Студирање во странство

Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Ако може некои информации за студирање во некоја од азиските земји (Јапонија, Кореја, Кина) или во Скандинавијата (Шведска, Норвешка)?
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Ако може некои информации за студирање во некоја од азиските земји (Јапонија, Кореја, Кина) или во Скандинавијата (Шведска, Норвешка)?
За во Скандинавија, барај го Пере. Во Данска мислам дека е тој :wink:
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Ако може некои информации за студирање во некоја од азиските земји (Јапонија, Кореја, Кина) или во Скандинавијата (Шведска, Норвешка)?
Imam drugar vo Svedska sto studira, ke ti dadam kontakt ako sakas.
 
Член од
4 март 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Dali nekoj gi znae uslovite za studiranje vo Italija?
Ili vo koj grad ima fakultet za italijanski jazik i kultura?
Ve molam pisete!!!
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
A kakvi se uslovite za vo Bugarija (Blagoevgrad i Sofija),slusnav nesto,deka bil donesen zakon za vo BG deka ne sme vo EU i mora da plakame po 3000 evra za upis na fax...???? ima nekoj sto znae da mi kaze???:nesum:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
A kakvi se uslovite za vo Bugarija (Blagoevgrad i Sofija),slusnav nesto,deka bil donesen zakon za vo BG deka ne sme vo EU i mora da plakame po 3000 evra za upis na fax...???? ima nekoj sto znae da mi kaze???:nesum:
Во германија иако не сме од ЕУ се плаќа како и секој нормален германец. За бугарија појма немам.
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.296
Поени од реакции
26
Vo viena mi e 20 evra od semestar hahahahha. Btw ima li nekoi nasinci u Wien, da napravime edna Makedonska zurka :) . Ja tuka znam se na se 3ca sto studiraat a se od Mkd
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
206
Поени од реакции
3
A kakvi se uslovite za vo Bugarija (Blagoevgrad i Sofija),slusnav nesto,deka bil donesen zakon za vo BG deka ne sme vo EU i mora da plakame po 3000 evra za upis na fax...???? ima nekoj sto znae da mi kaze???:nesum:



За Бугарија,ако не те мрзи да се занимаваш со документи вреди да се запишеш :)
Јас коа бев прва година беше поразлично,сега незнам точно како е да се запишуваш,ама ако си повеке заинтересирена можам да ги прашам овие што се запишуваа годинава.
Иначе и годинава има многу гуштери од Македонија кој се запишаа во Бугарија,образованието е супер,и + имаш услови за стипендија и други поволности.
За Благоевград и Софија ти се мали шансите за стипендија пошто сите Македонци се концентрирани таму.
Ако се запишуваш,те советувам да се запишуваш во градовите од централна или источна Бугарија,затоа шансите да те примат во државна квота со стипендија уште од прва година се огромни ако покажеш добри резултати на приемните испити (бугарска историја и бугарска литература,и за некои факултети и Англиски)
Иначе ако те примаат во некој од градовите шо ти ги кажувам од источна или централна Бугарија можеш да се префрлиш во градот кој го сакаш (во твојот случај Софија,Благоевград) но мислам дека автоматски губиш стипендија,но сепак си остануваш во државна квота и плаќаш минимална сума за семестар (пример јас плаќам 60 евра),што е смешна сума.

А иначе доколку се запишиш Бугарија 100% ти гарантирам дека нема да зажалиш,остави ги глупите шо зборат дека си предавник (а ги има многу).
Верувај дека покрај квалитетното образование што ке ти биде овозможено во Бугарија,најискрено ти кажувам дека ќе си поминеш и многу многу добар студентски живот што ретко која држава ти го овозможува.
Животот во Бугарија(месечно) ќе те кошта околу 200-250 евра (со 250 си царица) :wink:
И + но најважното на крајот ке се стекнеш со Европска диплома призната насекаде низ европа па и некои држави вон Европа.


ПОздрав
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Jas sakam da idam u Germanija ili u UK ali skolarinite im se haos
20000 Evra i 11000 Funti:vozbud:
Во германија како што ти кажа и игорче максимум се плаќа 500 до 600, а може да се зашпишеш на универзитет каде што се плаќа 50-200 евра на семестар. Скапото во германија е животот, зависно од местото еден месец живеење чини во проске од 500 до кај 700 евра

Ќе можеш ли да ми кажеш што треба да се направи за да се аплицира на некој државен медицински универзитет во Германија. Кои услови треба да ги исполнам, колкава е партиципацијата и дали има можност од на пример некој медицински факултет надвор од Германија, да се префрлам на некој друг медицински факултет што се наоѓа во Германија?
Бидејќи нашата метура германците не ја сметаат сеуште за еквивалентна на гернаската треба со дипломата од средно за положена матура со оценки и со оценки од сите четири години во средно нормално заверени во суд со апостил да ги пратиш во апликацијата заедно со потврда потпишана од деканот на медицинаски дека си официјално примен и запишан на медицински факултет кај нас. По тоа германците се ориентираат дали си доволно образован за да се пишеш на медицински кај нив.
Инаку знам дека има моментално недостаток на доктори во германија така да аплицирај на повеќе универзитети, не аплицирај директно на најелитните како шарите, хајделберг или гетинген, аплицирај и на тие со послаб рејтинг. тоа многу разлика нема да ти направи бидејќи квалитетот на образованието е ист на сите државни.
еве ти рангирање на медицинските факултети во германија. Стисни на факултот од листата и ќе ти покажат и бројки и колку годишно во просек аплицираат за колку места на дадениот факултет, па по тоа ќе можеш да најдеш некој на кој кога ќе аплицираш сигурно ќе те примат.
http://www.daad.de/deutschland/hochschulen/hochschulranking/06543.en.html?module=Hitliste&do=show_l1&esb=36&hstyp=1

Дали молекуларна биологија и генетика ги има како посебни смерови на некој факултет? Кој назив се стекнува со завршувањето на молекуларна и кои се понудените опции за постдипломски? Многу прашувам:)но ме интересира се до детал :icon_lol:
Во германија сега конечно комплетно се смени системот на бачелор мастер (јас сум по стариот систем диплома). Така да имаш прво три години бачелор општо биологија и после си бираш мастер модул молекуларна биологија. Инаку мастер модули има и екологија/биодиверзитет, физиологија и уште некои ама молекуларна билогија и екологија се два мастери кои воглавно сегде можат да се прават после бечелорот.
И после си мастер што е еквивалент на досегашната германска диплома по биологија и понатаму можеш да продолжиш на докторат исто као тие со диплома.

Vo viena mi e 20 evra od semestar hahahahha. Btw ima li nekoi nasinci u Wien, da napravime edna Makedonska zurka :) . Ja tuka znam se na se 3ca sto studiraat a se od Mkd
Има во виена многу повеќе, само терба да ги нураш.
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Vo viena mi e 20 evra od semestar hahahahha. Btw ima li nekoi nasinci u Wien, da napravime edna Makedonska zurka :) . Ja tuka znam se na se 3ca sto studiraat a se od Mkd
Тркни до Љубљана, ќе напрајме една собиранка ;)
 
I

Intex

Гостин
Некој да ми каже нешто подетално за студирање во Финска. Студентски живот, колку се плака од семестар и сл.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom