Студирање во странство

Член од
20 октомври 2008
Мислења
216
Поени од реакции
6
Јас сакам да студирам во бугарија на америчкио колеџ.Ако некој знае какви се цените таму нека каже :)
Во Америчкио колеџ мислам беше околу 15 000 евра за година.

Еве: http://www.acs.bg/en/admissions_i.php

Само не го мешаj со Американскиот Универзитет. Колеџот е средно училиште, универзитетот е високо.
 

Simonce_16

Fight for this love!
Член од
7 февруари 2009
Мислења
19
Поени од реакции
1
Dali nekoj gi znae uslovite za studiranje vo Italija?
Ili vo koj grad ima fakultet za italijanski jazik i kultura?
Ve molam pisete!!!

sESTRA MI STUDIRA VO iTALIJA VO uDINE .... ЈАЗИЦИ И ЛИТЕРАТУРА АКО САКАШ МОЖАМ ДА ТИ ДАДАМ КОНТАКТ
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
заинтересиран си само за сканиднавија и слично ? Словенија да не те интересира ? :)
дај кажи нешто за словенија што како...
бтњ некој нека пише сајт за студирање во странство, но со стипендии
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Јас студирам во Литванија, близу Шведска:pos2:....сериозно ако си заинтересиран кажи.
Јас студирам во Франција, ама си барам некаква убава размена за некој иден семестар... Како е Литванија, за студирање? На кој начин се учи? Каков е студентскиот живот? И, на англиски се учи, така?
 
G

GoddessOfRock

Гостин
Има некој во Холандија кој што не е издрогиран и може да ми објасни за уписите?::D:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.983
Поени од реакции
12.543
Има некој во Холандија кој што не е издрогиран и може да ми објасни за уписите?::D:
Не сум во Холандија, ама сум била и се распрашав за студирање таму.
Бев во Ајндховен, и има многу добар Технички универзитет, еве ти линк
http://w3.tue.nl/en/ . Гледав и ценовник, за државјани чии земји не се членки на ЕУ е ептен поскапо, на пр. за семестар ако е 300 евра за државјани на ЕУ, за нас би коштало 800 евра. Ама имаш и шанси за стипендија, види, разгледај го сајтот. :smir:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Не сум во Холандија, ама сум била и се распрашав за студирање таму.
Бев во Ајндховен, и има многу добар Технички универзитет, еве ти линк
http://w3.tue.nl/en/ . Гледав и ценовник, за државјани чии земји не се членки на ЕУ е ептен поскапо, на пр. за семестар ако е 300 евра за државјани на ЕУ, за нас би коштало 800 евра. Ама имаш и шанси за стипендија, види, разгледај го сајтот. :smir:

Многу скапо? Тоа е како... Поламлку отколку ФОН или Европски!!

Туку, јас за друго ја отворив темава - студенти во Швајцарија има? Или општо, некој информации да знае? Сепак решив да аплицирам за размена, и зошто сакав да биде пак во франкофона држава - одбрав да дадам документи каде прв избор ја ставив Лозана.
Ме интересира генерално какво е образованието, на кој начин се одржуваат предавањата, по колку предавања има... Се тоа:)
Ако има некој што е волен да ми објасни - ќе има од мене сокче!:))
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.983
Поени од реакции
12.543
Многу скапо? Тоа е како... Поламлку отколку ФОН или Европски!!
Помалку е, ама зборувам за просечна македонска фамилија во која платата не е поголема од 300 евра. Плус трошоци за живот таму, повисок стандард, знајш веќе, таму си :)
ФОН или Европски.....никогаш во живот не би аплицирала таму. :smir:
 
Член од
11 август 2008
Мислења
32
Поени од реакции
1
Многу скапо? Тоа е како... Поламлку отколку ФОН или Европски!!

Туку, јас за друго ја отворив темава - студенти во Швајцарија има? Или општо, некој информации да знае? Сепак решив да аплицирам за размена, и зошто сакав да биде пак во франкофона држава - одбрав да дадам документи каде прв избор ја ставив Лозана.
Ме интересира генерално какво е образованието, на кој начин се одржуваат предавањата, по колку предавања има... Се тоа:)
Ако има некој што е волен да ми објасни - ќе има од мене сокче!:))

И мене ме интересира за Швајцарија само мене за ETH у Цирих.....
Само има еден проблем овие две години поминати во Македонија не ми ги признават и треба да почнам од почеток и треба да го знам перфект германскиот... Интересира ме ако има некој таму да каже дали може да се добие некоја стипеднија пошто животот во Цирих е мегу најскапите во Европа околу 20 000 франака годишно, доколку може да се добие стипендија спремен сум да почнам од почеток
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
И мене ме интересира за Швајцарија само мене за ETH у Цирих.....
Само има еден проблем овие две години поминати во Македонија не ми ги признават и треба да почнам од почеток и треба да го знам перфект германскиот... Интересира ме ако има некој таму да каже дали може да се добие некоја стипеднија пошто животот во Цирих е мегу најскапите во Европа околу 20 000 франака годишно, доколку може да се добие стипендија спремен сум да почнам од почеток
Не верувам дека има стипендии за додипломски студии. Ако веќе си завршил две години во МКД, подобро е да доучиш таму, па после да одиш кај ќе одиш - поголеми се шансите да добиеш така некаква помош. За во германскиот дел не знам како функционира, ама мојот универзитет има соработка со француските, па затоа сакам да одам во Лозана. Животот е поска отколку во Франција, ама затоа би требало да е образованието многу подобро.

Помалку е, ама зборувам за просечна македонска фамилија во која платата не е поголема од 300 евра. Плус трошоци за живот таму, повисок стандард, знајш веќе, таму си :)
ФОН или Европски.....никогаш во живот не би аплицирала таму. :smir:

Ако ја правиш таа споредба - со просечната Македонска плата, теоретски тешко е и да учиш во Скопје, ако си од друг град.
За кај и да планираш да одиш - имај на ум дека твоите треба да се спремни да те издржуваат таму давајќи ти доволно пари за тамошниот животен стандард бар две години, можеби и повеќе... Најдобро за студирање е ако не мораш воопшто да работиш и ако си се посветиш на факултетот како што треба во текот на целите 3-5 години, ама изводливо е и со работа...
800 евра не е многу школарина, ќе повторам. Види колку се плаќа сместување, трошоци за храна и за превоз, па после направи си ги сметките...
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Да не има некој да студира во Полска, да ми каже нешо повеќе?
 

AquaCool

Sound Factory
Член од
25 ноември 2007
Мислења
144
Поени од реакции
0
Јас сум заинтересиран за студии во Словенија, па доколку некој може да ми даде некои информации од типот, рокови на аплицирање, сместување и сл би бил благодарен..:)))
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Јас студирам во Франција, ама си барам некаква убава размена за некој иден семестар... Како е Литванија, за студирање? На кој начин се учи? Каков е студентскиот живот? И, на англиски се учи, така?
Има размени и во овој универзитет. Колку што знам универзитетов е вклучен во програмата Еразмус. Литванија е членка на ЕУ :pos2:, но за студирање е одлично. Универзитетов е приватен, се разликува од останатите во Литванија затоа што 85% од професорите се од Америка, и начинот на учење не е на пр. како кај нас во државниве факултети, туку по амерички принцип. Јас лично секоја недела имам по еден квиз, а сигурно на секои две по еден тест. На крај на секој семестар имаме фајнлс, значи од мене се бара контиунирано учење, редовно посетување на настава (3 отсуства од еден предмет автоматски го паѓаш класот) итн..

Најдобро отиди на www.lcc.lt и пиши им маил дека си заинтересирана за размена.
 
Член од
28 октомври 2009
Мислења
38
Поени од реакции
2
Se mislam dali da odam da studiram vo Bugarija zatoa sto sakam da odam na megjunarodni odnosi, a vo Makedonija go nema toj smer na drzaven, prvo treba da odam na pravni studii... pa ako ima nekoj sto moze da me informira za toj fakultet vo Bugarija ili da kaze kako otprilika odat rabotite tamu, neka pise ili neka kaze strana na koja mozam da se informiram...
Blagodaram
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
9
Поени од реакции
1
ja sum uste 16 god no sakam da studiram vo germanija.mi kazaa deka se polagalo nesto pa toa go prakas i apliciras na fakultetite.pa ako moze poveke informaci za zapisuvanjeto i za ponataka..blagodaram
 

Kajgana Shop

На врв Bottom