Студирање во странство

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Има ли некој инфо за студии у Обединетите Арапски Емирати сакам да студирам туризам таму.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.977
Дали знае некој колкави се цените за пост-дипломски по економија во Германија или Австрија (на англиски)...
Imam drugarka sto studira Ekonomski vo Germanija i plaka po 100 evra od semestar (ili od godina, ne sum 100% siguren). toa moze da varira od eden do drug univerzitet (a i fakultet, na primer jas posto masinski studiram plakam 500 evra od semestar skolarina posto na fax imame mnogu laboratorii so najrazni masini i tehnologii i potrebni im se povisoki skolarini za da gi ovozmozat site tie sredstva) ali u sekoj slucaj toa e najvisoka cena, nad 600 evra od semestar mislam deka nikoj ne ti naplaka bez razlika na koj univerzitet si i sto tocno studiras... Toa e barem za drzavnite fakulteti (site nudat post-diplomski na angliski kolku sto znam), privatnite se veke daaaaleku poskapi.
 
Z

ziko bt

Гостин
дајте давајте инфо за студирање надвор кај можи и како можи да се аплицира ако можете пишете со време да си ја пробаме среката пред да се пишиме на наши факултети:helou:
 
I

Intex

Гостин
Едно другарче сака во Русија да си ја проба среќата. Има некој информации кога се поднесуваат документи?
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
дајте давајте инфо за студирање надвор кај можи и како можи да се аплицира ако можете пишете со време да си ја пробаме среката пред да се пишиме на наши факултети:helou:
Јас сум во Романија. Ако сакаш нешто информации пиши ми ПП.
 

Simonce_16

Fight for this love!
Член од
7 февруари 2009
Мислења
19
Поени од реакции
1
Luge gledam site sakame da studirame negde stranstvo :) Inace jas sakam da studiram vo Germanija (arhitektura) pa nadov eden fakultet vo frankfurt :) navistina e smesna cenata 50 evra semestar :) i plus 200 deka ne sme clen na EY :) ako znajt nekoj podetalno za nekoj stidenski dom vo Frankfurt.ili za stipendii ili za zivot opsto mojt slobodno dame informirat fala :):smir:
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.977
дајте давајте инфо за студирање надвор кај можи и како можи да се аплицира ако можете пишете со време да си ја пробаме среката пред да се пишиме на наши факултети:helou:
a nesto za master studii ????
Master studii za sto i kade? Kako prasuvate site "aj kazete mi sto opcii ima za studiranje u stranstvo", ko boze ke ti izleze nekoj so tabela za site zemji kade sto kako, kolku kosta i koga i kako se aplicira. Prasaj konkretno sto (sakas da) studiras, za kade se interesiras i sto tocno te interesira, a ne "dajte informacii za studiranje u stranstvo" i aj sea ke ti pisuvame nie analizi za cela Evropa i Amerika kade tocno sto se bara, kolku kosta, koga se aplicira itn.
 

TheGeneral

Арогантно копиле
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
583
Ќе може ли некој да ми каже за стипендистите во Русија? Ме интересираат секакви детали во врска со студирањето и животот таму, нормално ако има пак и оваа година. И воопшто за некои други држави каде што би можел да студирам како стипендист со поволни економски услови. Најголема желба ми е студирам спортски менаџмент. Ми треба голема помош. Поздрав :)
 
Z

ziko bt

Гостин
Владата на Република Словачка ќе додели една стипендија на еден кандидат од Република Македонија стипендија за целосни Магистерски студии ( вклучувајќи и една година Словачки јазик подготвителен програм, ако е потребно) почнувајќи од септември 2010 година на една од следниве области:

- Настава, образовни активности и педагошки науки
- Општествени науки
- Економија и менаџмент
- Екологија
- Земјоделие
- Шумарство
- Менаџмент за водени ресурси
- Немедицински науки од областа на здравството

Апликациите со останатите потребни документи во два примерока треба да бидат доставени до Министерството за образование и наука на Република Македонија на адреса: бул. Мито Хаџивасилев – Јасмин б.б. Скопје до 03.05.2010 година.
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
Некој да не знае нешто повеќе за некој универзитет во Швајцарија, Економски факултет, по можност на англиски да е и дали нешто признаваат положени испити. Секаква информација е добредојдена. :)
 
O

Orangez

Гостин
Дали некој може да ми даде информација за некој ФАКУЛТЕТ за ИНФОРМАТИКА. Односно да се префрлам од македонски факултет односно јас студирав прв семестар на англиски јазик, на странски факултет и по можност студиите да бидат на англиски. Значи може Австрија, Швајцарија, Чешка итн.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
104
Поени од реакции
3
me interesiraat bespaltni master studii . imam informacii deka ima bespaltni studii vo Shvedska i barav na interebnet i navistina postoi.Ako imate nekoi informacii za datite do koga sto moze da se aplicira i dali treba da imam sertifikat za poznavanje na angliski jazik. bi sakala da studiram covecki resurdsi ili za razvoj na opstestvoto i razbivanje na siromastijata ili nesto sto e povrzano so obrazovanie.

Master studii za sto i kade? Kako prasuvate site "aj kazete mi sto opcii ima za studiranje u stranstvo", ko boze ke ti izleze nekoj so tabela za site zemji kade sto kako, kolku kosta i koga i kako se aplicira. Prasaj konkretno sto (sakas da) studiras, za kade se interesiras i sto tocno te interesira, a ne "dajte informacii za studiranje u stranstvo" i aj sea ke ti pisuvame nie analizi za cela Evropa i Amerika kade tocno sto se bara, kolku kosta, koga se aplicira itn.
Владата на Република Словачка ќе додели една стипендија на еден кандидат од Република Македонија стипендија за целосни Магистерски студии ( вклучувајќи и една година Словачки јазик подготвителен програм, ако е потребно) почнувајќи од септември 2010 година на една од следниве области:

- Настава, образовни активности и педагошки науки
- Општествени науки
- Економија и менаџмент
- Екологија
- Земјоделие
- Шумарство
- Менаџмент за водени ресурси
- Немедицински науки од областа на здравството

Апликациите со останатите потребни документи во два примерока треба да бидат доставени до Министерството за образование и наука на Република Македонија на адреса: бул. Мито Хаџивасилев – Јасмин б.б. Скопје до 03.05.2010 година.
kade mozam da gi najdam aplikaciite i koi dokumenti se potrebni
 
Член од
25 јуни 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
студии во Италија

Здраво дечки,

потребни ми се информации (доколку некој знае и е упатен) за додипломски студии во Италија. Не е важно местото/градот,важно е да бидат за општествените насоки.
Бидејќи информациите не се конкретно наменети за мене, доколку некој би знаел и е информиран за ваква работа (студиска година 2010/2011) добро би дошло дополнение околу условите, цените и можностите за студии.

Фала однапред и ако некој има повеќе информации или евентуално некое линкче чекам пост... :wink:

п.с. Доколку има некој што моментално студира во Италија би ме интересирало и колку чини еден месец престој (за нормален студентски живот :raz:)

поздрав!!!
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.592
Поени од реакции
6.958
Исто важи и за Словенија, некој ако се интересира, слободно нека опита :wink:
Друже, мене ме интересира ептен Словенија, посебно откако го воведоа бесплатното студирање за македонци. Кажи ти од кој град си, како студент си таму, како животот, стандардот, редовни (животни) трошоци, сместување, ќирии .. СЕ :)

Ќе те измачам можеби малце од пишување, ама фала ти од напред. :) :)

Vo viena mi e 20 evra od semestar hahahahha. Btw ima li nekoi nasinci u Wien, da napravime edna Makedonska zurka :) . Ja tuka znam se na se 3ca sto studiraat a se od Mkd
Како бре пријателе 20 евра семестар ?!?!?! :icon_eek::icon_eek:
Некоја стипендија имаш закачено, или што е муабетот .. Кажи ми и нешто повеќе за животот и студирањето таму, како се партиципациите, редовните трошоци .. Јас сум загреан за менаџмент, бизнис .. А игра и правниот факс.

А, доколку пак учиш во Шкотска а си држ. на ЕУ, партиципацијата е 0.
Пријателе ако не ти е тешко да ми објасниш малце поопширно за ова студирањево во Шкотска, пошто таа нулата некако ептен ми убоде око. Ти таму некаде живееш во УК, студент си, илии ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom