Linux или Windows?

Кој оперативен систем е подобар?

  • Windows

    Гласови: 196 69,8%
  • Linux

    Гласови: 85 30,2%

  • Вкупно гласачи
    281
J

JOEY JORDISON

Гостин
Windows(стручно не мислам да го објаснувам и ја ќе си бидам краток како и The Boy SR:toe:)
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
ne sum koristel linux samo Windows zatoa nema da glasam.
btw zasto tolku seriozno? so kolku e los windowsot ili kolku linux e tapa?
bottom line za sekoj ne se isti korisnickite pobaruvanja nekoj audio,video,igri
za nekoj drug korisnik office,net zastita...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
A ja зимате цената на виндоусот у обзир? Или ова е “Linux или кракуван Windows?“
 
Член од
12 август 2009
Мислења
15
Поени од реакции
1
Sum rabotel i na linuks , windows veke rabotam ama Apple e nesto sosema razliceno .
Apple e mnogu pati podobar od LINUX a so Windoews imaat nekolku razliki ,
 
Член од
26 февруари 2010
Мислења
19
Поени од реакции
5
Sum rabotel i na linuks , windows veke rabotam ama Apple e nesto sosema razliceno .
Apple e mnogu pati podobar od LINUX a so Windoews imaat nekolku razliki ,
Епа друже, прва работа не се вика Apple, него се вика OSx. Друга и побитна работа, OSx е слободно базиран на Линукс.

За крај, сите оперативни системи си имаат свои плусеви и минуси, зависно за што го користиш компот.
1. Линукс е најбезбеден, тоа е неприкосновено, така да ако ти е компот за работа, листање нет (мада флешот е шит, што е кривица на Adobe, пошто плеерот не е open source, па само они можат да го средуваат, а нејќат) гледање филмови, слушање музика, онда, зимај некое Линукс Дистро (Убунту, Опен Сусе, Мандрива итн итн) и фурај

2. Ако си гејмер, не размислувај за линукс, пошо нема кујзнае колкав избор на игри за линукс, постои некаква поддршка преку Wine, што е леер за да можеш Windows програми да пушташ на линукс.

3. OSx не го ни ставам во конкуренција, пошто е болка во задникот за да се инсталира на обичен PC, со газилијарда опасни ствари како менување на биосот и остало.

Заклучок, сите три система се ШИТ на свој начин, само треба да си размислиш за што ти е компот.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
3. OSx не го ни ставам во конкуренција, пошто е болка во задникот за да се инсталира на обичен PC, со газилијарда опасни ствари како менување на биосот и остало.
Приколка наменета за камион ќе ја влечеш со кола ? :)

OS X не е за наменет за обичен компјутер башка има огромна разлика помеѓу мекинтош и хекинтош. :toe:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Сакаш да кажеш дека ПЦ не може да придвижи OSx, пошто мекинтошите се појаки компови? не ти ја разбрав споредбата:helou:
Правиш муабет за мекинтош, хекинтош или нешто сосем трето ?

Прочитај го болдираниот дел:
...
OS X не е за наменет за обичен компјутер башка има огромна разлика помеѓу мекинтош и хекинтош. :toe:
За класично инсталирање на OS X на обичен компјутер незнам, можда може, али тоа би било исто како споредбата што ја кажав погоре, приколка за камион да ја влечеш со кола.

Ако имаш милост према компјутерот не би го направил тоа.

Иначе муабетот ми беше дека го отфрлаш OS X од конкуренција само затоа што бил болка во задникот да се инстлаира на машина за која не е наменет. :toe:
 
Член од
26 февруари 2010
Мислења
19
Поени од реакции
5
Правиш муабет за мекинтош, хекинтош или нешто сосем трето ?

Прочитај го болдираниот дел:


За класично инсталирање на OS X на обичен компјутер незнам, можда може, али тоа би било исто како споредбата што ја кажав погоре, приколка за камион да ја влечеш со кола.

Ако имаш милост према компјутерот не би го направил тоа.

Иначе муабетот ми беше дека го отфрлаш OS X од конкуренција само затоа што бил болка во задникот да се инстлаира на машина за која не е наменет. :toe:
Па мислам дека треба да се земе во предвид кога се бира најдобар OS и таа варијанта, односно дали е компатибилен со повеќето компови. Инаку зборам за OSx, хекинтош е само олеснета варијанта на инсталирањето, али е далеку од леснотијата на инсталирање windows или линукс. Оф топик, малце е глупа споредбата од старт, пошо ако више се споредува Линукс, треба да се споредува со ДОС а не со виндоус :D:vozbud: нормално, се мисли за некое негово Дистро
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Па мислам дека треба да се земе во предвид кога се бира најдобар OS и таа варијанта, односно дали е компатибилен со повеќето компови. Инаку зборам за OSx, хекинтош е само олеснета варијанта на инсталирањето, али е далеку од леснотијата на инсталирање windows или линукс. Оф топик, малце е глупа споредбата од старт, пошо ако више се споредува Линукс, треба да се споредува со ДОС а не со виндоус :D:vozbud: нормално, се мисли за некое негово Дистро
Неможе да се прави споредба на оперативните системи, колку и да се инатиме на крај ништо нема да испадне.

Во претходните постови имам постирано какво е моето мислење:

- Сервери, безбедност, кодирање = Linux
- Графика, дизајн... мултимедија = OS X
- Нешто поуниверзално со многу дупки = Windows

На кратко кажано тоа би било реална споредба според мене, а ако навлеземе во детали ќе се заинатиме за нешто и на крај прак ништо нема да направиме. :)
 
Член од
26 февруари 2010
Мислења
19
Поени од реакции
5
Неможе да се прави споредба на оперативните системи, колку и да се инатиме на крај ништо нема да испадне.

Во претходните постови имам постирано какво е моето мислење:

- Сервери, безбедност, кодирање = Linux
- Графика, дизајн... мултимедија = OS X
- Нешто поуниверзално со многу дупки = Windows

На кратко кажано тоа би било реална споредба според мене, а ако навлеземе во детали ќе се заинатиме за нешто и на крај прак ништо нема да направиме. :)
Респект, или да си го повторам заклучокот, секој ОС е шит на свој начин.:salut:
 

T81

The Chosen One
Член од
15 ноември 2009
Мислења
229
Поени од реакции
6
користам windows од многу одамна ама скоро почнав и linux па ке ми каже ли некој нешто за тоа како да пуштам е*ано видео на тоа линуксот аман или некој плеер за него и дали ави форматот во линукс е дв. хелп :zid:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
користам windows од многу одамна ама скоро почнав и linux па ке ми каже ли некој нешто за тоа како да пуштам е*ано видео на тоа линуксот аман или некој плеер за него и дали ави форматот во линукс е дв. хелп :zid:
Ако правиш муабет за *buntu ондак ѕирни ја темава „Инсталација и подесување на Ubuntu

Иначе видеа можеш да гледаш и на стандардниот плеер, само не сум сигурен можда ќе ти требаат кодеци да инсталираш, али како и да е, инстлаирај VLC плеер и мука ќе немаш. :)

Код:
sudo apt-get install vlc
 

Kajgana Shop

На врв Bottom