Што научивте од последната врска во која бевте?

Член од
10 септември 2009
Мислења
142
Поени од реакции
14
Научив дека не треба да верувам на никој безусловно, дека не треба да покажеш колку некој ти значи бидејќи луѓето ќе го искористат тоа, научив дека без разлика што и да направиш никој нема да ти каже фала, ќе ти ги памтат само лошите работи и грешките а ни на крај памет нема да им текне дека некад си направил нешто добро за нив. Колку поише ќе попушташ и ќе дозволуваш толку поише ќе ти се качат на глава... и научив дека секој може да каже ТЕ САКАМ ама ретко кој го мисли... и научив дека љубовта е за нигде!
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Учам дека морам да се грижам за другите луѓе повеќе.
Учам дека морам да го разигрувам нивниот дух, не да го кочам.
Учам дека е многу значајно човек да биде она што е, т.е. да биде доволно храбар за тоа.
Учам дека морам во секој момент да давам сè од себе, постојано.

И уште тоа го учам. И цел ми е да го научам.
 
O

Out Boy

Гостин
Научив дека сум способен да ја прекинам врската, без разлика колку сум ја сакал особата, доколку нашите интереси и цели во поголемиот дел се разликуваат.

Научив дека едноставно, не можам да издржам со особа која имала барем три партнери повеќе од мене :vozbud: но не како услов јас да билдам искуство, туку да побарам некој близок на моето :kesa:

Научив дека не можам да бидам со особа која споменува групен секс како пример од секојдневието и како нешто кое “спасувало врски“.

Научив дека не можам да бидам со особа со која делам различен став во однос на политиката, патриотизмот, секојдневниот живот, семејството и неговото формирање, кругот на пријатели, финансиите, приоритетите...

Со еден збор, научив дека не можам да бидам со особа со која се согласуваме само во кревет. Понекогаш, дури, и таму имало проблеми и недоверба...

Значи, од последната врска во која бев, научив што навистина сакам: искреност и разбирање, блискост во ставовите и темпераментот, блискост во начинот на комуницирање, и најважно: БЛИСКОСТ ВО МОРАЛНИТЕ ВРЕДНОСТИ. А таков партнер ќе имам. Набрзо.
 
Член од
17 ноември 2009
Мислења
5
Поени од реакции
1
Nauciv deka ne treba da zaglavuvam u dugacka vrska, again, koga uste na pocetokot znam deka nema da ne bide, nauciv da begam sto podaleku od ljubomoren maski svet koj ne znae da se kontrolira iii nauciv deka ne treba da go zapoznavas so potesnata familija dodeka ne bides sigurna deka istoto vredi
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Честопати знаеме да кажеме животот е школо. Се што ни се случува е школо и сите ние учиме многу од тоа...па така и од врските во кои сме биле.
Значи темава е да си кажеме што научивме од последната врска во која бевме.


Еве да почнам прва. Научив дека имам тежок карактер и не знам да покажувам чувства. И додека сите ми го кажуваа истово јас не верував..ама се уверив самата во тоа.

Па повелеле.
Дека ако најдеш совршена љубов, и кога нема да се создаде некој проблем да ја уништи таа врска, или други луѓе, тогаш смртта ќе ти уништи се. Сега знам што мислат кога велат додека смртта не ве раздели ... :cry:
 

Lucy in The Sky

A girl with kaleidoscope eyes
Член од
8 март 2009
Мислења
304
Поени од реакции
34
Од последната врска научив дека љубовта се гради постепено. Дека е потребно повеќе време и запознавање за вистински да засакаш некој. Но, и дека сето тоа е залудно ако ја нема магијата што ја носи првиот впечаток, да не речам поглед.
 

Zodiak DJ

♥ I feel you... Anyway ♥
Член од
8 август 2009
Мислења
286
Поени од реакции
21
Научив едно нешто... дека секој не е способен да гледа од носот подалеку... и дека својата врска ја темели на своите лични убедувања... гледа како секој час да ти го направи поневозможен, да те плетка во клопчето на сопстевниот психо-параноичен ум... Тоа е има и такви личности, каде сомежите во самите себеси ги префрлаат на другите... нивната неспособност да направат нешто повеќе во врската освен да критикуваат и да се полнат себе си психички дека се подоби, да си прават филм дека секогаш се во право и дека нивните ставови (со двојни аршини) се баш тие оние на кои треба да се заснова светот ... За жал мора да постојат... за да ти кажат дека се тие правеле, дека ако не те сакале ќе ти раскинеле порано, а не сега, иако ти признале дека сомежите ги воделе уште првиот момент... кој апсурд.... да глумиш љубов... да изигруваш нешто... да правиш дека некој е сомниетлен, затоа што не биле сигурни во тоа што го чуствуваат... Ахххх тоа е... Лоши луѓе... но мора да постојат заради рамнотежа... сепак има нешто добро и во нив... ама касно ќе го откријат...за жал... односно откако како бумеранг ќе им се врати тоа што ти го правеле...:toe:

You and I have lived through many things.
I'll hold on to your heart.
I wouldn't cry for anything,
But don't go tearing your life apart.

I have seen fear. I have seen faith.
Seen the look of anger on your face.
And if you want to talk about what will be,
Come and sit with me, and cry on my shoulder,
I'm a friend.
And if you wan...t to talk about it anymore,
Lie here on the floor and cry on my shoulder,
Once again.
Cry on my shoulder,
I'm a friend.




Научив дека не треба да верувам на никој безусловно, дека не треба да покажеш колку некој ти значи бидејќи луѓето ќе го искористат тоа, научив дека без разлика што и да направиш никој нема да ти каже фала, ќе ти ги памтат само лошите работи и грешките а ни на крај памет нема да им текне дека некад си направил нешто добро за нив. Колку поише ќе попушташ и ќе дозволуваш толку поише ќе ти се качат на глава... и научив дека секој може да каже ТЕ САКАМ ама ретко кој го мисли... и научив дека љубовта е за нигде!

Е донекаде си во право... искрено убаво кажано.. но не сакам да генерализирам... има и вакви личности како што ги опиша... многу добро.. но секогаш има и она... д брајд сајд... и јас верувам во тоа... ако не знаел/знаела да те цени ... ќе научи кога ќе му/и се врати како бумеранг сето тоа во наредната врска... верувај другарке... :) А љубовта е за сегде... дамо треба да знаеш да ја насочиш... понекогаш грешно понекогаш правилно... но тоа е... таков е животот...
 
Член од
18 ноември 2009
Мислења
25
Поени од реакции
0
јас само едно би рекла : не започнувај врска без љубов,ниту пак од сожалување!!!!!!
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
сите се забавуваја додека јас се траштев по саканиот..али тоа сега сигурно нема да пцујам за него не е фер...иначе добра школа е секоја врска дали ви била кратка или долга....

ако био добар не би био бивши:pos2:
 

Zodiak DJ

♥ I feel you... Anyway ♥
Член од
8 август 2009
Мислења
286
Поени од реакции
21
сите се забавуваја додека јас се траштев по саканиот..али тоа сега сигурно нема да пцујам за него не е фер...иначе добра школа е секоја врска дали ви била кратка или долга....

ако био добар не би био бивши:pos2:
Донекаде си у право... :)) Скоро 60%, ама пак... тоа е тоа...:helou::smir:
 
Член од
24 април 2010
Мислења
34
Поени од реакции
2
Научив каков тип на машки не ми прилегаат ;)
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
јас само едно би рекла : не започнувај врска без љубов,ниту пак од сожалување!!!!!!
Се сложувам со тебе..Не започнувајте нешто со некој кого не го сакате ,пошто на крај сигурно нема да бидете со таа личност...
 
Член од
23 мај 2010
Мислења
43
Поени од реакции
5
јас само едно би рекла : не започнувај врска без љубов,ниту пак од сожалување!!!!!!
И јас се согласувам потполно со ова...направив таква грешка и сама си донесов последици. А и ако не си доволно сигурен не започнувај ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom