Официјална посета на Македонците, во Македонија!

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Пред некое време на големо се проби веста за постоењето на народ во северен Пакистан, сличен по традиција, обичаи и носии со Македонскиот народ. Истиот народ, за себе тврди и пренесува од генерации на генерации дека се потомци на Александар Македонски.

Пред три години, госпоѓата Марина Дојчиновска, направи видео репортажа, патувајќи до областа Хунза во Северен Пакистан, областа каде што живеат Македонците. Може да се погледне и на интернет - ТУКА.

Хунза е принципат, во рамките на државата Пакистан, и кралот кај нив, ја ности титулата „Мир“.

Чест и огромно задоволство ми е да ви соопштам дека на 11ти Јули 2008, лично кралот од Хунза, заедно со неговата сопруга, сестра и уште четиричлена делегација ќе допатуваат на посета на Македонија, како што самите кажуваат, нивната прататковина. После 2300 години, Македонците ја посетуваат својата татковина.

Целата посета е во покровителство на невладината организација „Македонски институт 16.9“ од Скопје, чиј претседател е Марина Дојчиновска.

Тука ќе имаат прилика да се запознаат одблизу со нашата традиција, и обичаи, низ седумдневната обиколка на Македонија.

Како тие се чувствуваат во врска со нивната посета на Македонија, може и самите да прочитате:

Dear Mr. Goce

Greetings from Hunza

Many thanks for taking so much time to organize our trip to your/our beautiful country. We consider it ours as we belong to there. Mir his family and all the members of his delegation are looking forward to meet our brethren in Macedonia. Thanks to Ms. Marina for arranging this historical trip which will boost the moral of Hunza people and our brothers in Macedonia.

Кралот на со неговата сопруга.

Кралот и кралицата ќе имаат можност да присуствуваат на Галичката свадба, прошетка низ Мијачијата, Вевчани, Охрид, Прилеп, Струмица, средба со поглаварот на Македонската православна црква Господин Господин Стефан, средба со претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски, средба и со премиерот Никола Груевски(која не е дефинирана, не се знае дали ќе биде во земјава), и со скоро сите градоначалници низ градовите што ќе ги посетат.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Кога ќе идат во Прилеп?Кој ден мислам.Кажи ако знаеш:helou:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Средби со обичните Македонци дали се предвидени ?
Сакам да се сликам со нив.
:)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Целосно програмата со дати на посета ќе ја поставам во текот на денот...Во Прилеп ќе има и мал собир за нив, како што најави градоначалникот. Ќе ги носиме и до Мариово.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
Целосно програмата со дати на посета ќе ја поставам во текот на денот...Во Прилеп ќе има и мал собир за нив, како што најави градоначалникот. Ќе ги носиме и до Мариово.
ако треба нешто локално по градовите ако ги шетате да објавиме и по радио станиците...... на план сте исто по Малешевијата да идете ??
и побрзај за распоредот од кога до кога и каде....... чекаме :)
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
Секако дека Малешевијата ќе биде посетена! Сум заборавил погоре да ја спомнам :)
ЈАВОООООООООООООООООООООООООООЛ!!!!:vozbud::vozbud:
Кажи ми само, после 12ти јули ќе дојдат ?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Трнчо :helou:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Гледам после Галичката свадба и Мијачијата одите кој Вевчани, сигурно низ Дебар поминувате.

Инаку ја имам гледано репортажата од таму. Слика со кралот :helou::smir:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Трн: подршка, поздрав и - “сви у напад!’’ :salut:

Чекај порака од мене за ден-два.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мене ме интересира нешто, ќе има ли пречек и дали ќе може обичните луѓе да ги видат Хунзите што ќе дојдат?:smir:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Мене ме интересира нешто,ќе има ли пречек и дали ќе може обичните луѓе да ги видат Хунзите што ќе дојдат?:smir:

Па нели се организираме на аеродром да ги дочекаме? Ако си за, ја земаме и реметлијката со нас таман ќе се врати до тогаш..
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Важи бе, да, знам дека зборевме, ама од каде да знам, може не е за сите.:)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Важи бе,да,знам дека зборевме,ама од каде да знам,може не е за сите.:)

Па да, само за македонци е :helou:

Бугариве ќе ги пречекаме ден претходно, со сите почести!
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Бугариве ќе ги пречекаме ден претходно, со сите почести!

да одличен потег....ја мислев ке се поклопи...ама баш добро ке дојде славје на квадрат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom