Обид за замолчување на македонскиот патриотизам!

Член од
26 јуни 2008
Мислења
30
Поени од реакции
5
Нешто конкретно што би требало да правиме? Се‘ за Македонија!
Кажете како да влијаеме да се заврши што побрзо работата и полесно да поминеме сите.
Имате идеи? Дајте детални мислења околу ова, еве, јас сакам да помогнам, но што и како можам објаснете ми?
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Ептен гадно се заебале ако мислат да го замолчат македонскиот патриотизам. Вакви натписи само ќе привлечат повеќе луѓе во братството.
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Колку за пример видете ги овие теми во време
http://forums.vreme.com.mk/899/ShowPost.aspx
http://forums.vreme.com.mk/217/ShowPost.aspx

Зошто самите себе не се објават на насловна страна за сајбертерористи. Колку што е нивниот форум отворен за сите таков е и нашиот форум на Македонско Братство отворен за сите.

А коментарите во Време и Шпиц и на сите весници што имаат секаква содржина. Сега што да бараме од хостинг провајдерот да го суспендираат Време. Уште се држам за глава како може за детски коментари очигледни несериозни исмевања на пубертетлии да те стават на насловна од најтиражниот весник.
Јасно е дека друга беше причината, бидејќи напредувавме, мислеа деца е ќе се исплашат. Ем ќе ја оклеветиме Владата со обвинителот кој ништо не прави и поттикнуваат ваков „национализам“ ем на Грците ќе им дадеме адут дека еве и во Македонија се раѓа македонскиот национализам.

Затоа е ова важно да оди до сите амбасади, бидејќи со статијата во Шпиц ќе направат од нас обичните Македонци загрижени за својата земја националисти.
 
P

Princ

Гостин
Ај тој албанецот од кондово поштено да ти каже 2-3 (може и десетина ќе испаднат) факти и совети

каде претежно пишуваа лица на возраст од 15-17 години.
Тоа апсолутно ништо не значи. Секоја куќа има домаќин. Секој форум има администарот. Домаќинот е должен за работите што се случуваат во негов сопствен двор. Доменот и хостингот не ви паднале од небо. Доменот е закупен на име на вашата хостинг компанија, хостингот сами сте го платиле. Значи има газда куќава. Она дека на форум кој сака - што сака си пишува и никој не сноси одговорност, врска ви нема. Да беше така јас сега ќе закупам хостинг баш кај што имате и вие закупено, и таму ќе хостирам форум на кој моите алб бро ќе пишуваат како да се решиме од македонците во албанија. Дали сапунот е подобар од шампонот.

Пишувањата во Шпиц, нивното јавување во хостинг компанијата извршија притисок. Но кога тоа не беше доволно хостинг компанијата беше изблефирана од еден кондовски Албанец (член на кајгана форумот) кој и се заканил дека ја пријавил нашата страна кај Народниот Правобранител (кој исто така е Албанец) и дека ќе има последици доколку содржините не бидат отстранети.
Како тоа беше изблефирана? Дали знаеш воопшто што е блеф?
Побогу, вашите рецепти за највкусно готвење на албанска супа уште ги има во кешот на гугл!
И не планирав само до народниот правобранител да остане работава. Откако ги снема да ми одговорат на мејлот, спремив мејл и до податочниот центар кадешто им се хостирани серверите. Ако тие не сакат да исклучат еден сајт, од податочниот центар ќе им ги исклучат сите сајтови. Никој не поддржува такви акции.
Најтрагично, парче од нивните услови за да ви дадат хостинг воопшто
4.Говор/јазик истакнат на веб страните или во домените кој поттикнува омраза и дискриминација на било каков начин не е дозволен.
Идемо даље
Замислете тоа е исто кога некој би ја пријавил Кајгана заради аватарчињата :pusk: или :drk: дека поттикнуваат млади деца кон блудни дејствија. Или црквата да тужи за:pop: исмевање.
Не, апсолутно ништо не може да се спореди со ова
Прегледај го приврзокот 7032

Апсолутно ништо...

За на крај. Никој (да повторам: НИКОЈ) нема врз грбот и добробитието на моите деца, да обезбеди иднина на неговите деца.

МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ. И НА СИТЕ ЛУЃЕ ШТО ЖИВЕАТ ВО НЕА.
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ostavete site komentar na tekstot [Опасни македонски Сајбербратства] Blagica Ivanova !!!!

http://spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=594&ArticleID=23316

Tamu se izneseni milion lagi za dvete organizacii i se stvarno sramota za takov medium da pisuva takvi nevistini !!! Eve go imate tuak linkot i pisete im !!!!! Toa se 5 minutki rabota. Da im stavime do znaenje deka e sramota toa sto go napravija so cel da go unistat ugledot na dvete bratstva!!! Sekoj ima pravo sto saka da si pise i da se iskaze na svoj nacin i svoja misla !!! Dokolku ni zabranija na nas da se iskazeme na svoj nacin neka zabranat i na drugite sajtovi kade ima isti i slicni temi!! A ne samo nas da ne osuduvaat i da ni pretat so zakonski merki bez nikakva osnova i nikakvi fakti !!!! SRAMOTA ZA SPIC !!!!!!!!!!!!!!!
 
P

Princ

Гостин
Го едитирав мислењето и додадов таму што сакав да кажам.
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
За Принц.

Ако земеш да пребаруваш низ интернет ќе видиш еден куп на закани од сите страни. Секој против секого. И ако на нашата страна така пишувале што треба да правиме. Тоа го има и на овој сајт ќе најдеме време и ќе ги покажеме. Еве ти за почеток посети ги оние горните линкови. ЗОШТО КАЖИ МИ НИВ НЕ ГИ ПРИЈАВИШ на хостинг компанијата дека поттикнуваат меѓунационална омраза. Ајде да почнеме се да чистиме од интернет, секој што нешто некого навредил да исчистиме. Јас се сложувам, ако сите се сложуваат. Од друга страна веќе ти реков ни приближно немаме негативен однос кон никоја националност. Нашето христијанско воспитување тоа не ни го дозволува. Но кај Македонците постои револт од односот од соседите, а и од Албанците во Македонија што не сфаќаат дека оваа земја е на МАКЕДОНСКИОТ НАРОД. Другите националности тука може да живеат само ако се лојални граѓани на Македонија. Оние кои се исфрустрирани од таков однос пишуваат така по форуми. Така пишуваа и на нашиот форум. Оние кои ги знаевме им влијаевме и се смирија. Подобро е да го култивираш отколку да го отфрлиш и да му дадеш поттик за уште повеќе да се фрустрира. Некои од нив се надворешни луѓе не ги знаеме, освен возраста од каде се и слично.
Во ред е, го сакаме добробитието на твоите деца, но немој повеќе со посегнувања по она кое е добробитие на македонските деца. Таа приказна е завршена.

МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ. И НА СИТЕ ЛУЃЕ ШТО ЖИВЕАТ ВО НЕА.
Ова е сосема во ред за мене само доколку го почитуваат она првото Македонија на Македонците.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Ако вашата организација не е лоша и не негува лоши вредности и не е во спротивно со законите, зашто комуницирате и се рекламирате преку интернет.Имате ли канцеларија, некое место кадешто јас доколку би бил приврзаник би можел да видам кој ме води, кој е одговорен. вашите цели се многу општи, имате ли некој план за конкретни активности што ќе ги изведувате???
Имајте во предвид дека ова е една многу позитивна критика, коректив .
Јас ви гарантирам дека ако вашата дејност остане само на ширење пропаганда преку нет , нема да постигнете никаков успех. најдете спонзори, најдете контакти по медиумите, најдете си приврзаници меѓу политичарите кои вашите идеи би ги туркале низ институциите.
И најбитно од се, приоритет е да се ослободите од оној атрибут сајбертерорсти!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ако вашата организација не е лоша и не негува лоши вредности и не е во спротивно со законите, зашто комуницирате и се рекламирате преку интернет.Имате ли канцеларија, некое место кадешто јас доколку би бил приврзаник би можел да видам кој ме води, кој е одговорен. вашите цели се многу општи, имате ли некој план за конкретни активности што ќе ги изведувате???
Имајте во предвид дека ова е една многу позитивна критика, коректив .
Јас ви гарантирам дека ако вашата дејност остане само на ширење пропаганда преку нет , нема да постигнете никаков успех. најдете спонзори, најдете контакти по медиумите, најдете си приврзаници меѓу политичарите кои вашите идеи би ги туркале низ институциите.
И најбитно од се, приоритет е да се ослободите од оној атрибут сајбертерорсти!
САЈБЕРТЕРОРИСТИ=ВИКАЧИ ОД БАЏА УРААААА!:vozbud:
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Ако вашата организација не е лоша и не негува лоши вредности и не е во спротивно со законите, зашто комуницирате и се рекламирате преку интернет.Имате ли канцеларија, некое место кадешто јас доколку би бил приврзаник би можел да видам кој ме води, кој е одговорен. вашите цели се многу општи, имате ли некој план за конкретни активности што ќе ги изведувате???
Имајте во предвид дека ова е една многу позитивна критика, коректив .
Јас ви гарантирам дека ако вашата дејност остане само на ширење пропаганда преку нет , нема да постигнете никаков успех. најдете спонзори, најдете контакти по медиумите, најдете си приврзаници меѓу политичарите кои вашите идеи би ги туркале низ институциите.
И најбитно од се, приоритет е да се ослободите од оној атрибут сајбертерорсти!
Правниче, не сме заинтересирани само за нет. Она сајбертерористи така не се замислуваме, и првпат некој така не нарекол. Во денешно време комуникацијата се префрли на интернет и затоа оние од МкБ кои имаат интернет комуницираме преку него. Едно 20% од Македонско Братство немаат интернет. Искрено интернетот ми е смачен, ама само интернетот и улицата останаа, се друго е под контрола. Ова што се случи изгледа како обид и интернетот да се контролира. Релативно нова организација сме, немаме канцеларија, ниту спонзори се обидуваме да сториме нешто со свои средства. Стартувавме и сакаме да оствариме контакти со наши интелектуалци и организации кои се засегнати за македонските прашања. Од политичари бегаме ко опалени. Не фала нивните средства не ни требаат. Повеќе ќе постигнеме со помалку средства ама неизвалкани со политичари. Сакаме да ги шириме македонските и христијанските вредности. Ни недостасуваат повозрасни просекот е околу 21 година. Децата се одлични, нема врска со национализам, ама си имаат болка со препукување со Албанчиња и тие од мешаните населби во Скопје и од Тетово како и интернет препукувања со Бугар и Грци и тоа го артикулираа во неколку теми на интернет. Се обидуваме да ги смириме со христијанските вредности. Впрочем и имавме средби и предавања и со владика од МПЦ. Сега на форумот повеќето теми за идеите и плановите се прикриени. Да се отстранат наводно „националистичките“ постови тие топици ќе бидат вратени. Таму може да се прочита како и се разбира во директен разговор. Со мене може да разговара секој, слободно нека се јават и Албанци, Грци, Бугари кој сака ако е за нормален разумен разговор.

Што мислиш правниче за постапката на Шпиц?
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
ti sigurno ke napravis sajber terorizam :) ke frlas kasikari
немаат аватар за кашикара:wink:

засегнатата страна треба да побара помош....овој испад на шпиц е одлична можност да се направи таков контра удар(кампања да не ме сфатите погрешно)што во иднина ке се размисли што и како се пишува......


но како што кажав...иницијативата треба да дојде од засегнатите.......збориме за ГЛУПОСТА и дрскоста на еден новинар..правно за мал прст не можат да ви се фатат....
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
туку замислете изразени на ФОРУМ (поради коректност кон Кајгана не го поставувам директниот линк) и тоа само од една тема само за оделни постови каде претежно пишуваа лица на возраст од 15-17 години.-Јас мислам дека батството е 99% со деца околу тие години....Ако навистина вие сакате нешто сериозно да направите како е можно тогаш да не сте биле подготвени на ваква работа? Зарем не знаевте дека прво треба јавноста позитивно да ве оцени па се друго!? Збориш за некои реплики како да биле една или две..дали тоа навистина е така? Што мислевте вие багра македончиња ја сакат државата и само тоа треба за да се постигне нешто? Мало сутра за тоа.

Друга работа...


Ова е еклатанта форма на замолчување на македонскиот патриотизам.
-Ова освен на интернет не видов на друга страна да сте го кажале.

Трета работа....
Реплика од Сардаукар
Албанија на Албанците!
Бугарија на Бугарите!
Грција на Грците!
МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ!


Реплика од Is no good (позајмено од друг форум)
idi da ti kazam, ovie izjavi kako "Makedonija na makedonci, a smrt za drugite" e ziva glupost, toa e izjava na nezrel covek, makedonija nema potencijal za takvo nesto a ne kamo li edno Bratstvo, toa e samo masta.

Дали ова значи дека не се согласувате?! Цело МБ го користи поздравот МнМ (Македонија на Македонци) а како што гледам вашата „глава„ го демантира ова...
Дали вие имате цели? Какви се тие? И најбитното -што досега сте сториле вие за Мк?


Ова не е лоша критика...ова е најдобронамерно...Неколку мои забелешки додека ве читам по форумите...гледам добро се претставивте ама искуството не ми го вели баш тоа...
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Што мислиш правниче за постапката на Шпиц?

Ова е реален свет во кој живееме братче. Поготово сферата во која ти сакаш да влезеш е полна со крвопијци. Или ќе газиш или ќе те газат.Ти си имаш една цел, Шпиц си има друга цел. Шпиц сака да продава весници , ве искористи вас , ве бапна на насловна и продаде повеќе весници. Колку побрзо го прифатиш ова како факт толку подобро за тебе.
совет- без финансии и со структура на членство со просек од 21 година никој,ама баш никој нема да ве свати сериозно . Заситеќе бидете...дечишта што немаат што да праат.
Регистрирајте се како здружение или слично, усвоете статут на тоа тело, воспоставете врски о државните органи и остварувајте си ја целта преку институциите на системот. Инаку вака што ќе правите , ќе идете у планина и ќе праиме втори Илинден.
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
туку замислете изразени на ФОРУМ (поради коректност кон Кајгана не го поставувам директниот линк) и тоа само од една тема само за оделни постови каде претежно пишуваа лица на возраст од 15-17 години.-Јас мислам дека батството е 99% со деца околу тие години....Ако навистина вие сакате нешто сериозно да направите како е можно тогаш да не сте биле подготвени на ваква работа? Зарем не знаевте дека прво треба јавноста позитивно да ве оцени па се друго!? Збориш за некои реплики како да биле една или две..дали тоа навистина е така? Што мислевте вие багра македончиња ја сакат државата и само тоа треба за да се постигне нешто? Мало сутра за тоа.

Друга работа...


Ова е еклатанта форма на замолчување на македонскиот патриотизам.
-Ова освен на интернет не видов на друга страна да сте го кажале.

Трета работа....
Реплика од Сардаукар
Албанија на Албанците!
Бугарија на Бугарите!
Грција на Грците!
МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ!


Реплика од Is no good (позајмено од друг форум)
idi da ti kazam, ovie izjavi kako "Makedonija na makedonci, a smrt za drugite" e ziva glupost, toa e izjava na nezrel covek, makedonija nema potencijal za takvo nesto a ne kamo li edno Bratstvo, toa e samo masta.

Дали ова значи дека не се согласувате?! Цело МБ го користи поздравот МнМ (Македонија на Македонци) а како што гледам вашата „глава„ го демантира ова...
Дали вие имате цели? Какви се тие? И најбитното -што досега сте сториле вие за Мк?


Ова не е лоша критика...ова е најдобронамерно...Неколку мои забелешки додека ве читам по форумите...гледам добро се претставивте ама искуството не ми го вели баш тоа...
Ангела е наша млада сестра која уште од старт Братството не ја прими. Едноставно не и веруваа. Јас единствен се залагав за нејзе ама кога ја видов нејзината суета, се сложив и јас реков да оставиме за понатака бидејќи ќе штети на сложноста со останатите.
Како и да е Ангела ти си моја сестра засекогаш. Знаеш зошто долго време одбивав да бидам твој пријател и покрај сите твои барања да бидеме пријатели. Бидејќи секој кога еднаш ќе ми биде пријател јас ќе го носам до крајот на животот на грб. И кога ќе паѓа и кога ќе се крева јас нема да престанам да бидам пријател бидејќи еднаш кажаните зборови мене ми тежат. Можеш да сториш што сакаш за мене ќе бидеш Ане она чудо од дете. Жалам што темниот дел победува во тебе, се сеќаваш многу слабости надмина во разговорите со мене. Барем ти така тврдеше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom