Linux или Windows?

Кој оперативен систем е подобар?

  • Windows

    Гласови: 196 69,8%
  • Linux

    Гласови: 85 30,2%

  • Вкупно гласачи
    281

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Па од тука се според мене, развивање на софтвер е полесно на Windows. Ова е една од причините за поголемиот број на програми.
Тука си грешка :)
Линукс има поголем избор на развојни околини.

Значи вака, да не се разбереме погрено... полесно е да се направи софтвер за Windows, меѓутоа линукс има поголем арсенал на IDE.

После на Windows го има моќната .NET рамка.
A Moma и MonoDevelop ги заборави ? :)
И на линукс има имплементација на .NET технологија... до каде се со развојот на библиотеките незнам, али битно колку што го имам јас користено MonoDevelop дур работев со C#.NET се покажа солидно. :toe:
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
A Moma и MonoDevelop ги заборави ? :)
И на линукс има имплементација на .NET технологија... до каде се со развојот на библиотеките незнам, али битно колку што го имам јас користено MonoDevelop дур работев со C#.NET се покажа солидно. :toe:
Не ги заборавив ама не Моно не е 100 % имплементација. Со WinForms има најмногу бубачки.
 
Член од
16 февруари 2010
Мислења
56
Поени од реакции
0
Врска нема за шо збориш:smir:
како прво ставија Линукс, зашто е многу постабилен и затоа што нема вируси и компликации за него... и нормално не треба да го форматира пц то на секој месец... многу поиздржливи се... А за џамот се треба да му мислиш, кој антивирус, коа ќе кочи... коа ќе падне и шо ти не знам... и нормално формат на еден месец (зборам за пц кое е користено во образовни институции:smir:)
Од друга страна пак... Џамот за сервер и не го бива многу многу, плус тоа во мрежа не работи баш најдобро... Додека Линуксот за таа работа е доктор!:smir:
Кога се работи за мрежни поврзувања, во твоето школо како и во останатите на еден сервер се поврзани 6 пц-а...
Баш види ја поврзаноста на сите шест монитори, тастатури и глувчиња... се кој каде иде... па ќе видиш за шо ти зборам... таква поврзаност е многу покорисна кај Линуксот и многу поиздржлива... ипак секој ученик ќе си работи свое на својот пц во школо... а професорот ќе го надгледува шо работи, шо отвора кај него на пц...
Трето... Џамот веќе сите го знаеме, едноставен е и незнам шо ти не... а сакаме да постанеме нели е-држава... барем кампањата е таква... и ги поддржувам шо ставија линукс... зашто се шо правиш во него треба да го правиш логички и размислено... а не само да кликаш ок и крај... или инстал и готово... сакам да кажам оти со него и напредуваш повеќе во компјутерската техника :smir:
СТАБИЛЕН ЗА НЕСТАБИЛНИ ЛУЃЕ !
 

rosoner22

Milan sempre con te!!!!!!
Член од
12 март 2010
Мислења
108
Поени од реакции
12
За корисниците на Windows:

For small problem-restart
For big problem-reinstall
For very big problem-USE LINUX :smir:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
825
Поени од реакции
839
За кого како :toe:



Зашто 10 години наназад ?
Унапред го знам одговорот... бидејки линукс имаш пробано 2-3 пати, си видел не ти иде, си го баталил и сеа линукс = 10 години наназад, така ? :)

Кога сме кај модерното, кој кажал дека линукс не е модерен ?


Разгледај повеќе клипови за Beryl, знам дека ќе ти се допаднат. :)

Ете ти евекти на линукс и тоа повеќе одколку што сакаш, само како што кажав погоре, незнаеш што све нуди линуксот, а збориш за него (исто така и сите Windows корисници) :toe:

Едит: Заборавив да го спомнам и компиз менаџерот кој нуди разно разни десктоп ефекти.
Извини, ама ме мрза да пишувам и да објаснувам и да докажувам колку сум користел она или ова...Не зборам само за десктоп ефекти, и анимациони курци кои исто така можеш да ги добиеш со екстензии и преку XP ама сепак не е тоа тоа, да не се залажуваме... Исто така зборам за апликации кои што се далеку позаостанати во однос на истите на Windows.. Обичен пример земи Skype за Microsoft Па skype за linux и споредувај ги... До лани Linux немаше ни Video Call...
А па да не зборам за најновите апликациони помагала и видео игри...
Линукс си има свои предност и дел од нив набројав горе, но за домашна употреба и забава никогаш не би го користел..
 
Член од
28 март 2010
Мислења
67
Поени од реакции
2
Windows го користам долго време и за сеа добро ми служи... додкеа Linux е помалку познат и помалку знам да работам на него... инаку сеа се многу актуелни они Linux Edinbuntu, за едукација се наменети и се користат по школата
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Абе ја си порачав Ubuntu, ми стигна и се. Проблемот е што незнам дали да го инсталирам него место Windows-от. Читав некои десетина страни поназад али ништо да ме убеди на било кое од двете. Ќе замолам некој ако може набрзина да ми каже кои се предностите на Ubuntu-то наспроти предностите на Windows-от? И дали моќта на компјутерот има некаква улога во сето тоа?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Абе ја си порачав Ubuntu, ми стигна и се. Проблемот е што незнам дали да го инсталирам него место Windows-от. Читав некои десетина страни поназад али ништо да ме убеди на било кое од двете. Ќе замолам некој ако може набрзина да ми каже кои се предностите на Ubuntu-то наспроти предностите на Windows-от? И дали моќта на компјутерот има некаква улога во сето тоа?
Значи предностите на Linux се во брзината, безбедноста, серверите, програмирање и слично иако во последно време доаѓа до доста високо ниво на јузер френдли оперативен систем.
Linux оперативен систем инстлаиран на 256MB RAM работи побрзо од Windows * на 4GB RAM, немаш заебанции со вируси, сите програми ти се бесплатни, а послаба страна му се игрите и графиката.

Значи мој предлог ти е да го пробаш, односно да го инстлаираш како Dual-Boot со Windows-от заедно и сам да си заклучиш кој оперативен систем повеќе ти лежи.
Тука имаш целосен туторијал за почетници како да инстлаираат Linux dual boot со Windows (меѓутоа тоа важи само доколку WIndows-от е прв инсталиран, во спротивно ќе направиш глупост). :)

Едит: Мала забелешка, доколку го имаш Ubuntu 9.10 кермик коала би ти препорачал да причекаш до 29ти Април дека тогаш излегува новата верзија на Ubuntu, а кермик-от до сега се покажа прилично баговит, има грешки во компизот и кернелот (тука има повеќе).
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Значи предностите на Linux се во брзината, безбедноста, серверите, програмирање и слично иако во последно време доаѓа до доста високо ниво на јузер френдли оперативен систем.
Linux оперативен систем инстлаиран на 256MB RAM работи побрзо од Windows * на 4GB RAM, немаш заебанции со вируси, сите програми ти се бесплатни, а послаба страна му се игрите и графиката.

Значи мој предлог ти е да го пробаш, односно да го инстлаираш како Dual-Boot со Windows-от заедно и сам да си заклучиш кој оперативен систем повеќе ти лежи.
Тука имаш целосен туторијал за почетници како да инстлаираат Linux dual boot со Windows (меѓутоа тоа важи само доколку WIndows-от е прв инсталиран, во спротивно ќе направиш глупост). :)

Едит: Мала забелешка, доколку го имаш Ubuntu 9.10 кермик коала би ти препорачал да причекаш до 29ти Април дека тогаш излегува новата верзија на Ubuntu, а кермик-от до сега се покажа прилично баговит, има грешки во компизот и кернелот (тука има повеќе).
Пун ми е компјутеров со музика и филмови. Неам место за дуал-бут. Ќе видам деновиве ќе инсталирам, ќе видам што како. Фала инаку за советиве=)
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Пун ми е компјутеров со музика и филмови. Неам место за дуал-бут. Ќе видам деновиве ќе инсталирам, ќе видам што како. Фала инаку за советиве=)
Dual boot ти предложив за да не испадне да инстлаираш Linux, па да ти текне „Ејј.. не ми се допаѓа ова“ па ај наново Windows... или обратно.
Со dual boot ако не ти се допаѓа Linux-от можеш да го избришеш и просторот кој ќе ти остане повторно да му го доделиш на Windows партициите.

Лично јас Ubuntu Linux 8.10 верзија кај еден другар имам инстлаирано на простор од само 4.5GB (значи само оперативниот систем), такада, ако се одлучиш на dual boot колку за проба мислам дека доволни ќе ти бидат 6-7GB. (околу 5 за оперативниот систем и 1-2 за програми и слично). :)
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Dual boot ти предложив за да не испадне да инстлаираш Linux, па да ти текне „Ејј.. не ми се допаѓа ова“ па ај наново Windows... или обратно.
Со dual boot ако не ти се допаѓа Linux-от можеш да го избришеш и просторот кој ќе ти остане повторно да му го доделиш на Windows партициите.

Лично јас Ubuntu Linux 8.10 верзија кај еден другар имам инстлаирано на простор од само 4.5GB (значи само оперативниот систем), такада, ако се одлучиш на dual boot колку за проба мислам дека доволни ќе ти бидат 6-7GB. (околу 5 за оперативниот систем и 1-2 за програми и слично). :)
Абе штом ќе решам дека ќе го ставам ќе го држам некое време убаво да го испитам што како е. Инаку мојот 9.10 верзија е. Драјвери и такви ствари може да подесам самиот да си бара?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom