Студирање во странство

Геврек

O ALQUMISTA
Член од
6 ноември 2008
Мислења
770
Поени од реакции
483
Бев 4 година средно во Америка си добив америчка high school diploma :)))
Сега се селам во Литванија на факултет, па можеби втора година пак во Америка:helou:
Litvanija?
kako ti tekna bas tamu? da ne ima nekoja povolnost?
moze da objasnis nesto? :)
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Litvanija?
kako ti tekna bas tamu? da ne ima nekoja povolnost?
moze da objasnis nesto? :)
Епа брат ми дипломираше таму лани, и лани го посетив универзитетот и многу ми остави впечаток(а посебно и државата :)), и плус добив 75% стипендија (зависи највеќе од тоа дека бев exchange student во Америка и од оценките)....за една година плус интернат треба да платам 1.200 евра...ако имаш добри оценки и добро го познаваш англискиот имаш шанси за стипендија, барем 50%
http://lcc.lt/
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Јас сакам да студирам во бугарија на америчкио колеџ.Ако некој знае какви се цените таму нека каже :)
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
44
Поени од реакции
0
Јас добив стипендија од Русија и за некој месец заминувам таму да студирам. Ако има некој што добил стипендија од Рсија нека пише. :smir::helou:
 
Член од
31 март 2007
Мислења
21
Поени од реакции
2
Дали ке можеш да ми објасниш на мене за студиите во русија и за стипендиите?
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
44
Поени од реакции
0
Па секоја година излегува конкурс во Дневник, на веб страната министерството за наука и на руска амбасада некаде кон крајот на март и треба да се аплицира најкасно до средината на април. Се доделуват 12 стипендии за додипломски студии и 3 за постипломски (барем така беше за оваа година). Можеш да се запишеш на кој факултет сакаш и студиите се или во Москва или во Санкт Петерсбург. Првата е нулта година пошто се учи само рускиот јазик и неколку предмети од факултет. Во стипендијата ти е вклучена школарината, книгите и смештајот во студентски дом. Само студентот треба да си плати пат, храна и некој мал дел од студентскиот дом. Нема конкуренција оваа година се пријавија 11 души само а 12 стипендии даваа. Јас знам некои деца што студират таму и задоволни се од условите, па сеа ќе видам како ќе биде кога ќе отидам. Ако сакаш нешто повеќе за документи и некои други работи слободно прашај. :smir::helou:
 
Член од
31 март 2007
Мислења
21
Поени од реакции
2
A dali ima vrska sto ke polagam na drzavnata matura?
I dali treba da imas pogolemo poznavanje na ruskiot jazik?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Јас сакам да студирам во бугарија на америчкио колеџ.Ако некој знае какви се цените таму нека каже :)
На што сакаш да одиш конкретно. Инаку 10 000 евра годината ти е , ако сакаш програмирање, ела на ноб бугарски ти е 1500 евра годината исто супер е со професори од странство и на англчиски се учи се :smir:
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
44
Поени од реакции
0
A dali ima vrska sto ke polagam na drzavnata matura?
I dali treba da imas pogolemo poznavanje na ruskiot jazik?

Не, нема врска што ќе полагаш матура, а и не мора да го знаеш рускиот јазик бидејќи првата година таму ќе го учиш јазикот и неколку предмети од факултетот.
 

D-r-ot

од поликлиника
Член од
8 јануари 2009
Мислења
3.360
Поени од реакции
941
Има ли некој на форумов што студира во Италија, или можеби е запознаен со ова прашање.

Тука сум прва година, бидејќи не успеав да ги фатам роковите за пријавување и за стипендија ќе пробам од наредната година.

Секакви информации се добредојдени. :wink:
 
I

Intex

Гостин
Се заинтересирав за ова што ги пишала vojvotka за студирање во Русија. Овие кои ќе отидат таму да студираат, добиваат стипендија само за една година (прва), за додипломски прашувам или за сите 4 години од студирање?
 
Z

ziko bt

Гостин
дај кажете преку шо страници можат да се видат можностите да се студира надвор од државава нешто во стилот од mladiinfo.com прилично сум заинтересирам да одам странство вонглавно со предавање на англиски јазик а како шо гледам америка и енглеска било изгор по постојте а интересна ми е Шведска
иначе интересна работа зет ми има некој пријател кој преку некој апликации зел стипендија за факултет или постдипломски студии Хрватска(на доста матуранти му е интересна) со месечна стипендија 1000евра а месечно за се му требале макс 500евра чоеко ко на печалба да замина:pos2:
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
дај кажете преку шо страници можат да се видат можностите да се студира надвор од државава нешто во стилот од mladiinfo.com прилично сум заинтересирам да одам странство вонглавно со предавање на англиски јазик а како шо гледам америка и енглеска било изгор по постојте а интересна ми е Шведска
иначе интересна работа зет ми има некој пријател кој преку некој апликации зел стипендија за факултет или постдипломски студии Хрватска(на доста матуранти му е интересна) со месечна стипендија 1000евра а месечно за се му требале макс 500евра чоеко ко на печалба да замина:pos2:
заинтересиран си само за сканиднавија и слично ? Словенија да не те интересира ? :)
 
Z

ziko bt

Гостин
заинтересиран си само за сканиднавија и слично ? Словенија да не те интересира ? :)
хехе многу брзо ме цитира сакав да додам сега општо скандинавија Словенија и Хрватска а Словенија секако ме интересира доста битолчани имат појдено таму доста е популарна па бујрум кажи нешто за Словенија ако си озбилен или ако си запознаен :smir::smir:
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
хехе многу брзо ме цитира сакав да додам сега општо скандинавија Словенија и Хрватска а Словенија секако ме интересира доста битолчани имат појдено таму доста е популарна па бујрум кажи нешто за Словенија ако си озбилен или ако си запознаен :smir::smir:
Јас студирам во Литванија, близу Шведска:pos2:....сериозно ако си заинтересиран кажи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom