Како го разбирате светото тројство?

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
pa ne sum dete odamna ali nema veze, sakav da kazam, ako go sakame Bog ke se gleda po toa sto gi praktikuvame negovite zapovedi, a ne spored toa dali se krstime ili veruvame vo ova ili ona. Delata se bitni, ama Zapadot e celiot svrten kon hedonizam, konformizam, prestiz, bogatenje...a Seicite, pa da bea oni pravi muslimani nemase Osama bin Laden da si zamine od Saudiska Arabija.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Исусовото тело не било Божјото лице, туку човечко тело кое наликувало на Неговата телесна мајка Марија. Божјото лице е нешто друго, нешто што не го пишува во исламските антихристијански брошурчиња. За да го дознаеш тоа ќе мора да ја прочиташ целата Библијата, во спротивно ќе си се гордееш со твоите заблуди во врска со Христијанската вера.
Исус рекол дека откако ќе отиде на Небото ќе го замоли Отецот и Тој ќе ни го прати Светиот Дух, а не Мухаммед.
Ма немој,секогаш кога ќе изнесиме некој став кој не можете да го објасните посегнувате по оправданието дека користиме антихристијански брошурчиња,без да признаете дека тие докази се од вашата Библија. Но,било како било,спремен ли си ти другар да организираме една убава јавна дебата на тема Светото Тројство пред очите на јавноста каде ќе ги скрстиме нашите докази по ова прашање?

Погледни што напиша погоре: -Господ откако ќе отидел на Небото ќе го замолел на Господ за да го испрати Господ.

Туку ај да не ја тупам повеќе, ќе чекам одговор на мојот предизвик.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Одамна сум ги изгустирал јас тие дебати. На почетокот ми беа интересни, а сега ми се губење време.
Најди ми една добра причина зошто би дебатирал во живо со тебе? :)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
se sporime so niv i ne mozeme da se slozime
a koj e vo pogolema zabluda
toa samo Gospod moze da znae!
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
u bIBLIA PISUET DEKA ONOJ KOJ KE GO VIDI bOG KE UMRE, A POSTO MNOGUMINA GO VIDELE iSUSA ZNACI DEKA ISUS NE E BOG, NITU SIN NEGOV, NEGO ISUS BIL PRATENIKA AMA NE NARODEN PRATENIK TUKU BOZJI PRATENIK I ON REKOL PO MENE KE DOJDE DRUG MISLEJKI NA MUHAMMED A. S.
Ja mislam deka so toa koj ke go vidi bog ke umre se misli ...ke umre negoviot prethoden zivot pred spoznanieto na Boga i posle ke zivee sosema drug zivot ... a ne deka ek umre ko infarkt nesto ili se lazam ???:toe:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Се лажеш. За да не зборуваш од памет, најди Библија, земи и прочитај. Добро ќе си направиш себе си ако постапиш така.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Одамна сум ги изгустирал јас тие дебати. На почетокот ми беа интересни, а сега ми се губење време.
Најди ми една добра причина зошто би дебатирал во живо со тебе? :)
А ова не тие губење време,или подобро се чувствуваш кога си зад кулисите, никој не те гледа,никој не седи карши тебе, и удри како што сакаш...

Една добра причина која ќе ти најдам за нашата дебата во живо е можноста која ќе ја имаш за да си го видиш сопствениот пораз и сопствените заблуди.

Ај контактирај се со пасторот и решете се. Што се плашите толку од нас муслиманите, еве ти мене да ме предизвикаше на дебата,досега веќе ќе ја имавме организирано дебатата.

Ако и овој пат одбиеш незнам со кое лице повторно ќе пишуваш по форумите.:nesum:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Во право си, муабетов со тебе ми е навистина губење време :)
На форумов не губам време затоа си дискутирам со други луѓе, со луѓе кои со вистински мотиви го истражуваат христијанството. На нив со драга воља им објаснувам. А да сакам да се препуцавам со вас муслиманите, ќе киснев на вашиот исламски форум, ама како што гледаш не сум ни регистриран таму :)
Затоа ве оставам да си се тапкате по рамењата колку сте тоа вие во вистината, а колку сме ние во заблудата. ИншАллах ќе дознаеме сите еден ден кој вил бо право, а кој не.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُواْ سَوَاءٌ عَلَيْهِمْ أَأَنذَرْتَهُمْ أَمْ لَمْ تُنذِرْهُمْ لاَ يُؤْمِنُونَ

" Сеедно е, навистина, на оние што не веруваат дали ќе ги опоменуваш или нема да ги опоменуваш: тие, сепак,нема да веруваат." ( Ел - Бекаре: 6 )

Доволно е кажано.Нека си продолжи дискусијата по однос на топикот на темата.
 

vd

Член од
6 септември 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
Чорбаџија, да те потсетам дека не го разбираш тројстовото.
 

vd

Член од
6 септември 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
Одамна сум ги изгустирал јас тие дебати. На почетокот ми беа интересни, а сега ми се губење време.
Најди ми една добра причина зошто би дебатирал во живо со тебе? :)

Да ти дадам 2 причини или повеќе ? :) ете, побара една, јас ќе ти дадам две, сакаш?
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُواْ سَوَاءٌ عَلَيْهِمْ أَأَنذَرْتَهُمْ أَمْ لَمْ تُنذِرْهُمْ لاَ يُؤْمِنُونَ

" Сеедно е, навистина, на оние што не веруваат дали ќе ги опоменуваш или нема да ги опоменуваш: тие, сепак,нема да веруваат." ( Ел - Бекаре: 6 )

Доволно е кажано.Нека си продолжи дискусијата по однос на топикот на темата.
Извини многу што вака директно те прашувам,а се однесува на твојот потпис:што е тоа што те прави горд да бидеш муслиман?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Што ме прави да бидам горд што сум муслиман?

Исламот ме прави да бидам горд.
 

vd

Член од
6 септември 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
Што ме прави да бидам горд што сум муслиман?

Исламот ме прави да бидам горд.
Се во Исламот брате, се во Исламот, спознавањето на Едниот, единствен вистински Бог - Аллах, моралот, чистотата . . . се е прекрасно во Исламот :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom