Официјална посета на Македонците, во Македонија!

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Од сонцето. Од она Сонце кое ја симболизира Македонија и кое го носам во градите исто како и моите браќа и сестри Хунзи. Кое ме опијанува од љубов и среќа и кое ќе биде најголемиот подарок кој ќе го оставам на својот пород.
Алав да ти е.:helou:

Stvarno mislite deka ste 'rodnini' so Hunzite?

(tie so veruvaat normalno)
Јас верувам дека Мариовците ми се многу повеќе “роднини“ одколку Хунзите,ама нив изгледа никој на форумов не ги есапи за вистински Македонци освен мене,нели?:toe:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Јаков, тренд, не-тренд...Ние може теоретски да полемизираме до бескрај, ама кога праксата стапува на дело, сите празни мудрувања занемуваат.

А практично ќе се докаже вербата на народот, прво утре, па после на 18-ти на Плоштад, и така натаму.

Патем, се сомневам дека бабичките и дедињата, како и средновечните луѓе кои сигурно ќе присуствуваат на пречекот утре и во наредните денови, се некои помодари и слепи следбеници на трендови.
Од нив нешто друго зборува.
Истото она кое ги натерало Хунзите и Калашите од колено на колено да ја пренесуваат вистината за својата поврзаност со Македонија.
 
Член од
3 април 2006
Мислења
29
Поени од реакции
0
Lugjevo poludele :pos2:


Cel svet ni se smee za ova so Hunzite. Kolku nisko pagjame, dali e ova dnoto ili kje toneme uste podlaboko?


:uvo:
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Babickite i dedovcite, ako Janko i slicni nemu lazni proroci im kazat preku magicnata kutija deka treba da dojdt vo nosii obleceni za da nasite sobraka Hunzi se osekaat posrekni i toa zadovolstvo ke im go pruzat, veruvaj.
Narodot si saka bespaltni igri na sred selo. Istite luge so idat na Pet shop boys idat i na Z Colic,a ke dojdat i na Hunzite.

btw. onaa zenana mi e sumnjiva se vika Atika.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Јаков, тренд, не-тренд...Ние може теоретски да полемизираме до бескрај, ама кога праксата стапува на дело, сите празни мудрувања занемуваат.

А практично ќе се докаже вербата на народот, прво утре, па после на 18-ти на Плоштад, и така натаму.

Патем, се сомневам дека бабичките и дедињата, како и средновечните луѓе кои сигурно ќе присуствуваат на пречекот утре и во наредните денови, се некои помодари и слепи следбеници на трендови.
Од нив нешто друго зборува.
Истото она кое ги натерало Хунзите и Калашите од колено на колено да ја пренесуваат вистината за својата поврзаност со Македонија.
Mариовците не ги натерало ништо да ја пренесуваат вистината од колено на колено,тие практично и ја доживувале и сеуште ја доживуваат вистината за своето Македонско потекло,па никому ништо,нели?
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.770
Поени од реакции
5.508
ABC потврдоглаво створење од тебе не сум сретнал на форумов:bip::bip: администраториве почнаа да се покајуваат што те унапредија
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Па тие живеат у Македонија бре!
Што треба? Пофалници дека се Македонци?

Хунзите и Калашите се некои кои на толкава географска раздалеченост, после толку време, се враќаат во, како што тие самите велат :The land of their origin. И оваа средба е иста како средбите помеѓу браќа и сестри кои со години не се виделе.
Уосталом АБЦ, што уствари тебе те мачи?
Која ти е целта на муабетов.
Дај поентирај веќе еднаш, бар да има некој смисол целава твоја тирада на темава.

А, Јаков...
Видиш, знам луѓе со завиден интелектуален капацитет, и тоа приличен број, чии интереси се издигаат над беспари ѕенѕање средсело, и кои се низмерно радосни за пристигнувањето на Хунзите.
Се иницира работава. Мрчења не ја запираат.
Луѓето се препознаваат едни во други. И крај. Џабе муабети.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Па тие живеат у Македонија бре!
Што треба? Пофалници дека се Македонци?

Хунзите и Калашите се некои кои на толкава географска раздалеченост, после толку време, се враќаат во, како што тие самите велат :The land of their origin. И оваа средба е иста како средбите помеѓу браќа и сестри кои со години не се виделе.
Уосталом АБЦ, што уствари тебе те мачи?
Која ти е целта на муабетов.
Дај поентирај веќе еднаш, бар да има некој смисол целава твоја тирада на темава.

А, Јаков...
Видиш, знам луѓе со завиден интелектуален капацитет, и тоа приличен број, чии интереси се издигаат над беспари ѕенѕање средсело, и кои се низмерно радосни за пристигнувањето на Хунзите.
Се иницира работава. Мрчења не ја запираат.
Луѓето се препознаваат едни во други. И крај. Џабе муабети.
mrcenjata ne ja zapiraat, mrcenjata ja dvizat napred.
Eve obicen primer.
Da ne e ABC so negovite s.c mrcenja, temava pajazina ke fatese.
Cisto kako primer.
A za onie so zavidni kapaciteti, pet denari od mene.
Mesto da dzendzaat na plostad so Pakistanci, pokorisno bi bilo da se oddadat na istrazuvacka rabota, na pisuvanje, na dokazuvanje, na raznorazni intelektualni i naucni "zafrkancii".
Znaes, dodeka nekoj ovde luta kako slep vo potraga po materjal za gradenje na nekakov nov makedonski identitet, ostanatiot del od svetot aktivno i neumorno raboti na podmetnuvanje na raznorazni trakatanci na koi nie uspesno se lepime.
Hunzite vikale шише за шише isto kako i niе, ete gi nasite braka Makedonci.
Rabotava e go nema Mojsej, pa si napravivme zlatno tele.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Mариовците не ги натерало ништо да ја пренесуваат вистината од колено на колено,тие практично и ја доживувале и сеуште ја доживуваат вистината за своето Македонско потекло,па никому ништо,нели?
e stvarno mnogu tupis, jes razbiram da si gord na korenite ama ne zatru site be . zaso be sega ziva dusa nema vo mariovo da ne spored mojsej 2 tamo prvin ke se naseluva mkd? )))))))))))))))))))))
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
mrcenjata ne ja zapiraat, mrcenjata ja dvizat napred.
Eve obicen primer.
Da ne e ABC so negovite s.c mrcenja, temava pajazina ke fatese.
Cisto kako primer.
A za onie so zavidni kapaciteti, pet denari od mene.
Mesto da dzendzaat na plostad so Pakistanci, pokorisno bi bilo da se oddadat na istrazuvacka rabota, na pisuvanje, na dokazuvanje, na raznorazni intelektualni i naucni "zafrkancii".
Znaes, dodeka nekoj ovde luta kako slep vo potraga po materjal za gradenje na nekakov nov makedonski identitet, ostanatiot del od svetot aktivno i neumorno raboti na podmetnuvanje na raznorazni trakatanci na koi nie uspesno se lepime.
Hunzite vikale шише за шише isto kako i niе, ete gi nasite braka Makedonci.
Rabotava e go nema Mojsej, pa si napravivme zlatno tele.
a mozebi go pronajdovme nasiot JOSIF
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
mrcenjata ne ja zapiraat, mrcenjata ja dvizat napred.
Eve obicen primer.
Da ne e ABC so negovite s.c mrcenja, temava pajazina ke fatese.
Cisto kako primer.
A za onie so zavidni kapaciteti, pet denari od mene.
Mesto da dzendzaat na plostad so Pakistanci, pokorisno bi bilo da se oddadat na istrazuvacka rabota, na pisuvanje, na dokazuvanje, na raznorazni intelektualni i naucni "zafrkancii".
Znaes, dodeka nekoj ovde luta kako slep vo potraga po materjal za gradenje na nekakov nov makedonski identitet, ostanatiot del od svetot aktivno i neumorno raboti na podmetnuvanje na raznorazni trakatanci na koi nie uspesno se lepime.
Hunzite vikale шише за шише isto kako i niе, ete gi nasite braka Makedonci.
Rabotava e go nema Mojsej, pa si napravivme zlatno tele.
Темава беше повеќе како известувања за активностите и настаните. АБЦ на никаков начин не ја збогати.

Инаку, не знам колку си запознаен со луѓето кои сорабутуваат со организацијата "Македонски Институт 16.9" и со оние кои ја подржуваат слино конкретнава нејзина активност.

Веројатно не си, па само ќе споменам дека истите тие не остануваат само на празни муабети и играња оро.
Меѓу нив има видни научници кои работат на тоа научно и издржано да докажат и обзнанат некои Македонски вистини. И истите се примени и подржани во светските академски кругови.

Но, не само тоа. Има и луѓе подржувачи и членови на истата организација кои итекако практично се трудат околу афирмирање на Македонија. Ги следат измислиците кои ни ги подметнуваат и се обидуваат да дадат контра-аргументи.

Нејсе, поенатат ми е дека во никој случај ова не останува на продавање магла. баш напротив.
Во магла живеевме досега.

И да, што всушност тебе ти пречи?
И на кој начин, како на Македонец, не ти конвинира тоа што во татковината ти доаѓаат луѓе кои велат дека со поколенија им било пренесувано како нивната вистинска татковина и потекло е од тука.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Имам неколку коментари околу темава.
Како никогаш до сега ми е жал што сум спречен да бидам во МК и да не присуствувам на една ваква голема случка .Друго , не ми е никако јасно како може да биде толку лошо медиумски покриено доаѓањето на нашите браќа и сестри.Интересно е исто така зашто , за мене е неразбирливо едно јасна и гласна обединета поддршка на сите ,без разлика политички партии ,и невладини организации , срамота :kesa:.Значи за сеење магла ,вадење деца ученици по улици ,протести за некој лопов пред суд и сл , имаат капацитет да се организираат ,а за ваква важна случка ги нема никаде.Можеби поради фактот што повеќето курвински се печат на грчките плажи ,да даде господ да се вратат назад со рачка од метла во чмар , и рак на кожа во најмала рака.Околу институцијата „бушава азбука„ што кака по темава , треба да го разберете , комшиката со која везе гоблени му е на годишен одмор , па да го истрпиме ,да не му е прв пат случајно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom