Гласај: Бојкот на Охридскиот туризам: Сложно, да "неидаме"!

Чисто да се преброиме, колку луѓе се подготвени да го бојкотираат.


  • Вкупно гласачи
    247
Статус
Затворена за нови мислења.

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.983
Поени од реакции
12.543
Слушнавте за малолетниците кои тероризираат во Охрид и ги измавале на некои Скопјани? И ај после непрај бојкот..
Слушнавме, поднесоја кривични пријави за сите. Сношти пред мене и пред вес на еден го уапсија....
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Слушнавме, поднесоја кривични пријави за сите. Сношти пред мене и пред вес на еден го уапсија....
даааа...каква глетка

бај д веј ова морааа да го напишам шо ми видов денес на плажа од македноско-скопскава култура

си сејме со друштво играме карти ова она. Пред нас имаше скопјани. И поминвеше еден продаваше ѓомлезе. И знајте си викаше повелете ѓомлезе нешо. И сеа скопскиов уфилман"фраер" му вика шо е то ѓомлезе.И овај му кажа. И после го прашвит а шо има во него и продавачов културно му кажа и ги прашвит сакате по едно. И овие му викет абее заминувај да не те гледаме. И после почнаа да го имитираат нешо како зборвел па после почнаја тој мене ќе ми кажува шо имало колку е глуп нешо почнаја да јадат многу то шо не се јајт. Ова се деси пред мои очи и неможи сега некој да ми кажува мене за охридскава култура кога прво не го ја гледа неговато домашно воспитање...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.195
Поени од реакции
34.430
А фискална каса носеше продавачот? :coffee:
Финансиско-туристичка некултура...

И немој да ми кажеш дека на плажа продавал ѓомлезе :pos2:

И нормално дека ќе го избркаат, кога слушнале колку пари е ѓомлезето :nesvest:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Да,ама јас ти давам пари за ти мене да ме трпиш.

Или не го прочита мојот пример со искуствата во Грција?
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Да,ама јас ти давам пари за ти мене да ме трпиш.

Или не го прочита мојот пример со искуствата во Грција?
Океј, оди пак во Грција. Знајме дек ќе ојш.

Овде да те трпам да ме бркаш пошо сум ти понудил љубезно да ти продам ѓомлезе - ќе почекаш.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
искрено... ме нервирет тие шо продавет крофни кроасани ѓомлезиња и сл глупости...
дај нека си плаќет даноци фискални се ко шо си е ред...
зш јас (под јас се подразбирет сите шо имет бизниси) да плаќам а тој така да заработвит...???
имат сите да плаќет...
еееееееееее вишеееееееееееее
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
А фискална каса носеше продавачот? :coffee:
Финансиско-туристичка некултура...

И немој да ми кажеш дека на плажа продавал ѓомлезе :pos2:

И нормално дека ќе го избркаат, кога слушнале колку пари е ѓомлезето :nesvest:
Да,ама јас ти давам пари за ти мене да ме трпиш.

Или не го прочита мојот пример со искуствата во Грција?
искрено... ме нервирет тие шо продавет крофни кроасани ѓомлезиња и сл глупости...
дај нека си плаќет даноци фискални се ко шо си е ред...
зш јас (под јас се подразбирет сите шо имет бизниси) да плаќам а тој така да заработвит...???
имат сите да плаќет...
еееееееееее вишеееееееееееее
Значит ке напишите некој лични искуства од кои сте згрозени од Охридската услуга и цени или ке продолжите со ваквите срања како постојве погоре.
Продавал шо продавал ама чоекот со убо ги понудил и им понудил уба услуга а овие сељјаци „фраери‘‘ мн убо му се испонашале.
А за то со фискализацијата, остај државава и инспекците да се справет не си ти надлежен тоа да го поправаш.

П.С. На постот мој претходен уште од никого не видов одговор...ЧЕКАМ
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
јас сум од охрид па не ги бранам таквите со ѓомлезињата... кој пииип јас да плаќам тој да не плаќат...
не се само келнерите дел од охрид...
и чичкото со ѓомлезињата е дел од то шо го гледет туристите и шо создават таква слика на град и држава во кои мојш шо сакаш да прајш и никој нишо да не ти речит...:salut:
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
јас сум од охрид па не ги бранам таквите со ѓомлезињата... кој пииип јас да плаќам тој да не плаќат...
не се само келнерите дел од охрид...
и чичкото со ѓомлезињата е дел од то шо го гледет туристите и шо создават таква слика на град и држава во кои мојш шо сакаш да прајш и никој нишо да не ти речит...:salut:
Абе ти бидиси против нив, ама не си должен во пиип да ги отераш ко ке врвет пред тебе. Си имат закони и инспекции то е нивна работа:toe:
 

Unknown Artist

I reject your reality and substitute my own.
Член од
16 ноември 2007
Мислења
322
Поени од реакции
15
Незнам луѓе... ја последниве пет дена на два пати бев до Охрид (на еден ден)... а предтоа не бев отишол едно 2-3 години... и од тоа што слушав и прочитав тука имав многу лоша слика за охриѓани, ама "ко за беља" налетав на многу фини луѓе, и тоа не само оние кај кои бев службено, туку и на улица онака... (освен еден таксиста што бараше 150 денари да ме вози до автобуска, ама па затоа вчера еден од автобуска до центар - за 50 денари).
Е сеа... можда така се погодило, незнам... да отидам на неколку дена, да се помиксам повеќе, можда ке надвладеат лудаците... ама па секаде ги има такви. :toe:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
ej дајте не зборвите за фискализација пошо таму кај шо се прават најголемите пари не издаваат фискални сметки и никој нишо не им мојт, а на мали продавничиња ги затвораат. То ти е државава. Не делите правда зошто прво од таму од кај шо треба да се почни ја нема. Плус не зборвам само за чичково со ѓомлезиња или онај шо викат "Ајде повелете крофни полни со витамини".зборвам општо еве на пример оние пред Maxi D дивине продавачи тие зошто не издаваат фискална сметка? А зошто подолу кај шо има исто продавница мора да се издава по секоја цена плус морало да се плаќат плус пари за МАКЕДОНСКА УСЛУГА...Тие на пример можат да си одат на пазар да продваат,овие со ѓомлезиња и крофни можат да си застанат на едно место и да си продаваат ама проблемот е шо на секој втор турист го мрзи да потстани и да појди 5 метра подалеку...
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
за сите зборвам...
па и за џемиле (рандом е имево) шо питат...
нека плаќет сите данок...:toe:
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ај не јајте мн... за Охридов, супер си е градчево, си имат некој мани, ама сегде имат мани, ако почниме така да гледаме немат шанси да најме град во Македонијава наша шо немат мани!! Иначе ако тебе кој и да си од незнам каде идаш Охрид и плакаш 70 ден за кафе, тогаш знај дека и ние со сме од Охрид ги плаќаме истите цени и на лето и на зима, без разлика дали имат или немат туристи!!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom