PayPal (официјална тема)

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Има некој со Paypal акаунт овде на форумот?

*Забелешка од модератор:*

Трошоци при порачување преку Интернет:

0-22 евра (со вклучени транспортни и манипулативни трошоци) - не се плаќа царина и ДДВ
22-45 евра - се плаќа само ДДВ

45+ евра - се плаќа ДДВ и царина

Данокот на додадена вредност е 18%. Даночната основица ја сочинува царинската основица зголемена за износот на пресметаната царина.
Царинската вредност на стоката ја сочинува фактурната вредност на која се додадени транспортните и други манипулативни трошоци кои настануваат до влезот на стоката на царинското подрачје на Република Македонија. (Кај поштенските пратки, износот на поштарината влегува во царинската вредност на стоката).
 
Последно уредено од модератор:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Kolku sto zanm jas ne mozes (barem do skoro ne mozese) da otvoris pay pal account od Makedonija.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
А се тоа поради дечишта кои користеа картички без пари на нив, и порачуваа еден куп работи од интернет, па се сетија светските банки да го скратат Pay pal за Македонија... Не верувам дека ке го има за брзо.
 

dLt-Ed

молчењето е злато
Член од
29 јануари 2006
Мислења
126
Поени од реакции
3
Имам јас ...

За што ти треба?
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128

dLt-Ed

молчењето е злато
Член од
29 јануари 2006
Мислења
126
Поени од реакции
3
ако си од Скопје, нема мака, ќе нарачаме. Контактирај ме по пп
 
А

Ајсшутер

Гостин
Малку помош како може да направам PayPal Account и да ставам пари како иде тоа оти ми треба нешто да купам од интернет,ке ми требаат 2 евра :smir:
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Па PayPal акаунт можеш да креираш со виртуелна VISA картица на Entropay. Можеш бесплатно да си креираш акаунт на www.entropay.com . После креирањето на Ентропеј акаунт, ти даваат виртуелна дебитна картица на која можеш да си ставиш пари преку сопствената (физичка) картица што ја имаш. Има и мала провизија али не е толку страшно. Јас користам Виза Електрон од НЛБ Тутунска Банка за да си ставам пари на виртуелната картица.

После креирањето на Entropay акаунт, користејќи лажни податоци можеш да си креираш акаунт на PayPal. На пример јас одбрав држава Хрватска, а пробав и со Албанија и се беше во ред. Си го ставив своето име,презиме,адреса, освен за држава си ставив Хрватска, а потоа пробав и со Албанија и немаше никакви проблеми. По креирањето на акаунтот, си ја ставив Виртуелната картица од Ентропеј (тие ти даваат број на картица, Expire Date, CVV, а за име,презиме,адреса можеш да си напишеш што сакаш). Пробав да купам од Ebay и трансакцијата помина. Ако имате проблеми слободно постирајте тука.
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Трошејте ги парите на пејпал оти ќе ти ја замрзнат сметката ... Мене само што ми ја замрзнаа завчера ... :nesvest:
 
А

Ајсшутер

Гостин
Дај бе кој има 2 или 5 долари нека ми порача нешто ке му пратам по пошта пари
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Здраво дечки..
Имам проблем при правење на PayPal...
Да ми објасните како да се регистрирам на друга држава не ми се јасни тие : Address Line , State , ZipCode , City , Phone numberWhy is this needed? И Каков телефон да направам леле боже со ме снајде. :baeh:
Е сега како да написам Град ко нема дрзава да селектирам...:vozbud:
 
B

Blacks

Гостин
Јас како шо знам не бива да се направи пеј пал акаунт од нашава земја... На црна листа сме ставени .... (сооО мааакии суууум се роооодилааа):tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom