Македонски студенти во Бугарија

Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
бугарчиња ќе бидеме кога ќе сме државјани на Бугарија...а не сум
а за националност можам ако сакам и марсовка да бидам, постој и таква
Ne si vo pravo. Ako sum jas Makedonec znaci deka sum po nacionalnost Makedonec. A ako ziveam vo Germanija, ne znaci deka sum germanec, tuku deka sum germanski drzavjanin.
 

Little Lady

Born To Be Wild
Член од
28 октомври 2008
Мислења
339
Поени од реакции
8
епа истото сакам да кажам де...ако си во некоја држава незначи дека си нејзина националност, а само можи да имаш друго државјанство...како имаме иселеници и етнички заедници...зашто не се националноста на државата...а луѓето би ги нарекувала јас македонци, грци, бугари...според тоа од каде потекнуваат независно каде живеат или за каква националност се декларирале, и затоа ќе ве молам немојте на студенти во бугарија да му викате бугарчиња
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Ne si vo pravo. Ako sum jas Makedonec znaci deka sum po nacionalnost Makedonec. A ako ziveam vo Germanija, ne znaci deka sum germanec, tuku deka sum germanski drzavjanin.
А јас сум Македонец и живеам во Данска и пак СУМ МАкедонец и Државјанин на Република Македонија, па ти види дали ти или она е во право !
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
Ne si vo pravo. Ako sum jas Makedonec znaci deka sum po nacionalnost Makedonec. A ako ziveam vo Germanija, ne znaci deka sum germanec, tuku deka sum germanski drzavjanin.
Ќе бидеш германски државјанин кога ќе имаш германски пасош. Туку... хартијата не те прави граѓанин на една земја. Те прават делата и фактот како што се чувствуваш ти.
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
поќе од половина што завршија таму за ништо не ги бива :tapp:
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
поќе од половина што завршија таму за ништо не ги бива :tapp:
Можда си во право, ама трагичното е тоа што во македонските универзитети (конкретно за медицински и стоматолошки) многу учат, ќе го изгорат столчето од учење ама на крај кога ќе бараат работа во странство не би можеле да најдат, бидејќи не им е признаена дипломата, а тие што учат во Бугарија, со истата диплома, иако малку учеле, може каде сакаат да се вработат во Европа.
А и државното факултетско образование во Македонија е на ниско ниво. Уште да се учело од српски книги:tapp:, еве ако не се учи на некој факултет со српски книги, слободно исправете ме...
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Можда си во право, ама трагичното е тоа што во македонските универзитети (конкретно за медицински и стоматолошки) многу учат, ќе го изгорат столчето од учење ама на крај кога ќе бараат работа во странство не би можеле да најдат, бидејќи не им е признаена дипломата, а тие што учат во Бугарија, со истата диплома, иако малку учеле, може каде сакаат да се вработат во Европа.
А и државното факултетско образование во Македонија е на ниско ниво. Уште да се учело од српски книги:tapp:, еве ако не се учи на некој факултет со српски книги, слободно исправете ме...
Прав си друже прав си. И ја од ова најмногу се фрустрирам. Али шо да прајме ние...
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Можда си во право, ама трагичното е тоа што во македонските универзитети (конкретно за медицински и стоматолошки) многу учат, ќе го изгорат столчето од учење ама на крај кога ќе бараат работа во странство не би можеле да најдат, бидејќи не им е признаена дипломата, а тие што учат во Бугарија, со истата диплома, иако малку учеле, може каде сакаат да се вработат во Европа.
А и државното факултетско образование во Македонија е на ниско ниво. Уште да се учело од српски книги:tapp:, еве ако не се учи на некој факултет со српски книги, слободно исправете ме...
Радвајте се, че оште ги ск'сват от учене. Заштото у нас пропадна образованието. Вјарно, медицината и архитектурата оште са на ниво, но останалото...
И все пак, не е толкова важна дипломата (не говорја за лекар, адвокат или архитект), а е важно човек да иска да чете. И после, като св'рши студирането да прод'лжава да чете.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Радвајте се, че оште ги ск'сват от учене. Заштото у нас пропадна образованието. Вјарно, медицината и архитектурата оште са на ниво, но останалото...
И все пак, не е толкова важна дипломата (не говорја за лекар, адвокат или архитект), а е важно човек да иска да чете. И после, като св'рши студирането да прод'лжава да чете.
Mnogu tocno.
 
C

cige

Гостин
epa aj "milo" drugarce daj mi podetalni informacii za u slovenija zatoa so imam sansi
tamu imam rodnini
pa kako da im se kacam na grb
ako mozam da gi iskoristam
ако си баш за електро зошто бугарија ? ако ме прашваш мене оди си (ела си) словенија закон е за студенти ;)
 
E

^Emo^Girl

Гостин
Јас сум матуранка оваа година и една од опциите ми е Бугарија, мислам дека навистина вреди да се учи таму...Ќе ве замолам да ми дадете повеќе информации за кои предмети треба да се полагаат до кога што и како ...Позз
 
Член од
1 септември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
18
Јас сум матуранка оваа година и една од опциите ми е Бугарија, мислам дека навистина вреди да се учи таму...Ќе ве замолам да ми дадете повеќе информации за кои предмети треба да се полагаат до кога што и како ...Позз

Ubava opcija za studiranje da ti kazam pred se. Jas ucam tamu vtora godina vo Sofija na Sofijski univerzitet i ne e lesno kako so site kazuvaat.

So se odnesuva do polaganjeto ispiti, polagas bugarski jazik i literatura, bugarska istorija i eden predmet vo zavisnost od toa na kakva specijalnost ke se zapises. Ispitite ne se teski voopsto, ama pak treba da se procita nesto.
Ako te interesira uste nesto pisi pak
 
E

^Emo^Girl

Гостин
Pa ja ne sum mn informirana i sakam da znam kade treba da se obratam i koga za da ne bide docna, bitna li e ocenkata od drzavna matura,kako odi toa na web strana se prijavuvam ili kako ? Moze i nekoj link da mi ostavis fala odnapred
 

Kajgana Shop

На врв Bottom