Linux или Windows?

Кој оперативен систем е подобар?

  • Windows

    Гласови: 196 69,8%
  • Linux

    Гласови: 85 30,2%

  • Вкупно гласачи
    281

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
За домашна употреба сега си правам муабет

Неможам да разберам зошто да корисам линкус??? Ерори немало па ако знаеш да го средиш виндосот како што треба и ако си му ставиш убава заштита немаш гајле!!!!

Незнам зошто би се мачел да исталирам една најпроста работа (скајп драјвери за вифи медиа плеер.....) кога на видносот ми е премногу лесно и поедноставо.

Има многу овдека што отишле на линкус за да се прават џек во малоооооо, демек јас линкус користам и знаам повеќе :tapp:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
За домашна употреба сега си правам муабет

Неможам да разберам зошто да корисам линкус??? Ерори немало па ако знаеш да го средиш виндосот како што треба и ако си му ставиш убава заштита немаш гајле!!!!

Незнам зошто би се мачел да исталирам една најпроста работа (скајп драјвери за вифи медиа плеер.....) кога на видносот ми е премногу лесно и поедноставо.

Има многу овдека што отишле на линкус за да се прават џек во малоооооо, демек јас линкус користам и знаам повеќе :tapp:
Линукс користам за комерцијални цели зашто е*аниот Windows кошта пари заедно и останатите софтвери за него (за еден мочан сајт да направам на Windows треба да дадам $1500), башка не ми нуди никаква заштита, а Линукс... ем не се замарам со никакви срања, ем си пичи ко луд, ем за беспари праам пари и да... џек сум. :icon_cool
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
користам windows од многу одамна ама скоро почнав и linux па ке ми каже ли некој нешто за тоа како да пуштам е*ано видео на тоа линуксот аман или некој плеер за него и дали ави форматот во линукс е дв. хелп :zid:
Формат C:/ и инсталирај Windows 7.
Имаш цел Media Center на располагање, без да читаш туторијали или воопшто да се конектираш на интернет. :)
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ахх заборавив, ти беше хакерот, ме хакираше и знаеш што оперативни системи иам инстлаирано :vozbud: :icon_lol:

Иначе, на едниот компјутер имам Ubuntu + XP затоа што мајка ми незнае да користи Linux, а на другиот компјутер имам само OpenSuSe.

П.С. Кога правиш споредба земи ја во предвид и цената (зашто не возиш бентли или ферари, претпоставувам дека и за нив ќе кажеш дека се подобри од твојата кола :toe:).
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ахх заборавив, ти беше хакерот, ме хакираше и знаеш што оперативни системи иам инстлаирано :vozbud: :icon_lol:

Иначе, на едниот компјутер имам Ubuntu + XP затоа што мајка ми незнае да користи Linux, а на другиот компјутер имам само OpenSuSe.

П.С. Кога правиш споредба земи ја во предвид и цената (зашто не возиш бентли или ферари, претпоставувам дека и за нив ќе кажеш дека се подобри од твојата кола :toe:).
Ако се земе цена, јасно е за во Македонија што е подобро.
Али, ако се земе просечен корисник, исто така станува јасно. :)

П.с. Цената може да се "прескокне", јебига...
Али да научиш "noob" на Линукс, кој не седнал ни на Windows дотогаш...мало морген.
Така да, убаво и си објаснил; ми се свиѓа новата парола:

"Инсталирајте Windows на домашните компјутери, мислете на мајките и бабите. "
:)
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Гледам има жар во дискусијава. Ако :)
Генерално се слагам со SkyDriver јасно е дека сите три (win, linux и mac) си имаат свои предности и недостатоци. Едноставно ништо не е совршено за некои работи е подобар linux за некои win, win се користи многу повеќе бидејќи е полесен и го користи целокупната популација додека за linux треба одредено искуство и неговата моќ е пред се безбедноста и секако бесплатниот софтвер на пазарот што е одлична алтернатива во однос на скапиот софтвер и самиот оперативен за/од microsoft.

За домашна употреба сега си правам муабет

Неможам да разберам зошто да корисам линкус??? Ерори немало па ако знаеш да го средиш виндосот како што треба и ако си му ставиш убава заштита немаш гајле!!!!

Незнам зошто би се мачел да исталирам една најпроста работа (скајп драјвери за вифи медиа плеер.....) кога на видносот ми е премногу лесно и поедноставо.

Има многу овдека што отишле на линкус за да се прават џек во малоооооо, демек јас линкус користам и знаам повеќе :tapp:
Зависи што работиш. Не можеш да генерализираш.
+Голема предност заштедата на пари.
Пример кога би работел со веб сервери apache за linux ти е незаменлив. Многу зависи за што ти треба ако играш игри и не ти чуе за други работи нормално дека нема да користиш linux.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ако се земе цена, јасно е за во Македонија што е подобро.
Али, ако се земе просечен корисник, исто така станува јасно. :)

П.с. Цената може да се "прескокне", јебига...
Али да научиш "noob" на Линукс, кој не седнал ни на Windows дотогаш...мало морген.
Така да, убаво и си објаснил; ми се свиѓа новата парола:

"Инсталирајте Windows на домашните компјутери, мислете на мајките и бабите. "
:)
Е вака, по ред... значи еве го моето мислење за оперативните системи, тие се можностите/предностите/слабостите на оепративните системи кажано во кратки црти што значи дека колку и да се инатиме кој оперативен систем е подобар, нема ништо да направиме и крајниот заклучок останува самиот корисник да си одбере кој оперативен систем највеќе му лежи.

Што се мени тиче, не ми е проблем кој оперативен систем го користам, исто така ништо не ми менува каков оперативен систем користат останатите корисници, али најудобно се осеќам кога користам линукс.

Океј тоа, али пази сега... Joey се убацува дека линукс користеле само за да се праат џек во маало и јас како линукс корисник како треба да реагирам на ова ?
Ако го земам во предвид дека Joey линукс не користи поради тоа што неможе да инсталира скајп, ондак треба да кажам дека Windows користат оние кои се ниско интелигентни и немаат способност за користење на друг оперативен систем...
Е сеа ти како Windows корисник, како би се осеќал, да ти се убацам и да ти кажам дека Windows користиш затоа што не си доволно интелигентен за да инсталираш скајп на линукс ?

Не е баш вкусно, нели ?

Горенаведеното го земав само како пример, да не ме сватите лично.

Ако има некој кој се нафаќа на реална и нормална споредба на оепративните системи, нека повели, ќе се „наддваме“ кој оперативен систем има предности/слабости, ќе дознаеме нешто ново, ако некој греши ќе биде поправен од некој трет итн итн...

Реферат напишав. :vozbud:
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
За мене лично повеќе ми одговара да користам Windows. Значи за моите потреби поубаво ми е на Win, (потребите се: Игри, Сурфање, Чет, Видео - повици, пробување на програми )
А во врска со вирусите , на било кој Windows да ставиш асален анти-вирус, и да знаеш барем малку безбедно да сурфаш и од каде да симнуваш програми и било каков вид на софтвер, не треба да се плашеш од вируси.
а бтњ.. ако се заразе, преинсталација.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
401
Поени од реакции
1
Е вака, по ред... значи еве го моето мислење за оперативните системи, тие се можностите/предностите/слабостите на оепративните системи кажано во кратки црти што значи дека колку и да се инатиме кој оперативен систем е подобар, нема ништо да направиме и крајниот заклучок останува самиот корисник да си одбере кој оперативен систем највеќе му лежи.

Што се мени тиче, не ми е проблем кој оперативен систем го користам, исто така ништо не ми менува каков оперативен систем користат останатите корисници, али најудобно се осеќам кога користам линукс.

Океј тоа, али пази сега... Joey се убацува дека линукс користеле само за да се праат џек во маало и јас како линукс корисник како треба да реагирам на ова ?
Ако го земам во предвид дека Joey линукс не користи поради тоа што неможе да инсталира скајп, ондак треба да кажам дека Windows користат оние кои се ниско интелигентни и немаат способност за користење на друг оперативен систем...
Е сеа ти како Windows корисник, како би се осеќал, да ти се убацам и да ти кажам дека Windows користиш затоа што не си доволно интелигентен за да инсталираш скајп на линукс ?

Не е баш вкусно, нели ?

Горенаведеното го земав само како пример, да не ме сватите лично.

Ако има некој кој се нафаќа на реална и нормална споредба на оепративните системи, нека повели, ќе се „наддваме“ кој оперативен систем има предности/слабости, ќе дознаеме нешто ново, ако некој греши ќе биде поправен од некој трет итн итн...

Реферат напишав. :vozbud:
Best answer. Bravos. :wink:
 
?

..........

Гостин
Незнам зошто би користел линукс, од едно пц, ми треба интернет, медија, игри, тра некој програмчиња,
го имам и линуксот пробано убунту, не ми се допага.:toe:
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Ме интересира мислење за овие оперативни системи. Јас сум на Линукс и не планирам да се вратам на виндоус. Нема вируси, нема ерорс и ништо слично.
Пријателе, никој што отишол на Linux, не планира да се врати на Windows.

Инаку јас одбирам Linux од твојата анкета.
Инаку за оперативен систем Mac OS X :)

 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
825
Поени од реакции
839
Linux е добар за сервери, кодирање, мрежа, и троа сигурност.
Се друго е да не кажам чкарт..

Кога би бирал за домашна употреба Windows без двоумење или онаа другата алтернатива (Windows 7? - It's too late, I got a Mac :( ), сепак сакам да сум модерен човек, и ми е убаво кога гледам ефекти, анимации, убави дизајни..
Linuxot за домашна употреба значи враќање 10 години назад и е исто како да користиш Windows me, само без дупки и blue screen курци :D

Имајќи го предвид што е бесплатен, и состојбата кај нас, и не е толку лош Linuxot ;)
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Linux е добар за сервери, кодирање, мрежа, и троа сигурност.

Се друго е да не кажам чкарт..
За кого како :toe:

Кога би бирал за домашна употреба Windows без двоумење или онаа другата алтернатива (Windows 7? - It's too late, I got a Mac :( ), сепак сакам да сум модерен човек, и ми е убаво кога гледам ефекти, анимации, убави дизајни..
Linuxot за домашна употреба значи враќање 10 години назад и е исто како да користиш Windows me, само без дупки и blue screen курци :D

Имајќи го предвид што е бесплатен, и состојбата кај нас, и не е толку лош Linuxot ;)
Зашто 10 години наназад ?
Унапред го знам одговорот... бидејки линукс имаш пробано 2-3 пати, си видел не ти иде, си го баталил и сеа линукс = 10 години наназад, така ? :)

Кога сме кај модерното, кој кажал дека линукс не е модерен ?


Разгледај повеќе клипови за Beryl, знам дека ќе ти се допаднат. :)

Ете ти евекти на линукс и тоа повеќе одколку што сакаш, само како што кажав погоре, незнаеш што све нуди линуксот, а збориш за него (исто така и сите Windows корисници) :toe:

Едит: Заборавив да го спомнам и компиз менаџерот кој нуди разно разни десктоп ефекти.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Сите се добри, и скоро изедначени. Сите 3, и вин и мек и линукс имаат добра основа, добра сигурност. На крајот иди прашање цената, кој има повеќе програми, кој има подобра техничка поддршка, на кој полесно се развива софтвер.

Прво за сигурноста. Windows не е поранлив од Linix, исти се. Само нубови ќе речат дека е така ќе викаат наоколу, windows не чини вин не чини. MS уште ко ја правеше NT платформата искористи многу концепти од UNIXот. Еве пример ставија систем со ACL и Tokens и го направија подобар, поконфигурабилен од колку кај UNIX. Е сега, се до Виста овие листи за контола на пристап (ACL) не беа баш најдобро конфигурирани. Во Виста ги средија листите го подсредија системот за повеќе корисници, го ставија UAC. и оп драстично подобрена сигурност. Истa како на линукс. Значи еден од поголемите проблему беше конфигурацијата на ACL. Во Виста не ставија 100% нов систем туку добро го средија. Тоа што нема многу вируси за Линукс е најмногу заради популарноста. А на Виста/7 вирусите што ги има не се многу ефективни. Најважно е да се држи UAC вклучен.

За развивање на софтвер. Ако не сметаме рамки, и двете APIња бркаат работа. На ниво на АПИ од ОС, за графичкиот дел, windows има GDI, linux има X11 систем. Велат X системот бил многу лош. ГДИ бил добар. На повисоко ниво кај Windows има MFC и тој е еден. Има и други рамки ама сите заедно работат на еден систем.
Кај Linux има GTK, KDE и други. Gnome/GTK и Qt/КДЕ се добри ама тој што го прави софтверот треба да избира меѓу двете. И ако се направи програма врз едното нема туку така да работи на линукс кој го има другото (има некои зафрканции).
После на Windows го има моќната .NET рамка.
На Windows го има DirectX API. За правење игри и за софтер кој работи со мултимедија (плеер на филм, звук, медиа центри и слично) DirectX е прилично подобро од APIњата понудени од Линукс (OpenGL за 3д, за другите работи незнам). Затоа никој не прави игри за Линукс, а софтверот за мулимедија е генарално подобар на Windows.
ИТН.

Па од тука се според мене, развивање на софтвер е полесно на Windows. Ова е една од причините за поголемиот број на програми.

За веб софтвер е поинаку. Линуксот како бесплатен, со бесплатен веб сервер и база е доста користен. Windows Server со IIS е можи подобар од Linux+Apache комбинација, ама зошто да плакаш 1000$ за Win Sеrver кога PHP (најкористен јазик за Веб развој) работи и на едното и на другoто.
Windows Server се исплати за некој големи проекти каде предностите негови ќе се покажат на дело.

Доста е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom