Обид за замолчување на македонскиот патриотизам!

Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Ова е реален свет во кој живееме братче. Поготово сферата во која ти сакаш да влезеш е полна со крвопијци. Или ќе газиш или ќе те газат.Ти си имаш една цел, Шпиц си има друга цел. Шпиц сака да продава весници , ве искористи вас , ве бапна на насловна и продаде повеќе весници. Колку побрзо го прифатиш ова како факт толку подобро за тебе.
совет- без финансии и со структура на членство со просек од 21 година никој,ама баш никој нема да ве свати сериозно . Заситеќе бидете...дечишта што немаат што да праат.
Регистрирајте се како здружение или слично, усвоете статут на тоа тело, воспоставете врски о државните органи и остварувајте си ја целта преку институциите на системот. Инаку вака што ќе правите , ќе идете у планина и ќе праиме втори Илинден.
Пред 5 дена на една могила на погинати од Втора светска војна ги гледав годините на погинатите. Знаеш кој им беше просекот? Од 20 до 23 години. Тогаш верата на луѓето е најжива, после само механички зборуваат дека веруваат. Ова тие го поттикнаа, тие од 20 години, на нас е да се обидеме тоа правилно да го канализираме. А за парите, моќта и онака не мислиме да ја освојуваме моќта. Сакаме да дејствуваме на поле културата, меѓу луѓето.
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
Тоа веќе е мешање приватност. Јас не би сакала да зборувам за тоа не поради друго ке мора да биде некој оцрнет...Не знаев дека повторно ке го браниш МБ со тоа што ке вмешуваш приватност....
Понесен си од желбата за слава и како што пред некој ден се обиде да го одбраниш МБ изјави дека сме поранешни пријатели. А кога веќе збориме јавно за нашите животи кажи ми ти мене брат зашто толку сакаш слава??? зашто дозволи бесот гневот и темната страна ТЕБЕ да те погази? Ова последново „се сеќаваш многу слабости надмина во разговорите со мене.„ ти е некаква реклама или пак сакаш со тоа да покажеш демек јас сум слабуш?! Секој човек има падови и искачувања. Секој човек некогаш е обземен од темнина...така е сега и со тебе брат. Само што ти не ја прифати мојата рака за помош туку уште толку потона надолу мислејки дека со омразата кон државните непријатели и борбата за слава ке направиш нешто....Слушнав (прочитав) лаги од тебе....дали Црквата така те учеше брат? Зашто не одговори на моите прашања туку се вадиш на приватност или знаеш дека многу работи ми се познати (од ти што си ми ги кажал) па мора на некој начин да возвраќаш на добрина со удар? Зашто дозволи детски каприци да ти го изменат патот??? Зар не гледаш дека вака само тонеш???
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Правниче т.е. Зидарски абе ти со Ане во тандем работите.

Батали масонштината, ќе те искористи и ќе те уништи.
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Едни те исти типови и нивните машинерии од најразличен вид, во континуитет ги напаѓаат само Македноските патриоти, притоа плукајќи, омаловажувајќи ги истите, држејќи лекции од секаков вид и се тоа во својата сопствена држава.

Знаејќи со каква историска тежина е Македонија и Македонскиот народ од сите соседи околу, и нивно континуирано стогодишно мешање во внатрешните работи на Македонија преку пропагандите од 19-от век кои непрекидно продолжуваат и ден денес. Тие едни те исти ,,новинари,, ,,интелектуалци,, ,,колумнисти,, ,,стручњаци,, ,,експерти по општа пракса,, ,,аналитичари,, ,,блогери,, ,,вештаци,, и што ли уште не кои најверојатно работат за нечии туѓи бели дворови (што би рекол Рацин), никако не прават компарација на националистите во регионот.

Зошто при една такав статија во весник не се стави на насловна Македонскиот егзодус, грчкиот национализам и шовинизам и притоа тој да се критикува и да се спореди со Македонскиот? Да се спореди една држава која е во ЕУ и која од буџетот ги плаќа поповите, а ваму ако нашата влада гради црква одма као атакува на секуларизмот, или примерот со веро науката и сл.

Зашто не се обработи бугарскиот национализам, албанскиот национализам, србскиот национализам? Туку само се говори за итака слабиот и недоволно организиран Македонски патриотизам?

За кого работат одредени структури кај нас и чија тоа агенда одработуваат? Чуму да се пласираат вакви тези во сопствената држава? Демек ептен сме биле националисти...ајде де? А другите? Па минатите сто години ние најлоши бевме. Цел Балкан од нашиот национализам глава неможеше да дигне. Палевме и гасевме по Европа со нашиот национализам. Другите се цвеќки беа. Глава не дигнаа кутрите. Глас не пуштија кога не делеа, кога не фрлаа во море, кога колеа, палеа, бесеа, стрелаа, и какви ли ти уште не злодела кои можат рамо до рамо да стојат со злоделата на капларот од Браунау.

Што такви споредби не идат на насловна? Туку се везден ние сме криви, чунки ние сме највоинствената нација во Европа, се везден ние сме иреденти, а другите? А оние кои ги сечеа јазиците, само за да неговорат луѓето на својот јазик? Или тие не заслужуваат внимание, да не се стварала тензија...буди Бог с нама.
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
Правниче т.е. Зидарски абе ти со Ане во тандем работите.

Батали масонштината, ќе те искористи и ќе те уништи.


Сешто ке кажеш само да одбраниш нешто што не постоело и нема да постои. Вашите фикс идеи тонат се повеке од ден на ден. Зашто веке не признаеш дека паметот ти го сврте едно дете кое ни самото не е при чиста свест?
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Тоа веќе е мешање приватност. Јас не би сакала да зборувам за тоа не поради друго ке мора да биде некој оцрнет...Не знаев дека повторно ке го браниш МБ со тоа што ке вмешуваш приватност....
Понесен си од желбата за слава и како што пред некој ден се обиде да го одбраниш МБ изјави дека сме поранешни пријатели. А кога веќе збориме јавно за нашите животи кажи ми ти мене брат зашто толку сакаш слава??? зашто дозволи бесот гневот и темната страна ТЕБЕ да те погази? Ова последново „се сеќаваш многу слабости надмина во разговорите со мене.„ ти е некаква реклама или пак сакаш со тоа да покажеш демек јас сум слабуш?! Секој човек има падови и искачувања. Секој човек некогаш е обземен од темнина...така е сега и со тебе брат. Само што ти не ја прифати мојата рака за помош туку уште толку потона надолу мислејки дека со омразата кон државните непријатели и борбата за слава ке направиш нешто....Слушнав (прочитав) лаги од тебе....дали Црквата така те учеше брат? Зашто не одговори на моите прашања туку се вадиш на приватност или знаеш дека многу работи ми се познати (од ти што си ми ги кажал) па мора на некој начин да возвраќаш на добрина со удар? Зашто дозволи детски каприци да ти го изменат патот??? Зар не гледаш дека вака само тонеш???
Точно е дека јас сакам слава. Ја сакам Божјата слава. Не ме интересира славата од овој свет, ме интересира само она кое Бог го мисли за мене. Ане слободно кажи се што сакаш, бидејќи јас уште при првата исповед пред свештеник побарав право за се што сум сторил да им кажам на сите. Има само една тајна која сакам да ја дочуваш, тоа е името на една личност.
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
Брат ја НИКОМУ за тоа не сум кажала и до гроб нема да кажам.
Ама едно не ми е јасно.....зашто не си признаеш дека не се работи ова за Божја слава???? Брат се одалечуваш од Бога, јас ваков тебе не те знам...
Се повеќе почнуваш да се вадиш со тоа од порано....
Нели гледаш дека гневот е преголем во тебе????
Свести се те молам. Верувај во темава немаше никогаш да влезам да не ти мислев добро.
Иако веке ти добро ме навреди.
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Како што знаеме, новинарите од Шпиц не нарекоа и нео-нацисти. Братсвото е уникатно по тоа што ги застапува сите интереси на Македоноија и нејзиниот народ, без разлика на политичките афектации на своите членови. summa sumarrum, Кога ќе видат дека имаме таква смеса од политички идеи, и дека сме синтеза и на левицата, и на десницата, и на центарот, ќе сфатат дека не ги привлекуваме во своето братво одредените слоеви карактреистични за одредена политичка структура , на пр, комунистите, ,,старата гарда,, и пензионерите, и младите бунтовници, или пак национал -социјалистите, најдолните слоеви на социјалната хиерархиска пирамида, туку дека во нашите редови лежи потенцијалот за нова интелигенција, нова надеж, нова енергија да се создава , да се створи, да се живее, да се излезе од блатото и да се каже не на тиранијата, да се излезе ккао лав и да се разбркаат сите волци оклу нашата мила МАЈКА Македонија, да се покаже сила, да се покаже достоинство, Браќа и сестри, дајте да бидем,е безазлени како змии и мудри кАка гулаби, дајте да го слушнеме гласот на Македонија во нас, и да испуштиме крик на непоколебливост, и со железен тријумф на волјата ккоа наш мотив, да се искачиме по скалите на победата, а дали сме во право или не, нека суди историјата, која за според нашите заслуги ќе напише, дека тоа што ќе бидеме во овие моменти, ќе останеме засекогаш,. Подобро нашите внуци нека не помнат мртви, од колку да не заборават живи.

МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ!!!
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Брат ја НИКОМУ за тоа не сум кажала и до гроб нема да кажам.
Ама едно не ми е јасно.....зашто не си признаеш дека не се работи ова за Божја слава???? Брат се одалечуваш од Бога, јас ваков тебе не те знам...
Се повеќе почнуваш да се вадиш со тоа од порано....
Нели гледаш дека гневот е преголем во тебе????
Свести се те молам. Верувај во темава немаше никогаш да влезам да не ти мислев добро.
Иако веке ти добро ме навреди.
Кај гледаш гнев сестриче? За што се работи од овој свет ако сум ги запоставил сите работи кои ми носат приватна корист за да ти помогнам тебе и на оние од твојата возраст. Затоа што не можам да гледам како ви ги уништија умовите и душите.
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
Кај гледаш гнев сестриче? За што се работи од овој свет ако сум ги запоставил сите работи кои ми носат приватна корист за да ти помогнам тебе и на оние од твојата возраст. Затоа што не можам да гледам како ви ги уништија умовите и душите.
Баш тоа не го правиш брат...
Ти кога дозволи сето тоа што го рече една персона да веруват уше најмалку 50 луге...ти тоа го сметаш за неуништување на ум и душа? Мене сеедно ми е. Тие што ме знаат ме знаат. Некој што не ме знае тоа е тоа. Ама кажи ми зашто ако ти нив си им помагал зашто дозволи да веруват во тоа. Зашто дозволи да нарекуваат некого брат/сестра а да не мислат добро за него? Но верувај ова не ми е ни нааајмалку битно во моментов. Битен си ми ти. Има многу други начини на кои можеш навистина да помогнеш. Овој не е еден од тие. Кажи ми кога ви зборев за канцеларии зашто не прифативте? Кога бркав спонзори зашто не прифативте? Туку наместо заедно да се грижевме околу тоа мене некој ми рече дека јас ке сум направела сите девојки во МБ да спиеле со газдите на фирмите за да ни се спонзор. По тие изјави ЈАС си ОТИДОВ.
Пак ке речам не е битно тоа...јас се помирив со фактот дека некого тревата му го исуши паметот .....Сега ми е интересно како сите се уверија дека тој не е добра личност и како сите исто како мене мислат а не сакат да признаат дека згрешија. Не ни мора, ама нека не веруваат во сопствените лаги.
А ти брат....Бог нека ти е напомош...гледам само колку се одалечуваш од него...мислејки си дека со политика ке им ги оставиш чисти умовите и недопрени душите-ништо со тоа не правиш. За жал пак на крај испаѓа како што сум рекла. Можеби имам суета да. Не се правдам. Човек сум. Грешник. Ама не подржувам лажговци, афераши, кои кога ке се вратат дома во Мк забораваат дека некој чека нивен збор т.е. цело братство....и набрзо пак ке си кидне самооо....се надевам дека нема да паднат кривични пријави на ваш грб....не ради друго нема да е праведно тоа. ради нечиј детски каприц ти уште останати невини кои поверувавте да одговарате и да носите подебел крај знаејки колку Македонија е Калимеро и никогаш нема правда. Се надевам само дека навреме ке се свестиш.
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
И да не заборавам. Во МБ има навистина деца со висок капацитет на знаење, со добри души со чисти намери (иако се малку на број) има патриоти во вистинска смисла на зборот. Кои навистина се залагаат за Македонија...но покрај некои ШПИУНИ и исфустрирани лица....ни тие не можат да просперираат...затоа МБ тапка во место...
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Баш тоа не го правиш брат...
Ти кога дозволи сето тоа што го рече една персона да веруват уше најмалку 50 луге...ти тоа го сметаш за неуништување на ум и душа? Мене сеедно ми е. Тие што ме знаат ме знаат. Некој што не ме знае тоа е тоа. Ама кажи ми зашто ако ти нив си им помагал зашто дозволи да веруват во тоа. Зашто дозволи да нарекуваат некого брат/сестра а да не мислат добро за него? Но верувај ова не ми е ни нааајмалку битно во моментов. Битен си ми ти. Има многу други начини на кои можеш навистина да помогнеш. Овој не е еден од тие. Кажи ми кога ви зборев за канцеларии зашто не прифативте? Кога бркав спонзори зашто не прифативте? Туку наместо заедно да се грижевме околу тоа мене некој ми рече дека јас ке сум направела сите девојки во МБ да спиеле со газдите на фирмите за да ни се спонзор. По тие изјави ЈАС си ОТИДОВ.
Пак ке речам не е битно тоа...јас се помирив со фактот дека некого тревата му го исуши паметот .....Сега ми е интересно како сите се уверија дека тој не е добра личност и како сите исто како мене мислат а не сакат да признаат дека згрешија. Не ни мора, ама нека не веруваат во сопствените лаги.
А ти брат....Бог нека ти е напомош...гледам само колку се одалечуваш од него...мислејки си дека со политика ке им ги оставиш чисти умовите и недопрени душите-ништо со тоа не правиш. За жал пак на крај испаѓа како што сум рекла. Можеби имам суета да. Не се правдам. Човек сум. Грешник. Ама не подржувам лажговци, афераши, кои кога ке се вратат дома во Мк забораваат дека некој чека нивен збор т.е. цело братство....и набрзо пак ке си кидне самооо....се надевам дека нема да паднат кривични пријави на ваш грб....не ради друго нема да е праведно тоа. ради нечиј детски каприц ти уште останати невини кои поверувавте да одговарате и да носите подебел крај знаејки колку Македонија е Калимеро и никогаш нема правда. Се надевам само дека навреме ке се свестиш.
Добро го земам ова како завршно бидејќи ова не е тема за нас двајцата. Ти си во право дека беше неоправдано нападната. Во врска со тоа никогаш не сум помислил поинаку, ниту пак ќе помислам, меѓутоа зошто се нафрлаш на сите ако ти згрешиле поединци.
Не постои совршенство во односите, меѓутоа ние во споредба со другите организации сме неспоредливи во внатрешната сложност. Знаеш тоа е главната идеја да се стане член на Македонско Братство. Братство - сложност - разбирање, она кое им недостасува на Македонците и нашите правила тоа го постигнуваат. Пострадувањето е слободен избор. Нешто му фали на тоа христијанство каде нема спремност за саможртва за доброто на сите вклучувајќи ги и оние кои се сметаат за наши непријатели.

Македонија на Македонците
†Господ со тебе

Ти ќе се сметаш повторно за моја сестра во Христа. :baeh:
Ај насмеј се сега.

се исклучувам
 
Член од
3 јули 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
Баш тоа не го правиш брат...
Ти кога дозволи сето тоа што го рече една персона да веруват уше најмалку 50 луге...ти тоа го сметаш за неуништување на ум и душа? Мене сеедно ми е. Тие што ме знаат ме знаат. Некој што не ме знае тоа е тоа. Ама кажи ми зашто ако ти нив си им помагал зашто дозволи да веруват во тоа. Зашто дозволи да нарекуваат некого брат/сестра а да не мислат добро за него? Но верувај ова не ми е ни нааајмалку битно во моментов. Битен си ми ти. Има многу други начини на кои можеш навистина да помогнеш. Овој не е еден од тие. Кажи ми кога ви зборев за канцеларии зашто не прифативте? Кога бркав спонзори зашто не прифативте? Туку наместо заедно да се грижевме околу тоа мене некој ми рече дека јас ке сум направела сите девојки во МБ да спиеле со газдите на фирмите за да ни се спонзор. По тие изјави ЈАС си ОТИДОВ.
Пак ке речам не е битно тоа...јас се помирив со фактот дека некого тревата му го исуши паметот .....Сега ми е интересно како сите се уверија дека тој не е добра личност и како сите исто како мене мислат а не сакат да признаат дека згрешија. Не ни мора, ама нека не веруваат во сопствените лаги.
А ти брат....Бог нека ти е напомош...гледам само колку се одалечуваш од него...мислејки си дека со политика ке им ги оставиш чисти умовите и недопрени душите-ништо со тоа не правиш. За жал пак на крај испаѓа како што сум рекла. Можеби имам суета да. Не се правдам. Човек сум. Грешник. Ама не подржувам лажговци, афераши, кои кога ке се вратат дома во Мк забораваат дека некој чека нивен збор т.е. цело братство....и набрзо пак ке си кидне самооо....се надевам дека нема да паднат кривични пријави на ваш грб....не ради друго нема да е праведно тоа. ради нечиј детски каприц ти уште останати невини кои поверувавте да одговарате и да носите подебел крај знаејки колку Македонија е Калимеро и никогаш нема правда. Се надевам само дека навреме ке се свестиш.
девојко јас тебе стварно не те разбирам
доста се правдаш,која си и што си???зарем мислиш дека нас не интересира?
ајде сега иди по сите форуми оцрнувај не,ШТО ке постигнеш со тоа?
мислиш дека ке се вратиш или што и ајде после ова пак почни со приватни пораки!!
и прекини да се мешаш на братството,се гледа дека сакаш само да ни наштетиш,ништо добро не видов од тебе!

ПОЗДРАВ БРАЌА И СЕСТРИ МнМ
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
Поединците сеуште се со мене во контакт. Не ги нападнав сите. а на тие што поверуваа -простено им е.
темава не е за нас да.
но сепак ти пак избегна се што те прашав и пак стојам на тоа дека ти темнееш брат.
твоја сестра како и да е ке бидам (во Христа).....не сум крива ја за тоа а ни ти...и двајцата сме христијани и немаме избор мора да се сакаме....
ама не значи дека те подржувам и знај само едно....НЕМА ДА ДОЗВОЛАМ ВАКА ДА ТОНЕШ!!!!!!
Сега ми е јасно зашто цело време избегнуваш да одговориш на се што те прашав.
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
Макеме зборам со сард не со тебе и зборам за него а тој се вади со МБ....ако не гледаш да те просветлам..
видов колку не ве интересира со темата за мене
 

Kajgana Shop

На врв Bottom