Официјална посета на Македонците, во Македонија!

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Темава беше повеќе како известувања за активностите и настаните. АБЦ на никаков начин не ја збогати.

Инаку, не знам колку си запознаен со луѓето кои сорабутуваат со организацијата "Македонски Институт 16.9" и со оние кои ја подржуваат слино конкретнава нејзина активност.

Веројатно не си, па само ќе споменам дека истите тие не остануваат само на празни муабети и играња оро.
Меѓу нив има видни научници кои работат на тоа научно и издржано да докажат и обзнанат некои Македонски вистини. И истите се примени и подржани во светските академски кругови.

Но, не само тоа. Има и луѓе подржувачи и членови на истата организација кои итекако практично се трудат околу афирмирање на Македонија. Ги следат измислиците кои ни ги подметнуваат и се обидуваат да дадат контра-аргументи.

Нејсе, поенатат ми е дека во никој случај ова не останува на продавање магла. баш напротив.
Во магла живеевме досега.

И да, што всушност тебе ти пречи?
И на кој начин, како на Македонец, не ти конвинира тоа што во татковината ти доаѓаат луѓе кои велат дека со поколенија им било пренесувано како нивната вистинска татковина и потекло е од тука.
Mi preci paradata i eftiniot cirkuz cija edinstvena cel e sebepromocija i zadrzuvanje na licniot publicitet. No toa ne e issue vo ovaa situacija.
Se somnevam deka vo tatkovinata mi doagaat, poveke bi odgovaralo vo tatkovinata gi nosat, isto kako sto se somnevam koj poveke veruva vo celava prikazna tie ili nie.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Mi preci paradata i eftiniot cirkuz cija edinstvena cel e sebepromocija i zadrzuvanje na licniot publicitet. No toa ne e issue vo ovaa situacija.
Se somnevam deka vo tatkovinata mi doagaat, poveke bi odgovaralo vo tatkovinata gi nosat, isto kako sto se somnevam koj poveke veruva vo celava prikazna tie ili nie.
Парада и циркузирање баш не видов.
Всушност, поразителна е малата медиумска покриеност до сега за настанов. Но, настрана тоа...

Ќе видиш дека твојот сомнеж не го дели баш голем број од народот.
Тука нема присила, нема пропаганда, нема ништо наметнато.
Единствено спонтано препознавање. И тоа после само еден документарец. Тој беше доволен за да се роди лавина на спонтани позитивни реакции.
А, перење мозок од 40 минути, не бидува.
Значи друго нешто е во прашање.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Mi preci paradata i eftiniot cirkuz cija edinstvena cel e sebepromocija i zadrzuvanje na licniot publicitet. No toa ne e issue vo ovaa situacija.
Другар па изгледа како баш тоа да е issue во оваа ситуација. Пред се поаѓањето од сомнеж во мотивите на оние кои се инволвирале во ваков голем настан, со цел да се обезвредни или намали нивниот труд.

Можеби многумина би сакале да си направат “себепромоција“ меѓутоа досега некој им ја “украл“ можноста.

Еве предлог, надмини ги во достигнувањето овие луѓе од “циркузот“ и направи нешто повеќе, нешто посуштинско и покорисно за нас како Македонци на нашава татковина.
Ќе имаш 100% лојална група на луѓе покрај себе.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Spontana reakcija se rodi pren nekoja nedela isto taka posle eden dokumentarec, ama ispadna deka na toj dokumentarec nasite sobraka 9od 30tite godini na minatiot vek) i ne bile bas nasi sobraka, barem ne vo svkanjata i opredelbata.
Somnezot e sosem legitimen. Vprocem bez somenz tesko deka svetov bi se dvizel napred.
Za sebepromocijata ke pravime maubet koga ke pomine posetata. Eve ke bidam korekten i nema da komentiram pred vreme. Mozebi i gresam, mozebi navistina se vo prasanje samo dobri nameri na organizatorkata i ostanatite okolu.
Еве предлог, надмини ги во достигнувањето овие луѓе од “циркузот“ и направи нешто повеќе, нешто посуштинско и покорисно за нас како Македонци на нашава татковина.
Ќе имаш 100% лојална група на луѓе покрај себе.
Od kade idea deka ne pravam. Sekojdnevno rabotam i pravam mnogu posustinski raboti koirsni za opstestvovo. E sega toa sto nemam potreba i misija zad sebe da povedam grupa na lojalni kon mene luge e nesto drugo.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Па и јас викам дека Хунзите се Македонци,дури и предлагам да им дадеме Македонско државјанство на сите 50 000 и да ги населиме во Кичевско за да се изврши “опстанок“.
Ехеј, почекај малку.

Прво, Хунзите си имаат каде си живеат. 23 века се огромна временска разлика. Не можеш од нив туку така да бараш „ајде населете се овде!“

Второ, се декларираат како Македонци, ама во никој случај не ти кажуваат дека сакаат да живеат овде. Тоа ти е на пример како на некој Швајцарец од Женева на пример да му кажеш „абе ти си Французин, и по јазик, и по менталитет и по сè. Ај да се населиш во Париз!“ а тој цел живот живеел во Женева, кајшто веќе пуштил и корени.

Да не дадеше другарот Окото сакато 15 илјади државјанства немаше да бидат мнозинство сега.
Факт.

Хунзите се најмалку виновни за состојбата во државава.

Наше е да им кажеме како стои, а нивно е, ако сакаат, да ни помогнат.

Но овој пат не се дојдени за тоа. Ова е само прв контакт. Дај боже да имаме таква соработка во иднина.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Babickite i dedovcite, ako Janko i slicni nemu lazni proroci im kazat preku magicnata kutija deka treba da dojdt vo nosii obleceni za da nasite sobraka Hunzi se osekaat posrekni i toa zadovolstvo ke im go pruzat, veruvaj.
Narodot si saka bespaltni igri na sred selo. Istite luge so idat na Pet shop boys idat i na Z Colic,a ke dojdat i na Hunzite.

btw. onaa zenana mi e sumnjiva se vika Atika.
Jakov... Грците се присутни во Пакистан веќе 20 години ширејќи ја својата пропаганда, се наметнува прашањето ЗАШТО???

HUNZA TRIBE: London, 26 – A British couple, David and E.O. Lorimer, recently published an interesting account of a scientific mission during which they met a largely unknown Indian tribe, the Hunza, who claim to be descended from ancient Greeks.
http://www.ekathimerini.com/4dcgi/news/columns_1KathiLev&xml/&aspKath/columns.asp&fdate=01/03/2008
Alexander the Great invaded the Indian sub-continent in 327-325 B.C. and three northern Pakistani populations, the Burusho, the Kalash and the Pathan claim descent from Greek soldiers who were left behind in this region.

Investigation of the Greek ancestry of northern Pakistani ethnic groups using Y chromosomal DNA variation

The Hunza people become now mysterious, as well as men of unequalled physique and health. They are something very old, an erratic block of an ancient world, still perhaps with its peculiar knowledge and traditions, and preserved in that profound cleft of theirs from the decay of time. The ruling families of Hunza people make a claim to being descended from the soldiers of Alexander or even from Alexander himself, much as English families like to say their ancestors came over with the Conqueror. High-flown though this may seem, still there is one thing a little strange.

http://journeytoforever.org/farm_library/Wrench_WoH/WoH1.html#Ch1


Alexander Invades
On the eve of Alexander's invasion, Kashmir was called Abhisara. Abhisara consisted of the districts of Punch and Naushara. One of the few direct results of the Greek invasions of India was the establishment of Greek colonies in the area of Kashmir. One of Asokas edicts refers to the existence of Yavana (Greek) settlers on the fringes of his empire. We now know that he was referring to the area of Hunza. Actually after the fall of the Muyeria (Greek) kingdoms in India, the Bacterians formed a number of Greek kingdoms in the area in and around Kashmir. In fact Chandragupta actually faced Alexander for military help (324-300 BC) but did not secure it.
http://www.gharib.demon.co.uk/docs/moin.htm
[FONT=&quot]H. Sidky, Alexander the Great, the Graeco-Bactrians, and Hunza: Greek Descents in Central Asia


И така натака......
[/FONT]
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
mrcenjata ne ja zapiraat, mrcenjata ja dvizat napred.
Eve obicen primer.
Da ne e ABC so negovite s.c mrcenja, temava pajazina ke fatese.
Cisto kako primer.
A za onie so zavidni kapaciteti, pet denari od mene.
Mesto da dzendzaat na plostad so Pakistanci, pokorisno bi bilo da se oddadat na istrazuvacka rabota, na pisuvanje, na dokazuvanje, na raznorazni intelektualni i naucni "zafrkancii".
Znaes, dodeka nekoj ovde luta kako slep vo potraga po materjal za gradenje na nekakov nov makedonski identitet, ostanatiot del od svetot aktivno i neumorno raboti na podmetnuvanje na raznorazni trakatanci na koi nie uspesno se lepime.
Hunzite vikale шише за шише isto kako i niе, ete gi nasite braka Makedonci.
Rabotava e go nema Mojsej, pa si napravivme zlatno tele.
Tреба да почекаме да биде црвено телето Јакове,само таква крава се бара за жртва за да се расее пепелот на новата ветена земја според Мојсеј-2.:toe:

e stvarno mnogu tupis, jes razbiram da si gord na korenite ama ne zatru site be . zaso be sega ziva dusa nema vo mariovo da ne spored mojsej 2 tamo prvin ke se naseluva mkd? )))))))))))))))))))))
Мариово не успеале етнички да го “извалкаат“ ни Римјани ни Грци ни Турци итоа со векови од неговото постоење уште пред Александар.
Сигурно некој се сеќава на Бонче и Македонските штитови кој како да ги снема иако се крена голема прашина кога беа одкопани?Токму затоа е жалосно што снемува жива душа во Мариово каде сеуште опстојува вистинскиот и најчистиот генетски Македонски код во Македонија кој ние го бараме како слепци во Пакистан итоа меѓу 50 000 муслимани.Бравос за вашите размислувања.Наместо да помогнете да го афирмираме изгубениот Македонски град:
http://my.opera.com/flebur/albums/show.dml?id=378887
http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/9896BDE72C45DA468B5345C954C8D905.jpg
http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/71AC420B9A976D45983F74679F4F47DF.jpg
вие овде ми мрчите дека требало да му се поклониме на некаков “Македонски крал“,ебаго.:toe:
Другар па изгледа како баш тоа да е issue во оваа ситуација. Пред се поаѓањето од сомнеж во мотивите на оние кои се инволвирале во ваков голем настан, со цел да се обезвредни или намали нивниот труд.
Можеби многумина би сакале да си направат “себепромоција“ меѓутоа досега некој им ја “украл“ можноста.
Еве предлог, надмини ги во достигнувањето овие луѓе од “циркузот“ и направи нешто повеќе, нешто посуштинско и покорисно за нас како Македонци на нашава татковина.
Ќе имаш 100% лојална група на луѓе покрај себе.
Одкако ќе си замине кралот,ако не посака да си остане во својата прататковина,вие “промотивците“ тргнете во напад со промоции на она место кое ви го постирав на линковите погоре,светот повеќе верува на археологија одколку на приказни.Впрочем зборот “шише“ има ист изговор и значење и во Турција,ебаго.:toe:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Za sebepromocijata ke pravime maubet koga ke pomine posetata. Eve ke bidam korekten i nema da komentiram pred vreme. Mozebi i gresam, mozebi navistina se vo prasanje samo dobri nameri na organizatorkata i ostanatite okolu.

Od kade idea deka ne pravam. Sekojdnevno rabotam i pravam mnogu posustinski raboti koirsni za opstestvovo. E sega toa sto nemam potreba i misija zad sebe da povedam grupa na lojalni kon mene luge e nesto drugo.
Е па другар веќе правиш раздор со коментарите.

А искрено незнам како ти би го замислил сето ова, носењето на овие луѓе во МК без публицитет?

Да се криеме ли?

Друга работа е..како па да ти веруваме дека правиш било што посуштинско, доколку доаѓаш да исмеваш нечиј труд, луѓе што не ги познаваш. :toe:

Мислам дека избрза со коментарите, сеуште не ни стигнале луѓево од Пакистан. Да ги запознаеме подобро и они нас, па потоа ќе заклучиме дали имаме или немаме нешто заедничко.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Одкако ќе си замине кралот,ако не посака да си остане во својата прататковина,вие “промотивците“ тргнете во напад со промоции на она место кое ви го постирав на линковите погоре,светот повеќе верува на археологија одколку на приказни.Впрочем зборот “шише“ има ист изговор и значење и во Турција,ебаго.:toe:
А тебе ќе ти дојдам дома да ти направиме промоција на новото шише што мариовска глава не го крши. Ебаго.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Фино што потсети на фактот со грците Брату.

Токму така, нека секој убаво се запраша зошто толкава нивна активност таму? Зошто она огромно здание кое го нарекуваат културен центар го изградиле кај Калашите? Зошто со десетици години се трудат да ги убедат дека се тие, грците, Македонци?

Сигурно не залудно, и сигурно не затоа што сето ова е магла и парада.

Како не гледате дека ова може да биде толку силна потврда за нашата историја и идентитет во светски рамки?
Како не гледате дека вака се рушат некои туѓи измислици кои со години и години кружеле низ светов?

Страшно ниско и недостојно е љубомори, лични фрустрации и вишок слободно време поради лична неисполнетост да бидат причина за некој да валка ваков голем за цела Македонија настан.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Одкако ќе си замине кралот,ако не посака да си остане во својата прататковина,вие “промотивците“ тргнете во напад со промоции на она место кое ви го постирав на линковите погоре,светот повеќе верува на археологија одколку на приказни.Впрочем зборот “шише“ има ист изговор и значење и во Турција,ебаго.:toe:
Абе, ти Марсовец, шо живее на марс си?

Па нели гледаш дека овој период, како никогаш досега активно се вршат археолошки ископувања и се пронаоѓаат вредни локалитети?
Кој кур ебате мрчиш онда? Или ради реда онака, пошо не знаеш со себе шо да праиш

Едно е археолошки ископувања, друго е пречекот на Хунзите. Затоа не се праи слеп и не влечи моронски паралели!

И нели гледаш бре дека не знаеш уствари шо ти смета?
Ама ја ќе ти кажам. Сам себе не можеш да се поднесеш.

Рџавом курцу и длаке сметају.

Али само трескај глупости ти. Не дека некој те перцепира озбилно.
Само уверуеш дека си забораил медикаменти да се напиеш.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Сепак убаво би било организаторите да му пренесат на кралот дека Македонците од Пакистан можат кога сакаат сите да си се вратат во својата прататковина и дека ние не сме како Грците кој не сакаат да им ја вратат земјата на протераните Македонци,ние ќе им дадеме земја во центарот на Македонија како право за денационализиран и одамна изгубен имот од нивните предци пред 2300 години.:toe:
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Lugjevo poludele :pos2:


Cel svet ni se smee za ova so Hunzite. Kolku nisko pagjame, dali e ova dnoto ili kje toneme uste podlaboko?


:uvo:
Кој цел свет?

Оној, кој нè вика FYROM? Оној, кој ни ја негира нацијата, јазикот, културата, историјата и државата? Тој ли свет?

Ако е така, не си ништо подобар од тој свет... И ти, гледам, се смееш.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ај баталете негативците.

Како додатна информација, Кралското семејство на Мир во својата дипломатска кариера се има среќавано дури и со Маршал ТИТО , Кралицата Елизабета, потоа со Хилари Клинтон, Војводата од Единбург, кралот Хусеин на Јордан итн.

Затоа ова е навистина голема чест да бидат наши гости.

According to Habib R. Sulemani , the people of Hunza and Gojal were ruled by a local Mir for more than 950 years, which came to an end in 1974 . The Mirs were assisted by Wazirs whose role was rather like a Prime Minister.
The people of Hunza are called 'Hunzukuts', while Burusho is the term used for only Brushaski speaking people. The majority of the people are Ismaili , a sect in Shia Islam . They are followers of The Aga Khan . The Aga Khan-IV has put a lot of funding into the area to help with agriculture and the local economy.
Burushaski , (like the Basque langauge in Europe), is not known to be related to any other language. While Burushaski is the main language spoken in Hunza, there are three other languages spoken by small numbers of people. They are Wakhi , Shina , and Domaski. Domaski is dying out, as the youngsters of Domaski families prefer to speak Brushaski.
Домашки?? хехе за по дома ваљда.... само која дома..
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Абе, ти Марсовец, шо живее на марс си?

Па нели гледаш дека овој период, како никогаш досега активно се вршат археолошки ископувања и се пронаоѓаат вредни локалитети?
Кој кур ебате мрчиш онда? Или ради реда онака, пошо не знаеш со себе шо да праиш
Едно е археолошки ископувања, друго е пречекот на Хунзите. Затоа не се праи слеп и не влечи моронски паралели!
И нели гледаш бре дека не знаеш уствари шо ти смета?
Ама ја ќе ти кажам. Сам себе не можеш да се поднесеш.
Рџавом курцу и длаке сметају.
Али само трескај глупости ти. Не дека некој те перцепира озбилно.
Само уверуеш дека си забораил медикаменти да се напиеш.
Пак од штабот а?Абе “премалевте“ од дудлање,никој не ја посетува Македонија и ај ќе му се “клањаме“ на “императорот“ кој владее со 50 000 луѓе.Медведев или Буш да идеа во Македонија немаше ваков медиумски пречек да му направите.А за ископувањата,еве како и колку државата е заинтересирана,па да видиме кој мрчи на форумов:
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=83084


Кој цел свет?
Оној, кој нè вика FYROM? Оној, кој ни ја негира нацијата, јазикот, културата, историјата и државата? Тој ли свет?
Ако е така, не си ништо подобар од тој свет... И ти, гледам, се смееш.
Па ќе ти ја негира нацијата кога ги бараш своите корени во Пакистан а ги имаш пред сопствените очи,ама се правиш дека не ги гледаш.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom