,и ова го пред се мислам за нејзината кариера надвор од МКД оти тука постигна се што може да постигне еден пејач.
А што се однесува до твојот исфрустриран коментар до мене не сум јас тој што по цел ден кисне на форумот туку очигледно си ти али тоа е твој проблем а не мој.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
почнаа да излегуваат и пропустите на виделина:
"Забавата започна со песните од новиот албум на хрватски јазик "Желим ти речи". Калиопи си дозволи пропуст кој изненади: не ги знаеше текстовите на некои од песните, па се потсетуваше од песнарката."

Како тоа не ги знаела песните штѕо ги пее?

Присутните на концертот од неа можеби очекуваа некоја нова оргигинална приказна на сцената, слична како анплагд концертот во Универзалната сала со распослани лисја на бината. Или пак солзи и предолги говори по кои Калиопи е препознатлива. Речиси ништо од тоа не се случи. Васил Зафирчев за концертот направил едноставно сцанарио, во кое главната улога ја имаа токму хитовите на Калиопи.
:pipi:е ова ми се допаѓа
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Калиопи од секогаш била и ке биде број еден. Имам присуствувано на многу концерти, но овој дефинитивно е најубавиот. Малку бев изненадена од публиката, повеке од половина, барем во делот каде јас стоев беа повозрасни од 40 години.
Додека Калиопи ги пееше песните, повекето стоеја и ја гледаа со воодушевување.
Е за мене тоа е вистински изведувач, да успееш со својот глас сите да ги маѓепсаш. Нејзините песни, барем оние постарите се балади на кои не можеш да играш, со нив не може да се направи еуфорична атмосвера каде сите ке скокаат и ке играат.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Еве и еден извадок од статија,по повод концертот на Калиопи"Концертот на Калиопи за Денот на вљубените, но и за Свети Трифун пред се, беше комплетна аудио-визуелна приказна, репер за одличен концерт и во регионални рамки. Тоа по дифолт значи дека сите наши шатро-ѕвезди/македонски девојчиња, кои со години не убедуваат дека се многу важни за општеството и соседството, и тоа како имаат уште многу работи за учење. Концертот на Калиопи, одржан синоќа, во најмала рака за нив е школски пример како тоа го прават вистински дами."
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Извадокот ти е од МММ - луѓе кои се влечат со години по судови, затоа што се замерија со Авалон, па затоа Авалон ги однесе на суд и со години тие двајцата, мажот и жената се влечат по судови
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Извадокот ти е од МММ - луѓе кои се влечат со години по судови, затоа што се замерија со Авалон, па затоа Авалон ги однесе на суд и со години тие двајцата, мажот и жената се влечат по судови
poradi AVALON se vlecat po sudovi,AVALON gi tuzi,neli?znaci i AVALON so godini se vlece po sudovi.a ne znam zasto?koga da se AVALON vo pravo,do sega ke dokazele.
vo sekoj slucaj MMM se vistinski profesionalci,i znaat koj kolku vredi na makedonskata muzicka scena,nema tuka zamerka,site ja znaeme vrednosta,kompetentnosta i kvalitetot na nejzinite vokalni interpretacii,Kaliopi e vistinka pejacka diva,i odlicen muzicar i kompozitor.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
673
Поени од реакции
102
Па тој коментар е на личниот портпарол на Калиопи квази новинарот Иван Бечковиќ,и доколку е тој профасионалец ќе пишува професионално за сите како што тоа го правата вистиските новинари тука пред се мислам на политичките новинари кој без разлика дали некоја политичка опција им се допаѓа или не тие пишуваат за сите. Нормално е дека ќе ја фали кога од неа живее само зошто не каже колку албуми продаде.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Значи јас во никој пост не кажав дека не ја сакам или почитувам калиопи како професионалец, или пејачка, глас пред се и хитови на времето (она е една од ретките кои и ги почитувам),но во последниве постови морав да кажам зашто само МММ така ја величат, и кажав дека последниот албум воопшто не ми се допаѓа, нема ниеден ХИТ - па затоа е доста слабо продаван, не само кај нас, него посебно во соседниве змеји
народот сака Хит, макар и еден нека има , али да биде БУМ тој хит на албумот, а Желим ти речи се има, освен хитовска песна, а да не зборувам за тоа што е испеан смао на српски, тоа е едн најголем МИНУС за неа
Кој од Хрватска или Србија направил албум на македонски, а не на сопствениот јазик? Има ли еден таков?
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Калиопи моментално на нашата сцена е најдобра дефинитивно најмногу ја почитувам од сите, во секој поглед.
Бев на концертот и си поминав најубаво, новиот албум ми се свиѓа стварно добри песни има, ми недостасува тоа што сакав да ја испеат со Зафирчев пурпурни дождови, иначе се друго беше супер!:)
А и сакам да кажам дека приватниот живот не се вика за џабе приватен, таа е таа која што си знае најдобро како и било и што и се случувало во животот, и која е причината што направила такво нешто.
Има многу хитови, и и посакувам и понатака да прави:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom