Проблеми со спиење

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
ако не си ја земам мојата перница на која не давам НИКОЈ да и се доближи ни спиење ни сонување ни ништо нема
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
19
Поени од реакции
0
Мислам сепак дека темата не е отворена да ги кажувате вашите проблеми и слично....ако може малку повеке да се потрудиме и да преминеме на совети добро ке дојдат и стручните совети ...:nesvest:
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Еве јас најдов нешто, па повелете читајте.Се надевам нешто ќе ви помогне.

Еве неколку совети каква храна е пожелна, а каква не, за лицата кои патат од несоница.
Па така, овие лица би морале да ги избегнуваат чоколадото, кафето,
разните крци и апетисани, лутата, солената и конзервираната храна.
Од друга страна, за лесен сон се препорачуваат тестенини, ориз, леб,
јачмен, варени јајца, месо, риба, младо сирење и различен зеленчук.
Овие видови храна во себе содржат амино киселини, кои го поттикнуваат
лачењето на серотонинот, инаку невропреносник вклучен во процесот на
спиење и помнење.
Салатата, лукот, кромидот, репката и зељето исто така имаат смирувачки својства што го олеснуваат сонот.
Кон храната што го олеснува сонот спаѓа и чаша топло млеко, кое одлично
делува за ублажување на нервозата и несоницата, но и ја намалува
киселината во желудникот.
Колаче полно со обични јагленихидрати и шоља чај засладен со мед ќе го опуштат мозокот.

Одржувајте рутина – поместувањето на вообичаениот ритем на спиење, обично преку викенд, негативно се одразува на спиењето преку недела.

Одете на спиење кога сте уморни – немојте пред време во кревет со мислата “морам да заспијам„. Ако сепак сте легнале кога ви се спиело, а поради некоја причина сонот „избегал„ , станете, направете нешто што ве релаксира во друга соба, а потоа пак вратете се в кревет кога ќе бидете спремни за спиење. Измачувањето со тоа „морам да заспијам„ само е штетно.
 
S

stereo m'c

Гостин
најлошо спиење во мојот живот го имав вчера....така лошо сум сонувал !!! кога станав од спиење како да сум растоварал два камјони со цигли...цел ден ми е таков никаков....
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
најлошо спиење во мојот живот го имав вчера....така лошо сум сонувал !!! кога станав од спиење како да сум растоварал два камјони со цигли...цел ден ми е таков никаков....

Од времето ти е.:pos2::pos2:
 

Mrs. Vedder

red cloud at sundown
Член од
12 февруари 2009
Мислења
984
Поени од реакции
66
Ја немам проблем со несоница, ја имам друг проблем-премногу спијам мајката, незнам до што е ама не е здраво ни тоа а никако да се одвикнам, ми преминува во секојдневна навика.Лек?? :vozbud::vozbud:
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
Ич не спијам, сабајле се будам неам снага за ништо и пола саат дремам за да ми дојде сила :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Правете како мене. Замарајте се со нешто убаво и ке си легнете ем заморни ем смирени и без нервоза. И одма се заспива.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom