Официјална посета на Македонците, во Македонија!

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Читам конкрите, читам и ситните букви, не сум слеп, со сопствени очи глеам и со сопствен мозок (политички неиспран) расудувам... и критикувам... не ко некој...овдека присутен...

п.с Што ти кошташе што си напишал кирилица? освен што ти одзело неколку секунди плус... а само со кирилица ќе беше ем поубаво ем помалце време ќе те кошта..

На кој се тие сите бе АБЦ? Кој не верува дека корените им се тука ??

Дали Македонецот верува дека коренот му е во Пакистан
или народот Хунза верува дека потекнува од Македонија од каде што потекнуваат Македонците...

и дај плс кажи ни на сите кој тргна надвор од Македонија да си го бара своето потекло? Ама конкретно ќе те молам... не во твојот препознатлив стил... кратко и јасно и ПРЕЦИЗНО, да те сватиме ние малце попростичките...
Тие “сите“ се работниците во “фабриката“ на Премиерот наш,поврзи се малку на погорната реплика кон конкретниот за да разбереш нешто од тоа “сите“.Впрочем како на Хунзите не им текна во овие 2300 години да си ги побараат корените во Македонија,туку тоа го направија токму сега по интезивни контакти со “невладините“ а датумот се совпадна после извесно одлагање токму со денот на пристигнувањето на само еден Македонец од Хаг.Некако премногу коинциденции,или само мене така ми се чини?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.662
Поени од реакции
5.348
Тие “сите“ се работниците во “фабриката“ на Премиерот наш,поврзи се малку на погорната реплика кон конкретниот за да разбереш нешто од тоа “сите“.Впрочем како на Хунзите не им текна во овие 2300 години да си ги побараат корените во Македонија,туку тоа го направија токму сега по интезивни контакти со “невладините“ а датумот се совпадна после извесно одлагање токму со денот на пристигнувањето на само еден Македонец од Хаг.Некако премногу коинциденции,или само мене така ми се чини?
Тоа е повторно АВС со теориите на заговор, апокалипса, дека шпиони на Мосад не следат во секој чекор..Ех бре АВС, до каде ќе тераш со твојот инат, мрчаторење?Знам дека е тешко, но ќе се бориме, ќе вртиме-сучиме нешто, ќе правиме да ни биде подобро..А, имаш една јака поговорка, „Во животот се остваруваат најголемите стравови, и најголемите позитивни очекувања“..А да отидеа Хунзите во соседна гејлада подобро ќе беше за тебе?Мада било и по 3000години, доаѓањето на Хунзите, директните потомци на Александар,може да ни оди само во прилог..
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Тоа е повторно АВС со теориите на заговор, апокалипса, дека шпиони на Мосад не следат во секој чекор..Ех бре АВС, до каде ќе тераш со твојот инат, мрчаторење?Знам дека е тешко, но ќе се бориме, ќе вртиме-сучиме нешто, ќе правиме да ни биде подобро..А, имаш една јака поговорка, „Во животот се остваруваат најголемите стравови, и најголемите позитивни очекувања“..А да отидеа Хунзите во соседна гејлада подобро ќе беше за тебе?Мада било и по 3000години, доаѓањето на Хунзите, директните потомци на Александар,може да ни оди само во прилог..
Иако малку си “запасил“ на друга тема,сепак ќе ти одговорам по однос на оваа тема:
-Прво директни потомци на Александар сигурно никој нормален нема да бара во Пакистан туку во Македонија доколку му требаат за било каква намена.
-Второ,за мене ќе беше најубаво доколку Хунзите дојдеа во Македонија ненајавено,или не барем толку помпезно (како да дошол Александар лично).
-Трето,јас лично мислам дека токму ти си многу посигурно директен потомок на Александар одколку некој Хунза или Калаш.Ако мислиш дека не сум во право,тогаш те молам објасни овде на читателите: -дали и ти се сомневаш во твојот идентитет како Македонец исто колку што се сомневаат Грците во тоа,и дали предност на Македонско потекло им даваш на Мир и Атика повеќе одколку на самиот себе?
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Тие “сите“ се работниците во “фабриката“ на Премиерот наш,поврзи се малку на погорната реплика кон конкретниот за да разбереш нешто од тоа “сите“.Впрочем како на Хунзите не им текна во овие 2300 години да си ги побараат корените во Македонија,туку тоа го направија токму сега по интезивни контакти со “невладините“ а датумот се совпадна после извесно одлагање токму со денот на пристигнувањето на само еден Македонец од Хаг.Некако премногу коинциденции,или само мене така ми се чини?
Aјде да погледнеме од друга перспекрива..блиска до твојата...

Фабриката работи, работниците добри си завршиле работа... коенциденциите станаа јаве... се софпадна денот по неколку одлагања и интензивна комуникација со „невладините“...

Дали ти имаш нешто против тоа што тие дошле? Макар и преку фабрика... и било како... дали имаш против тоа што нивното доаѓање предизвика некои пореметувања во грчките весници... дали имаш нешто против тие луѓе кои се исповетуваат со Македонците и сакаат да бидат нивни браќа?...

Илија (Iliya) ми рече: „Нека ме убеди некој дека сум Македонец, и јас ќе бидам“
јас му одговорив: „Никој нема ни да проба да те убеди, МАКЕДОНСКОТО се носи во душа“ ...

Ако овие луѓе го носат МАКЕДОНСКОТО во душа, што би имале против да сме во поблиски контакти со нив?

Што би ти сметало тебе?

Сигурно нема да дојдат да ти земат бизнисот во Прилеп.. АБЦ, некогаш сам се упропастуваш со постовите... :smir:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Aјде да погледнеме од друга перспекрива..блиска до твојата...

Фабриката работи, работниците добри си завршиле работа... коенциденциите станаа јаве... се софпадна денот по неколку одлагања и интензивна комуникација со „невладините“...

Дали ти имаш нешто против тоа што тие дошле? Макар и преку фабрика... и било како... дали имаш против тоа што нивното доаѓање предизвика некои пореметувања во грчките весници... дали имаш нешто против тие луѓе кои се исповетуваат со Македонците и сакаат да бидат нивни браќа?...

Илија (Iliya) ми рече: „Нека ме убеди некој дека сум Македонец, и јас ќе бидам“
јас му одговорив: „Никој нема ни да проба да те убеди, МАКЕДОНСКОТО се носи во душа“ ...

Ако овие луѓе го носат МАКЕДОНСКОТО во душа, што би имале против да сме во поблиски контакти со нив?

Што би ти сметало тебе?

Сигурно нема да дојдат да ти земат бизнисот во Прилеп.. АБЦ, некогаш сам се упропастуваш со постовите... :smir:
Пак ја “спушташ топката“ бе Пере,па јас кажав дека мене никој не ми смета доколку се чувствува Македонец во срцето,било каде да живее во светот,макар и во џунглите на Амазонија.Мене ми смета доколку тој некој е толку помпезно најавен како да е лично Александар и тоа што некој започна да дава изјави дека треба нашите корени да ги бараме во Пакистан,како да не верува во своето Македонско потекло и сопствените корени да ги бара токму во Македонија каде што логично би требало да му бидат.Значи да се разбереме и да бидеме начисто дека ексклузивно право да се нарекува Македонец има единствено оној кој е роден во Македонија,а да се чувствува Македонец може секој кој што има такви чувства и што ќе посака да биде Македонец впрочем јас никому не му го бранам тоа право.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Пак ја “спушташ топката“ бе Пере,па јас кажав дека мене никој не ми смета доколку се чувствува Македонец во срцето,било каде да живее во светот,макар и во џунглите на Амазонија.Мене ми смета доколку тој некој е толку помпезно најавен како да е лично Александар и тоа што некој започна да дава изјави дека треба нашите корени да ги бараме во Пакистан,како да не верува во своето Македонско потекло и сопствените корени да ги бара токму во Македонија каде што логично би требало да му бидат.Значи да се разбереме и да бидеме начисто дека ексклузивно право да се нарекува Македонец има единствено оној кој е роден во Македонија,а да се чувствува Македонец може секој кој што има такви чувства и што ќе посака да биде Македонец впрочем јас никому не му го бранам тоа право.
Глеаш како е подобро коа ќе почниш да зборвиш на пониско ниво... би те разбрале... во контрадикторностите... туку уше нешто не ми е јасно... името и презимето на тој што изјавил да си ги бараме корените во Пакистан и изјавата ако може да ја добиам... извини абц, не сум во МК единствено гласило кое го почитувам во веродостојноста е кајганава... зато ак можи да ми објасниш.... па да бидеме скрос на чисто... иии освен гејлада и источнациве друг никој не забранви никому да биде она што сака да биде, немој да бидеш ко нив...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.662
Поени од реакции
5.348
Иако малку си “запасил“ на друга тема,сепак ќе ти одговорам по однос на оваа тема:
-Прво директни потомци на Александар сигурно никој нормален нема да бара во Пакистан туку во Македонија доколку му требаат за било каква намена.
-Второ,за мене ќе беше најубаво доколку Хунзите дојдеа во Македонија ненајавено,или не барем толку помпезно (како да дошол Александар лично).
-Трето,јас лично мислам дека токму ти си многу посигурно директен потомок на Александар одколку некој Хунза или Калаш.Ако мислиш дека не сум во право,тогаш те молам објасни овде на читателите: -дали и ти се сомневаш во твојот идентитет како Македонец исто колку што се сомневаат Грците во тоа,и дали предност на Македонско потекло им даваш на Мир и Атика повеќе одколку на самиот себе?
Mи ги извртуваш зборовите..
Прво - Директни потомци на Александар сме НИЕ, Македонците..Но се претпоставува дека се и Хунзите, потомци на војниците на Александар..Па нема ништо лошо во нивната посета..
Второ - Помпезно, или не. Не гледам негативна работа во нивното доаѓање..
Трето - Во ред е тоа..Секој Македонец тоа си го знае во душата,дека е потомој на Александар..Јас не се сомневам во своето потекло, јас си знам што сум и за разлика од тебе модераторе, јас верувам во опстојувањето на Македонија...Не верувам во твоите теории на заговор...
Четврта работа - И мене ме интересира таа изјава..Да видам..
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Глеаш како е подобро коа ќе почниш да зборвиш на пониско ниво... би те разбрале... во контрадикторностите... туку уше нешто не ми е јасно... името и презимето на тој што изјавил да си ги бараме корените во Пакистан и изјавата ако може да ја добиам... извини абц, не сум во МК единствено гласило кое го почитувам во веродостојноста е кајганава... зато ак можи да ми објасниш.... па да бидеме скрос на чисто... иии освен гејлада и источнациве друг никој не забранви никому да биде она што сака да биде, немој да бидеш ко нив...
Е па читај на истава тема малку понапред,ќе најдеш секакви изјави,има дури и такви кој велат дека треба Хунзов да си го прогласиме за Македонски Монарх,онака за да бидеме во тренд со некои монрахии на ЕУ.Да не барам сега јас оти се уморив од расправии со барем 10тина “патриоти“ истовремено.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Кој е ставот на Хунзите и Калашите во врска со Грција? Дали тие знаат за проблемите што ги имаме со нив? Дали знаат дека голем дел од нашата Македонија ја молзат грците?
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Е па читај на истава тема малку понапред,ќе најдеш секакви изјави,има дури и такви кој велат дека треба Хунзов да си го прогласиме за Македонски Монарх,онака за да бидеме во тренд со некои монрахии на ЕУ.Да не барам сега јас оти се уморив од расправии со барем 10тина “патриоти“ истовремено.
Ауу..проблемот бил до постувачите на постови на темава... па АБЦ секој си има свое мислење... и то немојш да му го забраниш на никој... добро некој самите се предаваат на мислењето на големиот брат и (досега)сестра...

Ако некој смета дека требе да биде прогласен Мир за монарх... го почитувам неговото мислење... само би му навел... областа на Хунзите е во државата Пакистан и ако ние би го прогласиле за Македонски монарх него фактички би имале териториални претензии кон Пакистан... и така би му дадил на знаење дека греши а не од неговиот пост да направам државен став и да го постирам 100пати...

Што се однесува домене секој нек си гледа својата работа убаво да да се има добри односи и сонив и со Калаишите и со сите Македонисти и почитувачи на Македонизмот шитум светот...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Mи ги извртуваш зборовите..
Прво - Директни потомци на Александар сме НИЕ, Македонците..Но се претпоставува дека се и Хунзите, потомци на војниците на Александар..Па нема ништо лошо во нивната посета..
Второ - Помпезно, или не. Не гледам негативна работа во нивното доаѓање..
Трето - Во ред е тоа..Секој Македонец тоа си го знае во душата,дека е потомој на Александар..Јас не се сомневам во своето потекло, јас си знам што сум и за разлика од тебе модераторе, јас верувам во опстојувањето на Македонија...Не верувам во твоите теории на заговор...
Четврта работа - И мене ме интересира таа изјава..Да видам..
Гледаш,а овде се створи представа дека некој повеќе верува во предпоставки одколку во факти,посебно доколку тоа е така помпезно направено,што навистина е лошо и ги навредува моите а верувам и чувствата на многу Македонци родени во Македонија,ебаго.
Друго е што јас не изнесувам теории на заговор,туку интересни сознанија до кој случајно сум дошол,без разлика дали некој верува или не во нив,јас само ги пренесувам јавно затоа што ептен некако ми се совпаѓаат со актуелниве политички случувања,значи тоа се мои лични согледувања администраторе.
А за изјавите,можеш уште еднаш да ја прочешлаш набрзина оваа тема и ќе ги најдеш,доколку досега не си ги нашол,само намерно си ги превидел,администраторе.:smir:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Е па читај на истава тема малку понапред,ќе најдеш секакви изјави,има дури и такви кој велат дека треба Хунзов да си го прогласиме за Македонски Монарх,онака за да бидеме во тренд со некои монрахии на ЕУ.Да не барам сега јас оти се уморив од расправии со барем 10тина “патриоти“ истовремено.
Не дека е реалност монархија, но Хунзот кој титулата ја има по крвна линија е докажан директен наследник на некој од наследниците на огромната империја, значи можеби меѓу неколкуте со "плава крв", покажани и докажани.

Тука кај нас просто, нема такви крвни линии стари 2300 години на хартија. Што никако не значи дека треба вистината и залетот да го закривиме према тоа каде водиш ти: барање на македонизам во пичкесимајчине?! Луѓето се осеќаат за наследници на Античките Македонци и имаат логика во нивниот исказ. Не зборувам за дополнителните белези кои ги поврзуваат со нас.

Ние, од другата (или истата страна) т.е. ај не ние, бидејќи не зборувам од име на Глигоров, ама јас се осеќам како еден од наследниците на античките македонци исто така (бидејќи иам некоја Мариовска жичка :) ). Е сега, зошто да не ми е ќеиф ако нашите роднини од Хунза дојдат во мајка Македонија? Не барам корени кај нив, тие ги бараат тука, а сите делиме иста енергија.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Не дека е реалност монархија, но Хунзот кој титулата ја има по крвна линија е докажан директен наследник на некој од наследниците на огромната империја, значи можеби меѓу неколкуте со "плава крв", покажани и докажани.

Тука кај нас просто, нема такви крвни линии стари 2300 години на хартија. Што никако не значи дека треба вистината и залетот да го закривиме према тоа каде водиш ти: барање на македонизам во пичкесимајчине?! Луѓето се осеќаат за наследници на Античките Македонци и имаат логика во нивниот исказ. Не зборувам за дополнителните белези кои ги поврзуваат со нас.

Ние, од другата (или истата страна) т.е. ај не ние, бидејќи не зборувам од име на Глигоров, ама јас се осеќам како еден од наследниците на античките македонци исто така (бидејќи иам некоја Мариовска жичка :) ). Е сега, зошто да не ми е ќеиф ако нашите роднини од Хунза дојдат во мајка Македонија? Не барам корени кај нив, тие ги бараат тука, а сите делиме иста енергија.
Па сега види вака Серпико,кога ќе размислиш малку пореално и јас а и многумина овде во Македонија се чувствуваме како наследници на Античките Македонци кој останале овде на овие простори и покрај погромот од Римјаните во 2 век п.н.е кога 250 000 Македонци биле одведени во Римското царство како робови а самиот крал Персеј бил заробен,обезвластен и одведен во денешна Италија каде е и неговата гробница во (Л`Аквила) која и ден денес е нем сведок дека таму живееле Антички Македонци посигурно и поаргументирано одколку во Пакистан.Зошто некој не ги бара трагите на нашето потекло поблиску одколку кај Хунзите тоа е за размислување.А тоа дека некој посакал да си ја види можната дестинација на своето потекло и не е кој знае каква работа за толку многу да биде експонирана во јавност,посебно доколку е толку помпезно пропратена со државнички карактер.

П.С.:Енергијата не се губи,таа само се трансформира.:smir:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Зошто некој не ги бара трагите на нашето потекло поблиску одколку кај Хунзите тоа е за размислување.А тоа дека некој посакал да си ја види можната дестинација на своето потекло и не е кој знае каква работа за толку многу да биде експонирана во јавност,посебно доколку е толку помпезно пропратена со државнички карактер.

П.С.:Енергијата не се губи,таа само се трансформира.:smir:
Затоа што се атрактивни како појава, откриени пред неколку децении и во средина (десетици илјади километри од дома, во регион кој е познат каков е политички - на население мислам) во која сепак се истакнуваат белезите кои ги чуваат од пред 2300 години до денес а ги поврзуваат со нас. Ако на Марс имаше сличен случај, од некоја флота на Александар која заминала на интерпланетарни патишта, тие ќе беа по интересни. И далеку од тоа дека во Л'Аквила би било непожелно истражување - ете можност да се ангажираш ти малку повеќе.

п.с. Прашај го ЕВН дали не се губи енергијата, посебно енергијата за наплата на стари долгови. :smir:
 
F

FilipMacedon

Гостин
Хунзите си се добри,само има едни уште подобри Македонци,тие се наши,овде во Македонија,тие ни требаат уште повеќе.Ако си го бараш потеклото во Пакистан тогаш замижуваш пред вистината и не сакаш да поверуваш дека си Македонец роден во Македонија.



Таква им програмата од штабот,не се тие криви туку оние кој си мислеа како да ги амортизираат одлуките на “праведниот суд“ од Хаг со “спектакал“ на 2-3 милениуми,како што го замислиле дилетантите кој Гвујо ги одгледува во сопствената “фабрика“.:toe:



На сите им изгледаше дека некои Македонци си ги бараат своите корени токму кај Хунзите,оти не веруваа дека всушност корените им се во Македонија.Значи овде не се работи за мрчатори,овде се работи за “пишманаџии“,кој не веруваат во своето Македонско потекло и тргнаа да го бараат надвор од Македонија.



Хунзиве знаат кирилица,или се допишувате со “мимики“?



Трагањето по своите Македонски корени треба да го направите во Македонија а не во Тонгузија.Е сега,друго е доколку се сомневаш во твоето овдешно потекло,тогаш имаш право да си го побараш каде што сакаш.Или мислиш дека има шанси она со Тонгузија од К-15 да е вистина?
Немам коментар за твојата интелегенција:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom