Филмови кои мора да ги изгледаш!

Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Филмови кои мора да ги изгледате пред да умрете според мене се:
Matrix Trilogy
Gladiator
The Boondock Saints
The Professional
Forest Gump
The Recruit
300
 
K

kaiser soze

Гостин
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]Glory, The Shawshank Redemption, Apocalypse Now, Full Metal Jacket, The Usual Suspects, One Flew Over The Cuckoo`s Nest, The Elephant Man, Dances with Wolves, Platoon, The Sixth Sense, Forrest Gump, Braveheart, Saving Private Ryan, Pulp Fiction, American Beaty, Schindler`s list,Silence of the Lambs...

Можеби заборавив некој од филмовите кои ме восхитиле,но и така листата ми е предолга.Од филмовите кои ги споменав,не можам да издвојам некој особено,сите ми се подеднакво драги и омилени.



http://www.imdb.com/title/tt0111161/
[/SIZE][/FONT]
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Mystic River (Sean Penn........стварно погледнете го филмот многу е добар.........кој сака линк за даунлоад нека пише ПП ќе му пратам)!!!!!!!!!!!!!!!

Righteous Kill (Ал Пачино и Де Ниро....исот кој сака линк нека пише ПП)!!!!

Unknown (Jim Kaivezel, Greg Kinnear..........................)

ЕЕЕЈ сега имам милион ама не ми текнуваат во моментот!!!!

Од македонските : Црно Семе е најдобар!!!!!

Ах да и од комедиите: Wild Hogs (John Travolta, Tim Allen, Martin Lawrence i William H. Macy)!!!!!!!!!
 
Член од
24 август 2006
Мислења
136
Поени од реакции
45
И едно прашање за филмот Shawshwenk Redemption, дали е оној кога ќе избега од затворот и ко ќе влезе управникот на затворот кај него у келија и кај што ја направил овој дупката за бегство залепил постер???
Ако е тој мислам нема подобар филм за сите вљубеници на филмови со бегства од затвори, и такви напнати филмови нема.:smir:
Прво одговор...ДА тој е филмот,Енди го користи постерот на Raquel Welch за да ја покрие дупката во ѕидот низ која бега.:salut:
Второ мислам дека има подобар филм кој обработува бегство од затвор,и не кој било затвор туку култниот Алкатраз во Сан Франциско.
За помладите ДА и овој филм треба да го изгледате ако не пред да умрете,тогаш бар пред да ве затворат за некое транзициско злодело.:tv:



Ете како изгледаа филмовите пред 30-тина години...понормално нели!?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.614
Поени од реакции
18.062
12 филма кои никако не смее да се пропуштат:
  • The Pursuit of happiness
  • The fountain
  • Fight Club
  • Vannilla Sky
  • Perfume
  • In to the wild
  • A walk to remember
  • 7 pounds
  • Bravehearth
  • Interview with the vampire
  • The Pianist
  • The man from the earth
:smir:​
 

BlaCk FiRe

`Going NoWhere`
Член од
21 март 2008
Мислења
637
Поени од реакции
18
Има едени филмови кој веруем дека никој не ги пропуштил "Жикина Династија" :pos: :pos: :pos:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.614
Поени од реакции
18.062
А од акции се издвојуваат борнеовиот идентитет, борнеовата надмоќ и борнеовиот ултиматум - филмовиве го пичат 300 на саат :violent1::kickbox:
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
- „Head on“ ( 2004 ) - Фатих Акин е режисер , а ова е неговиот врв во кариерата . Драма за млада девојка ( германска - туркиња ) модерна приказна за патриархалното на европските турци .
- „Amores perros“ ( 2000 ) - Ињариту , лично доста го респектирам делото на човеков - замина и во Холивуд и остана доследен на својот стил и темперамент , приказната зборува за три стории испереплетени со иста судбина од три различни општествени слоеви во Мексико .
- „Fabuleux destin d'Amelie Poulain“ ( 2001 ) - Жане ми е еден од трите омилени режисери - овој ми е еден од трите омилени негови филмови , прекрасна приказна со среќен крај прикажана на луд начин .
- „Y tu mama tambien“ ( 2001 ) - преку овој филм го засакав Латино-американското кино , дволичноста , филувана со тажен крај , приказната те замислува од кинотот до дома си одев легнав да спијам ... се разбудив и сеуште мислев за филмов .
- „Ovosodo“ ( 1997 ) - шармот на италијанските филмови , онака навидум лесна сторија ... но колку ли е само тешка ? Респект за филмов !
- „Acid house“ ( 1998 ) - сценариото е на Ирвин Велш - екипата од „Треинспотинг“ , три приказни споени на платно , кој сака луди стории - нека го изгледа подитно .
- „Smultronstallet“ ( 1957 ) - класика од Бергман , овој филм можеби е и „татко“ на психолошките филмови , во класичниот црно-бел стил ... мммм мм ама го сакам филмов !
- „Cache“ ( 2005 ) - прекрасна приказна за „детската љубомора“ - какво дело само !
- „Dnevnoy dozor“ ( 2006 ) - руското кино никофаш незастана , овој филм ги покажува тенденциите во модерната руска кинематографија - акција со вампири , страшна работа е филмов .
- „Mou gaan dou“ ( 2002 ) - модерна приказна и моделот на оскаровецот „Департед“ т.е - целиот филм е она што е и департед кој не верува нека го погледне и нека се увери .
 
Ј

јовица11

Гостин
Еве и моја листа на маст си-мувис:
*Casablanca*

Класика која мора да се види и не само поради Богарт и Бергман,не поради бессмртните теми како војна и љубов,туку поради маестралното сценарио и незаборавните реплики во истото.
*Gone with the wind*

Поради многу нешта,но најмногу поради Скарлет О Хара
*ET-Extra Terrestrial*

Затоа што е мастер-пис
*Armageddon*

Зошто?!Затоа што е филм кој ќе ве помрдне од место,затоа што има саундтрак кој ќе ви ги подигне сите влакна на вашата кожа,поради Лив :pipi:...
*Legends of the fal*

Поради приказната,поради маестралните Џулија Ормонд,Бред Пит и Ентони Хопкинс,поради прекрасното сценарио,режија и незаборавните пејсажи.Но пред се , поради легендата...
*Some like it hot*

Мојот омилен филм-евер!Не ги сметам за филмомани оние кои не го имаат гледано овој филм.Маестрална глума,саркастично и интелигентно сценарио,но пред се поради оваа реплика...
- Ehhhh... I'm a man .
- Well, nobody's perfect. .... :cuc:
*Sweet november*

Поради незаборавната и несекојдневна љубовна сторија.Поради преубавата Шарлиз:back:
*Eight below*

За оние кои ги сакаат кучињата како мене,филм кој ќе ве потресе и ќе ве натера да помислите барем за миг на некој друг,пред себеси...
*Lord of the rings the return of the king*

Круната на триологијата на Толкин.Најбрзо поминати три часа поминати во кино/пред ТВ.Единствен филм кој е подобар од книгата.
*Ben-Hur*

Не само затоа што е филм кој има освоено најмногу златни статуетки,туку затоа што е спектакал кој најуверливо ја има доближено сликата од оној век во мојата глава.Ремек дело!
*Slumdog millionaire*


Не знам дали дека уште сум под импресии,или дека со години немам гледано нешто толку проклето добро,но филмот е со еден збор ГЕНИЈАЛЕН!:cuc::cuc::cuc:
 

McMurphy

натчовек
Член од
14 ноември 2008
Мислења
160
Поени од реакции
33
The count of Monte Cristo
Autumn in new york
The gilr next door
Prestige
American Pie (All)
laenje na zvjezde (srpski inace, ama nema da ve razocara)
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
192
Поени од реакции
10
ТЕТОВИРАЊЕ

слободно можам да кажам веќе антологиски македонски филм

Обавезно, кој не го гледал да го гледа на МТВ во недела мислам во 20:45
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Gladiator морате да го гледате па после умрете :)

* Gladiator
* The Last Samurai
* Hulk
* Hanibal
* Ghost Rider
...
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Man On Fire


Еден од најдобрите филмови според мене.
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
The Green Mile-Филм кој ме оставил без зборови и многууу солзи.


 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
123
Поени од реакции
2
Filmovi koi mora da gi poglednete:

1. 2Fast 2Furious
2. Green Street Hooligans
3. Troya
4. Rush Hour(po moznost site delovi)
5. Bad Boys 2
6. Triple X 1 i 2
7. Wellcome To The Jungle
:salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom