Книги кои НЕ би ги препорачале

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
„Шагринска кожа“ од Балзак. Ми се допаѓа идејата на книгава, но за да стигнеш до таа идеја, треба да прочиташ описи, долги 200 страни. Влегува типот во соба и почнува да ја опишува од левиот агол, па се до десниот, за на крај да каже дека во собата на средина има столче. Од уметничка страна е супер, описите се одлични, но навистина непотребни за книга со идеја како оваа. Сепак..тоа си е добро познатиот Балзак.

И не би ја препорачала „Љубов за 17 1/2 долари“ од Чарлс Буковски. Мн. глупа книга, без никаква посебна содржина.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Не ја препорачувам "Моќта на потсвеста" затоа што го делам мислењето со Викторгг дека таквите книги се само уште еден начин на правење кеш на авторот, без да има читателот фид бек . Тука спаѓа и "Никогаш повеќе излажан" ... Те тераат да праиш некои дневни ритуали , да си ѕенѕаш одсабајле дома и да си збориш со сам себе дека уствари ТВОЈАТА ЦЕЛ ЌЕ ЈА ОСТВАРИШ и за НЕКОЕ ВРЕМЕ истата магично без никаков труд освен оној за повторувањето на твојата желба по мал милион пати, ќе ти се исполни... Хммм ... NOT!
Исто не препорачувам Вероника реши да умре, ми нема поента.... Лошо е све од кинеска најнова лимунада- продукција , не препорачувам харуки маруки нешто таму Шангај ... :nenene:Али Сидарта врадее! Од Хесе се препорачувам! :pipi::smir:
П.С. FreekyGirl и ти ли мораше да поминеш низ описот на сексуљавиот вратар на хотелот ааааааааааааааааааааааааааааааааааааааа ! 50 страни капата му ја опишуваше... Ипак тоа е арна книга за некој што има живци ...
 
L

Lezbiangirl

Гостин
100 потези со четка ми звучи вака сакам љубов се ебев сакам љубов се ебев сакам љубов се ебев......
иако е добра ако за расположение
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
јас се разочарав од девојката со портокали....
си ја купив од саем и си мислев дека ке биди нешто интересно...
тоа ти било глупости.... тој ја видел во автобус и му паднале неа портокалите и му ги собрал и се заљубил во неа и ја бара неа цела книга....
глупости.... :nenene:
 

Спирка

Чорбаџиска Кучка
Член од
1 октомври 2008
Мислења
394
Поени од реакции
14
Шагринска кожа е дефинитивно на врвот на листата на најдосадни книги. Чудно е како Балзак кој ја има напишано Чичко Горио, според мене една од најубавите книги, ја има напишано и оваа која е благо речена средтсво за успивање. Тука некаде се граничат и Странствувањата на Чајлд Харолд. А башка од лектирите кои ги имам прочитано, во слободно време избегнувам да читам Паоло Коелјо и Ог Мандино.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
јас се разочарав од девојката со портокали....
си ја купив од саем и си мислев дека ке биди нешто интересно...
тоа ти било глупости.... тој ја видел во автобус и му паднале неа портокалите и му ги собрал и се заљубил во неа и ја бара неа цела книга....
глупости.... :nenene:
Тачно...и низ цела книга всушност му раскажува (преку писмо) на синот за девојката со портокали и како тој се вљубил во неа, како ја барал, како таа го погледнала...за на крајот да испадне дека девојката всушност била мајката на детето. Глупости живи... А јас цело време си мислев дека е некоја девојка на татко му од младоста и баш се заинтересирав да видам зашто раскинале и не биле заедно, кога тоа на крајот испадна друго... Искрено, се изнервирав :uvo:

Не би го препорачала Ог Мандино во никој случај...
Потоа, Спутник љубов-Харуки Мураками, како и Мич Елбом....
И морам да ја споменам Последната Нова Година (незнам чива е)... поретард книга од оваа немам прочитано...
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
..Никако да не почињате да ја читате "Додека умирав" од Вилијам Фокнер...Во 50 страни е опишан еден настан, носењето на починатата од капелата до гробот...:nesvest:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Mene bas mi se svigaat "Devojkata so portokali" i "Poslednata Nova godina". Kolku e samo ironicna vtorava uhh
Da ne bidam oftopik, ne bi ja preporacala "Seksot & gradot" od Kendis Busnel. Na nea se bazira istoimenata serija ali knigava e :nenene:
 
Член од
24 август 2008
Мислења
1.120
Поени од реакции
163
“Сребрените снегови“...покатастрофална книга нигде неам видено, а и ко шо рече некој погоре “Шагринска кожа“.Не знам шо да коментирам за двете зато шо стигнав на двете до 5 страна максимум и се откажав пошо двете ми се ко да ги раскажвело 8 годишно детенце.
 
С

Сатори

Гостин
Не ви ја препорачувам биографијата на Ниче и делата на Шопенхауер, не се лоши, ебано фантастични се, ама ако сакате да ја задржите нормалната состојба на умот, од нив се бега како од монотеистички Бог.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Mene bas mi se svigaat "Devojkata so portokali" i "
Da ne bidam oftopik, ne bi ja preporacala "Seksot & gradot" od Kendis Busnel. Na nea se bazira istoimenata serija ali knigava e :nenene:
Сексот и Градот книгата е тотално глупа...
всушност во книгата како да се колумните нејзини стаени...
не сфакам...
како дневник е нешто...
кажва кај шо оделе по кафичи... :icon_lol:
 
Член од
22 октомври 2007
Мислења
32
Поени од реакции
3
јас се разочарав од девојката со портокали....
си ја купив од саем и си мислев дека ке биди нешто интересно...
тоа ти било глупости.... тој ја видел во автобус и му паднале неа портокалите и му ги собрал и се заљубил во неа и ја бара неа цела книга....
глупости.... :nenene:
Не си ја разбрал книгата.
 
Член од
31 јануари 2008
Мислења
56
Поени од реакции
1
Zemete nekoja od Agata Kristi ako sakate interesna kniga ama ako citas poveke knigi od nea ke svatis deka ustvari na slicen nacin se otkrivaat ubistva i ke ti stane dosadno :) a da...... i ne pocnuvajte da ja citate Vojna i Mir ke vi treba svetlosni godini za da ja procitate
 
Член од
12 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
30
Леле која одвратна книга:nesvest::pop:
Оваа книга треба да се тргне од програма, јас не знам како може да дозволат вакви тешки глупости да се обработуваат на час. Јас бев приморана минимум два пати да ја прочитам, ама за испит ми беше потребна.
Е да...ни јас незнам како уште ја има во програмата за обработки на книги...Педофилска книга...и што ке ја обработувам ,цело време треба да потенцирам дека тој бил манијак и педофил па и неговото следење и фантазиите за момчето...бог да чува.Дај и некоја лезбејска книга да обработуваме веке ако е за така:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom