Која е вистинската вера/религија?

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
- Да се раѓаа луѓето безгрешни, според твојата логика на објаснување, тогаш по автоматизам, сите би оделе во Рајот. А и зашто воопшто би се раѓале тогаш на Земјава, зашто едноставно не би се раѓале во Рајот, онака, директно?
- Да, луѓето се раѓаат грешни, а чаре за тоа постои. Исус дојде првиот пат, го зададе крштевањето како лек за вродениот грев, но ги остави и начините за спасение на душата и влез во Рајот, но и можноста за влез во пеколот.

Значи, оставена ни е можноста за избор.
Мики...проверуваш што си напишал пред да притиснеш „испрати мислење’’
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Napisano od Voskresenie
Muslimanskata religija poteknuva od evrejsvoto i judizmot, zasto i vo kuranot pisuva slicno kako vo biblijata,deka avraam e tatkoto na site narodi, strogo e zabraneto jadene svinsko meso, kako i mnogu slicnosti toa e prezemeno od stariot zavet se,no koja religija go ima socuvano uceneto vistinsko i vistinskiot bog go ima vo sebe pravoslavnata e taa , pogledni gi ucenata na site religii i samata ke zaklucis , ,no da se vratam na prasaneto:) gospod rece ke se pojavat lazni proroci koi ke ucat inaku eres. A prva hristijanskata religija postoela, bog se javi vo vreme koga lugeto bea izbezumeni i se klanaa na idoli na predmeti i svoi bogovi rimski grcki koi ni gledaat ni cujat, hristijanstvoto se prosiri zasto niz vekovite mnogu krv proleea sveti lugei umrea za boga a sepak hristijanstvoto istraja zasto bog e vodac, i stvarno sekoj ke si rece mojata religija e vistina, vo svetot postojat tri golemi religii xristijanskata , muslimanskata i budizmot i kako ucat sama zakluci, samo pravoslavnata ostanala verna na salovoto ostaveno od boga i od apostolite do den denesen. Krstonoscite se scenarija na katolicizmot, budizmot uci za reinkernacija povtorno ragane bilo vo sto moze i vo insekt priroda treva.isto i vo islamot postoi zdikad ili sveta vojna,a gospod rece ke nastapi vreme koga sekoj sto ke ve ubie ke misli deka na boga mu prinesuva zrtva..jovan16 ;2. Sama zakluci magde,jas bev zabluden ednas i zalutan po protestanski zaednici, no fala mu na boga me vrati na vistinit pat koj bara ke najde pozz do tebe.
So ova citat si se dokazal deka si pisuval od toa sto si clusnal od starite babinja, sto ne znaele ni da citat ni da komentirat nesto.
Muslimanstvoto ne poteknuva niti od evrejstvoto niti od judizmot niti od hristijanstvoto.
Nego od Allah i prorokot bil Muhammed.
Muslimanstvoto akceptira hristijanstvoto i judizmot kako religija zatoa sto veruvat vo bog, ama budizmot ne e religija.Niti veruvat na eden bog.
Muslimanstvoto akcepira i biblijata i tevrat na jude.
I kazuva deka i tie se ista bozji kniga , aman se mnogu promeneti. Nema originalnost. Zatoa allah kako posleden prorok donese Muhammed a.s za da se dopuni toa sto se iskrivi, od poranesnite proroci.
A toa sto kazuvas ti zasto i vo kuranot pisuva slicno kako vo biblijata, e toa sto ostanal ne promenito vo biblijata. Znaci cista Biblija. Toa sto ja akceptirame i nie muslimanite. I sto e mnogu po slicno Kuranot.
A kolku pati se promenil biblijata i kolku avtori se mesale vie znaete poarno od mene.

Pa Zatoa Kuran ostana originalno i nikogas ne se promenil, niti edna tocka ili zarez. Iako mnogu pati se potrudile da ja iskrivat. I davat pogresni komenti i propagandi. Za toa Kuran mnogu strogo se cuva originalnosta. I Garantirano e deka nema snaga koja moze da je promeni.

Напишано од MIKI1
- Да се раѓаа луѓето безгрешни, според твојата логика на објаснување, тогаш по автоматизам, сите би оделе во Рајот. А и зашто воопшто би се раѓале тогаш на Земјава, зашто едноставно не би се раѓале во Рајот, онака, директно?
- Да, луѓето се раѓаат грешни, а чаре за тоа постои. Исус дојде првиот пат, го зададе крштевањето како лек за вродениот грев, но ги остави и начините за спасение на душата и влез во Рајот, но и можноста за влез во пеколот.

Напишано од vone
Значи, оставена ни е можноста за избор.
Мики...проверуваш што си напишал пред да притиснеш „испрати мислење’’
__________________
Jas ne iskrivam MiKi za ova . On mislam deka kazuva toa sto e napisano vo biblijata. A sto e mene najnejasno i prorok Isus se rodil pa i on bil pogresnik togas.
A prorocite nikogas ne se bile pogresnici, i zatoa se izbereni od strana boga kako proroci.






Jas kako odgovor na ova Tema "Koja e vistinskata vera/religija"
Ke ja povtorim citat na reemtY
Нема подобра полоша Религија!!!
Има вистинска, И Искривена!!!

Но респект за сите оние кои ја бараат вистината, кои навистина имаат срце да бидат покорни на Бога, за разлика од оние кои си содаваат свои теории базирани врз „силна “ халуцинација.....

Нема да дојдеме до заеднички заклучок со сигурност! Ако Бог неодреди поинаку....

Единствена порака од мене до сите е следнава, пред да ме банираат модераторите:

ОБОЖАВАЈТЕГО БОГА , ЕДИНСТВЕНО САМО НЕГО, НЕМУ ПРЕПИШУВАЈТЕ ЗДРУЖЕНИК, ЗАШТО НАВИСТИНА НЕМА ДРУГ БОГ ОСВЕН ЕДНИОТ ДОСТОЕН ЗА ОБОЖУВАЊЕ.
СЛЕДИТЕГИ ЗАПОВЕДИТЕ , И БАРАЈТЕ УПАТА, СО СИГУРНОСТ КЕ БИДЕТЕ УПАТЕНИ!!!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Мики...проверуваш што си напишал пред да притиснеш „испрати мислење’’

Ц.....чекам ти да ме корегираш во моите постови.

Jas ne iskrivam MiKi za ova . On mislam deka kazuva toa sto e napisano vo biblijata. A sto e mene najnejasno i prorok Isus se rodil pa i on bil pogresnik togas.
A prorocite nikogas ne se bile pogresnici, i zatoa se izbereni od strana boga kako proroci.
Исус, бил/е и пророк, но тоа не е Неговата основна улога во Светов. Да, и Он е роден од жена, но ако останеме само на тоа деке Исус бил/е само пророк и обичен смртник, тогаш навистина Исус би бил грешен по свое раѓање.
Арно ама, мојата вера ми вели дека Исус е Синот Божји, значи, по природа/суштина, Он е Бог, Господ, кој зеде човекво тело и со своето раѓање на Земјава, стана сличен со луѓето во се-но не и во гревот! Така, Синот Божји, земајќи го телото и душата Исусови, стана и човек, покрај тоа што веќе е и Бог, па тогаш, како може Бог да биде грешен, иако дојде во материјалниов Свет преку Исуса Христа!?

Накратко кажано: Бог стана човек, за да може човекот да стане Бог (по дар/благодат Божја, не по суштина).
 
Член од
17 април 2009
Мислења
23
Поени од реакции
0
gospod rece ke se pojavat lazni proroci koi ke ucat inaku eres.
PROPHET MUHAMMAD (pbuh) IN THE BIBLE


Prophet Muhammad (pbuh) in the Old Testament:

The Qur’an mentions in Surah Al-Araf chapter 7 verse 157:
"Those who follow the Messenger, the unlettered Prophet, whom they find mentioned in their own (scriptures) in the law and the Gospel".

1.
MUHAMMAD (PBUH) PROPHESISED IN THE BOOK OF DEUTERONOMY:

Almighty God speaks to Moses in Book of Deuteronomy chapter 18 verse 18:
"I will raise them up a Prophet from among their brethren, like unto thee, and I will put my words in his mouth; and he shall speak unto them all that I shall command him."
The Christians say that this prophecy refers to Jesus (pbuh) because Jesus (pbuh) was like Moses (pbuh). Moses (pbuh) was a Jew, as well as Jesus (pbuh) was a Jew. Moses (pbuh) was a Prophet and Jesus (pbuh) was also a Prophet.
If these two are the only criteria for this prophecy to be fulfilled, then all the Prophets of the Bible who came after
Moses (pbuh) such as Solomon, Isaiah, Ezekiel, Daniel, Hosea, Joel, Malachi, John the Baptist, etc. (pbut) will
fulfill this prophecy since all were Jews as well as prophets.

However, it is Prophet Muhammad (pbuh) who is like Moses (pbuh):

i)
Both had a father and a mother, while Jesus (pbuh) was born miraculously without any male intervention.
[Mathew 1:18 and Luke 1:35 and also Al-Qur'an 3:42-47]

ii)
Both were married and had children. Jesus (pbuh) according to the Bible did not marry nor had children.

iii)
Both died natural deaths. Jesus (pbuh) has been raised up alive. (4:157-158)

Muhammad (pbuh) is from among the brethren of Moses (pbuh). Arabs are brethren of Jews. Abraham (pbuh) had two sons: Ishmail and Isaac (pbut). The Arabs are the descendants of Ishmail (pbuh) and the Jews are the descendants of Isaac (pbuh).

Words in the mouth:
Prophet Muhammad (pbuh) was unlettered and whatever revelations he received from Almighty God he repeated them verbatim.
"I will raise them up a Prophet from among their brethren, like unto thee, and will put my words in his mouth; and he shall speak unto them all that I shall command him."
[Deuteronomy 18:18]

iv)
Both besides being Prophets were also kings i.e. they could inflict capital punishment. Jesus (pbuh) said, "My kingdom is not of this world." (John 18:36).

v)
Both were accepted as Prophets by their people in their lifetime but Jesus (pbuh) was rejected by his
people. John chapter 1 verse 11 states, "He came unto his own, but his own received him not."

iv)
Both brought new laws and new regulations for their people. Jesus (pbuh) according to the Bible did not bring any new laws. (Mathew 5:17-18).

2.
It is Mentioned in the book of Deuteronomy chapter 18:19

"And it shall come to pass, that whosoever will not harken unto my words which he shall speak in my name, I will require it of him."

3.
Muhammad (pbuh) is prophesised in the book of Isaiah:

It is mentioned in the book of Isaiah chapter 29 verse 12:
"And the book is delivered to him that is not learned, saying, Read this, I pray thee: and he saith, I am not learned."
When Archangel Gabrail commanded Muhammad (pbuh) by saying Iqra - "Read", he replied, "I am not learned".

4.
prophet Muhammad (pbuh) mentioned by name in the old testament:

Prophet Muhammad (pbuh) is mentioned by name in the Song of Solomon chapter 5 verse 16:
"Hikko Mamittakim we kullo Muhammadim Zehdoodeh wa Zehraee Bayna Jerusalem."
"His mouth is most sweet: yea, he is altogether lovely. This is my beloved, and this is my friend, O daughters of Jerusalem."

In the Hebrew language im is added for respect. Similarely im is added after the name of Prophet Muhammad
(pbuh) to make it Muhammadim. In English translation they have even translated the name of Prophet Muhammad (pbuh) as "altogether lovely", but in the Old Testament in Hebrew, the name of Prophet Muhammad (pbuh) is yet present.

Prophet Muhammad (pbuh) in the New Testament:

Al-Qur'an Chapter 61 Verse 6:
"And remember, Jesus, the son of Mary, said, 'O Children of Israel! I am the messenger of Allah (sent) to you, confirming the Law (which came) before me and giving glad tidings of a messenger to come after me, whose name shall be Ahmed.' But when he came to them with clear signs, they said, 'This is evident sorcery!' "
All the prophecies mentioned in the Old Testament regarding Muhammad (pbuh) besides applying to the Jews also hold good for the Christians.

1.
John chapter 14 verse 16:
"And I will pray the Father, and he shall give you another Comforter, that he may abide with you forever."

2.
Gospel of John chapter 15 verse 26:

"But when the Comforter is come, whom I will send unto you from the Father, even the Spirit of truth, which
proceedeth from the Father, he shall testify of me."

3.
Gospel of John chapter 16 verse 7:

"Nevertheless I tell you the truth; it is expedient for you that I go away: for if I go not away, the Comforter will not
come unto you; but if I depart, I will send him unto you".
"Ahmed" or "Muhammad" meaning "the one who praises" or "the praised one" is almost the translation of the
Greek word Periclytos. In the Gospel of John 14:16, 15:26, and 16:7. The word 'Comforter' is used in the English translation for the Greek word Paracletos which means advocate or a kind friend rather than a comforter.
Paracletos is the warped reading for Periclytos. Jesus (pbuh) actually prophesised Ahmed by name. Even the Greek word Paraclete refers to the Prophet (pbuh) who is a mercy for all creatures.

Some Christians say that the Comforter mentioned in these prophecies refers to the Holy Sprit. They fail to realise
that the prophecy clearly says that only if Jesus (pbuh) departs will the Comforter come. The Bible states that the
Holy Spirit was already present on earth before and during the time of Jesus (pbuh), in the womb of Elizabeth, and again when Jesus (pbuh) was being baptised, etc. Hence this prophecy refers to none other than Prophet
Muhammad (pbuh).

4.
Gospel of John chapter 16 verse 12-14:

"I have yet many things to say unto you, but ye cannot bear them now. Howbeit when he, the Spirit of truth is
come, he will guide you unto all truth: for he shall not speak of himself; but whatsoever he shall hear, that shall he speak: and he will shew you things to come. He shall glorify me".

The Sprit of Truth, spoken about in this prophecy referes to none other than Prophet Muhammad (pbuh)
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Mi se gadi od vakvi temi koj bil vistinskiot na koj prv mu tecel na kamenot pa potoa ovie primitivni oblici na zivot evoluirale(degenerisale):toe:
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Postoi edna kniga koj sekoj i sekade rekol ,toa e kniga nad knigite i najstara se cita sosema porazlicno od drugite,sostavena e od nekolku knigi i hristijanstvoto e prvata religija.Sekoe ime za religija sto e pred hristijanstvoto e vo skop so istoto,razlicni bile iminjata i se misli deka postoele drugi religii poradi Mojsij procitajte go stariot zavet i ke vi stane jasno,se nadevam deka me svativte:wink:
 
Член од
29 јуни 2008
Мислења
460
Поени од реакции
27
Postoi edna kniga koj sekoj i sekade rekol ,toa e kniga nad knigite i najstara se cita sosema porazlicno od drugite,sostavena e od nekolku knigi i hristijanstvoto e prvata religija.Sekoe ime za religija sto e pred hristijanstvoto e vo skop so istoto,razlicni bile iminjata i se misli deka postoele drugi religii poradi Mojsij procitajte go stariot zavet i ke vi stane jasno,se nadevam deka me svativte:wink:
Изгледај го првиот дел од Zeitgeist па можи тебе ќе ти стани јасно дали христијанството е првата религија.

Он топик: Таа што те исполнува, било тоа христијанство, ислам, будизам,атеизам или не знам шо.
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
PROPHET MUHAMMAD (pbuh) IN THE BIBLE


Prophet Muhammad (pbuh) in the Old Testament:

The Qur’an mentions in Surah Al-Araf chapter 7 verse 157:
"Those who follow the Messenger, the unlettered Prophet, whom they find mentioned in their own (scriptures) in the law and the Gospel".

1.
MUHAMMAD (PBUH) PROPHESISED IN THE BOOK OF DEUTERONOMY:

Almighty God speaks to Moses in Book of Deuteronomy chapter 18 verse 18:
"I will raise them up a Prophet from among their brethren, like unto thee, and I will put my words in his mouth; and he shall speak unto them all that I shall command him."
The Christians say that this prophecy refers to Jesus (pbuh) because Jesus (pbuh) was like Moses (pbuh). Moses (pbuh) was a Jew, as well as Jesus (pbuh) was a Jew. Moses (pbuh) was a Prophet and Jesus (pbuh) was also a Prophet.
If these two are the only criteria for this prophecy to be fulfilled, then all the Prophets of the Bible who came after
Moses (pbuh) such as Solomon, Isaiah, Ezekiel, Daniel, Hosea, Joel, Malachi, John the Baptist, etc. (pbut) will
fulfill this prophecy since all were Jews as well as prophets.

However, it is Prophet Muhammad (pbuh) who is like Moses (pbuh):

i)
Both had a father and a mother, while Jesus (pbuh) was born miraculously without any male intervention.
[Mathew 1:18 and Luke 1:35 and also Al-Qur'an 3:42-47]

ii)
Both were married and had children. Jesus (pbuh) according to the Bible did not marry nor had children.

iii)
Both died natural deaths. Jesus (pbuh) has been raised up alive. (4:157-158)

Muhammad (pbuh) is from among the brethren of Moses (pbuh). Arabs are brethren of Jews. Abraham (pbuh) had two sons: Ishmail and Isaac (pbut). The Arabs are the descendants of Ishmail (pbuh) and the Jews are the descendants of Isaac (pbuh).

Words in the mouth:
Prophet Muhammad (pbuh) was unlettered and whatever revelations he received from Almighty God he repeated them verbatim.
"I will raise them up a Prophet from among their brethren, like unto thee, and will put my words in his mouth; and he shall speak unto them all that I shall command him."
[Deuteronomy 18:18]

iv)
Both besides being Prophets were also kings i.e. they could inflict capital punishment. Jesus (pbuh) said, "My kingdom is not of this world." (John 18:36).

v)
Both were accepted as Prophets by their people in their lifetime but Jesus (pbuh) was rejected by his
people. John chapter 1 verse 11 states, "He came unto his own, but his own received him not."

iv)
Both brought new laws and new regulations for their people. Jesus (pbuh) according to the Bible did not bring any new laws. (Mathew 5:17-18).

2.
It is Mentioned in the book of Deuteronomy chapter 18:19

"And it shall come to pass, that whosoever will not harken unto my words which he shall speak in my name, I will require it of him."

3.
Muhammad (pbuh) is prophesised in the book of Isaiah:

It is mentioned in the book of Isaiah chapter 29 verse 12:
"And the book is delivered to him that is not learned, saying, Read this, I pray thee: and he saith, I am not learned."
When Archangel Gabrail commanded Muhammad (pbuh) by saying Iqra - "Read", he replied, "I am not learned".

4.
prophet Muhammad (pbuh) mentioned by name in the old testament:

Prophet Muhammad (pbuh) is mentioned by name in the Song of Solomon chapter 5 verse 16:
"Hikko Mamittakim we kullo Muhammadim Zehdoodeh wa Zehraee Bayna Jerusalem."
"His mouth is most sweet: yea, he is altogether lovely. This is my beloved, and this is my friend, O daughters of Jerusalem."

In the Hebrew language im is added for respect. Similarely im is added after the name of Prophet Muhammad
(pbuh) to make it Muhammadim. In English translation they have even translated the name of Prophet Muhammad (pbuh) as "altogether lovely", but in the Old Testament in Hebrew, the name of Prophet Muhammad (pbuh) is yet present.

Prophet Muhammad (pbuh) in the New Testament:

Al-Qur'an Chapter 61 Verse 6:
"And remember, Jesus, the son of Mary, said, 'O Children of Israel! I am the messenger of Allah (sent) to you, confirming the Law (which came) before me and giving glad tidings of a messenger to come after me, whose name shall be Ahmed.' But when he came to them with clear signs, they said, 'This is evident sorcery!' "
All the prophecies mentioned in the Old Testament regarding Muhammad (pbuh) besides applying to the Jews also hold good for the Christians.

1.
John chapter 14 verse 16:
"And I will pray the Father, and he shall give you another Comforter, that he may abide with you forever."

2.
Gospel of John chapter 15 verse 26:

"But when the Comforter is come, whom I will send unto you from the Father, even the Spirit of truth, which
proceedeth from the Father, he shall testify of me."

3.
Gospel of John chapter 16 verse 7:

"Nevertheless I tell you the truth; it is expedient for you that I go away: for if I go not away, the Comforter will not
come unto you; but if I depart, I will send him unto you".
"Ahmed" or "Muhammad" meaning "the one who praises" or "the praised one" is almost the translation of the
Greek word Periclytos. In the Gospel of John 14:16, 15:26, and 16:7. The word 'Comforter' is used in the English translation for the Greek word Paracletos which means advocate or a kind friend rather than a comforter.
Paracletos is the warped reading for Periclytos. Jesus (pbuh) actually prophesised Ahmed by name. Even the Greek word Paraclete refers to the Prophet (pbuh) who is a mercy for all creatures.

Some Christians say that the Comforter mentioned in these prophecies refers to the Holy Sprit. They fail to realise
that the prophecy clearly says that only if Jesus (pbuh) departs will the Comforter come. The Bible states that the
Holy Spirit was already present on earth before and during the time of Jesus (pbuh), in the womb of Elizabeth, and again when Jesus (pbuh) was being baptised, etc. Hence this prophecy refers to none other than Prophet
Muhammad (pbuh).

4.
Gospel of John chapter 16 verse 12-14:

"I have yet many things to say unto you, but ye cannot bear them now. Howbeit when he, the Spirit of truth is
come, he will guide you unto all truth: for he shall not speak of himself; but whatsoever he shall hear, that shall he speak: and he will shew you things to come. He shall glorify me".

The Sprit of Truth, spoken about in this prophecy referes to none other than Prophet Muhammad (pbuh)
Пеер куранот едноставно е копија од Библијата смао има многу измнето алаХ видел од нас Христијаните..БТВ Христјанската вера е најстара уше од постанокот на светот,најдобра и нејутешна.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Пеер куранот едноставно е копија од Библијата смао има многу измнето алаХ видел од нас Христијаните..БТВ Христјанската вера е најстара уше од постанокот на светот,најдобра и нејутешна.
nema vrska, biblijata e skart!
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Ke ja prevodim samo imeto na Allah vo citatot na drugarot i vidite kolku e smesen ciata na Bonus !!!!

Напишано од b0nus!
Пеер куранот едноставно е копија од Библијата смао има многу измнето алаХ видел од нас Христијаните..БТВ Христјанската вера е најстара уше од постанокот на светот,најдобра и нејутешна.


Напишано од b0nus!
Пеер куранот едноставно е копија од Библијата смао има многу измнето Bog видел од нас Христијаните..БТВ Христјанската вера е најстара уше од постанокот на светот,најдобра и нејутешна.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Пеер куранот едноставно е копија од Библијата смао има многу измнето алаХ видел од нас Христијаните..БТВ Христјанската вера е најстара уше од постанокот на светот,најдобра и нејутешна.
Не си прави КЛОВН од себеси.....
Аналогијата како прво одговара на нивото за забавиште, а второ читајго текстов кој следува па потоа имај доблест да кажеш нешто, но гледај да држи вода, немој да ти се смее форумов:

Еден историски факт е доволен да докаже дека и ова препишување е невистинито, е фактот дека Мухаммед с.а.в.с незнаел да чита и да пишува!

Но за луѓето за кои овој факт не е доволен, Куранот вели:

Оние кои го следат гласникот пејгамбер, кој не знае да пишува и да чита, кого го наоѓаат заведен кај нив - и во теврат (стар завет) и во инџил (Евангелијата )и кој им наредува добро и им забранув зло..... (Сурах Ел Араф 7 ајет 157)
Овој ајет од Куранот вели дека Мухаммед с.а.в.с кој не знае да чита и да пишува, е заведен и во Библијата, во Стариот завет и во Евангелијата.
Ако ја читаме Библијата во Книгата на пророкот Исаија 29 (ред 12) се вели:

И му ја даваат книгата на оној кој не знае да чита, и велат: >прочитај ја< и тој одговара > Не знам да читам.<
Куранот вели дека Мухаммед е спомнат во Библијата, и ако ја отворите Библијата навистина е таму, па како препишувал Мухаммед с.а.в.с кога и Библијата го наговестува дека ќе биде Божји Гласник??? А Мелекот Џибрил (Габриел), кога за прв пат му се обрати на Мухаммед с.а.в.с Беше со зборовите ИКРЕ (учи,читај) а Мухаммед одговара: МА АНА БИ КАРИ (незнам да читам) Точно како што се вели во пророштвота на Библијата, па како може да тврдат дека Мухаммед копирал од Библијата кога Библијата зборува за Мухаммед с.а.в.с дека ке биде Божји гласник? Уште еднаш неосновано и невистинито е и ова препишување !!!
За оние кои стариот завет не е од голема важност еве цитат од Евангелијата, во кои Евагелија по име се спомнува Мухаммед с.а.в.с
Но јас вистината ви ја кажувам: подобро е за вас јас да си отидам, оти, ако не си отидам, Утешителот нема да дојде при вас; ако, пак, заминам, ќе ви го пратам (ред 8) А он кога ќе дојде ќе го изобличи светот за грев, и за правда и за суд. А кога ке дојде Он, Духот на вистината, ќе ве упати во секоја вистина; но од себе нема да зборува, а ке говори што чуе, и ке ви ја каже иднината. (Евангелие според Јован 16 ред7 )
Исус во овие редови зборува за Духот на вистината кој ќе дојде, зошто ако тој не отиде, Утешителот нема да дојде при луѓето... и тој ќе ја кажува вистината и нема да говори од себе, ќе говори тоа што ќе чуе... и ако за овие зборови ги прашаме христијаните, за кого се зборува?
Без двоумење одговараат, за Светиот Дух! Но дали Исус вели така?
Исус вели: ако јас не отидам, Утешителот нема да дојде при вас, а Светиот Дух веќе бил на земјава, повикуваеќи се на на кажувањето од Библијата, за раѓањето на Исус се вели : дека Светиот дух ја осена Марија и таа забремени. Библијата вели дека Светиот Дух веќе бил на земјава, а Исус вели дека ако не отиде Духот на вистината нема да дојде, што кажува дека ова пророштво не се однесува на Светиот Дух, туку на Духот на Вистината.
Исто така во горецитираниот дел од Библијата се вели дека: но од себе нема да зборува, а ќе говори што чуе, и ќе ви ја каже иднината. Денес е повеќе од јасно дека Светиот Дух на никој до сега не се обратил преку говор, не се обратил на луѓето како што се вели во горенаведениот цитат: дека ќе го изобличи светот за правда, ќе ја каже вистината, според основни познавања од Библијата јасно е дека според поголемиот дел од Христијанската популација, светиот Дух е еден од „Светото Тројство” па според тоа неможе он да зборува што ќе чуе, од кого ќе чуе? Самиод од себе? или ???
Цитатот од Библијата вели дека ќе зборува! До сега нема христијанин кој тврди дека Светиот Дух му прозборал, па од тука се заклучува дека пророштвото за кое се зборува во Евангелие според Јован не е Светиот Дух, туку Духот на вистината
Но кој е духот на вистината?
Не сите знаат Грчки, затоа што старите скрипти на новиот завет се пишувани на Грчки јазик, затоа ќе го образложиме и зборот Духот на вистината, користен во Библијата, е Параклетос кој пак збор е корумпирана форма од зборт париклетос , ако овој збор го преведиме на Македонски јазик ќе биде : Некој кој е фален, или Некој кој е достоен за фалење а ако пак сето ова се преведе на Арапски ке биде:
Некој кој е фален = (Мухаммед)
А некој кој е достоен за фалење = (Ахмед)
Елхамдуллилах и двете од овие имиња, се имиња на Аллаховиот гласник Мухаммед с.а.в.с што кажува дека и по име Библијата зборува за Мухаммед

Има уште многу наговестувања едно од нив е и:
Мојсеј вели: хи куму митеким ви кулли Мухаммедим зејдуди ве зејран бејне јерусалим Книга Песна над песните 5 (ред 16)
Ова е еврејска котација која вели: устата негова - сладост, и целиот тој е пожелен. Ете кој е мојот возљубен ете кој е пријателот мој, ќерки ерусалимски
Во Еврејсакта Библија за која се тврди дека е најстарата и најизворна предаја, стои името Мухаммед но со придавката им која е придавка за Респект. Како што напоменавме за видовите на множина: количина и респект, така и во евресјкиот јазик Елохим, Елох се мисли на Господ,и придавката им за респект Во Македонската Библија тоа го преведиле какао, целиот тој е пожелен. Но во еврејската Библија стои точно името МУХАММЕД за кое име Евреите немаат ништо против и така го бележат во своите записи.
Повторно доаѓаме до заклучок дека Мухаммед неможел да копира од Библијата кога самата Библија зборува за Мухаммедовото пророштво на земјава.
Во Исаија пак се вели: 21-13 Пророштво за Арабија. - Во гората арабиска ноќевајте, каравани дедански. Жители на темајската земја, носете...
И целото ова поглавје објаснува како една група на верници ке бидат прогонувани, па ке дојдат во Абесинија и тн. Точно тоа што подоцна им се случува на првите муслимани кога се прогонати од Мекка, па тие наоѓаат склониште во Абесинија кај, Абесинскиот крал и тн.
Исто така има и историски факт кој вели:
Стариот завет на Арапски јазик за прв пат е објавен од страна на Р. Саадиас Гаон во 900 година. Повеке од 200 години по смртта на Мухаммед с.а.в.с А Новиот завет објавен за прв пат на Арапски јазик е од страна на Ерпениус во 1616 год. повеке од 1000 години по смртта на Мухаммед с.а.в.с.

Па како можел Мухаммед да копира од нешто што не постоело во негово време ???
Крајно неосновано и лажно е и ова тврдење!
Се сложувам дека има исти работиза за кои Библијата и Куранот зборуваат, но тоа не значи дека Куранот копирал од Библијата. Тоа значи дека имаат ист извор, а разликата е во тоа што едната објава е зачувана во оригиналност и е уникатна а другата е изменувана, манипулирана, со којзнае колкав број на верзии и тн. сите објави од Аллах с.в.а имаат иста порака Монотеизам, верување во еден Бог. Ако за некои сличности на Куранот и Библијата речеме дека Куранот копирал од Библијата ќе биде грешно, затоа што тоа ќе значи дека и Исус а.с. копирал од Стариот завет! Затоа што има многу работи кои ги пишува во стариот тестамент и истите тие работи во целост ги има во Евангелијата.
Но и на ова ако прогледаме низ прсти и за увид на аргументи, за момент ќе се сложиме со теоријаta , дека Куранот е копија од Библијата.
Да анализираме некои примери: Библијата во првата книга Битие вели дека Господ универзумот га створил за 6 дена, кои дена имаат период од 24 часа. Куранот за ова, иако на прв поглед изгледа слично, ако се анализира разликата е црно и бело.
Куранот на повеќе места зборува за створувањето на универзумот, пр. во Сура Јунус 10 (ајет 3) Аллах с.в.а универзумот го создаде за 6 дена (периоди) Арапскиот збор користен во Куранот за ден е: Ејјам кој е множина од ден , и има исто така значење на долг времески период.
Научниците за ова кажување на Куранот немаат никаков приговор, но за тоа што вели Библијата за нив е не прифатливо, за време од 6 дена кои имаат времетраење од 24 часа, дека може да се оформи целиот Универзум. Библијата дава и други невозможни работи кои не се сложуваат со науката, едно од нив е дека: земјата со сите нејзини растенија (вегетација) била створена во третиот ден, а на четвртиот ден Господ ги створил Сонцето и Месечината!
Па како може да се развие вегетација без да има сончева светлина и топлина???
После ова кажетеми како Куранот копирал од Библијата? дури и чудо неможе да биде, затоа што Куранот во потполност се сложува со Науката......
 
A

ateist

Гостин
Еден историски факт е доволен да докаже дека и ова препишување е невистинито, е фактот дека Мухаммед с.а.в.с незнаел да чита и да пишува!

Но за луѓето за кои овој факт не е доволен, Куранот вели:

Оние кои го следат гласникот пејгамбер, кој не знае да пишува и да чита, кого го наоѓаат заведен кај нив - и во теврат (стар завет) и во инџил (Евангелијата )и кој им наредува добро и им забранув зло.....(Сурах Ел Араф 7 ајет 157)
Овој ајет од Куранот вели дека Мухаммед с.а.в.с кој не знае да чита и да пишува, е заведен и во Библијата, во Стариот завет и во Евангелијата.
Ако ја читаме Библијата во Книгата на пророкот Исаија 29 (ред 12)се вели:

И му ја даваат книгата на оној кој не знае да чита, и велат: >прочитај ја< и тој одговара > Не знам да читам.<
Куранот вели дека Мухаммед е спомнат во Библијата, и ако ја отворите Библијата навистина е таму, па како препишувал Мухаммед с.а.в.с кога и Библијата го наговестува дека ќе биде Божји Гласник???


Стариот завет на Арапски јазик за прв пат е објавен од страна на Р. Саадиас Гаон во 900 година. Повеке од 200 години по смртта на Мухаммед с.а.в.с А Новиот завет објавен за прв пат на Арапски јазик е од страна на Ерпениус во 1616 год. повеке од 1000 години по смртта на Мухаммед с.а.в.с.

Па како можел Мухаммед да копира од нешто што не постоело во негово време ???
Крајно неосновано и лажно е и ова тврдење!

Се сложувам дека има исти работиза за кои Библијата и Куранот зборуваат, но тоа не значи дека Куранот копирал од Библијата. Тоа значи дека имаат ист извор, а разликата е во тоа што едната објава е зачувана во оригиналност и е уникатна а другата е изменувана, манипулирана, со којзнае колкав број на верзии и тн. сите објави од Аллах с.в.а имаат иста порака Монотеизам, верување во еден Бог. Ако за некои сличности на Куранот и Библијата речеме дека Куранот копирал од Библијата ќе биде грешно, затоа што тоа ќе значи дека и Исус а.с. копирал од Стариот завет! Затоа што има многу работи кои ги пишува во стариот тестамент и истите тие работи во целост ги има во Евангелијата.
ДЕКА КУРАНОТ НЕЕ ПЛАГИЈАТ НА БИБЛИЈАТА ТУКУ НЕЈЗИНО ДООБЈАСНУВАЊЕ ВЕЌЕ Е ДОКАЖАНО види тема 100 Вистини за Исус ..........(ЧИТАЈ МАЛКУ ПО ТЕМИТЕ)
( иако не ми е јасно како велиш дека непостоел Стариот и НовиотЗавет во времето на Мухамед )

А и заклучокот дека Евангелијата зборуваат за Мухамед ти се погрешни
тие зборат за пророкот Емануил - ( личноста Исус Христос )

Евангелие по Матеј13
54 И штом дојде во Својот роден крај, ги поучуваше во нивните синагоги, така што се зачудуваа и зборуваа: „Откаде Му се на Овој оваа мудрост и силни дела?

55 Не е ли Овој син на дрводелецот? Мајка Му не ли се вика Марија, а Неговите браќа: Јаков, Јосиф, Симон и Јуда?

56 И Неговите сестри не се ли сите со нас? Откаде Му е тогаш на Овој сето тоа?”

57 И се соблазнуваа во Него. А Исус им рече: „Пророкот не е без чест, освен во својата татковина и во својот дом.”.
.
.
Евангелие по Јован 7
14 А кога празникот веќе се преполови, Исус отиде во Храмот и поучуваше.

15 Затоа Јудејците се чудеа и велеа: „Како ги познава Овој Писмата - КОГА НИКОГАШ НЕУЧЕЛ ?”

16 Тогаш Исус им одговори и рече: „Мојата наука не е Моја, туку на Оној Кој Ме пратил..
.
.
.
И библијата нее менувана

неможе да ја менува некој кој неразбира

оти исто како и куран е пишувана шифрирано има вметнато зборови од ангелскиот речник на загатките кој религиозните муслимани и христијани НИКОГАШ И НЕ ГИ РЕШИЛЕ А СЕ КЛУЧ ЗА ПРАВИЛНО РАЗБИРАЊЕ И КОЛКУ ВИДОВ ВАЖАТ ЗА ДВЕТЕ КНИГИ

оти и Куран е пишуван двослојно а може да се декодира само со ангелскиот речник на загатките

така што тоа е само фрлање прашина у очи ...замајување на луѓето
демек едната оргинал другата нее ...дрн дрн јариња
двете не се пипнати ..воопшто не се толкувани

Ако одиме по некоја логика Мухамед бил пратен кај арапите кој живееле во заблуда уште од Стариот Завет ( незнам од каде ти е тоа дека незнаеле за Стариот Завет )
дека наследниците на Исмаил НЕ СЕ ПОВИКАНИ кон вечен живот Што никогаш и небило точно .Па ете преку Мухамед ја добиле таа званична покана .
Но и придавање на некое поголемо значење од ова е чисто претерување .
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
Значи вистинската религија е таа која е најстара бидејќи била прва и неискривиена и најблиска до боговите. После тоа се се извртувало.
Така да се вратиме на паганизмот.:smir:
najstara religija e hristijnskata, i ne uci za bogovi no za eden bog vo tri licnosti koj se sozdade sto denes gledame oklolu nas celata priroda zivotnite rastenija morina i vodi site ubavini , i covekot se e delo bozjo
pred 2000 godini na zemjata dojde isusa hrista spasitelot koj ke mu ja zgazi glavata na zmijata koe bog uste koga zgresija adam i eva im veti ke im isprati spasitel koj ke gi izbavi od gavolot bitie 3 ; 14-15. ise ispolni vremeto i se rodi spasitelot hrista , gospod sleze na zemjata no lugeto ne go poznaa svojot bog i go raspnaa no on voskresna i so toa im go otvori neboto na site i gi smiri so boga, site sledbenici i siot svet na hrista boga stana hristijanski , bog ja sozdade svojata crkva koi ni adot ne ke ja rusi , i hrista boga se javi vo vreme koga vladelo mnoguboztvoto i se klanale na idoli i togas zivele paganski procitaj i se ke vidis kako se sklopuba pozz
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
najstara religija e hristijnskata, i ne uci za bogovi no za eden bog vo tri licnosti koj se sozdade sto denes gledame oklolu nas celata priroda zivotnite rastenija morina i vodi site ubavini , i covekot se e delo bozjo
pred 2000 godini na zemjata dojde isusa hrista spasitelot koj ke mu ja zgazi glavata na zmijata koe bog uste koga zgresija adam i eva im veti ke im isprati spasitel koj ke gi izbavi od gavolot bitie 3 ; 14-15. ise ispolni vremeto i se rodi spasitelot hrista , gospod sleze na zemjata no lugeto ne go poznaa svojot bog i go raspnaa no on voskresna i so toa im go otvori neboto na site i gi smiri so boga, site sledbenici i siot svet na hrista boga stana hristijanski , bog ja sozdade svojata crkva koi ni adot ne ke ja rusi , i hrista boga se javi vo vreme koga vladelo mnoguboztvoto i se klanale na idoli i togas zivele paganski procitaj i se ke vidis kako se sklopuba pozz
Tи си играш со мене мајтап. Најстара религија христијанската :pos2::pos2::pos2::pos2:
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
Не си прави КЛОВН од себеси.....
Аналогијата како прво одговара на нивото за забавиште, а второ читајго текстов кој следува па потоа имај доблест да .кажеш нешто, но гледај да држи вода, немој да ти се смее форумов:

Еден историски факт е доволен да докаже дека и ова препишување е невистинито, е фактот дека Мухаммед с.а.в.с незнаел да чита и да пишува!

Но за луѓето за кои овој факт не е доволен, Куранот вели:

Оние кои го следат гласникот пејгамбер, кој не знае да пишува и да чита, кого го наоѓаат заведен кај нив - и во теврат (стар завет) и во инџил (Евангелијата )и кој им наредува добро и им забранув зло.....(Сурах Ел Араф 7 ајет 157)
Овој ајет од Куранот вели дека Мухаммед с.а.в.с кој не знае да чита и да пишува, е заведен и во Библијата, во Стариот завет и во Евангелијата.
Ако ја читаме Библијата во Книгата на пророкот Исаија 29 (ред 12) се вели:

И му ја даваат книгата на оној кој не знае да чита, и велат: >прочитај ја< и тој одговара > Не знам да читам.<
Куранот вели дека Мухаммед е спомнат во Библијата, и ако ја отворите Библијата навистина е таму, па како препишувал Мухаммед с.а.в.с кога и Библијата го наговестува дека ќе биде Божји Гласник??? А Мелекот Џибрил (Габриел), кога за прв пат му се обрати на Мухаммед с.а.в.с Беше со зборовите ИКРЕ (учи,читај) а Мухаммед одговара: МА АНА БИ КАРИ (незнам да читам) Точно како што се вели во пророштвота на Библијата, па како може да тврдат дека Мухаммед копирал од Библијата кога Библијата зборува за Мухаммед с.а.в.с дека ке биде Божји гласник? Уште еднаш неосновано и невистинито е и ова препишување !!!
За оние кои стариот завет не е од голема важност еве цитат од Евангелијата, во кои Евагелија по име се спомнува Мухаммед с.а.в.с
Но јас вистината ви ја кажувам: подобро е за вас јас да си отидам, оти, ако не си отидам, Утешителот нема да дојде при вас; ако, пак, заминам, ќе ви го пратам (ред 8) А он кога ќе дојде ќе го изобличи светот за грев, и за правда и за суд. А кога ке дојде Он, Духот на вистината, ќе ве упати во секоја вистина; но од себе нема да зборува, а ке говори што чуе, и ке ви ја каже иднината. (Евангелие според Јован 16 ред7 )
Исус во овие редови зборува за Духот на вистината кој ќе дојде, зошто ако тој не отиде, Утешителот нема да дојде при луѓето... и тој ќе ја кажува вистината и нема да говори од себе, ќе говори тоа што ќе чуе... и ако за овие зборови ги прашаме христијаните, за кого се зборува?
Без двоумење одговараат, за Светиот Дух! Но дали Исус вели така?
Исус вели: ако јас не отидам, Утешителот нема да дојде при вас, а Светиот Дух веќе бил на земјава, повикуваеќи се на на кажувањето од Библијата, за раѓањето на Исус се вели : дека Светиот дух ја осена Марија и таа забремени. Библијата вели дека Светиот Дух веќе бил на земјава, а Исус вели дека ако не отиде Духот на вистината нема да дојде, што кажува дека ова пророштво не се однесува на Светиот Дух, туку на Духот на Вистината.
Исто така во горецитираниот дел од Библијата се вели дека: но од себе нема да зборува, а ќе говори што чуе, и ќе ви ја каже иднината. Денес е повеќе од јасно дека Светиот Дух на никој до сега не се обратил преку говор, не се обратил на луѓето како што се вели во горенаведениот цитат: дека ќе го изобличи светот за правда, ќе ја каже вистината, според основни познавања од Библијата јасно е дека според поголемиот дел од Христијанската популација, светиот Дух е еден од „Светото Тројство” па според тоа неможе он да зборува што ќе чуе, од кого ќе чуе? Самиод од себе? или ???
Цитатот од Библијата вели дека ќе зборува! До сега нема христијанин кој тврди дека Светиот Дух му прозборал, па од тука се заклучува дека пророштвото за кое се зборува во Евангелие според Јован не е Светиот Дух, туку Духот на вистината
Но кој е духот на вистината?
Не сите знаат Грчки, затоа што старите скрипти на новиот завет се пишувани на Грчки јазик, затоа ќе го образложиме и зборот Духот на вистината, користен во Библијата, е Параклетос кој пак збор е корумпирана форма од зборт париклетос , ако овој збор го преведиме на Македонски јазик ќе биде : Некој кој е фален, или Некој кој е достоен за фалење а ако пак сето ова се преведе на Арапски ке биде:
Некој кој е фален = (Мухаммед)
А некој кој е достоен за фалење = (Ахмед)
Елхамдуллилах и двете од овие имиња, се имиња на Аллаховиот гласник Мухаммед с.а.в.с што кажува дека и по име Библијата зборува за Мухаммед

Има уште многу наговестувања едно од нив е и:
Мојсеј вели: хи куму митеким ви кулли Мухаммедим зејдуди ве зејран бејне јерусалим Книга Песна над песните 5 (ред 16)
Ова е еврејска котација која вели: устата негова - сладост, и целиот тој е пожелен. Ете кој е мојот возљубен ете кој е пријателот мој, ќерки ерусалимски
Во Еврејсакта Библија за која се тврди дека е најстарата и најизворна предаја, стои името Мухаммед но со придавката им која е придавка за Респект. Како што напоменавме за видовите на множина: количина и респект, така и во евресјкиот јазик Елохим, Елох се мисли на Господ,и придавката им за респект Во Македонската Библија тоа го преведиле какао, целиот тој е пожелен. Но во еврејската Библија стои точно името МУХАММЕД за кое име Евреите немаат ништо против и така го бележат во своите записи.
Повторно доаѓаме до заклучок дека Мухаммед неможел да копира од Библијата кога самата Библија зборува за Мухаммедовото пророштво на земјава.
Во Исаија пак се вели: 21-13 Пророштво за Арабија. - Во гората арабиска ноќевајте, каравани дедански. Жители на темајската земја, носете...
И целото ова поглавје објаснува како една група на верници ке бидат прогонувани, па ке дојдат во Абесинија и тн. Точно тоа што подоцна им се случува на првите муслимани кога се прогонати од Мекка, па тие наоѓаат склониште во Абесинија кај, Абесинскиот крал и тн.
Исто така има и историски факт кој вели:
Стариот завет на Арапски јазик за прв пат е објавен од страна на Р. Саадиас Гаон во 900 година. Повеке од 200 години по смртта на Мухаммед с.а.в.с А Новиот завет објавен за прв пат на Арапски јазик е од страна на Ерпениус во 1616 год. повеке од 1000 години по смртта на Мухаммед с.а.в.с.

Па како можел Мухаммед да копира од нешто што не постоело во негово време ???
Крајно неосновано и лажно е и ова тврдење!
Се сложувам дека има исти работиза за кои Библијата и Куранот зборуваат, но тоа не значи дека Куранот копирал од Библијата. Тоа значи дека имаат ист извор, а разликата е во тоа што едната објава е зачувана во оригиналност и е уникатна а другата е изменувана, манипулирана, со којзнае колкав број на верзии и тн. сите објави од Аллах с.в.а имаат иста порака Монотеизам, верување во еден Бог. Ако за некои сличности на Куранот и Библијата речеме дека Куранот копирал од Библијата ќе биде грешно, затоа што тоа ќе значи дека и Исус а.с. копирал од Стариот завет! Затоа што има многу работи кои ги пишува во стариот тестамент и истите тие работи во целост ги има во Евангелијата.
Но и на ова ако прогледаме низ прсти и за увид на аргументи, за момент ќе се сложиме со теоријаta , дека Куранот е копија од Библијата.
Да анализираме некои примери: Библијата во првата книга Битие вели дека Господ универзумот га створил за 6 дена, кои дена имаат период од 24 часа. Куранот за ова, иако на прв поглед изгледа слично, ако се анализира разликата е црно и бело.
Куранот на повеќе места зборува за створувањето на универзумот, пр. во Сура Јунус 10 (ајет 3) Аллах с.в.а универзумот го создаде за 6 дена (периоди) Арапскиот збор користен во Куранот за ден е: Ејјам кој е множина од ден , и има исто така значење на долг времески период.
Научниците за ова кажување на Куранот немаат никаков приговор, но за тоа што вели Библијата за нив е не прифатливо, за време од 6 дена кои имаат времетраење од 24 часа, дека може да се оформи целиот Универзум. Библијата дава и други невозможни работи кои не се сложуваат со науката, едно од нив е дека: земјата со сите нејзини растенија (вегетација) била створена во третиот ден, а на четвртиот ден Господ ги створил Сонцето и Месечината!
Па како може да се развие вегетација без да има сончева светлина и топлина???
После ова кажетеми како Куранот копирал од Библијата? дури и чудо неможе да биде, затоа што Куранот во потполност се сложува со Науката......
kako prvo bratce vo golema zabluda si sveti dux e utesitelot koj im go prati gospod na pedesetnica na apostolite koga se navrsija dnite na pedesetnica site apostoli bea zaedno i ednodusni i nenadejno se cu sum od neboto kako da idese silen veter i ja ispolni celata kuka kade sto sedeai im se javija razdeleni jazici kkako ogneni i zastana po eden nad sekogo od niv i site se ispolnija so dux sveti i pocnaa da zboruvaat na drugi jazici onaka kako sto im davase dduxot sveti da izgovaraat . dela apostolio 2;1-4. ovde jasno e deka sveti dux e utesitel praten od boga da gi hrabri apostolite i da im dade sila a ne stanuva zbor za muhamed , zasto celata biblija jasno kazuva deka ke dojde mesija spasitel koj ke go spasi covestvoto , bog dojde vo telo ( bog stana covek za covekot da stane bog), a siot narod hristijani. zar vo biblijata ke pisuva za druga vera? osven edna za boga vecna iziva vera . STO SE ODNESUVA ZA SOZDAVANETO bog ne zivee vo vremeeto i prostorot, 1000 godini za boga se kako eden den, a eden den kako 1000 godini. naukata ja privaka biblijata no ima takvi koi ne ja privakaat , za lugeto nestata nekoi ne se mozni no za gospod koj e bog ima li nesto nemozno?i sto taka pisano e I RECE BOG NEKA BIDE SVETLINA I BI SVETLINA bitie 1;3( i ziviot svet pred nastanokot na rastenijata ) i ke kazam deka isusa nisto na kopiral od stariot zavet, zasto stariot zavet mojsej i prorocite zborea i pisuvaa za isusa mesija gospoda koj ke dojde i ke se rodi od deva marija. nemojte da mislite deka sum dosol da go ponistam zakonot i prorocite(star zavet) tuku da go ispolnam .pozzz bate

Tи си играш со мене мајтап. Најстара религија христијанската :pos2::pos2::pos2::pos2:
pa edinstvena koja gi odvratila lugeto od zabludite , sto veruvale vo mnogu bogovi, zatoa se pojavi boga za da gi urne delata gavolski
 

Kajgana Shop

На врв Bottom